Skip to main content

Bilinirlik kazanmak ve satışlarını yükseltmek isteyen markaların yer alması gereken dijital ortamlardan biri kuşkusuz sosyal medya platformlarıdır. Markanızın bu platformlarda kimliğini en etkili biçimde yansıtması ise kurumsal sosyal medya yönetimi ile mümkündür. Sosyal medyanın gücünün farkında olan ve ona göre hareket etmek isteyen markaların planlı bir yönetime ihtiyacı vardır.

Çift yönlü bir iletişim ağı olan sosyal medyada hem kim olduğunu anlatacak hem de hedef kitlesini memnun edecek olan markalar pazarda daha sağlam bir yer edinir. Potansiyel müşterilerinin ne istediğini sosyal medyadaki dönütler sayesinde elde eden kurumsal buna göre hareket eder. Markanızın daha güçlü hale gelmesi için aktif olarak rol alması gereken sosyal medyada sergilediği her eylem ona bir etki olarak döner.

Bu etkinin olumlu olması ve markayı güçlendirmesi için de sosyal medya yönetiminin kurumsal bir dokunuşla gerçekleşmesi gerekir. Marka imajını sergileyen ve satışların dinamiğini arttırmayı hedefleyen bu sosyal ağ yönetimi hakkında daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz?

Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminin Önemi: Marka İmajı ve Müşteri Bağlılığına Etkisi

kurumsal sosyal medya yönetimiİşletmenize daha fazla yatırım sağlamak için sosyal medya ile bağlantı kurmalısınız. Sosyal ağlarda daha fazla aktif olan hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başardığınızda yansıtmak istediğiniz marka imajı alıcıya ulaşır. Ancak bunun gerçekleşmesi için sosyal platformları dikkatli kullanmalı, planlı hareket etmelisiniz.

Bu noktada da kurumsal sosyal medya yönetimi marka imajınızı nasıl aktaracağınıza dair bir planlama oluşturur. Bu planlama ile de potansiyel müşterilerinizin bağlılığını elde etmeniz mümkün hale gelir.

Peki, elde ettiğiniz müşteri bağlılığı markanıza nasıl etki eder?

  • Kullanıcılar markanızın sosyal medyadaki hesaplarını takip ederek ya da ürünlerinizle etkileşime geçerek işletmenizi öne çıkarır. Böylece markanızla ilgilenen müşteriler maddi manevi emek vermeden size reklam olanağı sunar.
  • Hedef kitle sadece profillerinizi ve web sitenizi incelemenin yanı sıra markanıza devamlılık kazandırır. Bu sayede oluşturduğunuz reklamlar ve kampanyalar alıştığından daha fazla etkileşim alır.
  • Çok fazla etkileşim alan ve görünürlüğü öne çıkan markanızın web sitesi de trafik kazanır, dolayısıyla arama motorlarında da üst sıralarda yer alır. Bunun yanında her geçen gün kullanıcı ziyaretle giderek artmaya başlar.

Bu etkileri dikkate aldığınızda kurumsal sosyal medya yönetimi sayesinde müşteri profillerinin avantajlarından yararlanırsınız. Fakat yönetimin temeli sadece hedef kitle ile sınırlı değildir. Uygulamanız gereken bazı stratejiler de bulunmaktadır.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma: Hedefler, Kitle Analizi ve İçerik Planlaması

Müşteri bağlılığı ile marka imajını birbiriyle bağdaştırdığınızda elinizde satış yapmak için başarılı bir zemin olacaktır. Fakat bu noktada devamlılık sağlamak ve satış grafiğini her daim yükseltmek için dikkat edeceğiniz bazı hususlar vardır;

  • Hedefler: Markanızın satış stratejilerinde nasıl bir yol izleyeceğini, önünüzdeki birkaç yılda markanızı nereye taşıyacağınızı bilmelisiniz. Tam da bu aşamada belirleyeceğiniz hedefler markanızın geleceğini yönlendirecektir. Hedeflerin içerisinde: marka imajı, ürün satışı, abone sayısı ve görünürlük gibi unsurlar yer almalıdır.
  • Kitle Analizi: Web siteniz ve sosyal medyalarınızda hedef kitleyi çok kısa bir sürede dahi oluşturabilirsiniz. Önemli olan ise hedef kitlenizin nerede olduğu, ne istediği ve markanıza neler kazandırdığıdır. Bu nedenle kitlenizi belli zaman aralıklarında ölçerek ne istediğini, markanıza neler kazandırdığını ve satışları nasıl etkilediğini gözlemlemelisiniz.
  • İçerik Planlaması: İçerikler kısa ve uzun dönemli yapılarda olabilir. Uzun dönemli içerikler markanızın değişmeyen, kısa süreli içerikler de günlük değişim gösteren metinlerden oluşur. Dikkat etmeniz gereken detay ise içeriklerin güncel ve markanızı yansıtacak metinlerden oluşmasıdır.

Bu hususlar doğrultusunda kurumsal sosyal medya yönetimi işinizi kolaylaştıracak çalışma programı yapısındadır. Ancak bu detayların hangi sosyal medya platformunda uygulayacağınız da önemlidir. Diğer yandan tüm çabanız boşa verilmiş emek haline gelir.

Hangi Sosyal Medya Kanalları Markanız İçin Uygun?

sosyal medyaKurumsal sosyal medya yönetimi faaliyete geçmeden önce markanızın hangi platformda daha etkin olabileceğini keşfetmelisiniz. Çünkü her markanın hedef kitlesi aynı platformlarda yer almayabilir. Bu nedenle de markalar hedef kitlesine daha kolay sesleneceği sosyal ağları kullanmayı tercih etmelidir.

Ayrıca markanızın kimliğini daha etkili bir biçimde yansıtabileceğiniz ağın seçilmesi gerekir. Instagram, Facebook, X, YouTube, LinkedIn ve Snapchat gibi sosyal medya platformları kullanıcıların en uğrak noktasıdır. Bu noktalardan hangisinin kullanımının markaya daha çok artı sunduğu analiz edilmeli, ona göre bir planlama hazırlanmalıdır. Dinamiği yüksek olan platformun aktifliği korunurken geride kalan sosyal ağlar üzerinde ekstra bir çalışma gösterilmeli ve bu ağlarda da markanın ses getirmesi sağlanmalıdır. Bu sesi ise sosyal ağa uygun olan içeriklerle çıkarmak mümkündür.

İlgili, Etkileyici ve Marka Kimliğinizi Yansıtan İçerikler Oluşturun

Web siteniz sadece markanıza ait bir alan olduğu için içerikleriniz ziyaretçilerinizi doğrudan etki altına alır. Çünkü dikkatlerini dağıtacak farklı alanlarla karşılaşmazlar. Ancak sosyal medyada birçok içerik arasında öne çıkmak zordur. Bu nedenle içeriklerinizi bulunduğu sosyal medyanın formatına uygun oluşturmanız gerekir.

Sosyal medya kısa, yalın, tüketmesi kolay içerikleri sever. Eğlence ve bilginin bir arada ilerlediği sosyal ağlardaki içeriklerin bu ana temaya hizmet etmesi gerekir. Kullanıcıya marka ile ilgili bilgi verirken, onu satın almaya teşvik ederken bunu basit fakat etkili bir şekilde yapmalıdır. Bu da çarpıcı fakat kolay içerikler ile sağlanır.

Aynı zamanda içeriklerinizi güncel tutarak kullanıcıların dikkatini de çekmelisiniz. İçeriklerinizin içerisinde ürünleriniz hakkında bilgilendirme yapan kısa içeriklerle markanızın kimliğinden parçalar sunabilirsiniz. Kullandığınız sosyal ağın kurallarına göre şekillenen içeriklerin etkisi kurumsal sosyal medya yönetimi sayesinde profesyonellik gösterir.

Sosyal Medyada Performans Ölçümü ve Stratejik Geliştirmeler İçin Veri Kullanımı

kurumsalKurumsal sosyal medya yönetimi kapsamında yaptığınız çalışmaları analiz etmelisiniz. Bunu içeriklerin okunma sayısı ya da sosyal medyalardan web sitesine geçişler gibi unsurlar üzerinden yapmanız mümkündür. Böylece tıklanma sayısıyla sosyal medyanın marka değerinize olan performans yeterliliğini gözlemlemiş olursunuz. Markanızın sosyal medya üzerindeki stratejik gelişimi için de takip edeceğiniz veri kullanım adımları bulunmaktadır;

  • Hangi verilere ihtiyacınız olduğuna dair veri tabanlarını ve dosya sistemlerini faaliyete geçiriniz.
  • Sosyal medyalar ile web siteniz arasındaki veri alkışını kolay ve uygulanabilir bir yapıya getirin.
  • Veri kalitesini güncel tutarak marka imajınızı yansıtan bir veri kültürü de oluşturun.
  • Veri stratejilerinizi markanızın çerçevesinde oluştururken veri mevzuatına uymayı da unutmayın.

İşletmenizi sosyal medyaya taşımak ve kurumsal bir imaj oluşturmak için ihtiyacınız olan stratejiler bunlardan oluşmaktadır.

Ancak sosyal medya platformlarının, teknolojinin en hızlı güncellenen ağ olduğunu unutmayın. Aktif kullanım sağlamak için hedef kitleniz ile sosyal medyanın gücünden yararlanın.