Skip to main content

Güncelliğini yitirmeyen, kullanıcı tarafından her daim tüketilebilen içerikler evergreen içerik adını alır. Sürdürülebilirliği olan bu içerikler hep ‘taze’ oluşlarıyla kullanıcıların dikkatini çeker. Arama motorunda sorgulanan, belli bir zaman dilimi ile sınırlı kalmayan başlıklar bu içerikleri oluşturur.

Kelime anlamı ‘her zaman yeşil’ olan evergreen, her gruptan kullanıcının başvurduğu, tükettiği ürünleri kapsar. Bu ürünler kullanıcıların merak ettiği ve öğrenmek istediği ‘genel’ olarak tanımlanabilecek bilgiler ile inşa edilir.

Cevabı değişmeyen sorular bu içeriklerde yer alır ve kullanıcıya öğrenmek istediğini verir. 5N1K yani ‘ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim’ sorularının yanıtını barındıran içerikler evergreen olarak tanımlanır.

Bu soruların cevabı stabildir. Zamanın ilerleyişi ile üzerine bilgi eklense dahi temeli her zaman aynı kalır. Dolayısıyla bu içerikler ‘güncelliğini’ hep korur. ‘İçerik Nedir?’, ‘İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?’ gibi başlıkları taşıyan içerikler bu güncelliğe sahiptir.

Güncelliğini yitirmeyen içerikler üretmek, dijital dünyada varlığını sürdürmek isteyen markalar için etkili bir hamledir. Öğrenme, bilgi edinme amacıyla tüketilen bu içerikler markanın arama motorundaki görünürlüğünün artmasını sağlar.

Bu içeriklerin kullanıcılar tarafından tüketilmesi web site trafiğinin artmasına ve markanın bilinirlik kazanmasına yardımcı olur. Böylece içerikler marka için bir yükselme, tanınma aracı olur. Bu tür içeriklerin arama motorundaki yeri bellidir. Ulaştığı üst sıraları koruyan bu içerikler sahip olduğu bilgiler sayesinde mevcut dinamiğiyle kullanıcıyı selamlar.

Evergreen içerik; hem kullanıcıyı doyuran, sorularına yanıt veren hem de markanın dijital ortamda sürdürülebilir bir görünürlük elde etmesini sağlar. Bu yüzden gelin, bu içeriklerin nasıl ‘taze’ kaldığının biraz daha detayına inelim.

Evergreen İçerik Ne Değildir?

evergreen içerik ne değilSon dakika ya da trend adı altında arama motorunda yükselen içerikler, evergreen içerik değildir. Yaşanan gelişmelerle paralel olarak ortaya çıkan içerikler anlık bir tüketim için hazırlanan ürünlerdir. Sunulduğu gibi kullanıcı tarafından yutulan ve bir daha ulaşılmayan içeriklerin ömrü kısadır. Evergreen ürünlerin sahip olduğu sanal ölümsüzlük bu içeriklerde yoktur.

Genel bir konuya dair bilgi barındırmayan, 5N1K sorularına cevap vermeyen içerikler kullanıcıya sunulduğu gün ya da onu takip eden birkaç gün içinde tüketilir. Bu içerikler;

 • Trend konular (moda, magazin vs. hakkında),
 • Gündeme dair politik ve ekonomik konular,
 • Belli bir gün veya döneme özel hazırlanan mesajlar,
 • Yaşanmış bir döneme ait istatiksel veriler (Covid-19, Rusya-Ukrayna Savaşı vs.) kapsıyorsa evergreen içerik olmaktan uzaktır.

Ancak bu çerçeve dışında olup, kullanıcıyı bilgi ile doyuran içerikler ise evergreen ismiyle güncelliğini yitirmez.

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Evergreen içerik hazırlama sürecinin ilk adımı içeriğin barındıracağı konunun niteliğidir. Bu nitelik içeriğin sürekliliğe sahip olup olmamasını belirler. Konunun güncelliğini yitirmeyen cinste olması içeriğin okunabilirliğini daim kılar. ‘İçerik Nedir?’ temalı bir ürün buna iyi bir örnektir. Bu yazıyı hazırlamak için ise;

 • Seçilen konunun arama hacmi kontrol edilir. Arama motorunda konunun kullanıcılar tarafından ne kadar talep gördüğü öğrenilir. Böylece içerik hazır olduğunda kaç kişiye ulaşma potansiyeli olduğu keşfedilir.
 • İçeriğin tüketiminin hep sürmesi için doyurucu olması şarttır. İçeriğin ana başlığı tek bir soruyu ele alsa da içerikte diğer ilgili sorulara da cevap verilmelidir. Bu sayede kullanıcı merak ettiği konu ile alakalı olan diğer soruların da cevabını öğrenmiş olur.
 • İçerik kullanıcıyı yormamalıdır. Kullanıcı öğrenmek istediği bir bilginin peşine düşmüştür. Bu yüzden içerikte o bilgi doğrudan verilmeli, laf cambazlığından sıyrılmış bir şekilde sunulmalıdır. Ancak bütün içeriğin okunabilir olması için konunun eşit bir şekilde ürünün tamamına dağılmış olması da önem taşır.
 • Anahtar kelime seçimine dikkat edilmelidir. Evergreen içeriği arama motorunda görünür kılacak olan şey arama motorunda yapılan sorgulamadır. Dolayısıyla bu kelimenin içeriğin ne hakkında olduğunu doğrudan iletmesi gerekmektedir.

Bu aşamalara dikkat edilerek hazırlanan içerikler güncelliğini yitirmez. Güncelliğini koruyan içerikler sayesinde de kullanıcıya ulaşmak çok daha kolay olur.

Evergreen İçerik Faydaları

evergreenTüketimi sürekli olan, ‘tazeliğini’ kaybetmeyen evergreen içerik sahip olduğu faydalar ile tercih edilmesi oldukça cazip bir içerik türüdür. Web sitesinin kalıcı bir üyesi olan bu içeriklerin kullanıldığı zaman dijital ortamda yer alan markalara sunduğu faydalar;

 • Web siteye çok sayıda ziyaretçi çekme potansiyeli,
 • İçeriğin arama motorunda üst sıralara yerleşmesiyle marka bilinirliğinin elde edilmesi,
 • Net ve kapsamlı cevaplar veren içeriklerle hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi,
 • Kullanıcılara rehberlik sağlanması,
 • Yanlış ya da eksik bilinen konuların açığa kavuşturulması ve doğru bilginin sunulması,
 • Doyurucu içerik sayesinde sadık bir kitleye sahip olunmasıdır.

Ancak bu içeriklerin bu faydaları sergilemesi için hazırlanırken önemli bir detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu detay içeriği SEO ile uyumlu olmasıdır. İçerikleri, dolayısıyla web siteleri arama motorunda görünür kılan SEO yani arama motoru optimizasyonu kuralları bu içeriklerin de kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Böylece evergreen içerik aynı zamanda SEO uyumlu içerik olarak kullanıcıların karşısına çıkar.

Evergreen İçerik ve SEO Uyumu

evergreen içerik ve seoOkunabilirliği her daim olan içerikler evergreen içeriklerdir. Bu içerikler güncelliğini yitirmeyen konuları barındırır. Kullanıcıların araştırdıkları sorulara cevap veren bu içerikler SEO ile uyumlu oluşlarıyla arama motorunda üst sıralara tırmanır. Bu sayede içerikler kullanıcılar için daha görünür hale gelir. ‘Taze’ içeriklerin SEO ile uyumlu olması için sahip olması gereken detaylar;

 • İçeriğin arama hacmi geniş olan konuları içermesi,
 • Anahtar kelime seçiminin doğru olması,
 • İçeriğin okunabilirliğinin yüksek olması;
  • Etken cümlelerin kullanılması,
  • Geçiş kelimelerine yer verilmesi,
  • Kısa cümlelerin tercih edilmesi,
  • Ardışık kelimelerin kullanılmaması,
 • İçeriğin görsel ile zenginleştirilmesi,
 • İçeriğe, kullanıcılara sunulmadan evvel, iç ve dış linklerin verilmesi bu detayları oluşturur.

Bu şekilde SEO özellikleri taşıyan içerikler hem arama motoru hem de kullanıcılar tarafından görünür hale gelir.

Evergreen içerik, dijitalde sonsuzluğu elde etmenin en etkili yoludur. Bu içerikler merak edilen sorulara cevap bulurken kullanıcıları diğer içerikleri tüketmeye davet eder. Böylece ‘taze’ içerik başarısının sonsuzluğunu web sitenin geneliyle paylaşmış olur.

‘Taze’ içerikler ile siz de kullanıcılarınıza ulaşın. Başarısının ‘güncel’ tadını çıkarın.

Evergreen içerik hakkında daha fazlasını öğrenmek için videomuza göz atmayı unutmayın!