Skip to main content

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motorları üzerinde görünür olmak, üst sıralarda yer alabilmek için internet sitesine yapılan çalışmalara arama motoru optimizasyonu diyoruz. En basit tabirle site içi (On-Page) ve site dışı (Off-Page) çalışmaları kapsar. Optimizasyon süreci, algoritmayı tanımamızı ve doğru stratejilerle ilerlememizi sağlıyor. Bu da size organik bir kitle kazandırırken, markanıza da kalıcı bir büyüme sağlıyor.

Bilgilendirici Blog İçerikleri

2023 En İyi SEO Araçları

Zararlı Backlink Nedir? Nasıl Temizlenir?

Yapay Zeka ile SEO Mümkün Mü?

Site Hızı SEO İçin Neden Önemli Bir Faktör?

Local SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Ajansı ve SEO Uzmanı Arasındaki Farklar

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Danışmanlığı

Arama motoru optimizasyonu danışmanlığı bizden sorulur! Web sitenizdeki hataları bulan, nasıl iyileşebileceğine dair tedavi sürecini belirleyen hizmet SEO danışmanlığıdır. Bu danışmanlığın ehli olarak sektörünüz her ne olursa olsun sizi rakiplerinizin önüne çıkarıyoruz. İnternette aranan bir sürü web site ve marka arasında öne çıkmak için bu hizmetten yararlanmak gerekir. Neden mi? Merak ediyorsanız SEO Çalışması Avantajları içeriğine bakabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Kalabalık bir caddede fark edilmek için neler yapabilirsiniz? Pek çok şey… Artık internette de bu mümkün. Rakiplerinizin karşısında nasıl daha görünür olabileceğinizi biliyoruz. Hitap ettiğiniz kitlenin sizi tanımasını istiyorsanız, aradığınız şeyin ne olduğunu söyleyelim; etkili web site optimizasyon çalışması, sonucu sayfalarınızın daha üst sıralarda yer alması olur. Siteniz için on-page ve off-page çalışmalar yaparak sizleri üst sıralara taşıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Google’da görünürlük kazanmanın sırrı arama motoru optimizasyonunda saklıdır. Pazarlama dünyasında yer alan firmalar arama motorunda listelenen sonuçlar arasında üst sıralara yerleşmek ister. Bunun için de kullanıcılara ulaştıkları web sitelerinin arama motoru kurallarına uygun olması gerekir. Google’da sitenizi daha görünür kılmak için site içi ve site dışı çalışmaları yaparak web sitesinin daha iyi bir konuma gelmesi için çaba harcar ve firmanın internetteki yüzünü görünür kılar.
Doğru şekilde gerçekleştirilmiş internet sitesine optimizasyon çalışması, web sitesinin internet içerisinde olumlu değerlendirilmesini sağlamaktadır. Yani şirketinizin, arama motorlarında algılanarak, görünürlüğünü arttırmak için yapılan çalışmaların bütünüdür..
Geleneksel satış kanallarının önüne geçen internet ile çok geniş çaplı kitlelere ulaşabilmekteyiz. İnternetin modern dünyanın işletmeleri için yeni iletişim kanalı haline gelmesi, internet tabanlı pazarlama stratejilerinin gelişmesini sağlamıştır. Artık firmalar neredeyse tüm dünyanın bilgi için kullandığı arama motorlarında yerlerini almazlarsa geride kalacaklarını bilmektedir. Geride kalmadan piyasa içerisinde yerini koruyup hatta ilerlemek isteyen tüm firmalar arama motoru optimizasyonu çalışmalarına yönelmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Ajansı Neler Yapar?

SEO ajansı, markalara ait web sitelerinin arama motorlarında daha iyi görünürlük elde etmesi ve organik trafiklerini artırması için çeşitli stratejiler uygulayan profesyonel şirketlerdir. Dijital pazarlama alanında şirketlerin ihtiyaçları olan stratejileri geliştirerek markaların varlığını internet içerisinde görünür kılmayı hedeflerler. Dijital pazarlama alanında da bir şirketin görünür olabilmesi, rakiplerinden farklı olan yönlerini ön plana çıkararak var olabilmesi için arama motoru optimizasyonu uyumlu web sitelerine yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu noktada işin içine anahtar kelime analizi, rakip analizi, raporlama yapabilen, içerik stratejisi üretebilen, teknik çalışmalarla web sitesini iyileştirebilen uzmanlara ihtiyaç vardır.

Anahtar Kelime Analizi

Kullanıcıların web sitesine ulaşmasını sağlayan yollardan birisi anahtar kelimedir. Anahtar kelime; web sitesi içinde yer alan içeriklerin arama motorunda kullanıcının karşısına çıkmasını sağlayan kelime ya da kelime grubudur.

Anahtar kelime analizi ise içeriği en üst sıraya ulaştıracak olan kelimenin bir kelime yığını arasından seçilmesidir. Fakat bu kelime sadece web sitesinin yükselmesi için değil, rakiplerinin önüne geçmesi için de özenle analiz edilir.

Doğru anahtar kelime analizi ile arama motoru optimizasyonu çalışmaları daha verimli bir şekilde ilerler. İçerikler anahtar kelime sayesinde okuyucunun karşısına çıkar ve tüketilir. Böylece web sitesi arama motorunda dinamiğini korur.

Doğru yapılan anahtar kelime analizi ile web sitenizi çok hızlı bir şekilde üst sıralara çıkarabilirsiniz.

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi, web sitesinin hedeflenen anahtar kelimelerle uyumlu, kullanıcı dostu ve değerli içeriklerle dolu olmasını sağlar. Hedef kitleye hitap edecek kaliteli içerikler oluşturur ve bu içerikleri stratejik olarak yerleştirir. İçerik stratejisi, blog yazıları, makaleler, infografikler, videolar ve diğer içerik türlerinin oluşturulması ve dağıtılmasını içerir. Ayrıca, içeriklerin optimize edilmesi, başlık etiketlerinin ve meta açıklamalarının eklenmesi gibi On-Page SEO unsurlarının uygulanması da içerik stratejisinin bir parçasıdır. Doğru şekilde kurgulanmış içerik stratejisi ise arama motoru optimizasyonunda üst sıralara çıkabilmenin anahtarı konumundadır.

Rakip Analizi

SEO ajansları, rakip analizi yaparak web sitelerinin rekabet ortamını ve hedeflenen anahtar kelimelerdeki diğer oyuncuları değerlendirir. Bu analizler, rakiplerin web sitelerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeyi, içerik stratejilerini incelemeyi ve arama motoru sıralamalarında öne çıkmalarını sağlayan faktörleri anlamayı içerir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sonucunda rakip analizinden elde edilen verilerle yapılan iyileştirmeler firmaları diğer rakiplerinden ayırır, büyüme hızında ivme kazandırır ve üst sıralara taşır. Yerel SEO ve uluslararası SEO stratejileri rakip analizinin sunduğu verilere göre şekillenir.

Teknik Çalışmalar

Teknik çalışmalar yaparak web sitesinin altyapısını, hızını ve indekslenebilirliğini optimize eder. Site yapısı düzenlemeleri, URL yapıları, site haritaları ve robot.txt dosyalarının ayarlanması yer alır. Ayrıca, sayfa hızı optimizasyonu, mobil uyumluluk düzenlemeleri ve kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri de teknik çalışmaların bir parçasıdır. İyileştirilen kullanıcı deneyimi ile web sitesi içerisinde bulunma süresi artarken, kullanıcının alışveriş yoğunluğu da aynı oranda artmaktadır.

Raporlama

Ajanslar, müşterilere düzenli raporlar sunarak yaptıkları çalışmaların etkisini gösterir. Raporlama süreci, web sitesinin performansını ve sıralamalarını izlemeyi içerir. Analiz araçları ve diğer izleme yöntemleri kullanarak trafik, dönüşüm oranları, anahtar kelime sıralamaları ve diğer önemli unsurları takip eder. Bu raporlar, müşterilere dijital pazarlamadaki ilerlemesini gösterir ve gelecekteki stratejilerin belirlenmesine yardımcı olur.

Arama motoru optimizasyonu uyumu olmayan web sitelerinin dijital pazarlamada kazanamadığı inkâr edilemez bir gerçektir. SEO ajanslarının profesyonel desteği ile çağın getirdiği ve sınırları aşmaya yardımcı olan internet dünyasında hedeflerinizin ötesine dahi geçebilirsiniz.

Duende Dijital ile yapacağınız SEO çalışmaları sayesinde markanızın imajı değer kazanacak, daha fazla kullanıcıya erişebilmenin verdiği görünürlüğe sahip olacaksınız. Web sitenizin SEO uyumluluğu sağlandıktan sonra yapılan teknik iyileştirmelerle başlık ve açıklama düzenlemelerinin, tüketicinin alışverişe yönelme sıklığında artışa katkı sağladığı görülecektir. Arama motorlarında üst sıralarda yer edinen web siteniz, markalaşma serüveninizde sizler için en büyük yatırım olacaktır. Güler yüzüyle, çalıştığı markaların mesajını en etkili şekilde iletmeyi amaç edinen uzman kadrosuyla Duende Dijital yanınızdadır. Hem teknik hem de içerik açısından özgünlüğünüzü yakalamanızı sağlayacak bir ekiple çalışmak siz marka sahiplerini ileriye taşımak için en doğru adımdır.

Teknik SEO

Web sitesinin teknik alt yapısının optimize edilmesi ile yapılan ve arama motorunda siteyi daha görünür kılan alt dal teknik SEO (Search Engine Optimization) adını alır.

Bu optimizasyon hizmetinde ana amaç arama motorunun web sitesinde yer alan tüm sayfaları sorunsuz, kolay bir biçimde bulmasını sağlamaktır. Bunu yaparken de sayfaların taranmasını ve dizine eklenmesine de yardımcı olur.

Web site içinde mevcut olan hataların düzeltilmesini de kapsayan Teknik SEO sitenin daha hızlı ve işlevsel bir şekilde çalışmasında rol oynar. Sitenin yapısıyla ilgilenen bu hizmet hızının yanı sıra mobil uyumluluğu da inceler. Sitenin her açıdan verimli olması ve arama motoru tarafından kabul görmesi için yapılan işlemler bu hizmetin altında yer alır.

Arama motorunda ulaşılabilir olmak için gerekli olan detayları barındıran bu teknik hizmet kullanıcının siteyi daha doğru ve etkili bir biçimde kullanmasını sağlar. Kullanıcı deneyimini iyileştiren ve web sitesine daha işlevsel bir kimlik kazandıran bu SEO hizmeti sayesinde site internette hak ettiği görünürlüğü elde eder.

Uluslararası SEO

Uluslararası SEO (Search Engine Optimization) uluslararası hedef kitleye odaklanan ve arama motorunda buna göre çalışmalar yürüten bir hizmettir.

Klasik optimizasyon hizmetine karşın uluslararası boyuttaki optimizasyonda hedeflenen kitleye göre değişen kriterler vardır;

Anahtar Kelime: Anahtar kelime kullanımı hedef kitlenin kullandığı dile göre belirlenir. Dil ve kültür farkı bu optimizasyon hizmetinde kilit noktasıdır.
Çok Dilli SEO: Uluslararası boyutta kendisini göstermeyi amaçlayan web sitelerinin birden fazla dil seçeneğine sahip olması gerekir. Optimizasyon hizmeti de sitedeki dillere göre başkalaşır.
Uluslararası Strateji Geliştirme: Web sitesinin uluslararası boyuttaki hedef kitlesine ulaşması için yerel pazardan farklı bir strateji izlemesi gerekir. Optimizasyon bu konuda web sitenin düzgün bir stratejiye sahip olmasını, hatalarını ve artılarını görmesini sağlar.
Dil ve kültüre göre şekillenen bu kriterler bir web sitenin uluslararası çapta başarı kazanmasını, arama motoru tarafından görünür hale gelmesine yardımcı olur. Böylece planlanan uluslararası amaca ulaşılır.

Site İçi SEO

Web sitesinde mevcut olan içerikler ve yapılarında yapılan değişiklikler ile sitenin arama motorundaki sıralamasını yükseltmeye çalışan optimizasyon hizmeti site içi SEO (Search Engine Optimization) adını taşır.

Sitede bulunan içeriklerin, görsellerin, başlık etiketlerin, bağlantıların kontrolü bu hizmetin içinde yer alır. Bu detayların arama motoru tarafından daha kabul edilebilir olmasını sağlayan site içi optimizasyon kullanıcıların web sitesine daha kolay ulaşmasında ve kullanmasında rol oynar.

Arama motorundaki sıralama yarışında öne geçmek için büyük bir etkiye sahip olan site içi hizmet; anahtar kelime analizi, içerik ve görsel optimizasyonu ile web sitesindeki detayların daha tüketilebilir olmasını sağlar. Siteyi sıralamada yükseltecek anahtar kelimeyi bulan bu hizmet, bu kelimeyi kaliteli bir içerikle sunarak başarıyı yakalar.

İçeriği ön plana alan site içi hizmet ile web sitesi arama motoruna tüketilebilir ürünler sunar. Bunun yanı sıra web sitesi arama motorunun onayını kazanarak daha yüksek bir sıralamaya sahip olma şansına erişir. Site içi optimizasyon, daha görünür bir hale gelmek isteyen her web sitenin başvurması gereken bir hizmettir.

Site Dışı SEO

Web sitesi dışında yapılan optimizasyon çalışmalarına site dışı SEO (Search Engine Optimization) denir. Bu çalışmalar arama motorunun web sitesini daha güvenilir kabul etmesi için yapılır. Arama motorunun ‘güvenilir’ olarak nitelendirdiği web sitelerinin sıralamaları daha yüksek olurken kullanıcılara ulaşmaları da daha kolay bir hale gelir.

Backlink içeren bu çalışmada web sitesinin ulaşılabilirliğini büyütmek amaçlanır. Güvenli backlinkler yani geri bağlantılar sayesinde bu mümkündür. Sosyal medya platformlarından ya da arama motorunun onayını kazanmış güvenli sitelerden yapılan backlinkler site dışı optimizasyon alanında etki gösterir. Bu nedenle web sitesine bağlantı sağlanırken hangi sitenin kullanıldığı da kontrol edilmelidir. Bu da site dışı optimizasyon çalışmasının bir parçasıdır.

Rakip analizinden de faydalanılan site dışı optimizasyon sayesinde web site arama motorunda iyi bir sıralamaya ulaşırken ‘güvenilir’ bir kimlik inşa eder. Hem arama motoru hem de kullanıcılar için nitelikli bir hale gelen web site sahip olduğu bağlantılar ve içeriklerle de tüketime açık bir hale gelir. Böylece daha da yüksek bir sıraya yerleşerek dijital pazarda sağlam bir konum elde eder.

Sık Sorulan Sorular

Arama motoru optimizasyonu neden ve ne için yapılır?

Yapılan çalışmalar sonucu sayfalarınızın arama motorlarında ücretsiz olarak öne çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Siteyi, arama motorlarında üst sıralara çıkararak görünür hale getirir. Bu sitenin daha çok tıklama alması ve daha fazla kullanıcıyı çekmesi anlamına gelir. Böylelikle sitenin organik trafiğini artırır.

SEO yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Sitenin iç ve dış sağlığını gözetirken anahtar kelime, kopya olmayan içerik, görsel kalitesi gibi ayrıntılar özen ister. Sitenin hızı, kırık linklerin varlığı gibi unsurlar ise teknik kısmı olarak ortaya çıkar. Bütün hepsi dikkate alındığında ise web siteye ihtiyaç duyduğu organik trafiği armağan eder.

SEO nasıl geliştirilir?

Bir web sitenin iyileştirilmesi için öncelikle sitenin incelenmesi gerekir. Kelime analizi, rakip analizi ve içerik optimizasyonundan oluşan süreçleri web site için nasıl bir çalışmanın geliştirileceğini ortaya koyar. Sitedeki hataların düzeltilmesi ve sitenin daha iyi bir konuma ulaşması için yapılan çalışmaların sonucu sayfalarınızın sistemli bir şekilde ilerlemesini sağlar.

SEO için ne gerekli?

SEO, markanıza ait websitesinin arama sonuçlarında yükselmesini ve ürün ya da hizmetinizle ilişkili arama yapan kullanıcıların sizi kolayca bulmasını sağlamak amacıyla yapılır. Web sitesinin hem iç hem de dış sağlığı için uzun süreli düzenli bir çalışma şarttır. Bu çalışma ise kaliteli içerik, uygun anahtar kelime, kullanıcıyı memnun edecek bir site hızı, rakip analizi, teknik bilgi gibi unsurlar ile desteklenir.

SEO'ya neden ihtiyaç duyulur?

Dijital çağda bir hizmet/ürün satışında veya farklı bilgilerin sunumunda rakiplerin önüne geçmek için kullanılan çalışmalar bütünüdür. Farklı adımlardan oluşan bu çalışmalar, hedef kitleye daha kolay bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur. Rakipleri daha iyi tanıyarak, onların bir adım önüne geçmek için çalışmalar yapmayı sağlar.

SEO Araçları Nelerdir?

Web sitenin genel sağlık durumunu belirlemeye yardımcı olan SEO araçları;

  • SemRush: Rakip analizine yardımcı olan ‘Domain analizi’ özelliğiyle öne çıkan bir SEO aracıdır.
  • Google Search Console: Web sitedeki izlenmeleri değerlendiren, raporlamaya yardımcı olan bir sistemdir.
  • Google Analytics: Web site verilerini sunan Google hizmetidir.
  • Ahrefs: Anahtar kelime analiz aracıdır.
  • Sitechecker: Web site verilerini analiz ederek sunar.
    Bu araçlar ile yapılan çalışmaların sonucu sayfalarınızın çok daha verimli bir şekilde gelişmesini sağlar.

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Dijital pazarda görünür olmak, kullanıcıların rakiplerinizden önce sizi fark etmesini istiyorsanız SEO çalışması yaptırmanız şart. Arama motorunda daha yüksek bir sıraya ulaşmak, web sitenizin sağlığını korumak için de başvurmalısınız. Optimizasyon hizmeti ile sitenizde yer alan içerik ve görselleri daha kaliteli hale getiren çalışmalar kırık link gibi unsurları temizleyerek de sitenizin sağlıklı kalmasını sağlar.

Ne Kadar Süre SEO Hizmeti Almalıyım?

Duende Dijital olarak sizlere sunduğumuz SEO hizmeti size özel olarak farklılık gösterir. Web sitenizin durumuna göre değişen 3 ya da 6 aylık süreç hatta 1 yıla kadar uzayan, sonucu sayfalarınızın daha iyi bir konumda olmasını sağlamak. Web sitenizi bütün ayrıntılarıyla ele alan Duende, SEO hizmeti ile hak ettiğiniz değeri size kazandırır.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Arama motorunda ‘Ben buradayım!’ demek istediğiniz an yardımınıza koşan Duende danışmanlığı, web sitenizi denetleyen, hatalarını tespit eden, daha sağlıklı bir web siteye sahip olmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyen bir hizmettir. Duende Dijital’in tüm kalitesiyle sunduğu bu hizmet ile web sitenizin görünürlüğünü nasıl kazanacağını hemen öğrenin!

SEO ve SEM Farkı Nedir?

SEO site içi ve site dışı çalışmalarla birlikte Google optimizasyonu anlamına gelirken SEM arama motoru pazarlaması anlamını taşır. Web sitelerinin daha iyi hale gelmesi için yapılan SEO’nun aksine SEM arama motorunda gösterilen reklamlardır. SEO’ya göre daha kısa bir sürede sonuç elde eden SEM belirli bir ücret karşılığı gerçekleşen bir hizmettir. Bu nedenle uzun vadeli sonuçlar için SEO daha uygun bir tercihtir.

Organik Trafik Nedir?

Web sitenize doğrudan gelen, herhangi bir link aracılığıyla değil, kullanıcılar organik trafiğinizi oluşturur. Organik trafik; arama motorunda web site ile karşılaşıp direkt siteyi ziyaret eden kullanıcıların oluşturduğu dijital bir yoğunluktur. SEO’nun amacı da bu trafiği arttırmak ve sitenin görünürlüğünü yükseltmektir.

SEO Ajansı ile Çalışmak Gerekli Mi?

Kalabalık dijital pazarda ‘görünürlük’ elde etmek istiyorsanız başvurmanız gereken yer SEO ajansıdır. Profesyonel bir hizmet olarak sunan bu ajanslar web sitenizin ihtiyacı olan her detayı karşılamayı hedefler. Duende Dijital olarak biz, web sitenizi daha sağlıklı bir hale getirecek olan SEO hizmetiyle sizin yanınızdayız!

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Web sitenizde yer alan içeriğinizin fark edilmesi için Google algoritmaları ile uyumlu olması şarttır. Uyumlu bir içerik ise etken cümlelerden oluşur. Kısa ve anlaşılır cümleler ile hazırlanan içerikte yeterli oranda, okumayı kolaylaştıracak kadar geçiş kelimesine sahip olması önemli bir detaydır. Başlıklara göre içeriğin uzunluğu da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca SEO uyumlu bir içerik doğru bir anahtar kelime dağılımına sahip olmalıdır. Böylece içeriğiniz arama motorunda görünür olur.