Skip to main content

Sitelerin organik bir yükseliş yaşaması ve marka bilinirliği kazanmaları için birçok farklı dijital strateji karşımıza çıkar. Bunların çoğu birbiriyle bağlantılı olup sitenize daha fazla kullanıcı çekmek odaklıdır çoğunlukla. İşte backlink çalışmaları da site trafiğinizi organik yollarla arttırmanın kapılarından birisidir. Ayrıca site dışı SEO çalışmalarının büyük bir kısmını oluşturur.

Peki, backlink nedir? Siteler ve SEO için önemi nedir? Backlink nasıl alınır? Bu sorularınızın cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?Kısaca bir siteden başka bir siteye verilen bağlantı olarak ifade edebiliriz. Yani bir internet sitesinde, başka bir sitenin linkine yer verilmesidir. Sitelerin birbirine referans olarak bağlantıları paylaşmaları, bu sitelerin arama motorunun gözündeki değerini belirler. Siteler arası çıkara bağlı bir iş ortaklığıdır. İşler kademeli olarak şu şekilde yürür:

  • Bir site, başka bir sitenin linkine içeriklerinde yer verir. Yani bu siteye referans olur.
  • Bu sayede linki paylaşılan site yeni ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler kazanmış olur.
  • Buna bağlı anlamlı her bağlantı aracılığıyla siteler, arama motoru algoritmalarının gözünde değer kazanır.

Backlink çalışmaları, sitelerin organik trafik artışında büyük bir paydaya sahiptir. Ama her backlink çalışmasının size aynı oranda getiri sağlamasını beklememelisiniz. Dijital dünyanın her adımında olduğu gibi burada da ayak uydurmanız gereken belli başlı kriterlerin olduğunun altını çizmeliyiz. Bu noktada arama motoru algoritmalarının dikkate aldığı kriterler şu şekildedir:

  • Backlink aldığınız ya da bağlantı paylaştığınız sitenin güvenilir olması gerekir. Arama motorlarında sıralama almış bir sitede backlink vermek sitenizin öne çıkmasına yardımcı olur. Çünkü kullanıcılar, güvendikleri sitelerdeki bağlantıları kullanmaktan çekinmezler.
  • Verdiğiniz bağlantıların kullanıcı yararına olması gerekir. Yani anlamsız bağlantılar, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Örneğin bir dijital ajans, ilgili bir blog sitesinden backlink alabilir. Bu site ise dijital pazarlama ile ilgili bir içeriğinde sitenin bağlantısına yer verebilir. Dolayısıyla kullanıcıların direkt yararlanabileceği bir köprü ortaya çıkar.

Bir sitede, kendi sitenize ait bağlantıları paylaşmak için ücretli ve ücretsiz backlink olarak iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Google tarafından ücretli backlink alımları tavsiye edilmez. Çünkü bu, Google’ın backlink çalışmalarından esas beklentisini geri plana atan bir uygulamadır.

Durumu şöyle açıklayalım: Backlink nedir diye sorduğunuz zaman bunun bir reklam çalışması olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta sitenizin reklamını başka bir sitede yapma fırsatı elde edersiniz. Arama motorunun amacı, bu bağlantılar aracılığıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve sitelerin doğal büyümelerine olanak sağlamaktır. Özellikle marka tanınırlığı üzerinde büyük bir payı olan backlink çalışmalarının bu yüzden ücretsiz ve organik olanları, Google’ın gözünde daha değerlidir.

Backlink Kontrol ve Analiz Araçları Nelerdir?

Backlink Kontrol ve Analiz Araçları Nelerdir?Backlink analizleri, Google sıralama kriterleri bağlamında büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu analizler sayesinde hem rakiplerinizin güncel durumları hem de kendi geldiğiniz durumu analiz edebilir ve bu sayede yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu işlem genel olarak arama verilerini ölçmek ve rakip analizi için kullanılmaktadır. Elbette bu noktada çeşitli backlink analiz araçları olduğunu söyleyebiliriz.

Backlink kontrol amaçlı kullandığımız bu araçlar sayesinde doğal trafiğinizi arttırabilir ve arama motorlarının sıralamalarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

1. Semrush

Kullanımı kolay ve basit bir SEO analiz aracıdır Semrush. Anahtar kelime ve backlink sorgulama için birçok SEO’cunun ilk tercihidir. Bunun yanı sıra site içi optimizasyon çalışmaları, rakip analizi, site içi SEO çalışmaları, ölü link takibi de yapabiliyorsunuz.

2. Ahrefs

Geniş ve detaylı bir backlink analizi imkânı sunar. Site içi trafiği görebilir, site analizlerini detaylandırıp; sorgulayabilirsiniz. İşlevsel bir SEO aracı olmasının yanı sıra kendi sitenize ait backlink sorgulama yapabileceğiniz gibi rakip siteler hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Google reklamlarının analizini yapabilirsiniz. Artı olarak rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

3. SEO Spyglass

Bu analiz aracı, bildiğiniz ya da bilmediğiniz tüm backlink bağlantılarını görebilmenizi sağlar. Backlink analizlerini kullanıcı deneyimi odaklı olarak yapmaktadır. Ayrıca rakip analizi de yapabilirsiniz bu araçta. Farklı dillerde seçenekler sunması, raporlarınızı farklı bir dilde alma imkânı da sunar.

4. Cognitive SEO

Detaylı bir backlink analizi yapmanıza olanak sağlar Cognitive SEO. Kendi sitenizin analizleri ile rakiplerinizi de inceleyebilirsiniz. Diğer analiz araçlarından farklı olarak burada, backlinklerinizi yöneterek takip edebilirsiniz. Bu araç ile backlink aldığınız sayfaların değeri, silinip silinmedikleri, adetlerini kontrol edebilirsiniz. Size oldukça geniş bir veri ağı sunar. Ayrıca rakip analizi de yapabilirsiniz.

5. Majestic SEO

Hem ücretsiz hem de ücretli kullanımları olsa da ücretsiz kullanımda yapabilecekleriniz oldukça sınırlıdır. Majestic SEO; geriye dönük analizler yapabilme imkânı sunuyor. Yani geçmiş verilerle güncel verileri kıyaslayarak size raporluyor. Bu sayede dengeli stratejiler kurabiliyorsunuz. Link kontrolleri ve detaylı analizlerine buradan ulaşabiliyorsunuz.

6. Link Research Tools

Detaylı bir SEO analiz aracı olup diğer analiz araçları ile çalışma özelliğine sahiptir. Detaylı SEO raporlarının yanı sıra backlink sorgulama işlemi için işin uzmanların sıklıkla tercih ettikleri bir uygulamadır. Bu aracın diğerlerine göre avantajı ise partner olarak çalıştığı diğer araçların bilgilerini analiz ederek bu raporları detaylandırması ve buna göre bir rapor oluşturmasıdır. Semrush, Moz, Majestic SEO iş birliği yaptığı SEO araçlarıdır.

7. Opensite Link Explorer

Diğer SEO araçlarına oranla daha kapsamlı ve detaylı backlink raporları sunar. Öyle ki bu raporlarda; nofollow linkleri, domain authority, page authority ce anchor text değerlerini görebilirsiniz. Yani ince eleyip sık dokuyanlar için oldukça ideal bir araçtır.

8. Exalead

Esasında bir arama motoru olan Exalead aracılığıyla link araması da yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte Türkiye’de çok etkili sonuçlar vermediğinin altını çizmeliyiz. Çoğunlukla uluslararası hizmet veren sitelerin yararına veriler sunar. Uluslararası kapsamda geniş bir veri tabanı vardır. Ücretsiz bir şekilde backlink sorgulama yapabilirsiniz.

9. Google Search Console

Ücretsiz olarak Google tarafından sunulmaktadır. Google Search Console’a bağlı olan sitenin backlink sorgulamalarını yapar. Raporları ile site gelişimi için profesyonel tavsiyeler sunar. Bu araç ile sitenin trafik raporlarını ve analizlerini görebilirsiniz. Diğer araçların ücretli olarak sunduğu verilere bu uygulamada ücretsiz bir şekilde ulaşabilmenizi sağlaması en büyük avantajıdır.

10. Moz

Listemizin son sırasında yer alan Moz, SEO’cuların sık kullandığı backlink araçlarından birisidir. Bu araç sayesinde detaylı backlink analizi ve sorgulaması yapabilirsiniz. Bilinen en iyi SEO araçlarından birisidir. Aylık ya da yıllık olarak iki farklı şekilde satın alabilirsiniz.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink Türleri Nelerdir?Birbirinden farklı özelliklere sahip backlink türleri vardır. Her biri Google tarafından farklı yorumlanmakta ve farklı değerlere sahip olmaktadır.

Nofollow Backlink

Nofollow BacklinkGünümüzde kaliteli bir backlink çalışması için hangi sitenin linkine sitenizde yer verdiğinize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu bir referans yöntemidir. En basit haliyle sizi yeni tanımaya başlayan birisine arkadaşlarınızı tanıtmaya benzetebiliriz. Elbette bu durumda arkadaşlarınızın hal, hareket ve tavırları karşınızdaki kişinin sizin hakkınızda fikir geliştirmesini sağlayacaktır. Aynı şey arama motorları, siteler ve backlink çalışmaları için de geçerlidir. Bir sitenin linkine sitenizde yer verdiğinizde burada kısaca arama motoruna bu siteye referans olduğunuzu ifade etmiş olursunuz. Google bu siteyi incelediğinde sizin hakkınızda da çeşitli fikirlere sahip olur.

Bu bilgiler ışığında, güvenilir kaynaklara link vermeli ve güvenilir kaynaklardan link almalısınız. Ancak bazı durumlarda istemeseniz bile bir sitenin linkine sitenizde yer vermeniz gerekebilir. Bu durumda ise kurtarıcınız, nofollow linklerdir.

Nofollow backlink kısaca arama motorlarına linkin takip edilmemesi gerektiğini söyler. Sonuç olarak PageRank (İnternet sitesi sıralamasında arama motoru algoritmasının siteye verdiği değer) değeri üzerinde etki etmez. Yani nofollow linklerin site sıralaması üzerinde bir etkisi yoktur. Nofollow linkler şu şekilde görünür:

<a href=” https://www.duendedijital.com/” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow link</a>

Dofollow/Follow Backlink

Dofollow/Follow BacklinkDofollow linkler, nofollow linklerin zıddı olarak Google ve diğer arama motorlarına açık linkleri ifade eder. Yani PageRank değerleri üzerinde etki sahibidir; kısaca arama motoru sıralamanızı etkiler. Bunlar, arama motoruna güven ileten linklerdir. Dufollow linkler şu şekilde görünür:

<a href=” https://www.duendedijital.com/”>Bu bir dofollow link</a>

Sponsorlu Backlink

Sponsorlu BacklinkBir sponsor ya da reklam amaçlı her bağlantı, sponsored yani sponsorlu backlink olarak kullanılmalıdır. Sponsorlu backlinkleri çoğunlukla firma-ürün tanıtımı ve reklamı için yaparız. Bu kapsamda bir bloggger ya da fenomen aracılığıyla yaptığınız backlink çalışmalarını arama motoruna “sponsored” olarak bildirmelisiniz. Sponsorlu linkler şu şekilde görünür:

<a href=” https://www.duendedijital.com/” rel=” sponsored”>Bu bir sponsorlu link</a>

UGC (Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik) Backlink

UGC (Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik) Backlink2019 yılından beri kullanılan UGC, “kullanıcı tarafından oluşturulan içerik” anlamındadır. Kısaca blog yorumlarından ya da forumlardan gelen linkleri ifade eder. Bu özellik Google’a linkin bir site yöneticisi tarafından değil, kullanıcı tarafından yerleştirildiğini belirtir. UGC linkler şu şekilde görünür:

<a href=” https://www.duendedijital.com/” rel=” ugc”>Bu bir UGC link</a>

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nasıl Alınır?Backlink almak için birden fazla yöntem vardır. Bu noktada odaklanmanız gereken kaliteli backlink almaktır. Kaliteli linkler oluşturarak başarı şansınızı da arttırmış olursunuz. Bu noktada deneyebileceğiniz yöntemleri aşağıda sıraladık:

1. Rakiplerinizin Linklerini İnceleyin

İşe başlamadan rakip analizi yapmalısınız. Rakiplerinizin nasıl hareket ettiği ve hangi kaynaklardan link aldıkları size yol gösterir. Özellikle sıralamada yer almalarını sağlayan linklere odaklanmalısınız. Bu konuda backlink analiz araçlarından yararlanabilirsiniz.

2. Tedarikçilerinizden Destek Alın

Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa tedarikçilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Tedarikçilerinizin sitesinde yer alan blog sayfalarından backlink alabilirsiniz. Bunun için tedarikçilerinizle doğru bir iletişim kurmanız onları ikna edebilmeniz açısından önemli bir kriterdir. E-ticaret siteleri için tedarikçilerden aldıkları her backlink’in kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

3. Hakkınızdaki Haberleri Backlinke Dönüştürün

Kendini geliştirme ve tanıtma odaklı her firma, öyle ya da böyle bölgesel, ulusal ya da uluslararası haberlerde yer alırlar. Bu yeni çıkan bir ürününüzü-hizmetinizi tanıtmak ya da bir sosyal sorumluluk projesinde yer almanız gibi çeşitli konularda olabilir. Bu noktada haberlerinizi yayınlayan kişilerle iletişime geçerek bu haberleri linke dönüştürmelerini isteyebilirsiniz. Özellikle bu tarz backlinkler organik trafik kazanmanız açısından arama motorlarının gözünde oldukça değerlidir.

4. Kaynak İçerikler Oluşturun

Eğer kaliteli ve kaynak değeri olabilecek içerikler oluşturuyorsanız bunu backlink çalışmaları için de kullanabilirsiniz. İyi içerikler oluşturmanız kaynak olarak kullanılma oranınızı ve dolayısıyla link alma şansınızı arttırır.

5. Basının Gücünden Yararlanın

Reklam ve tanıtım faaliyetleri kapsamında günümüzde basının büyük bir gücü var. Bunu siteniz için bir avantaja çevirmelisiniz. Ama bu doğal backlink almanın en uzun ve uğraştırıcı yöntemlerinden birisidir. Buna karşı bu tarz bir backlink almak arama motorlarının gözünde sitenizin değerini ve sonuç olarak sıralamasını büyük oranda etkiler. Bu noktada çeşitli araştırmalar yaparak bunları yayınlamak için basından destek alabilir ve kaliteli backlinkler elde etmiş olursunuz. Her ne kadar zaman istese de sonuçlarının sizi memnun edeceği kesin.

Backlink Neden Gereklidir?

Backlink Neden Gereklidir?Site iyileştirme çalışmaları ve marka tanınırlığı açısından backlink çalışmaları size büyük avantajlar sunar. Yeter ki bu avantajları değerlendirmeyi bilin. Bu kapsamda neden backlink çalışması yapmalıyım diyorsanız size maddeler halinde açıklayabiliriz.

Organik Trafiğiniz Artar

Kaliteli ve güvenilir kaynaklardan aldığınız linkler, sitenizin organik trafiğini arttırmada büyük bir paya sahiptir. Elbette dikkate almanız gereken nokta trafiğinizin artması değil; bu trafiğin geri dönüşüm kazanmasıdır. Dolayısıyla aldığınız backlinklerden gelen hedef kitlelerinizi doğru analiz etmelisiniz.

Güvenilirliğiniz Artar

Backlink çalışmaları, Google ve diğer arama motorlarına sitenizin en kadar güvenilir olduğunu göstermenin bir yoludur. Ancak bunun için elbette kaliteli ve otoriter kaynaklardan link almanız gerekir. Bu sayede Google sitenizi onaylar ve arama sıralamasında üst sıralarda yer almanıza olanak tanır.

Sıralamanız Yükselir

Backlink çalışmalarının odak noktası, sitenin sıralamasını yükseltmektir. Backlinkler, arama motorlarında sıralamanızın yükselmesine yardımcı olurlar. Çünkü kaliteli backlinkler, arama motorlarına güven verir. Bu sayede güvenilir bir otorite olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

Sayfalarınız Daha Hızlı Dizine Eklenir

Yeni sayfalar bulmayı amaçlayan Google botları, bu linkleri kullanırlar. Bu sayede yeniş sayfalar keşfedilir ve dizine eklenir. Dolayısıyla güvenilir bir kaynaktan link alarak söz konusu sayfalarınızın dizine daha hızlı eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu da kısaca arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı ifade eder.

Sonuç olarak siteniz için neden backlink analizi yapmanız gerektiğini bu şekilde açıklayabiliriz. Bu noktada altını çizmemiz gereken konu, dijitalde doğru veriler ışığında ve stratejik yöntemlerle yaptığınız tüm çalışmalardan kısa ya da uzun vadede verim alacağınızdır. Özellikle arama motoru taleplerini doğru analiz eder ve bu minvalde hareket ederseniz rakiplerinizin önüne geçmeniz çok uzun sürmeyecektir. Eğer siz de organik trafiğinizi arttırmak ve arama motorları tarafından güvenilir bir site olarak kabul görmek istiyorsanız bizim size tavsiyemiz vakit kaybetmeden kaliteli backlink çalışmalarına odaklanmanızdır.

 

Error: Contact form not found.