Skip to main content

Teknoloji her geçen gün biraz daha gelişiyor. O geliştikçe pazarlama dünyası da yenilenip kendine yeni yeni yöntem ve stratejiler ortaya çıkarıyor. Bunlardan biri de geleneksel pazarlama yöntemlerinden tamamen farklı olan markalı içerik stratejisidir. Pazarlamada yerini aldığı günden itibaren birçok marka tarafından kullanılmıştır. Üstelik bu strateji ile markalar oldukça başarılı sonuçlar elde ettiler.

Yenilenmeyen, trendlere ve yeni yöntemlere ayak uyduramayan markalar yavaş yavaş yok olmaya başlarlar. Bunun yanında trendleri takip eden ve uygulayan markalar göze çarpar, dikkat çekerler. Bir nevi tüketiciyi yakalarlar. Zaten kitleler hiçbir zaman yerlerinde saymazlar. Sürekli yenilenir, yeniliklere ayak uydururlar. Bu durumda markaların da yapması gereken şey budur. Size bu durumu bir örnek vererek açıklayabiliriz. Örneğin, günümüzde Nokia 3310 telefonunu kullanan kalmış mıdır? Hayır. Çünkü yerini akıllı telefonlar, daha kullanışlı cihazlar almıştır. Üstelik tüm bunlara kitleler hemen ayak uydurmuştur. Akıllı telefon kullanan milyonlarca kişinin yanında o telefonu kullanan bir kişi onlara ayak uyduramaz. Onlara yetişemez ve geride kalır.

Peki, markalar neden hala sadece geleneksel pazarlamayla yetinsin? Önlerinde yepyeni yöntem ve farklılaşmış kitleler varken markalı içerik stratejisinden faydalanmalıdırlar. Eğer faydalanmazlarsa, bu durumda milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının arasında Nokia 3310 kullanan kişiden ne farkları kalır? O zaman haydi buyurun markalar olarak biraz yenilenelim. Bunun için de mükemmel bir yöntemden yani markalı olan içerik stratejisinden bahsedelim.

Markalı İçerik Nedir?

Günümüzde sıradan olmayan ve yaratıcı içerikler dikkat çekiyor. Zaten teknoloji, markalara bu konuda birçok fırsat sunuyor. Tümüyle yaratıcılığınızı kullanıp diğerlerinden öne çıkabileceğiniz yöntemler ortaya çıktı. Bunlardan biri olan markalı içerik pazarlamaya şahane bir giriş yaptı. Tüketici ve marka arasındaki bağlantıyı kurmaya ve güçlendirmeye yönelik değerler sundu. Bu yöntem, temel olarak hazırlanan içerikler ile katılımı artırmayı hedefliyor.

Bu strateji ürüne ya da satışa odaklanmaz. Burada temel olarak yapılan şey, hikâye oluşturmak ve anlatmaktır. Daha çok duygulara seslenir. Tüketiciyi eğlendirir, şaşırtır, özel hissettirir. Zaten bu hayatın her alanında böyle değil midir? Duygulara dokunan, harekete geçiren şey kazanır.

Kullandığı dilde satış yoktur. Yarattığı içerikte satışı vurgulamaz. Daha çok kitleyi baz alır. Kitleleri bazı noktalarda yakalamayı ve markayı konuşturmayı hedefler. Bunu da geleneksel pazarlamadan tamamen farklı bir şekilde gerçekleştirir. Çok etkili bir pazarlama tekniğidir. Bundan dolayı başarı oranı yüksektir. Markalı içerik ile uzun süre tüketicilerin dilinde olmanız mümkündür. Bu da herhalde markalar için kaçırılmayacak kadar büyük bir fırsattır.

Markalı İçerik Özellikleri Nelerdir?

Bu yöntem barındırdığı özellikler ile diğer pazarlama yöntemlerinden ayrılıyor. Markalara daha farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Farklılık, değişim, yenilik isteyen her markanın kesinlikle başvurması gereken önemli bir yöntemdir. Bu yöntemi tam anlamıyla anlamak ve uygulayabilmek için de temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Pazarlama stratejilerinin göz bebekleri arasında yer alan markalı içerik hakkında ufak bazı bilgileri sunduk. Şimdi bunları çok daha detaylı bir şekilde açıklayacağız. Böylece kafanızın içinde oluşan resmi yavaş yavaş tamamlayacağız.

Marka Değerlerini Vurgulayan Yöntem

Genellikle pazarlama yöntemlerinde ilk vurgulanan şey ürün ya da hizmettir. Amacın ürün ya da hizmeti almaları için hedef kitleyi harekete geçirmek olduğu düşünülünce bu doğru görünebilir. Lakin bazen bunu doğrudan yapmak yeterli sonucu vermez. Bundan dolayı duygulara hitap ederek, doğrudan değil de dolaylı olarak etkili sonuçlar almanız mümkündür. Bu strateji de tam olarak bunu yapar. Değer yaratır, duyulara ve duygulara seslenir. Markalı içerik stratejisi ile markalar kendini kitlelere duyurur.

Burada markaların ana hedefi ürün ve hizmeti anlatmak değildir. Kendilerini öne çıkarmak ve insanlarda marka değeri oluşturmaktır. Bundan dolayı farklı yöntemler kullanır ve markanın niteliklerine odaklanır. Bu pazarlama yönteminde sadece marka ve hedef kitle vardır. Marka bir nevi kendini hedef kitlesine anlatır. Ama bunu sıradan bir şekilde yapmaz. Bu o kadar doğaldır ki gerçekmiş gibi görünür.

Hedef kitle ile arada bir köprü kurmak amaçlanır. Aslında bir bakıma burada amaç, marka sadakati yaratmaktır. Marka bunu hikâyeleştirerek sağlamaya çalışır. Hedef kitlenin kendisini konuşmasını sağlamak temel amacıdır. Bu strateji kitlelerde kendisi ile ilgili pozitif duygular uyandırır ve sempati oluşturur. Böylece tüketici gözünde marka değerini artırır. Bu da markanızı tercih edilir kılar. Çünkü zaten markalı içerik ile hedeflenen nokta, etkinin uzun süreli olmasıdır.

Markayı Dikkat Çekici Hale Getiren Yöntem

Markayı Dikkat Çekici Hale Getiren Yöntem

Ürün ya da hizmetinin değil markanın kendisinin konuşulması bu yöntemde hedeflenir. Buna uygun olarak farklı stratejiler izlemek önemlidir. Bu yöntemde amaç, markanın hedef kitlesi tarafından uzun süre konuşulmasıdır.

Marka, burada hedef kitlesinin ailesiyle, arkadaşlarıyla olan sohbetlerinde yer almak ister. Bu da ancak onlar üzerinde etki yaratarak olacaktır. Onlar tarafından konuşulmak ve böylece tanınırlık yakalamak için markalı içerik yöntemi kullanılır. Aslında bu özelliği ile ağızdan ağıza pazarlama yöntemini de içine alır. Bu özelliğe uygun olarak da markayı konuşturacak içerikler hazırlamak gerekir. Eğer konuşulmak istiyorsanız konuşulacak içerikler hazırlamalısınız. Ses getirmelisiniz. Ayrıca sosyal medyanın hayatımızda sağlam bir şekilde yer alması bu özelliği daha kalıcı kılar. Çünkü özellikle sosyal medyada ses getirmeyi başarırsanız ara ara gündeme gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu da günlerce sizi konuşacakları anlamına gelir. Sadece bir kere yaptığınız bir şeyin etkisini yıllarca görmeniz mümkün bir hale gelir. Kitleler sizi hatırladıkça tercih etme olasılıkları da artar. İşte, marka özellikli içerik bu değerli özelliği size sağlar.

Hedef Kitleye Değer Katan Markalı İçerik Stratejisi

Reklamcılık için temel olan düşünce, genel olarak ilgilendiğimiz içerik için bir bedel ödememiz gerektiğidir. Ancak markalı içerik yönteminde temel düşünce içeriğin çekici olması ve hedef kitlenin bu içeriğe ilgi duymasını sağlamaktır. Onlara içeriğe karşı ilgi duymaları için yardımcı olmaktır. Bundan dolayı içeriklerine dokunuşlar yapar.

Dokunuş olarak bahsettiğimiz şeyler yine duygularla alakalıdır. Eğlence, mutluluk, huzur gibi unsurlar üzerinden tüketiciye değer katar. Tüketici aldığı ya da hissettiği bu değer ile istemsizce markaya karşı ilgi duymaya başlar. Sonrasında bu tabii ki markanın satış oranlarına kesinlikle yansır. Çünkü duygular bambaşka bir dünyadır. Orayı iyi bir şekilde yakaladığınız zaman kazanmak sizin için kaçınılmazdır. Bunun için de önünüzde markalı içerik gibi bir fırsat vardır çünkü siz hedef kitlenize değer katın, hedef kitleniz de sizin kârlılığınızı artıracaktır.

Duygular ile Talep Oluşturan Markalı İçerikler

Haydi, kabul edelim! Çoğunlukla tercihlerimizi duygularımız belirliyor. Bu da çoğu zaman farkında olmadan meydana geliyor. Herhangi bir markanın yaptığı küçücük bir şey bizi ona karşı sempati duymaya itiyor. Sonucunda ne mi oluyor? Markete, mağazaya girdiğimizde onun ürünlerini tercih etmeye başlıyoruz. Çünkü duygularımızın etkisi altına girmeye çok müsait varlıklarız. Duygular ile ikna etmek yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Ancak duygularla ikna etmek, markalı içerik stratejisi ile daha etkin ve belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Marka olarak hedef kitlenize ürünün özelliklerinden, faydalarından, kullanışlılığından bahsedebilirsiniz. Ancak genel olarak insanlar duygularına seslenen markaları seçer. Duyguların önünde mantığın çok şansı yoktur. Bundan dolayı da markalı içerik yöntemi rasyonel bir argüman göstermek gibi şeylerle uğraşmaz. Hedef kitlesinin duygusal olarak yanında durmaya çalışır. Ulaşmak istediği hedef, kitlenin duygularıdır. Bunu başardığı zamanda zaten hedef kitle markaya âşık oluyor. Bu hiç hafife alınmaması gereken bir konudur. Söz konusu aşk ise gerçek hayatta pay çıkararak markalar için de önemini anlayabilirsiniz.

Markalı İçerik ile Hikâyenizi Kendiniz Oluşturun

Markalı İçerik ile Hikâyenizi Kendiniz Oluşturun

Marka hedef kitleye hikâye anlatır. Kahramanlar yaratır, iyilikler, güzellikler sunar. Bu yol ile kendilerini anlatırlar. Hikâye gibi anlattıkları takdirde dinleyenleri daha çok olur. Ayrıca bu konuyu çok daha ilgi çekici hale getirir. Hedef kitle zorunluluktan değil kendi isteği ile sizi dinler. Bu yöntemde nasıl bir hikâye yaratacağınız tamamen size kalmıştır. Burada önemli olan hedef kitleyi iyi tanımaktır. Hedef kitleyi ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi bir hikâye ortaya çıkarırsınız. Markalı içerik ile hikâyenizi kendiniz oluşturun.

Hikâyelerin ağızdan ağıza anlatılmaları çok daha kolaydır. Siz hedef kitlenize bir hikâye sunarsanız o da gidecek başkalarına anlatacaktır. Tabii bu ilgi çekici ve anlatılmaya değer bir şey olmalıdır. Kendinizi tamamen müşteriye sunma imkânına da bununla kavuşabilirsiniz. Hikâyenizin duygulara hitap ettiğinden emin olun.

Farklı Yayın Kanalları Sunan Yöntem

İçeriğinizi farklı yayın araçları ile sunabilirsiniz. Markalı içerik ile sadece bir ortamda değil birkaç ortamda yer almanız mümkündür. Hazırlanan içerikler video, postcast’ler, video oyunları ile yayınlanır. İçinde çeşit çeşit sosyal ağ ve uygulamaları barındırır. Farklı formatlar ile içeriğinizi sunma imkânına sahip olursunuz. Canlı yayın yapma fırsatına kadar değişik birçok aracı kullanırsınız

Bu imkân ile tek bir tür içeriğe odaklanmanız gerekmez. Hatta daha çok içerik çeşitliliği için çabalamanız gerekir. Çünkü yayın yapacağınız kanal sayısını çoğaltırsanız daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Bunlar için kısa film ve diziler, blog ve dergilerde makaleler, infografikler kullanılabilir.

Markalı İçeriğin Temel Avantajları

Pazarlama alanında hazırladığınız içerikler eğer gerçekten kaliteli ise markanıza birçok avantaj sağlayacaktır. Bu her yöntem için geçerlidir. Yeter ki içeriğiniz etkili olsun. Tabii, yöntemlerin bazıları daha fazla hedef kitleye bazıları ise biraz daha azına ulaşabilir. Markalı içerik daha fazlasına ulaşılan tarafta yer alıyor. Çünkü içinde ağızdan ağıza pazarlama tekniği başta olmak üzere birçok tekniği barındırıyor.

Bu teknik ile ilgili resmin büyük bir bölümü oluştu. Şimdi de sizlere sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz. Strateji sizlere inanılmaz avantajları sunuyor ve fayda sağlıyor. Zaten bundan dolayı da dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Markanızı olduğundan daha iyi bir konuma getirmek için bu tekniği kullanmanız kesinlikle işe yarayacaktır. Hedeflerinize ulaşmanız bu teknik ile biraz daha kolay olacaktır. Ancak doğru bir şekilde uygulamanız durumunda bu avantajlara sahip olabilirsiniz.

Etkileşimi Artırın

Etkileşimi Artırın

Zaten, markalı içerik temel olarak marka ve müşteri arasında bağ kurmayı ve bağı geliştirmeyi içerir. Bu da iki taraf arasındaki etkileşimi artırır. Müşterilerinizin duygularına, hislerine hitap edecek değerli içerikler üreterek bunu sağlamanız mümkündür. Bu müşterileriniz ile aranızda olan bağı oldukça kuvvetlendirecektir. Onların size karşı bağlılık hissetmelerine varsa da artmasına sebep olacaksınız. Bu durumda müşteriniz sizi sadece ürünleriniz için takip etmeyecektir. Aynı zamanda onlarda yarattığınız hislerin peşinden gideceklerdir.

Bu yüzden, pazarlama tekniğinin en iyi avantajlarından biri de etkileşimdir. Arada oluşan etkileşim çok güçlüdür. Bir kere o bağ kurulduğu zaman uzun süre bu şekilde devam eder. Böylece marka hedef kitle için uzun ömürlü olur. Hedef kitlenin zihninde marka yer eder. Aradaki etkileşim ile empati gibi duygular da ortaya çıkıyor. Markalı içerik tekniği ile oluşturduğunuz bağ sayesinde kendinizi tanıtmak için yapmanız gereken başka bir şey yoktur. Çünkü bağ kurduğunuz kitle sizin yerinize bu görevi üstlenecektir.

Burada karşılıklı ve doğal etkileşim vardır. Tüketici pasif kalmaz. Marka ile derin bir şekilde etkileşime girerek zaman içinde tüketici kimliğinin bir parçası haline gelir. Bu da onu markadan ayrılmaz kılar. Ufak bir etkileşim dahi büyük fırsatları beraberinde getirir.

Daha İyi Konumlandırma

Kaliteli içerik kendisini belli eder. Daha doğrusu kitleler kaliteli içeriği anlar. Bu da içeriğinizi başkaları ile paylaşmak istemelerine sebep olur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi markanızı sizin yerinize tanıtacaklardır. Daha da önemlisi markanızın doğal savunucuları haline geleceklerdir. Tüm bunlar da markanızın hem dijital alanda hem de kamuoyunda iyi bir şekilde konumlanmasına sebep olacaktır. Markalı içerik tekniği ile sahip olacağınız bu avantaj, gerçekten çok ama çok değerlidir.

Hedef kitlenize ne kadar kendinizi yakın hissettirirseniz, onlar da o derece yakınlıkla size geleceklerdir. Bu mükemmel bir yatırımdır. Hem şu an için hem de gelecek için böyle bir müşteri yaratımı muhteşem sonuçlar doğuracaktır. Markanızın konumlanması iyileşecektir. Bir markanın pazarda konumlanmasının ne kadar zor bir süreç olduğunu düşünecek olursak bunun çok iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. İşte, gördüğünüz gibi markalı içerik bir pazarlama stratejisinden çok daha fazlasıdır.

Markalı İçerik Neden Yapılır?

Pazar ve tabii ki tüketiciler sürekli aynı şeyleri görmekten sıkıldı. Aynı bilgi ve reklamlara alıştıkları için bunlara karşı giderek duyarsızlaştılar. Bu da reklam ve tanıtım faaliyetlerinin etkisini azalttı. Ancak markalı içerik hedef kitlenin duyguları ile markayı özdeşleştirir. Bu da istemsizce kitlenin duyarsızlığını ortadan kaldırır, anında kişiler markanın farkına varırlar. Çünkü hedef kitlede markaya karşı oluşan duygular, onu görünce de ortaya çıkar. Tüketicilerin gerçek ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamaya sebep olun bir yöntemdir. Bu yöntem ile tüketicilerin sorunlarını keşfedebilir ve bu doğrultuda çalışmalar yapabilirsiniz. Sizi bu durum diğerlerinden ileriye taşıyacaktır.

Markalı İçeriğin Diğerlerinden Farkı Nedir?

Temel olarak markalı içerik, markayı baz alır. Diğer birçok pazarlama tekniği ürün ve satış odaklı ilerler. Bunu da yaptıkları çalışmalarda oldukça belirgin bir şekilde kullanırlar. Bu pazarlama tekniğinde geleneksel pazarlamada olduğu gibi istilacı bir yapı yoktur. Kararı hedef kitleye bırakır. Markanızın sunduğu içeriği tüketip tüketmemek tamamen hedef kitlenin elindedir.

Geleneksel Pazarlama ile Arasındaki Farklılıklar

Geleneksel pazarlama yıllardır kullanılmaktadır. Yerini hiçbir zaman tamamen kaybetmese dahi tercih edilme oranı ve hedef kitleler üzerindeki etkisi azalmıştır. Geleneksel pazarlamada genel olarak ürün ve hizmete odaklanılır. Ürün ve hizmet direkt olarak tanıtılır ve müşteriler doğrudan satın almaya yöneltilir. Ancak markalı içerik tam tersi olarak doğrudan bunlara odaklanmaz. Amacı hedef kitle ile arasındaki bağı güçlendirerek satın alma hareketine geçirmektir. Bunu da direkt olarak yapmaz, önceliğini aradaki bağlılığa verir. Kendini hikâyeler ile kitlesine tanıtır. Duygularını baz alır ve onlara hitap eder.

Geleneksel pazarlama çok daha rasyoneldir. Bu bakış açısı ile ilerler. Ayrıca geleneksel pazarlama çok daha istilacı bir yapıdadır. Her yerde hedef kitlenin karşısına çıkmaya çalışır. Televizyon reklamlarından sokaklardaki afişlere kadar her yerde markayı gösterme ihtiyacı duyar. Oysaki markalı içerik stratejisinde bu yapılmaz. Hedef kitle isterse içeriğe ulaşır, istemezse bunun için zorlama yapılmaz, diretilmez. Geleneksel pazarlama gibi hedef kitle üzerinde baskı kurmaz. Tam tersine ona seçenekler sunar.

Ürün Yerleştirme ile Arasındaki Farklılıklar

Ürün yerleştirme adından da anlaşılacağı gibi temel olarak ürünü hedef alır. Ürünü net bir şekilde hedef kitleye gösterir. Ancak markalı içerik için bu bir zorunluluk değildir. Zaten temel amacı ürünü öne çıkarmak olmadığı için böyle bir duruma başvurmaz. Bunun yanı sıra pasif bir tekniktir. Herhangi bir eyleme geçme durumu yoktur. Bundan dolayı sınırlıdır. Etrafta olup bitenler markanın kontrolü altında değildir. Ana içeriğin yani ürünün yerleştirildiği alanın kontrolü altında yer alır. Hikâyeler ürün yerleştirmede bulunmaz. Temel olarak ürün ön plandadır. Markalı içerik için bu tam tersidir. Çünkü burada değer yaratma süreci vardır. Marka kendi değerlerini, özelliklerini anlatır. Bunu yaparken sadece duyguları baz alır. Buna yönelik içerikler üretir.

İçerik Pazarlaması ile Arasındaki Farklılıklar

İçerik pazarlaması kavramı oldukça geniş bir alanı kapsar. Çünkü marka için hazırlanan herhangi bir sayıdaki içerikleri içerir. Ancak markalı içerik somut bir içerik tipolojisini kapsamaktadır. İçerik pazarlaması da içerisinde çok sayıda türü barındırır. Videodan bloglara, sosyal medyadan web sitelerine kadar çok sayıda alan içerik pazarlamada yer almaktadır. Ancak bu yöntem bu kadar büyük bir alanı kaplamıyor.

Markalı İçerik Nasıl Hazırlanır?

Tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi bu yöntem de bir hazırlık sürecinden geçer. Doğru ve etkili bir şekilde strateji izlemek için planlama önemlidir. Markalı içerik üretirken unutmamanız gereken bazı unsurları sizlere hatırlatacağız.

Belli bir hazırlanma sürecinin ardından markalar ortaya kampanya çıkarabilir. Bu yöntemde sınırsız yaratıcılık vardır. Bundan dolayı hazırlık aşamasında önemli olan nokta doğru adımları atarak ilerlemektir. Çok ufak ama değerli detaylar mevcuttur. Bu detayları doğru bir şekilde yönetmek önemli olandır. Bu sürece fiziki hazırlanma aşamaları ile değil dikkat edilmesi gereken unsurlar ile yer vereceğiz. ‘Önce hangi noktaya bakmak gerekiyor, bu aşamadan sonra ne yapmak gerekiyor?’ gibi sorular üzerine başlıkları hazırladık. Peki, markalı içerik nasıl hazırlanır, hangi aşamalardan geçer?

Odak Noktası Kullanıcıların Değerleri Olan Yöntem

Bu teknik için baştan doğru bahsettiğimiz en temel şey markanın baz alındığıdır. Önemli olan ürün ya da hizmeti öne çıkarmak değil markayı öne çıkarmaktır. Bundan dolayı öncelikle yapmanız gereken şey değerlerinizi, kendinizi ortaya koymanızdır. Yaptığınız her kampanyada hazırladığınız her içerikte ön planda siz olmalısınız. Sizin markanızın değerleri, insanlara sunduğu ve yarattığı duygular üzerinde durmalısınız.

Hazırlık aşamasında öncelikle, ‘Hangi değer üzerinde duracaksınız, kendinizi hangi değerle sunacaksınız?’ gibi soruların cevaplarını verin. Aslında en önemlisi en başta kendinizi tanıyın, kendinizi analiz edin. Böylece yapmak istediğiniz şeyi çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkaracaksınız. Markalı içerik stratejisini kullanarak sadece hedef kitleye değil kendinize de fayda sağlamış olacaksınız.

Hedef Kitleye Önem Veren Markalı İçerikler

Hedef Kitleye Önem Veren Markalı İçerikler

Pazarlamanın tüm strateji ve yöntemleri ile yapılmak istenen tek şey hedef kitleye ulaşmaktır. Bundan dolayı da burada karşınıza çıkarıyoruz. Çünkü bunu kendiniz izlemeyecek okumayacak ya da dinlemeyeceksiniz. Sattığınız ürünleri kendiniz almayacaksınız. Bundan dolayı önceliğiniz her zaman için hedef kitledir. Onları iyi analiz etmek, ne istediklerini bilmek nelerden hoşlandıklarını ve etkilendiklerini bilmek önemlidir. Ancak bu şekilde başarılı bir yol izlenebilir.

Hedef kitleniz hakkında demografik özelliklerden psikolojik özelliklere kadar her bir bilgiye sahip olmalısınız. Onları ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi projeler ortaya çıkarırsınız. Bundan dolayı asla kaçırılmaması gereken bir noktadır. Hedef kitle her zaman için markaların en değerli paydaşlarıdır

Kalıcı Olan Hikâyedir

Hikâyelerin markalı içerik için öneminden bahsetmiştik. İnsanlar yeri gelir sloganları dahi unutur. Ancak hikâyeler kalıcıdır, hafızadan kolay kolay silinmez. Zaten bu pazarlama stratejisini etkili kılan da bu değil mi? Hikâyeniz tamamen sizsiniz. Hikâyeyi yaratan, hatta belki de başkahramanı olan kişisiniz. Önemli olan gerçekten iyi bir hikâye yazmaktır. Eğlenceli, hüzünlü, mutlu, ilham verici gibi her duyguya hitap eden bir hikâye yazabilirsiniz. Bu tamamen analizleriniz dâhilinde sizin tercihinizdir.

Burada hedef kitlenizi nereden yakalamanız gerektiğini bilmelisiniz. Yaratacağınız hikâye markanızdan uzaklaşmamalıdır. Markanız ile hedef kitleniz arasında sağlam bir köprü görevi görecek hikâye inşaa etmelisiniz. Nasıl bir hikâye onları etkileyecektir? Nasıl bir hikâye markayı fark ettirecektir? Hangi hikâye aramızdaki bağı kuvvetlendirecektir? Markalı içerik stratejisi ile içerik hazırlamaya başlamadan önce buyurun bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Duygulara Hitap Eden İçerik

Bu stratejimizde temel olarak duygulara seslenmek yatıyor. Ancak birçok marka olumsuz duygulara yer vermekten kaçıyor. Çünkü bunun markalarına zarar vereceğinden korkuyorlar. Hâlbuki hüzünlü bir içerik mutluluk temalı bir içerikten daha çok etkileşim alabilir. Burada önemli olan doğru yerde doğru duyguyu kullanmaktır. Vermek istediğiniz mesaj ne ise, hikâyeniz ne ise ona göre duyguyu belirlemeniz gerekir. İlla olumlu bir duyguyu yansıtma zorunluluğunuz yoktur.

Burada önemli olan doğru duyguyu doğru şekilde yansıtmaktır. Markalı içerik ile elinizde hiç düşünemeyeceğiniz kadar büyük bir koz var. O da duygulardır. Bunu çok iyi kullanmak sizin elinizdedir. Ne kadar iyi kullanırsanız o kadar başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Her Platformda Markanızla İlgili Tek Sesli Olma

Tek ses olarak adlandırdığımız şey markanızın tüm mecralarda aynı mesajı vermesidir. Tam olarak hangi tarz içerik hazırlıyorsanız ve nerede yayınlıyorsanız fark etmeksizin aynı ses, tek ses olmalıdır. Bir platformda ‘a’ derken bir yerden ‘z’ olarak bahsedilmemelidir. Hazırlanılan her içerikte aynı ses tonu kullanılmalıdır. Örneğin, baştan itibaren resmi bir dil kullandıysanız bunu devam ettirmelisiniz. Hedef kitlenize hangi tonda sesleneceğinizden emin olmalısınız. Çünkü markalı içerik stratejisinde tutarlılık önemlidir.

Paylaşılabilir İçerikler Üretme

İçeriklerinizin daha hızlı yayılması için paylaşılabilir platformlarda yer vermeniz doğru olacaktır. Paylaşılması ve daha fazla kişiye ulaşmak için bu doğru bir adım olacaktır. Uygulayacağınız bu adım ile hedef kitleniz kolaylıkla birileri ile içeriğinizi paylaşabilmelidir. İçeriklerinizi paylaşmaya değer ölçüde üretmelisiniz. Hedef kitlenizi bu konuda harekete geçirmelisiniz. Bu da ancak doğru içerikler ile olacaktır. Hedef kitleniz içeriğinizi paylaşmaya değer görmelidir. Kendisinden ya da etrafındaki kişilerden hayattan izler bulmalıdır. Ancak bu onları paylaşımına iter. Bu, markalı içerik stratejisine uygun hazırladığınız içerikler ile zaten mümkün olacaktır.

Markalı İçeriklerin Özgünlüğü

Farklı, özgün, kendine has olan her şey kazanır. Hiç kimse aynı olan şeyi görmek, ona maruz kalmak istemez. Farklı olan kolayca fark edilir ve aynı zamanda tercih edilir. Bundan dolayı ne kadar benzersiz içerik üretirseniz o kadar önde olursunuz. Bunun önemi gerçekten çok büyüktür. Özgünlük olmazsa olmazdır. Örneğin, birçok marka yurt dışında yapılan içeriklerin benzerini burada uyarlıyor. Bu ne kadar başarılı olabilir ki! Herhangi bir yerden alındığı ortaya çıkarsa insanlar etkilenmişse dahi etkisi anında sönüverecektir. Sonrası güvensizlik ile sonuçlanacaktır.

Bakın, markalı içerik stratejisi size sınırsız kaynak ve düşünce sunuyor. İstediğiniz şekilde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Böyle bir imkân varken sonuna kadar hayal gücünüzü kullanın ve diğerlerinden farklı içerikler ortaya çıkarın. Çünkü hiçbir kısıtlılığınız bulunmamaktadır.

İş Birlikleri Kurmanın Önemi

İş Birlikleri Kurmanın Önemi

Ürettiğiniz içerik üzerinden yapacağınız doğru iş birliği daha hızlı bir sonuç elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda tanınırlığınız artar. Ancak hikâyenize uygun bir kişi ya da marka ile iş birliği yapın. İnsanlar markalardan daha çok işin uzmanlarına güvenirler. Bundan dolayı doğru anlaşmalar yaparak siz de güvenilir bir marka haline gelebilirsiniz. Markalı içerik stratejisi yaptığınız iş birlikleri ile çok daha etkili bir hale gelecektir. Doğru bir şekilde iş birliği yapmak son derece mantıklı bir karar olacaktır. Etkileyici içerik oluşturanlar kişiler ile iş birliği yapmak başarı getirecektir. Bu kişiler yüksek kalitede içerik üretmek için hazırlıklıdırlar. Hedef kitle konusunda deneyimlidirler. Bundan dolayı ne yapıp yapmayacaklarını bilirler. Eğer iş birliği yapacaksanız markanızı destekleyen ve sahiplenen bir kişi ile yapın.

İçerikte Farklılaşmanın Önemi

Bir markalı içerik kampanyası üretiyorsanız, farklı farklı türlerde içerikler üretme imkânına sahipsiniz. Bundan dolayı elinizden geldiğince hazırladığınız içeriği çeşitlendirmenizi öneririz. Hem daha çok kişiye ulaşır hem de genel katılımı artırırsınız. Videolar, kısa film ya da mini diziler, postcast’ler, blog ve dergilerde makaleler üretin. Tek bir alana bağlı kalmak yerine farklı ortamlarda yer alın. Burada karşımıza çıkan önemli nokta hedef kitlenizin bu alanlardan hangisinde ya da hangilerinde yer aldığıdır. Çünkü hedef kitlenizin olmadığı bir alanda içerik üretmek boşa kürek çekmek olacaktır. İçeriğinizi ürettikten sonra kitlenize ulaşacak ortamları seçmeli ve onlarla paylaşmalısınız.

Markalı İçerik Kampanyasına Örnek

Aslında markalı içerik uzun yıllardır hayatımızda yer alıyor. Ancak henüz ülkemizde o kadar yoğun olarak kullanılmaya başlanmadı. Özellikle dünyanın farklı ülkeleri başta olmak üzere ülkemizden de bu konuda bazı örnekler var. Bu örnekler genel olarak başarılı olmuş ve sesini duyurmuş kampanyalardır. Hatta aralarında ödül alanlar dahi vardır. Bu kampanyaları incelediğinizde bu stratejinin ne kadar değerli olduğunu bir kere daha anlayacaksınız. Peki, hangi markalar bu yöntem ile kampanyalar üretti? Haydi, birlikte bakalım!

Red Bull

Red Bull, yaptığı kampanya sayesinde birçok kişi tarafından markalı içerik temsilcisi olarak görülür. Yıllardır belirlediği bir marka içerik stratejisi içinde varlığını sürdürüyor. Bunu yıllardır ne zedeledi ne de zayıflattı. O kadar iyi bir hikâye oluşturdu ki hala konuşuluyor. Hatta aynı çalışmalarına devam ediyor. Şu anki konumunda oluşturduğu kampanyadan ayrı düşünülemeyen bir marka konumunda yer alıyor.

Biliyorsunuz ki, Red Bull bir enerji içeceği markasıdır. Yıllardır kendini ekstrem sporlarda yer alması ile duyurdu. Bunu yapmasının amacı diğerlerinden farklılaşmak ve tabii ki fark edilmektir. Kendisine bu alanda yepyeni ve sağlam bir kimlik kurdu. Ekstrem sporlar ve sporcular ile ürettiği enerji içeceğini birleştirdi. Bu da ona günümüze kadar sürdürecek bir kimlik oluşturdu. Bu kampanyası sayesinde hedef kitlesine daha yakın olacak şekilde konumlandı.

Burada dikkat çeken en önemli nokta, ürünün neredeyse tamamen arka planda olmasıydı. Kampanyanın ana odak noktası arkadaşlık ve adrenalindi. Bu başarılı markalı içerik örneğinden de anlayabileceğiniz gibi marka kendine bir kimlik belirlemiş. Bu kimlik doğrultusunda hedef kitlesine ulaşmış. Aynı zamanda kendi marka ve ürününe uygun olarak bir hikâye oluşturmuş. Kendisine ait bir dünya kurmuş. Bu da onu ülkemizde en tanınan ve hatta belki de tek tanınan enerji içeceği konumuna getirmiştir.

Coca-Cola

Dünyanın en ünlü, en tanınan markalarından biri şüphesiz Coca-Cola’dır. Bu dev marka da, markalı içerik üretme konusunda oldukça başarılı bir konumdadır. Hatta muhtemelen bahsedeceğimiz kampanyayı herkes biliyordur. Kampanya içecek kutularının üzerlerinde isimlerin yer almasından oluşuyordu. Beklenenin çok daha üstünde bir etki yaratan kampanyanın izleri hala günümüzde de sürüyor.

Kampanya hazırlandığı zamanlarda milyonlarca kişi, sırf şişenin üzerinde kendi isimleri var diye ürünleri almaya başladı. Herkes kendi ismini arıyor ve sadece o şişeyi alıyordu. Çünkü bu o insanlara kendilerini özel hissettiriyordu. Üstelik sadece bu kadar da değil. Çok sayıda kişi bu ürünleri hediye olarak da kullanmaya başlamıştı. Bu orijinal fikrin verdiği mesaj, paylaşmanın önemini hatırlamaktı. Aslında bu ürün ile Coca-Cola müşterilerine mükemmel bir deneyim yaşatmıştı. Zaten bu kadar akılda kalıcı olmasının sebebi de buydu.

BMW

Ülkemizdeki örneklerin ardından dünyadan bazı örneklerden bahsedeceğiz. BMW ‘The Hire’ serisi için markalı içerik kampanyası hazırlamıştı. Hatta bu stratejinin öncülerinden bile diyebiliriz. Marka artık iyice pahalanan TV reklamlarından vazgeçip bu yaratıcı alana yatırım yapmaya karar verdi. Ünlü Hollywood yönetmenleri ile anlaşarak BMW’nin başrolde olduğu kısa bir filme imza attılar. Ridley Scott, Ang Lee, Guy Ritchie gibi isimler başta olmak üzere toplamda tam 8 yönetmen ile çalıştılar. Bu 8 yönetmen tarafından 8 farklı kısa film çekildi.

Çekilen film ilk olarak internet ortamında belirlenen siteye yüklendi. Marka daha sonra bu işi büyüterek filmlerini DVD halinde satmıştır. Bunun sonucunda buradan kazanç elde etmiştir. Marka meydana getirdiği bu filmlerde kendisine ait bilgilere eğlenceli bir tonda yer vermiş. Filmlerde anlatılan kısa olaylar ile markanın hızı, konfor ve güvenilirliği gibi hususların tüketici tarafından fark edilmesi sağlandı. BMW bu markalı içerik kampanyası ile medya bütçesi olmadan başarılı olmanın mümkün olduğunu göstermiştir.

Intel & Toshiba

Şimdi sizlere ödüllü bir kampanyadan bahsedeceğiz. The Beautiful Inside isimli kampanya 2013 yılında Cannes’da ödül aldı. Markalı İçerik & Eğlence Siber Film kategorisinde Grand Prix ödülünün sahibi oldu. Bu kampanyanın amacı iki marka için farklılaşıyor. Intel ‘Intel Inside’ kampanyasını farklılaştırmak için bu yola adım attı. Toshiba ise Ultrabook bilgisayarlarını gençlerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kampanyada yerini aldı.

Kampanya için her gün farklı bir şekilde uyanan Alex gibi tüketicilerden de aynı tarz videolar istenmiştir. Video çekip paylaşanlar arasından seçilen videolar, filmde yer almıştır. Bu filmin izlenme oranları da kendisi kadar ses getirmiştir. Verilere göre 70 milyon izlenme, 1,8 milyon mobil etkileşim, 26 milyon etkileşim olmuştur. Bunun sonucu olarak  %300’lük bir oranda satışlarda artış meydana gelmiştir. Markalı içerik kampanyaları arasında en ses getiren kampanyalardan biridir. İçinde eğlence barındırması ve kampanyaya hedef kitlenin dâhil olması deneyimi katlamıştır. Zaten markaları başarılı kılan da bu detaylar olmuştur.

Chipotle

Bir tane daha ödüllü kampanyadan daha bahsederek içeriğimize son verelim. Bu marka, Markalı İçerik ve Eğlence Grand Prix ödülüne layık görüldü. Kampanyada kendi imkânları ile çalışan bir çiftçiye yer veriliyor. Filmde çiftçi işlerini büyüterek makine kullanmaya başlıyor. Ancak çevreye büyük zarar veriyor. Bundan büyük üzüntü duyan çiftçi yeniden eski sisteme geri dönüyor. Chipotle markası bu kampanya ile organik ürünlere ve hayvanlara verdiği değeri göstermiştir. Kampanyanın dikkat çeken bir diğer ayrıntısı da kullanılan dokunaklı mı dokunaklı müziktir.

Gördüğünüz gibi izleyiciler artık bir TV reklamından çok daha fazlasını görmek istiyor. Sıkıcı, anlamsız ve birbirinin aynı TV reklamları yerine güldüren eğlendiren, düşündüren kampanyalar istiyorlar. Ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmak önemli olan konudur. Markalı içerik kampanyası hazırlamak için son derece dikkatli olmak gerekir. Hedef kitlenin bam telini bulmak önemli bir husustur. Başarının temelinde kalite ve yaratıcılık vardır.  Tüm bu detayları dikkate alarak istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.