Skip to main content

 Kurumsal web tasarım hakkında binlerce  efsane duymuş olabilirsiniz. Gerçeklere şöyle  bir bakış atalım: 

Geleneksel pazarlamada bir hizmet veya ürün satışı için fiziksel bir mekan tercih edilir. Mağazaya ya da ofise giren müşteriyi, rafların dizilişi, ofisin mobilyaları gibi etkenler cezbeder. Ürün, hizmet ya da sektörle uyumlu mekânsal tasarım, markanın müşterisini satın almaya teşvik etme yöntemlerinden biridir. Ama öncelikle müşteriyi oraya çeken tabeladır.

Tabela ve ardından mekan, müşteriye “burada kaliteli hizmet/ürün sunuluyor” mesajını verir. Bu yöntem hala etkisini korusa da artık tek başına yeterli değil. Çünkü artık dijital dünyanın gelişmesiyle, pazar farklı bir boyuta evirildi. Dijitalleşme ile marka yalnızca kendi lokasyonundaki yerel tüketiciye değil, küresel düzeydeki tüketiciye de ulaşma imkanı buldu. Kurumsal web tasarım, dijitaldeki vitrininiz olarak fiziksel mağazanıza ulaşması mümkün olmayan müşterinizin, sizin hakkınızda fikir edinmesini sağlar. Kısacası web siteniz müşteriye, ‘burada kaliteli hizmeti/ürünü bulabilirim’ mesajı verir.

Kurumsal web tasarım markanın dijitaldeki tabelasıdır. Bu tabelanın boyutu, markayı ve ürünü imleyecek kelimeleri, renkleri gibi unsurların seçimi uzmanlık işidir. Web tasarım uzmanlığı ile dizayn edilen bu dijital tabela, markanın dijitaldeki kullanıcıları müşteriye dönüştürme kabiliyetini artırır.

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Bir kıyafeti dikmek için önce bedeni, sonra da müşterinin zevkini bilmek gerekir. Böylece onun tarzını ona en yakışan şekilde armağan etmiş oluruz. Kurumsal web tasarım da aynı mantığı taşır.

Kurumlar dijital dünyada kim olduklarını anlatmak için bir web sitesini kullanır. Ne hizmeti verdiğini, hangi ürünleri ürettiğini, markasının hikayesini, imajını ve vizyonunu web sitesiyle kitlelere iletir.

Bu özellikler kurum kimliğinin iç kısmıdır, kullanıcının kurum hakkında bir şeyleri merak ediyorsa bunları öğrenmek ister. Bu merakın doğması için ise tasarımın da kurumun sesiyle konuşuyor olması şarttır.

Kurumun dış kimliğini kurumsal web tasarım oluşturur. Renkleriyle, boyutlarıyla kurumun imajına hizmet eder. Web sitesini bir tablo olarak düşünürsek gözümüze çarpan ilk şekillerin ya da figürlerin tasarıma denk düştüğünü söyleyebiliriz. Arka planda kalan detaylar ise kurum kimliğinin öteki noktalarını oluşturur.

Her ünlü tablonun bir hikayesi var, kurumlar da ister büyük ister küçük olsun çeşitli hikayelere sahip. Tasarımlar da bu hikâyenin özüyle şekillenir. Çünkü bir hikâyeyi gözler önüne sermek, en az dile getirmek kadar etkilidir.

Bu yüzden web tasarım ile kurumun kimliğini gelin beraber süsleyelim.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Özel tasarım bir kıyafet dikilirken dikkat edilecek pek çok unsur vardır. Kumaşın nasıl bir kalıpla kesileceği, hangi iplerin kullanılacağı, hangi renklerin seçileceği gibi birçok detay sonrası moda açısından başarılı olan bir kıyafete ulaşılır. Kurumsal web tasarım için ise kullanılacak malzemeler farklıdır;

 • Kurumun amblemi ve logosu ilk malzeme arasında. Amblemdeki renkler tasarımda tema alınacak olan tonlara ilham verir. Çünkü kurum o renkler ile özleşmiştir, dijitalde de bu renklere bürünmesi tanınmasına yardımcı olur.
 • Renklerin anlamları vardır, kurumlar bunun bilinciyle sırtlarına giyecekleri tasarımı seçerse doğru bir adım atmış olur.
 • Kurumsal web tasarım sırasında yazı tipine ve boyutuna da dikkat edilmesi gerekir. Kurumun sesini en gür ve anlaşılır şekilde çıkaracak olan yazı tipinin bir sürü seçenek arasından tercih edilmeli.
 • Farklı stillerle ayarlanmış yazı çeşitlerinin her biri insan zihninde başka bir yankı bulur, kimisi bağırıyormuş gibi hissettirirken kimisi de tatlı bir şarkı gibidir.
 • Kurumun özünü anlatan marka öyküsü, anlayışı, vizyonu gibi ayrıntılar da web sitesinde yer alacak bir diğer öğelerdir.
 • Kimlik sayısız düğüm atılarak örülmüş bir bere gibi, tek bir şeyin varlığı kimliğin oluşmasına yetmez.
 • Parçaların birleşerek bütüne ulaşması gerekir.

Görsel kimlik olan kurumsal web tasarım ile kurumlar dijital dünyada bir nevi birey olma şansını kazanır, sırtına kendisi için dikilen kıyafeti geçirir.

Kurumsal Web Sitesi Neden Gereklidir?

Kurumsal Web Sitesi Neden Gereklidir?

Bir sürü insanın olduğu, aşırı kalabalık bir fotoğrafı aklınızda canlandırın. Şimdi bu kalabalığın içinden birini seçmeniz gerekiyor, gözünüz ilk hangisine gider, hangisini tanımak istersiniz? Dikkatinizi en fazla çekeni değil mi?

Kurumsal web tasarım da bir sürü web sitesi arasında kurumun kimliğinin kaybolmaması için var. Bu nedenle işletme ya da firma kurumsal bir web sitesine ihtiyaç duyar. Kendisini tanıtmak için başvurabileceği en etkili yollardan biri budur.

Bu yolun sağladığı bir başka bir yarar da iletişimdir. Web sitesine eklenen sosyal medya hesapları, şikâyet kutusu, bize ulaşın kısımları sayesinde kurumun çift yönlü iletişimi doğurur. Böylece kullanıcı kurduğu iletişimle tanıştığı kuruma kendisini daha yakın hisseder.

Böylece canlı bir varlığı yok dediğimiz kurumlar, web siteleri sayesinde bir bedeni varmış gibi kimliğini taşır.

Kurumsal Web Tasarım Örnekleri

Kurumsal Web Tasarım Örnekleri

Peki Duende Dijital olarak biz bunu nasıl yapıyoruz? İşte imzasını attığımız responsive kurumsal web tasarım örneklerimiz;

 • Zenit Dental; diş sağlığına verdiği önemi mümkün olduğunca daha fazla insana iletmek isteyen bu kurumun kimliğini özgün tasarımımız ile taçlandırdık.
 • Chemya Chemical Company; ‘iyi su’yun tanımına yeni bir soluk getirmek isteyen bu kurumun sesini tasarımımız ile yoğurarak kitlelere sunduk.
 • FUYAPI; ‘yaşanabilir alan’ düşüncesiyle adım atan kurumun yürüdüğü yolun nasıl olduğunu web tasarımımız ile gösterdik.
 • Parantez; kozmetik ve bakım ürünlerini müşterilerine uygun fiyatla sunmayı hedefleyen bu firmanın sesini bir parantezin ötesinde duyurmak için tasarımımızı özenle kullandık.
 • Koşuyolu Rezonans; ilaçlardan soyutlanmış bir tedavi anlayışı benimseyen bu kurumun kimliğini özel tasarımımız ile kitlelerle buluşturduk.
 • 7C Software; yazılımı kapsamlı bir şekilde ele alan bu kurumun kimliğini en iyi şekilde yansıtacak web tasarımı oluştururken özgünlüğümüzü konuşturduk.
 • NBT İlaç; doğalarında olan sağlığı insanlara duyurmak isteyen bu firmanın doğasının sesini dikkatle dinledik, ardından bu sesin en sağlıklı duyulacağı tasarımımızı oluşturduk.
 • Türkiye Acil Tıp Vakfı; acil tıp alanında geçilen her aşamayı web tasarımımız ile kitlelere aktardık.
 • Ezine Belediyesi; vatandaşlarına daha kolay ulaşmak isteyen bu belediyenin kimliğini tarihiyle birlikte harmanlayarak ele aldık ve tasarımımıza geçirdik.
 • Weingart Hotel; İstanbul’un kalbinde yaşayan bu otelin her kalp atışında tanıması için web tasarımımızda İstanbul’un güzelliğini ilham aldık.
 • Yaratıcı Metin Yazarı; metinleri tasarımla yoğurduk, web sitesine kelimelerin etkileyici biçimde yerleştiriyoruz.
 • ARS Danışmanlık; riskin nasıl yönetileceğini, dış ticarette nasıl dik bir duruşla kalabileceğini anlatmak isteyen bu firmanın kimliğini tasarımımızla sunduk.
 • Mega Asya; cesur bir gülümsemeyi amaçlayan bu diş kliniğinin web tasarımını özüne parlak bir gülümseme katarak yaptık.

Kurumsal web tasarım kimliğin bir kıyafetidir. Bu kıyafeti nasıl dikeceğiniz, giyeceğiniz konusunda fikriniz yoksa biz buradayız. Duende Dijital olarak farklı alanlarda olan pek çok kurumun web sitesine attığımız imzanın tecrübesine tutunuyor ve sizin için en iyisini yapacağımızı iddia ediyoruz.

Kaynakça:

KURUMSAL KİMLİK TASARIMI BAĞLAMINDA WEB TASARIMININ DİJİTALLEŞME SÜRECİNDE KİMLİK SORUNSALI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİLİK