Skip to main content

Bir markanın dijital evrendeki varlığını sürdürmesi için profesyonel hizmetlere ihtiyacı vardır. Bu hizmetlerin birçoğu web sitesinin içinde birleşir. Web tasarım ise bunların sergileneceği alanı oluşturur. Bu alanın niteliklerine göre de web tasarım fiyatları değişim gösterir.

Dijital pazarda satışı yapılan ürünler geleneksel pazardakilerin çok ötesine geçti. Gıda, tekstil, sanayi vb. gibi ürünlerin arasına içerikler, tasarımlar da eklendi. Dijitalleşme ile ürün yelpazesi farklılaştı, gelişti. Artık her şey pazarlanabilir hale geldi. Pazar içinde oluşan pazarlar da dijitalleşmenin ortaya çıkardığı bir durumdur. İnternette de satış yapma aracılığıyla web sitesi kurmak isteyen bir marka kendi ticaretini yapmadan evvel tasarım ticaretinde tüketici konumunda yer almak zorunda kalır.

Kendi ürünlerini internet içindeki yüz binlerce insan arasından hedef kitlesine ulaştırmak markanın amacıdır. Bu kitleye hitap etmek için karşılarına uygun bir tasarımla çıkması gerekir. Bu tasarım markanın internetteki temsilcisidir. Ürün ya da hizmetini müşterisine bu tasarım paketiyle sunar. Bu paketin hoş olması kadar etkileyici olması da önemlidir. Çünkü etkileyici olmadığı sürece müşteri paketi açmaya yanaşmaz. Müşteriyi web sitesinin içinde mümkün olduğu kadar en uzun süre tutmak önce tasarımın, sonra site içeriklerinin işidir. Bunu sağlayacak kaliteli web tasarıma kavuşmak için de markanın müşteri olması gerekir. Pazarlamanın diğer tarafına geçen marka dijital pazarda etkileyici bir imaja sahip olmak istiyorsa web tasarım hizmetinden faydalanmalıdır.

Web Tasarım Hizmeti Nedir?

Web tasarım hizmeti nedir?

İnternettin sınırsız iletişimiyle herhangi bir bilgiyi dünyanın öbür ucundaki kişilere sunmak mümkündür. Pazarlama esnasında da bir markanın ürününü bambaşka bir şehirdeki, ülkedeki kişiye satma imkânı vardır. Ama bunun için bir web sitesine ihtiyaç vardır.

Web siteleri marka için bir pazarlama aracına dönüşür ve bu araç bir tasarım hizmeti ile kullanılır. Web tasarım hizmeti; web sitesine erişimle kullanıcın karşısına çıkan görüntünün düzenlenmesini sağlar. Site içinde yer alan görsel ve metinlerin uyumlu bir biçimde sunularak web siteyi ziyaret eden kullanıcı tarafından tüketilmesini hedefler.

Web sitenin dış görünüşüyle ilgilenen tasarım hizmeti kişi ya da kurumları internette tanıtır. Markaların kimliğini yansıtacak tasarım fikirleri çerçevesinde bu hizmet web sitelerine verilir. Hizmet değiştikçe web tasarım fiyatları da farklılık gösterir. Tasarım internetteki en popüler dijital üründür. Bunu üreten ve pazarlayan birçok kişi hem kendi pazarında yer alırken aynı zamanda tasarımını yaptığı sitesinin kulvarında da boy gösterir. İç içe geçmiş bir pazar diğerlerinden daha fazla özene muhtaçtır.

Özenle yapılan tasarım kullanıcıları markaya davet eder. Markaya ait birçok içeriğin site içinde planlanıp, etkileyici bir tasarımla düzenlenmesi de ayrı bir emek ister. Bu hizmet bu emeği göstererek web sitesinin etkileşiminin artmasına yardımcı olur.

Web Tasarım Hizmetinin Artıları

Teknoloji çağında hamleleri yaşanılan gelişmelere göre atmak markaya birçok artı puan kazandırır. Web tasarım hizmetleri bu artıların çoğunluğundan sorumludur. Web sitesine ve dolayısıyla markaya kazandırılan her artı web tasarım fiyatları üzerinde de etkili olur. Çünkü bu artılar için önce sitenin bir tasarıma sahip olması gerekir. Web tasarım fiyatlarını ve web sitesinin geleceğini belirleyen artılar;

 • Arama motoru optimizasyonuyla uyumlu olmak,
 • Daha az masrafla daha fazla etkileşim sağlamak,
 • Hedef kitle oranında artış,
 • Kaliteli tasarım ile kullanıcının güvenini sağlamak,
 • Marka adına olumlu bir izlenim oluşturmak,
 • Marka bilinirliğinin artması,
 • SEO çalışmaları ile üst sıralara ulaşma şansı,
 • Web sitesinin 7/24 açık oluşu ile her an sağlanan satış imkânı.

Bir web sitesi web tasarım hizmetinden sonra bu artılara sahip olur. Dijital pazarda duyurmakta güçlük çektiği sesi bu artıların katkısıyla çok daha gür çıkmaya başlar. Böylece marka internetin çeşitli avantajlarından faydalanır duruma gelir.

Daha fazla kitleye ulaşır, hızlı bir biçimde içeriklerini paylaşır, daha tanınır bir hale gelir. Tasarım bütün bunları etkileyici bir kılıkla markaya ve kullanıcıya sunar. Tasarım markanın kimliğiyle oluşur, markanın dijital pazarda kendisini nasıl tanıtmak istediği web sitesinin renklerini, düzenini inşa eder. Bu inşa sırasında tasarımla web sitelerine sunulan hizmetler çeşitlilik göstererek, farklı alanlarda da markaların başarısına imza atar.

Web Tasarım Hizmetinde Neler Var?

Web tasarım hizmetinde neler var?

Dijital evrende herkese yer vardır. Kalabalık bir nüfusun yaşadığı bu evrende hizmetin de sonu yoktur. Rekabet ortamında öne geçmek isteyen markalar web siteleri ile dijitaldeki varlıklarını belirgin kılmaya çalışır. Web tasarımı ise bu uğraşa ortak olarak markaya yardımcı olur. Bu yardım web sitesinin ihtiyaçlarına göre başkalaşır. Tasarım hizmeti de bu yüzden çeşitlilik gösterir;

 • E-ticaret web siteleri,
 • Haber web siteleri,
 • Kişisel blog web siteleri,
 • Kurumsal web siteleri,
 • Sosyal medya web siteleri,
 • Ticari ürün pazarlayan web siteler.

Bu hizmetlerin amaçları tanıtım ya da satış odaklıdır. Bu amaçlara sahip marka ya da kişiler web siteleriyle buna ulaşmak için çabalar. Tasarım ise amaca giden araç olan web sitesini daha işlevsel bir hale getirir.

Web sitesinin alt yapısı, şablonları, renkleri, görsel ve metin uyumu hep tasarımdan geçen işlemlerdir. Bu işlemlerin her biri web sitesine katılacak olan değeri belirler. Ayrıca web tasarım fiyatları da bu değer ile doğru orantılıdır. Kalitenin değerini fiyat ile ölçmek mümkün müdür? Bu soruya kimi hayır, kimi evet der. Ama kalitenin hakkını vermek bir mümkünattan çok etik bir zorunluluktur. Bir ürün olarak değerlendirilen tasarımlar da bu zorunluktan payına düşeni alır.

Web Tasarım Fiyatları Yüksek mi?

Web tasarım fiyatları yüksek mi?

Bir ürünün fiyatı belirlenirken birçok detay göz önüne alınır. Ürünün yapım maliyeti, işlevi, satışının ne kadar olabileceğine dair öngörüler bu fiyatı ortaya çıkartır. Web tasarım fiyatları ise değişken bir yapıya sahiptir. Çünkü her web sitesi farklı bir tasarım ile süslenir. Hepsinin kullanıcıya sunduğu hizmet farklıdır. Bazıları giyim sektörüyle dijitale dahil olurken bazıları ise kozmetik alanında satış sağlamaya çalışır. Dolayısıyla sayfaların tasarımı da içeriği de aynı olmaz.

Yapılan tasarımın özellikleri ne kadar detaylıysa ve uğraş gerektiriyorsa emeğin karşılığı da o kadar olmalıdır. Web site sahibinin isteklerine ve amaçlarına göre şekillenen tasarımların fiyatlandırması az evvelde bahsedildiği üzere kazanılan değer ile alakalıdır.

Fiyatların yüksek olup olmaması hakkında kesin bir hükme varılmaz. Çünkü web tasarım fiyatları verilen hizmete ve emeğe göre değişir. Ancak yine de tasarımın uzun, detaylı bir süreç olduğuna işaret edersek etik olarak emeğin tam olarak karşılığının verilmesi gerekir. Bu, markanın internetteki bilinirliği için attığı bir adımdır.

Web Tasarımı Sitenizi Öne Çıkarır mı?

Görünüm birçok alanda insana etki eden ilk şeylerden biridir. Teknoloji evreninde dahi insanlar dış görünüşe ayrı bir önem verir. Bu yüzden web tasarım diye bir iş kolu türemiştir. Tasarım ile web sitesi daha profesyonel bir görünüme kavuşur.

Kullanıcılar özel olarak tasarlanmış olan web sitelerini daha ciddiye alır. Bu da web sitesinin daha fazla etkileşim almasını sağlar. Tasarımlar SEO’ya uygun yapıldığında ise bu web sitesini arama motorlarında daha üst sıralara doğru çıkarır. Böylece her açıya odaklanan web tasarım ile markanın internette bilinirliğini arttırması mümkün olur. Artık bir ürün halini alan tasarım dijital pazarın gözdelerinden biridir. Web tasarım fiyatları da bu gözde ürüne maddi bir değer biçmeye çalışsa da işlevleri her geçen gün gelişen tasarımların fiyatları hiçbir zaman sabit kalmaz. Buna karşın tasarım için ödenen bedel markanın geleceğine tutulacak ışığı yakar.