Skip to main content

Kedi videoları izlemekten hoşlanıyorsunuz, sık sık bu videoları izliyorsunuz. Öyleyse YouTube ya da Instagram veya TikTok hesabınızı açtığınızda karşınıza hangi video içerikleri çıkar? Kişiselleştirilmiş içerik, algoritmanın kullanıcıyı tanıyarak ona sunduğu içeriklerin genel tanımı. Kedi videolarından hoşlanan kullanıcıya başka kedi videolarının dijital platformlarda ikram edilmesi bu içeriğin ortaya çıkışının minimal bir örneğidir.

İnsanların tüketici konumuna geçip dijital içerik tüketmesi için içerik üreticilerin onların dikkatini çekerek ürünleri ortaya koyması gerekir. Hedef kitlesini tanıyan, benzerliği alanları olan bir grup kullanıcıyı buluşturan içerik üreticileri ‘kişiselleşmiş’ hale gelen içerikleri hazırlarken;

  • Doğru bilgiyi,
  • İlgi çekici anlatımı,
  • Aktif üretimi bir araya getirir.

Kullanıcılar karşılarına çıkan içerikleri bu özellikleri taşıması nedeniyle tüketir. Ancak ilgi alanlarına hitap eden, hoşlandıkları türe benzer içerikler olması kullanıcının içeriğe karşı bir aidiyet duymasını sağlar. Böylece ‘müşteri sadakati’ oluşur. İçerik üretici hedef kitlesinin beğendiği ürünleri üreterek kullanıcı ile arasında bir bağ kurar.

Tükettiği içerikleri kendi tercihi ile seçtiğini düşünen kullanıcı aslında algoritmanın ona ‘onun tüketmesi için’ hazırlanan içerikleri sunduğundan habersizdir. Kişinin daha önceden tükettiği ve algoritmanın gözlemlediği içerikler onun dijital platformları ne amaçla kullandığını ortaya koyar. Her kullanıcının ‘keşfet’ sayfasının farklı olmasının sebebi de budur. ‘Kişiye özel’ şekillenen bu sayfalar kullanıcıya tüketeceği kesin olan içerikleri ikram eder. Böylece hedef kitle içinde yer alan kullanıcı zevkle kişiselleştirilmiş içeriği tüketir.

Peki bu kişiselleştirilmiş içerik en fazla hangi platformda tüketilir? Gelin cevabı birlikte keşfedelim.

YouTube ve Kişiselleştirilmiş İçerik

youtubeYouTube hesabınızı, açtığınız günden itibaren kullanıyor musunuz? Neden yeni bir hesap açmadınız? Çünkü algoritma ve hesabınız eski dost. Algoritma, hesabınıza sahip olduğunuz andan beri ne izlediğinizi gözlemler. Dolayısıyla size kişiselleştirilmiş içerik sunarken hiç zorlanmayıp aradığınız videonun karşınıza çıkmasını sağlar.

Her şeyin kontrol ve gözlem altında olduğu dijital evrende kullanıcılarını tüketeceği içeriği seçmesi onlara dijital bir rol verir. Tüketicilerin de üretici konumuna ulaşabildiği, etkileşim ile yönetebildiği dijital platformlarda yer alan içerikler ‘kişiye özel’ oluşlarıyla bir ‘özgürlük’ oluşturur.

YouTube’da yer alan kişisel içerik;

  • İçerik ilgi çekici olmalı,
  • Hedef kitlenin özelliklerine göre içerik üretilmeli,
  • Abonelerin talebine göre içerik sunulmalı,
  • Aktif içerik üretimi olmalı,
  • Abonelerin hoşlandığı içerik anlatımı olmalı,
  • Kullanıcıya içerik seçimi özgürlüğü verilmesi,
  • Kullanıcıların ‘atlamayacağı’ reklamlar üretilmelidir.

Bu detaylara sahip olması gereken içerikler YouTube’da algoritma sonucu karşısına çıktığı kullanıcı tarafından tüketilir. Böylece içerik ve içerik üretici beklediği etkileşimi alarak bu hizmetine devam eder. Kedi videoları ile beslenen bir kullanıcıya başka kedi videoları sunan ve onun ilgi alanlarına özen gösteren YouTube algoritması içeriklerin dinamik kalmasını sağlarken kullanıcıyı hızlı tüketime teşvik eder.

Seçim şansının kendisinde olmasıyla sürecin bir parçası gibi hisseden kullanıcı beğendiği içerikleri tüketerek hedef kitle içinde kalmayı sürdürür.

Instagram ve Kişiselleştirilmiş İçerik

instagramInstagram görsel ve video içerikleri ile dolu bir sosyal medya platformu olarak hayata dahil oldu. Bu platformda kullanıcılar takip ettiği hesapların içeriklerine erişebildiği gibi ‘keşfet’ algoritması sayesinde kişiselleştirilmiş içerik ürünleriyle de karşılaşma imkanına sahiptir.

‘Keşfet’ kullanıcıların sıklıkla tükettiği içeriklerden oluşur. Beğendikleri, etkileşim verdikleri, yorum yaptıkları ve kaydettikleri içeriklere göre şekillenen ‘Instagram Keşfet’i kullanıcıya özeldir. Her hesap sahibinin farklı içeriklerle dolu olan ‘keşfet’ sayfası kullanıcının tüketebileceği potansiyel içeriklerden oluşur. Benzer özelliklere sahip hedef kitlenin dikkatini çekmek için oluşturulan içerikler ‘kişiye özel’ biçimde sunulduğunda daha hızlı tüketilir.

Instagram’da yer alan ‘kişisel içeriklerin’ tüketimi YouTube içeriklerinden daha kolaydır. YouTube’da bir kedi videosu izleyen kullanıcı Instagram’da bu zaman dilimi içerisinde birden fazla içerik tüketebilme şansına erişir. Hız ve kolaylık sunan bu platform kullanıcıyı ilgi çekici, anlaşılır içeriklerle besler. Beğeni, yorum, paylaşım gibi seçenekler sayesinde de kullanıcı içerik sürecine tüketim dışında da dahil olur.

Kişiselleştirilmiş İçerik Neden Daha Fazla Tüketilir?

algoritmaEtkileşim kazanmak için hedef kitlenin talep ettiği içerikleri üretmek gerekir. Hedef kitlenin merak ettiği detaylara cevap veren içerikler sıklıkla tüketilir. Kişiselleştirilmiş içerik de kullanıcıların hızlı bir şekilde tükettiği bir türdür. Peki neden bu ‘kişisel içerik’ daha fazla ilgi çeker?

Kullanıcılar ilgi alanlarına hitap eden, hoşlandıkları içerikleri tüketmeyi tercih eder. İlgi alanlarına ve beğenilerine göre şekillenen dijital algoritmalar da kullanıcıya benzer, aynı çizgide ilerleyen ürünleri sunar. Böylece kullanıcı zaten kendi isteğiyle arayıp bulduğu içeriğin benzerine rastladığında onu zevkle kabul eder. Bu nedenle kişiselleştirilmiş içerik daha fazla tercih edilir.

Kimin kedi videosu kimin yavru köpek videosu izlediğini bilen algoritma sayesinde ‘kişiye özel’ içerikleri tüketmek mümkündür. Kullanıcı bu içerikler sayesinde beğendiği, takip ettiği çizgide içerikleri tüketmeye devam eder.