Skip to main content

Sosyal ticaret, en basit haliyle, sosyal medya platformları üzerinde gerçekleştirilen alışveriş deneyiminin tanımıdır. Çılgın dijital pazarda, rekabet avantajı elde etmek isteyen markaların ise göz bebeği… Sosyal medya platformları, markaların hedef kitleleriyle en aktif şekilde buluşabildiği mecralarken ürün ve hizmet pazarlamada da en önemli araçlardan biri haline geldi. Kullanıcılar kolaylıkla marka hakkında bilgi alabilirken aynı zamanda markanın sunduğu ürün ve hizmetleri aynı platformda çok hızlı bir şekilde satın alabiliyor. Dijital dünyanın markalara “bahşettiği” hız kâbusu sizlerin gözünü korkutmasın. Duende Dijital ile “hızı”, en doğru stratejileri izleyerek avantaja çevirelim!

Sosyal Medyanın E-ticarete Etkisi

Sosyal medya platformları, markaların hedef kitlelerini yakalama ve potansiyel müşterileriyle buluşmaları için eşsiz fırsatlar sunar. Sosyal ticaret ise bu potansiyeli bir adım öteye taşır. Bu platformların kullanıcılarda yarattığı etki, onların satın alma kararlarını da etkiler. Kullanıcılar -yani markanızın potansiyel müşterileri- sosyal medyada sizin markanıza ait ürünleri gördüklerinde, diğer kullanıcıların yorumlarını ve paylaşımlarını da inceleyerek bir karar verirler. Bu süreçte stratejik hamleler takip edilirse potansiyel müşterileriniz, müdaviminiz olacaktır. Duende Dijital markanızın ihtiyaçlarını anlar ve sizler için en doğru sosyal ticaret stratejilerini geliştirir.

Sosyal Ticaretin Sunduğu Rekabet Avantajları

ticaretNasıl anlatsak, nereden başlasak… Hangi ürünü ya da hizmeti pazarlıyor olursak olalım, karşımızda bir insan olduğunu aklımızda tutmamız gerektiğini biliriz. Peki bu insanlar nerede? Hepsi, her biri sosyal medyada! Gün içinde aktif bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullanıyorlar, birbirleriyle ve sevdikleri markalarla etkileşim halindeler. Yüzlerce internet fenomeninin sosyal medya hesaplarından, her gün çeşitli ürünlerin tanıtım içeriklerini izliyoruz.

Yeni çıkan makyaj paletlerinden bahçe hortumlarına, psikologlardan peyzajcılara… Her türlü ürün ve hizmetin tanıtımı sosyal medya platformlarında yerini alıyor ve tüketicileriyle hızla buluşuyor. Evet “hızla”! Günümüzün tüketim çılgınlığında, bir gün tanıtımı yapılan ürün ertesi gün tarihe karışabiliyor. Peki siz her gün, markanız için en doğru platformlarda kalitenizi kanıtlamak ve hedef kitlenizi artırmak ister miydiniz? Cevabınızın hayır olamayacağını var sayıyor ve sosyal ticaretin sunduğu diğer avantajlardan da “hızlıca” bahsetmek istiyoruz:

Kullanıcı Deneyimi

Sosyal medya, kullanıcıların ürünlere ve hizmetlere kolayca erişebilmelerini sağlarken alışveriş deneyimlerini hızlı ve kullanıcı dostu hale getirir. Beğendikleri ürünleri tek tıkla sipariş edebilirler, ürünler hakkında yorumlar yapabilir, dostlarıyla paylaşabilirler. Böylece alışveriş deneyimi daha keyifli ve bol etkileşimli bir hal alır.

Hedef Kitleye Bir Tıkla Ulaşma

Beğenilen ürünler bir tıkla sepete girerken sizler de bir tıkla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu süreçte stratejik hamlelerle hareket eden markalar, hedef kitleleriyle çok daha hızlı buluşma fırsatı yakalar. Sosyal medya platformlarının sunduğu geniş veri havuzu sayesinde markanız için farklı demografik özelliklere ve çeşitli ilgi alanlarına sahip kullanıcı gruplarına erişim sağlayabilir, onlara bir tıkla kendinizi tanıtabilirsiniz. Belki birkaç tık. Aslında pek çok tık… Ancak endişe etmeyin Duende Dijital en doğru stratejilerle yalnızca bir tık uzağınızda!

Veri Analizi

Veri analizinden öyle bir çırpıda kurtulamayız. Bu işin belki de en sıkıcı ama en önemli kısımlarından biri veri analizidir. Hedef kitleye ulaşmakta, ürün ve hizmetleri geliştirmekte markanızın kurtarıcısı olan veri analizleri, sosyal medya platformları aracılığıyla çok daha kolay gerçekleşiyor. Kullanıcı verilerini analiz etmek ve kullanıcıların ilgi alanlarına, davranışlarına yönelik hedefler belirlemek için markalara kapsamlı araçlar sunuyor.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

sosyalSizleri yeni müşteri temsilcinizle tanıştıralım, markanızın aktif sosyal medya hesapları! Hedef kitlenizle ve müşterilerinizle iletişiminizi yönetmek için değerlendirebileceğiniz en etkili yöntemlerden biri sosyal medya hesaplarında onlarla etkileşim halinde olmaktır. Onların sorularını yanıtlayabilir, geribildirimlerini takip edebilir, müşterilerinizin birbirleriyle olan iletişimlerini dahi gözlemleyebilirsiniz. Müşterilerinizin memnuniyetini artırmak, ürün ve hizmetlerinizi geliştirmek, hedef kitlenizle daha organik ve samimi bir bağ kurmak için sosyal medya pastasından bir dilim alır mıydınız?

Influencer İş Birlikleri

İçerik üreticisi, influencer, fenomen… İsimlere takılmayalım önemli olan hacimleri. Binlerce hatta milyonlarca takipçileriyle günün her saati diledikleri gibi etkileşim kurabilen influencerlarla yakın dostluk ilişkileri kurmak isteyebileceğinizi tahmin ediyoruz. Büyük takipçi kitlelerine sahip bu özel insanlarla iş birliği yaparak marka bilinirliğinizi bir adım, hayır on adım, aslında epeyce bir adım öne taşıyabilirsiniz! Markanızı hedef kitlenizle ve potansiyel müşterilerinizle buluşturabilecek infuencerlardan vizyonunuza ve marka ruhuna en yakın kişilerle iş birliği yaparak başarınızı “hızlıca” katlayabilirsiniz.

Marka Güvenirliği

Özellikle influencerlar, takipçileri üzerinde güvenilirlik ve sosyal kanıt oluşturma konusunda etkilidir. Influencerlar, kendi deneyimlerini veya tavsiyelerini paylaşarak markaların güvenilirliğini artırabilirler. Takipçiler, influencerların önerilerine güvenir ve markaya olan güveni artırır. Bu da onların satın alma kararlarını etkileyebilir ve markaların daha fazla dönüşüm elde etmesini sağlar.

Avantajlarından bahsetmeye devam edersek buradan uzun süre ayrılamayız. Ancak sizler de hem marka sahibi hem diğer markalar için potansiyel bir müşteri hem de yüksek ihtimalle bir sosyal medya kullanıcısı olarak, sosyal ticaretle gelen rekabet avantajının sebeplerini yeterince görmüş olmalısınız. Teknolojinin hızla geliştiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Dijital pazarlamanın göz bebeği sosyal ticaretin etkileri elbette zamanla, hatta çok kısa bir zaman içinde “hızla” artacak. Peki, bu rekabet avantajını yakalayabilmek için hangi stratejiler uygulanmalı. Kısaca göz atalım:

1.     Hedef Kitlenizi Belirleyin

20Aralik BlogGorsei.4 uendMarkanız için doğru hedef kitlesini belirlendiğinde her türlü ürün ve hizmetin pazarlamasını yapmak mümkündür. Doğru pazarda doğru kişilerle buluşabilmek için önce hedef kitlesi belirlenmeli. Ürünler ve hizmetlerinizle kimlerin ilgisini çekmeyi istiyorsunuz? Onları tanıyor musunuz? Peki en çok hangi sosyal medya platformlarını kullandıklarını biliyor musunuz? Satın alma davranışları, sosyal medya etkileşimleri, istekleri peki ya onların hedefleri? Ürün ve hizmetleriniz bu kişilere ne sağlayacak ve bunu onlara en doğru şekilde nasıl sunacağız? Önce onları yakın bir dostumuzu tanıdığımız kadar iyi tanıyacağız.

2.     İçerik Stratejileri Oluşturun

Strateji önerileri verirken strateji oluşturun diye tavsiye vermek mi? Ama öyle. Ne yapalım. Çıkacağınız yol her ne olursa olsun siz bir markasınız ve elbette stratejiler belirlemeden hareket etmemelisiniz. İçerik ise sosyal medya pazarlamasının temel taşıdır. İçerik stratejilerinizi oluştururken marka değerini, hedef kitlenin ilgi alanlarını, kullanacağınız sosyal medya platformlarının özelliklerini ve başka pek çok detayı göz önünde bulundurmalısınız. İçerik türlerini çeşitlendirmeli, eğlenceli ve marka değerini yansıtan içerikler hazırlamalısınız. Ya da hiç kendinizi yormadan çok daha stratejik bir hamle yapın ve Duende Dijital’e ulaşın. Sizin için en doğru stratejileri birlikte belirleyelim.

3.     Etkileşimi Teşvik Edin

Yorumlar, beğeniler, paylaşımlar, soru-cevaplar, anketler, yarışmalar, kampanyalar…. Sosyal medya platformlarında etkileşim sizin en güçlü silahlarınızdan biri olmalı. Elinizdeki bu fırsatı iyi değerlendirerek hedef kitlenizle sürekli etkileşim halinde kalmalısınız. Bunun için takipçilere sorular yöneltebilir, onların sorularını yanıtlayabilir, anketler ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Etkileşimi teşvik eden içerikler üreterek takipçilerinizi yani potansiyel müşterilerinizi daha aktif hale getirebilirsiniz.

4.     Rek-lam-lar!

Sosyal medya platformları, türlü şekillerde reklam vermeniz için imkân sağlar. Böylece daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenize yönelik reklamlar yayınlayarak marka bilinirliğini artırıp sosyal medya hesaplarınıza trafik çekebilirsiniz. Bu süreçte, reklamların hangi bölgelerde, saat kaçta, hangi sosyal medya platformlarında ve hangi formlarda yayınlanacağı ise başka pek çok reklam stratejisini izlemeyi gerektirir. Ancak en önemlisi, tüm bunların planlamasını hedef kitleye göre yapmaktır.

5.     Kriz Yönetimi

Dijital pazarlamada her şeyin ne kadar hızlı olup bittiğinden bahsetmiştik. Sosyal medya platformlarında tüm içerikler hızlı bir şekilde yayılır. Özellikle ürün ve hizmetlerinizle ilgili kullanıcıların olumsuz yorumları ya da olumsuz deneyimleriyle ilgili paylaşımları hızla yayılacaktır. Bunlar için hazırlıklı mısınız? Kriz anlarında etkin bir kriz yönetimi stratejisi izlemek önemlidir. Hızlı yanıtlar vermek yani ulaşılabilir olmak, sorunları çözmek ve olumsuz etkileri en aza indirmek için kuvvetli bir iletişim stratejisi izlemelisiniz.

En çok dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeye çalıştık. Sizler de sosyal ticaretin nimetlerinden faydalanabilir başarılarınızı katlayarak büyütebilirsiniz. Ancak… Etkili pazarlama stratejilerini takip ederek! Takip edebileceğiniz en etkili dijital pazarlama stratejisini hemen buraya bırakalım:

@duendedijital.