Skip to main content

Arama motorları dijital pazarlama yarışının gerçekleştiği alanlardır. Bu alanlarda çeşitli web siteleri birbiriyle yarışarak diğerinin önüne geçmeye çalışır. Önde olan web site hedef kitleyi yakalamayı başarır. SEO uzmanı ve SEO ajansı bu yarışta web sitesinin rehberi olur.

Bir web sitesinin arama motorlarındaki ilgili aramalar sonucu en üst sıralardan kullanıcıya ulaşması için yapılan çalışmaya SEO adı verilir. SEO sayesinde siteler binlerce sitenin arasında kaybolmadan varlığını sürdürmeyi öğrenir.

İnternette yüksek bir konuma ulaşmak bir markanın kimliğini ve geleceğini olumlu yönde etkiler. Kullanıcının başvuracağı ilk adreslerden biri haline gelmek bir web sitesi için etkileyici bir başarıdır.  Bu başarının kurucusu ise SEO’dur.  Başarının kökenini bulmak için çok eskiye gitmek gerekmez. 1996’da web site üreticisi Danny Sullivan’ın müşterilerinin şikayetleri üzerine başlattığı Search Engle Watch portalı ile SEO doğar. Bu doğumun ardından internete dahil olan ve kalıcı olmak isteyen web siteler arama motoru optimizasyonundan faydalanmaya başladı.

Fakat bu optimizasyon süreci herkesin tek başına yapabileceği kadar basit değildir. Bu yüzden bazı markalar kendi SEO uzmanlarına sahipken bazıları ise SEO ajanslarının müşterisi oldu.

İnternetteki bu yarış hiçbir zaman olduğu gibi kalmaz. Yarışmacıların sayısı devamlı değişir. Rekabetle mücadele edemeyen, dijital pazara uyum sağlayamayan web siteler yarıştan çekilmek zorunda kalır. Ama giden yerine yenilerinin dahil olması uzun sürmez. İnternet rekabetin hep diri kaldığı bir ortamdır.  Bu nedenle bir web sitesinin SEO yardımıyla dijital pazardaki yerini sağlamlaştırması mantıklı bir harekettir. SEO hizmetinin farklı kılıflarına göz attığımızda ise bu yardımların farklarını öğrenirken, nasıl ve ne kadar etkili gerçekleştiğini keşfetmek mümkün olur.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

Geleneksel pazar bir markanın varlığını belli bir noktaya kadar devam ettirir. Sonrasında ise olduğu yerde kalmaya devam eder. Fakat dijital pazara dahil olduğunda markanın sınırları kalmış olan yeni iletişim evreninde dünyaya açılmak gibi bir şansı olur.

SEO hizmeti bu şansın marka tarafından en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. SEO uzmanı; bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi bir sıralamaya ulaşmasına yardımcı olan kişidir. Uzmana başvuran bir web sitesi ilerleyişi hakkında raporlara, ölçümlemelere sahip olur.

Markanın internetteki kimliğini daha üst sıralara çıkarmak için çaba harcayan uzmanlar bazen şirket bünyesinde yer alır. Çalıştığı kurumun dijitaldeki imajını düzeltip, onu görülebilir hale getirmek için uğraşır. SEO uzmanı arama motorlarının sahibi değildir, onları yönetemez. Fakat dillerinden anlar. Arama motorlarının nasıl bir içeriği sevdiğini, hangi özelliklere sahip bir siteyi kabul ettiğini iyi bilir. Buna göre hizmetini verir.  Böylece bir marka web sitesini yaşatmak için aradığı yardımı tek kişide bulur. Ancak tek kişiden ibaret olan bu yardımın çok daha profesyonel biçimleri mevcuttur.

SEO Ajansı Ne Yapar?

SEO ajansı ne yapar?

İnternette atılan her adım yaşanan yeniliklerle paraleldir. Bu yeniliklere adapte olmak için ise önce onları en iyi şekilde anlamak gerekir. SEO neredeyse her saniye yeni verilerin katıldığı arama motorlarında web sitelerini iyi bir noktaya ulaştırmak için uğraşır.  Bu uğraş sadece SEO uzmanı tarafından gerçekleşmez. SEO ajansı da web sitelerinin sağlını kontrol eden hizmetler arasındadır. Bu ajanslar; kurumsal ya da bireysel web sitelerine SEO hizmeti sunan şirketler olarak tanımlanır. Arama motoru optimizasyonunu her yönüyle görev edinen ajanslar, uzmanlardan daha profesyonel bir hizmet sunar.

SEO ajanslarına neden gerek vardır? Dijital pazara katılmış olan her markanın bünyesinde bir uzman barındırmaya bütçesi yetmez. Ya da bu uzmanın işlevleri markanın ihtiyaçlarını karşılamak için hafif kalır. Böyle durumlarda SEO ajansı devreye girer.

Ajansın sağladığı daha kapsamlı olan hizmet ile web sitesi her yönüyle incelenir. Üstelik ajansın içinde bulunan insan sayısı kuşkusuz tek bir uzmandan daha fazladır. Bu yüzden sitenin başka olan her yönü bizzat o konunun uzmanı tarafından ele alınır. Siteyi iyileştiren, varlığına daha iyi koşullarda devam etmesini sağlayan ajanslar bu sürecin devamını da gözlemler. Böylece web siteleri kavuştukları sağlıklarını ve elde ettikleri yüksek sıralamayı korumaya devam eder. SEO ajansının sağladığı avantajlardan biri bu süreklilik olayıdır. Diğer avantajlar da ajans hizmetinin web sitesine kazandırdığı ekstra hediyeler olur.

SEO Ajansından Hizmet Almanın Avantajları

Bir marka internette boy göstermeye karar verdiğinde bunu rakiplerinin önüne geçecek biçimde yapmalıdır. SEO uzmanı yaptığı pazar, rakip ve hedef kitle analizi ile bunu sağlamaya çalışır. Web sitesini mümkün olan en yüksek sıraya çıkarmak için uğraşır.

SEO ajansından hizmet almanın avantajları

Ama uzmanın uzun bir zaman dilimine yayılan çabası bir SEO ajansı tarafından daha kısa sürede, daha profesyonel biçimde gerçekleşir. Ajans ile çalışmanın avantajı bir uzman ile çalışmaktan daha fazladır. SEO ajansı ile;

 • Web sitesine daha fazla trafik gelir,
 • Sitenin görünürlüğü artar,
 • Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşılır,
 • Düşük maliyet ile daha yüksek sonuçlar elde edilir,
 • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanır,
 • Dönüşüm oranında artış yaşanır,
 • Web sitesinin gelişimine dair sunulan raporlar daha detaylıdır,
 • Sitenin görünürlüğünün uluslararası boyuta ulaşma şansı vardır,
 • Değişim gösteren pazar hareketlerine karşın hızlıca önlem alınır,
 • Bütün optimizasyon süreci işi iyi bilen profesyoneller tarafından yapılır.

Bütün bu avantajlar sayesinde marka web sitesiyle yüksek sıralara ulaşır. İnternette oluşturulan kimliklerin güven vermesi de SEO’nun sağladığı bir ayrıcalıktır. Markaların güveni sağlaması ve üst sıralarda yer alması birbiriyle doğru orantılıdır. Çünkü sıralamalarda yüksek bir konuma ulaşmak için önce arama motorlarının güvenini sağlamak gerekir. Hem kullanıcıların hem arama motorlarının güvenini sağlayan web sitelerin etkisi internette daha kalıcıdır. Bu kalıcılığın bozulmaması için ajanslar web sitesi için farklı çalışmalara imza atar. Böylece web site SEO sayesinde canlı kalır.

SEO Ajansları Hangi Çalışmaları Yapar?

Web siteleri markaların dijital dünyadaki sesidir. Bu seslerin kullanıcılar tarafından daha iyi işitilmesi ve cevap alması için ise SEO ajanslarının yaptığı bazı çalışmalar vardır;

 • Site içi SEO: Site içinde yer alan içerikler ve sayfalar sitenin kullanıcıya sunduğu ürünü sergiler. Bu ürünlerin kullanıcıya ulaşması için önce onların önüne çıkması gerekir. Bu yüzden site içi SEO ile içerikler arama motoru optimizasyonuna uygun hale getirilir.
 • Site dışı SEO: SEO hizmetinin büyük bir kısmını kapsayan site dışı SEO esnasında web sitesine ulaşılabilecek çeşitli pencereler internette dağıtılır. Bağlantılar ve linkler sayesinde yapılan site dışı SEO arama motorlarında ve onlara bağlı platformlarda gerçekleşir.
 • Teknik SEO: Sitenin sağlığını inceleyen ve onu tedavi etmeye çalışan SEO kısmıdır. Burada site yapısı, site hızı, anahtar kelime, dış ve iç bağlantılar, görseller vb. gibi birçok site unsuru tekrar incelenir. Bulunan hatalar düzeltilirken eksiklikler de tamamlanır.

Bu çalışmalar ile bir SEO ajansı web sitesi oldukça kapsamlı bir hizmet sunar. Bu hizmetler SEO uzmanı tarafından da sağlanır. Ancak uzmanın tek başına yaparken epey vakit harcayacağı bu işlemler bir ajans tarafından yapıldığında daha verimli olur.

Yine de her şartta SEO çalışmaları markanın dijital dünyadaki bilinirliğine imza atar.

SEO Çalışması Almanın Marka Bilinirliğine Etkisi

SEO çalışmasının marka bilinirliğine etkisi

İnternetteki kalabalık içinde kullanıcılar tarafından fark edilmek zordur. Ancak imkansız değildir. Doğru ve etkili bir SEO çalışması ile dijital dünyada bir markanın görünür olması gayet mümkündür. Markanın dijital pazarda bilinirliğinin artması onun rekabet ortamında daha sağlam durmasını sağlar. SEO uzmanı ve SEO ajansı yardımıyla arama motorlarında üst sıralara ulaşan markalar kullanıcıların gözlerinin içine bakar, güvenlerini kazanır. Çünkü kaliteli ve işlevsel oldukları için bu sıraya ulaşmışlardır. Kullanıcı buna inanır, potansiyel bir müşteriye dönüşerek web sitesinin dönüşümüne ortak olur. SEO çalışmaları markayı arama motorlarında tanınır bir hale getirir.

Dijital pazara dahil olmuş olan bir marka bu bilinirlik sayesinde internetteki herhangi bir ortamda varlığını gösterir. Başarılı bir arama motoru optimizasyonunun marka bilinirliğine etkisi doğrudandır. Marka ilgili konuda ne kadar üst sırada kalırsa bilinirliği de o kadar artar.

Bir şirketin tanımı olan SEO ajansı ve tek kişinin kurum içinde ya da dışındaki varlığı ile sürdürdüğü SEO uzmanı web sitesini iyileştirmek için hizmet verir. Böylece tek ya da daha fazla kişinin verdiği emek ile web siteleri arama motorlarına uyumlu bir hale gelerek varlıklarını sürdürür. Ancak ajans yardımı ile daha fazla adım atma olasılığı olan siteler markanın internetteki yüzünü daha fazla kişiye ulaştırır. Bu sayede marka web sitesiyle dijital dünyada da bir yer edinir.

Kaynakça:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Avantajları, Zorlukları ve Stratejileri Üzerine Kavramsal Bir Değerlendirme

Arama Motoru Optimizasyon Yöntemlerinin Analizi

Sorularla SEO