Skip to main content

Dijital pazarlama sayesinde hayatımıza sayısız terim giriş yaptı. Bu alanda algoritmalar, SEO, arama motorları, web sitesi grafiği, B2C gibi kullanıcı deneyimi terimleri ile sıklıkla karşılaşırız. İnternet ortamında uzun soluklu kalabilmek için bu terimlere hâkim olmak önemlidir. Kurumsal veya bireysel kullanıcıların bu terimleri bilmesi günümüzde adeta şart. Peki, son dönemlerde en fazla duyulan kavramlardan olan kullanıcı deneyimi nedir? UX ne demek? Gelin bu sorularınızın yanıtlarına birlikte bakalım.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?İngilizce “User Experience” kelimesinin kısaltılması olan “UX” ile bilinen deneyim markaya şekil veren faktörlerdendir. Yoğun rekabet şartlarındaki dijital pazarlama sektöründe yer edinilmesini ve uzun soluklu kalınmasına katkı sağlayan bir araçtır.

Kullanıcı deneyimi, hizmet veya ürünlere müşteri yönlendirmek için etkin bir adımdır. Özetle müşterilerin beklentisini önceden belirlemek ve beklentilerini karşılamak için atılan adımlardan biridir. İsminden de anlaşılacağı gibi müşterinin sistem, hizmet, ürün veya servisi kullanırken hissettiği davranışları ve duyguları ifade etmektedir. Kısacası müşterinin aldığı hizmet veya ürün aşamasında tecrübe ettikleri diyebiliriz. Örnekle bir bireyin internet üzerinden bir uygulama indirme sürecini ele alabiliriz. Kişinin uygulamaya ulaşması, etkileşime girmesi, indirmesi ve kullanmaya başlaması bu deneyime örnek gösterilebilmektedir.

Bilgi servis eden, ürün ve hizmette bulunan her web sitesi bu deneyimi önemser. Bu sebeple bu deneyim hakkında detaylı bilgiler edinmeniz gerekir. Kullanıcının memnuniyetini arttırmak demek bilinirliğin daha fazla olması demektir. Deneyim yükseldikçe tercih edilme olasılığında da artış sağlanır.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?Web sitelerindeki genel amaç, her zaman nettir esasında. Bu amaç siteye olabildiğince fazla ziyaretçi çekmek ve ziyaret süresini uzatmaktır. Sitede hizmet veya ürün satılıyorsa eğer bir kullanıcı ne kadar uzun kalırsa satın alma yolculuğu da o kadar uzun sürer. Bununla birlikte sitede bilgi dağıtılıyorsa, kullanıcının kaldığı süre kadar amaca ulaşılabilirlik artar. Bunu sağlamanın yolu ise kullanıcı için doğru, pratik ve kolay kullanabilen bir web sitesi oluşturmaktan geçer.

Arama motoru algoritmaları; kullanıcıların istedikleri her şeye güvenli, kısa zamanda ve pratik bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Bu sebeple firmalar bu kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyorsa aramalarda ön sıralarda yer almayı başarır. Ürün, marka veya web sitenizin bilinirliğinin artması için kullanıcı deneyimi mutlaka iyileştirilmesi gereken önemli bir noktadır. Arama motoru algoritmalarında ön sıralarda yer almak için kriterler sürekli yenilenmektedir.

Firmalar dijital ortamda farkındalık yaratmak için deneyimini artırmak zorundadır. Bu sayede öncelik hakkı kazanma ve markalarını ilk sıralara taşıma avantajını elde etme şansı bulurlar. Kullanıcıların seri ilerleme kaydetmeleri için iyileştirilmiş ve yenilik kazanmış deneyimler sunmanız önemli bir detaydır.

Kullanıcı Deneyimi Odaklı İçerikler Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcı Deneyimi Odaklı İçerikler Nasıl Oluşturulur?Firmalar deneyimi yükseltmek için belli kriterlere dikkat ederek içerik oluşturmada ilerleme kaydetmelidir. Bu kriterleri ise sizler için sıraladık:

 • Kaliteli bir içerik hazırlamak bu konuda yapılacak ilk ve en önemli ayrıntıdır.
 • İçerikler arama amacına hizmet edecek şekilde hazırlanmalıdır.
 • Göze çarpan ve ilgi çeken bir web sitesinin yapısını oluşturarak tasarımın bu çerçevede yapılması gereklidir.
 • Her içerikte anahtar kelime optimizasyonuna yer verilmelidir.
 • Deneyimin yükseltilmesi için gerekli adımlara dikkat edilmelidir.
 • Her içerik özgün ve istikrarlı olarak hazırlanmalıdır.
 • Dijital ortamın en önemli noktalarından bir olan mobil uyumluluk sağlanmalıdır.
 • Sitenin güvenliği artırılmalıdır.
 • Sayfaların yüklenme hızı yüksek olmalıdır.
 • Geri bağlantılar sağlanmalıdır.

Arama motorları algoritmalarında ilk sıralamalara yükselmek için bu detaylar önemli bir kriterdir. Sitelerin tıklanma sayısı ve sitede kalma süreleri bu konuda en belirleyici ayrıntıdır. Çünkü yeterli oranda ziyaretçinin çekmediği veya sitede kalma süreleri kısa ise arama motoru yanlış içerikler yüklediğinizi algılar. Bu da amaca hizmet etmeyen bir web sitenin olduğunu düşündürür. Bu durumun önüne geçmek için anahtar kelime çalışmaları, SEO ve istenen içerik detaylarına dikkat etmek gereklidir. Bu şekilde arama motorlarında üst sıralara yükselme şansını yakalama fırsatı bulabilirler.

İçerik Pazarlamasında Kullanıcı Deneyimi

İçerik Pazarlamasında Kullanıcı DeneyimiGünümüzde tüm kullanıcılar istedikleri hizmet, ürün veya bilgiye hemen ulaşmak istemektedir. Web sitesi sahipleri de bu noktada kullanıcılarının isteklerini karşılamak için birbiri ile yarış halindedir. Bunu sağlamak için ilk öncelik web sitenizde yayınlanan içeriklerin nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayacak ve her iki tarafı tatmin edecek içerikler hazırlanması gerekir. İçerik pazarlama ve kullanıcı deneyimi arasındaki ilişkiyi sıralamak gerekirse özetle şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Kullanıcı deneyimi odaklı içerikler oluşturulurken ilk dikkat edilmesi gereken konu, farkındalık yaratmasıdır. Kullanıcıların ne istediği ve ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi çok önemlidir.
 • Hızlı ve yeni gelişen sitelerdeki içerikler yeterli olmayabilir. Bu nedenle içeriklerin revize edilmesi gerekir. Bu sayede daha düzenli ve temiz içeriklere yer vermiş ve kullanıcı memnuniyetini artırmış olursunuz.
 • Müşteri ile sürekli iletişim halinde olmak firmaların UX odaklı çalışma sergilemelerini sağlar. Bu konuda müşterilerin neleri sevip sevmediğini ve satış yapıp yapmadığını öğrenme şansı elde edebilirsiniz.
 • Yazıların ortak noktasının kısaca temasının, benzerliklerinin ve paragraflar arasındaki örüntünün iyi belirlenmesi gerekir. Kesin yargılar kullanmaktan mutlaka kaçınılmalıdır.

Yukarıda belirtilen detaylar sonucunda yapılan iyi analizler en iyi içeriği üretmede yardımcı olur. Yazılan içeriklerde dikkat edilecek ayrıntıları kavradıktan sonra artık UX odaklı içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dijital dünyada kullanıcı deneyimi ve içerikler iç içe geçmiş değerli kavramlardır. Birbirleri ile etkileşim halinde olan bu unsurlar bir noktada birbirlerini geliştirir veya sınırlandırır. İçerik yazarlarının deneyimi artıracak içerikler üretmesi, web sitesinin tıklanma oranlarını yükselterek arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. Dolayısıyla hazırlanan içeriklerin bu deneyimini yükseltecek kriterlerde hazırlanması çok önemlidir. Aksi halde web sitesi için harcanan zaman boşa gider.

Ürün, marka ve hizmet bilinirliği için büyük önem taşıyan UX deneyimi ve içerikler önemle üzerinde durulması gereken dijital pazarlama araçlarıdır. Geleneksel pazarlama tekniklerine oranla yüksek bütçeler ve zaman harcamadan sizi hedefinize ulaştırır. Günümüzde kullanıcı deneyimi odaklı bir içerik kişisel bir zevk değil aksine sürdürebilir marka ve iş için zorunluktur.