Skip to main content

Geleneksel bir pazarda sesinizi duyurmak için haykırdığınızda insanların dikkatini kolayca çekersiniz. Dijital pazarda bunu yapmak için ise daha farklı bir yol izlemeniz gerekir. SEO ajansı burada devreye girer. Bu ajanslar görünürlüğü yükseltmek için hizmet verir, yolu çizer.

Üreticinin tüketiciye internette ulaşabileceği en etkili yol arama motorudur. SEO hizmeti bu yolda üreticinin ilk sıralardan kullanıcılara ulaşmasını sağlar. İnternette birçok yol var; uzun, kısa, kolay, dolambaçlı…

Çeşit çeşit olan bu yollar kullanıcıyı aradığı şeye er ya da geç götürmeye çalışır. SEO ise bir bilgiyi veya hizmeti yol fark etmeksizin kullanıcıya üst sıralardan ulaştırır.

Bir insanın arama motoruna yazılan herhangi bir sorgulamanın sonrasında “Ben buradayım, aradığın benim!” diye bağıran bir sonuç varsa eğer, onun başarılı bir SEO’nun imzasının sonucudur.

Bu imzalar SEO ajansı tarafından atılır, oluşturulan strateji planları, onların uygulanması ve yönetilmesi ajansın kontrolünde sağlanır. Bu kontrole neden gerek var?

İnternet çok hızlı bir yer, her an her verinin katıldığı, değiştiği sonsuz büyüklükte bir ortam. Böyle bir ortamda başıboş dolaşmak pek akıl karı değil, SEO uzmanı tarafından analiz edilen, planlanan adımlar sağlam yolda yürümenize yardımcı olur, sizi çukurlardan, engebelerden uzak tutar, korur.

Ajans ile geçeceğimiz yolu gelin birlikte yürüyelim.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Dijital dünyada kimse yalnız değil. Herkesin bir benzeri, rakibi var. Kurumsal SEO danışmanlığı bu rakibin varlığını göz önünde bulundurarak hareket eden bir yapıdır. Bu danışmanlık klasik arama motoru stratejilerine karşın merkezine rekabeti alır.

SEO ajansı bu rekabet yarışında müşterisinin en ön sıralarda koşması için çabalar, web sitesinin internetteki yoğun trafiğin içinde dikkat çeken bir hale gelmesi için uğraşır. Bunun için atılan birkaç adım kurumsal SEO’nun da hizmetini oluşturur. Başarıya giden yolda SEO’nun arşınladığı adımlar şöyledir;

  • Anahtar kelime analizi,
  • Backlink yönetimi,
  • Rakip analizinin yapılması,
  • İçeriklerin SEO dostu olması,
  • Teknik SEO,
  • Olası bir web site taşıma süreci esnasında rehberlik sağlanması.

Bu adımlar sonucunda sağlam, rekabeti kontrol edebilecek bir strateji tasarlanır. Kullanıcıların dönüşümünü arzulayan, bilinirliği arttırmayı amaçlayan SEO hizmeti bu yarışta elinde parlak bir bayrak ile ilerler.

SEO Neden Önemli?

SEO Neden Önemli?

Bütün bu web site macerasının ilk nerede, nasıl başladığını merak ettiniz mi? Evet mi? Öyleyse iyi dinleyin.

İngiliz fizikçi Tim Berners Lee 1991 yılında İsviçre’de CERN’de yani Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeydi. Ama burada yaptığı araştırma fizikle ilgili değildi, atomlarla ya da dünyanın gizemiyle uğraşmıyordu.

O zamanlar internetin en yoğun kullanıldığı yerlerden birisi bu bilim merkeziydi, Tim Berners Lee de orada bir internet dili üzerinde çalışıyordu.

Lee’nin çalışmasının başarıyla sonuçlandığını söyleyebiliriz çünkü World Wide Web adında, bugün www biçimine aşina olduğumuz sistemin temelini attı. Böylece internet çağı yükselişe geçti, SEO da zaman ilerledikçe hayatımıza yerleşen bir kavram olmaya başladı.

Uzun zamandan beri var olan internette yüklü olan bilgiler inanılmaz bir yığını oluşturdu ve her geçen gün arasına binlercesi, belki de milyonlarcası ekleniyor ve eklenecek. Böyle bir kalabalığın içinde bir web sitesinin diri kalması için de SEO’ya ihtiyaç vardır.

SEO ajansı bu kalabalığın bilincindedir. Arama motoru optimizasyonu ile bir web sitesi süregelen bu internet yarışında kendini gösterme fırsatı bulur. Kullanıcıya ulaşmak, onun ne istediğini bilmek, sabrına göre hareket etmek SEO stratejisini oluşturan unsurlar arasındadır.

Bu strateji üç boyutludur;

  • Önce geçmişi analiz eder, kullanıcıyı, rakipleri tanır.
  • Sonra bugüne bakar, nasıl bir etkileşim aldığını ölçer.
  • Ardından ise geleceği düşünür, güvenli, sağlam bir yol bulmaya çalışır.

Böylece bir web sitesinin varlığını uzun zaman sürdürmesini sağlar.

Profesyonel SEO Ajansı Ne Yapar? SEO Hizmeti Neleri İçerir?

Profesyonel SEO Ajansı Ne Yapar? SEO Hizmeti Neleri İçerir?

İnsan olarak bilinmek, tanınmak, duyulmak isteriz. Bu isteklerin aynısını sahibi olduğumuz web sitesi için de diliyor olmamız çok doğal. Arama motoruna yazılan bir kelime sonucuyla önümüze upuzun bir liste çıkar, bu liste sayfalarla ayrılmış bir biçimde bize sunar. Önemli olan şey bir sürü sayfa arasında mümkünse üst sıralarda yer almak. SEO ajansı da bu hizmeti sağlar.

Profesyonel bir SEO ajansı da aynı amacı taşır. Fakat onun verdiği hizmet çok daha kapsamlıdır. Web sitenin inşası en baştan sona doğru arama motoruna uygun olacak biçimde tasarlanır. Bilgiler ya da hizmetler bir paket halini alarak bu hizmetle uyumlu biçimde kullanıcıya sunulur.

SEO hizmeti pek çok faaliyetin altında toplandığı bir şemsiyedir;

Bu hizmetlerden faydalanıldığında kazanabilecek pek çok şey ortaya çıkar. SEO ajansı ile çalışmak; daha fazla müşteriye ulaşmayı, zamandan tasarruf etmeyi, raporların profesyonelce oluşturulmasını, stratejilerin devamlı güncellenmesini ve alanda deneyim edinilmesini sağlar.

Başarılı Bir SEO Çalışması Ne Kadar Sürmeli?

Başarılı Bir SEO Çalışması Ne Kadar Sürmeli?

Başarı emek ister. Emek özenle örülmüş bir balık ağına benzer, sağlam örülmesi ve denize atıldığı zaman balıkları yakalaması için zaman gerekir. Emek zaman ile mükemmelleşir, sonucunda ise göz kamaştıran bir başarı ortaya çıkar. Bir SEO çalışması da harcanan zaman orantılı bir başarı sağlar.

Markaya, web sitesine bağlı olarak değişen bu süre ortalama olarak 3 ile 6 ay arasında gidip gelir. Fakat bu aylar dolduğunda süreç tamamen sona ermez.

SEO tekrar eden, web sitenin sürdürülebilirliği için kontrolü elinde tutmaya devam eden bir hizmettir.

Bu zaman dilimi içerisinde SEO ajansı bu bahsettiğimiz hizmetleri en iyi ve etkileyici biçimde vermek için uğraşır. Böylece arama motorunda üst sıralara ulaşarak kullanıcılarla etkileşime geçmeyi başarır.

SEO hizmetinden faydalanmayı düşünüyor olabilirsiniz, belki de bu konuda şüpheleriniz var, belki de bu çok yabancı olduğunuz bir kavram. Ama kafa karışıklığına gerek yok çünkü aklınızdaki soru işaretlerine cevap verebilecek biri var.

Biz bu sorularınızı en açıklayıcı biçimde yanıtlamak için buradayız. Duende Dijital olarak size bu hizmeti sağlarken bütün verimliliğimiz ile çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Dediğimiz gibi internet bir yarış ortamı ve biz sizin bu yarışta en önde koşmanıza yardımcı olmak için varız.

Kaynakça:

İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE DEĞİŞEN SEO FAKTÖRLERİ

Uzmanından SEO