Skip to main content

Web Tasarım ve Yazılım

Web tasarım ve yazılım her sektörün ihtiyaç duyduğu bir hizmet. Dijital dünyada markaların kendisini göstermesi için bir web sitesine sahip olması şarttır. Markanın kimliğini yansıtan, hedef kitlenin kolayca kullanabileceği web siteleri pazarda dinamik kalmayı sağlar.

Duende Dijital olarak biz dijitaldeki kimliğinizi inşa ediyor, markanızı ve hizmetlerinizi en iyi şekilde sergilemeniz için çalışıyoruz. Web sitesi için ihtiyacınız olan her şeye cevap veriyoruz.

Web Tasarım Bilgilendirici İçerikler

E-Ticaret Web Tasarım Nasıl Olmalı

Web Sitenizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web Tasarım Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti Almalı mıyım?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım; web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimlerinin tasarlama sürecidir. Site içerisindeki düzen, renkler, görseller ele alınmaktadır. Ayrıca daha rahat ve akış halinde bir deneyim sunabilmesi açısından kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı da içermektedir. Yazılım ile oluşturulan site tasarımı markaların dijital pazarda mutlak sahip olması gereken unsurlar arasında yer alır.

Etkili, çarpıcı ve markanın mesajlarını doğru şekilde aktarabilen bir web tasarımı hedeflenen kitle ve marka arasında aracı görevini üstlenir. Kullanıcının beğenisini ve onayını kazanan bir web sitesi internette uzun bir ömre sahip olur.

Web Tasarım ve Yazılım Nasıl Yapılır?

Markanızın kimliğini yansıtan kaliteli bir site için;

 • Tasarımın planlanması,
 • Rakip analizinin yapılması,
 • Kullanıcı deneyimi (UX) odaklı tasarımın yapılması,
 • Web sitesinde yer alacak içeriklerin oluşturulması,
 • Kullanıcı arayüzünün (UI) tasarlanması,
 • Oluşturulan prototipin test edilmesi,
 • Web sitesinin yayına alınması süreçlerinin tamamlanması ile gerçekleşir.

Biz Web Tasarım ve Yazılıma Nasıl Yaklaşıyoruz?

Duende Dijital olarak dijital pazara olan hakimiyetimizi web tasarım ve yazılım alanındaki profesyonelliğimiz ile birleştiriyoruz. Markanızın ihtiyacı olan siteyi tasarlarken hem sizin hem de kullanıcılarınızın beğeneceği bir tasarım ve kullanıma imza atıyoruz.

Web Tasarım ve Kodlama Neleri İçeriyor?

Web tasarım ve kodlama birlikte çalışarak, markaların ihtiyacına göre oluşturulan web sitesinin görünümünü, işlevselliğini ve kullanıcı deneyimini bir araya getirir. Görsel tasarımla ilgilenirken kodlama ise işlevselliğini ön planda tutar. Kullanıcının ilgili bir şekilde web sitesi içerisinde dolaşabilmesi için;

 • Arayüz tasarımı,
 • Kullanıcı deneyim tasarımı,
 • Responsive tasarım,
 • SEO odaklı tasarım
 • Bu gibi bazı tasarımlara özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Arayüz (UI) Tasarımı

Arayüz (UI) tasarımı, kullanıcıların web sitesiyle ilk etkileşime girdikleri alandır. Kullanıcının web sitesini etkileşimli olarak kullanmasını sağlayan düğmeler, formlar, menüler gibi öğeler barındırmaktadır. Arayüzü geliştirmek, kullanıcının deneyimini kolaylaştırır. Kullanıcının web sitesinde daha uzun vakit geçirmesini sağlar. Hedef kitlenin etkileşimini kazanmak için web sitesi ‘kullanılabilirlik’ niteliğini göz önüne alarak tasarlanmalıdır.

Kullanıcı Deneyim (UX) Tasarımı

Web sitesinde kullanıcıların yaşadıkları deneyimi çok daha iyi bir hale getirmek için site yapısının ve arayüzünün ‘kullanıcı’ odaklı tasarlanmasıdır. Arama, gezinme gibi etkileşimi kuvvetlendirecek öğeleri içerir.

Responsive Tasarım

Responsive tasarım; web sitesinin farklı boyutlardaki elektronik cihazlarla uyumlu olduğu ‘duyarlı’ tasarımdır. Kullanıcıların sıklıkla kullandığı mobil telefon, tablet gibi elektronik aletlerde de web sitesine ulaşılmasını mümkün kılan responsive tasarım, sayfaları esnek hale getirerek farklı ekran ölçülerine uyum sağlamasıdır.

Her türlü cihaza uyumlu olan tasarım sayesinde web sitesi daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşır. Böylece her türlü cihazdan erişilebilir bir yapıya sahip olan web site kendisini her cihazda sergileme imkanı bulur.

SEO Odaklı Tasarım

SEO (Search Engine Optimization), internet içerisinde yapılan aramalarda web sitesinin üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan optimizasyon sürecidir. SEO; web sitesinin içeriğini, yapısal özelliğini, performansını ve kullanıcı deneyimini optimize ederek yapılan aramalarda markanın web sitesinin çok daha iyi anlaşılmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlar.

SEO odaklı tasarım ise, web sitesinin kurulumunda hangi detaylara dikkat edilmesi gerektiğini bizlere göstermektedir. SEO odaklı tasarım, web sitesinin arama motorları için optimize ederek daha iyi sonuçlar elde etmeyi hedefler. Anahtar kelimelere odaklanarak arama motorlarının web sitesini daha iyi anlamasına olanak sağlayarak doğru ve anlamlı bağlantı metinleriyle birlikte uygun yönlendirmeleri gerçekleştirir.

Web Tasarım Ajansı Olarak Hangi Hizmetleri Veriyoruz?

Duende Dijital olarak birlikte çalıştığımız markaların sesi olmaya özen gösteriyoruz. Onları dinliyor, birlikte ihtiyaçlar ve hedefler listesi hazırlıyor ve kitlelerle buluşma yolculuğunda rehberlik ediyoruz. Bu yolculukta sunduğumuz hizmetler;

 • E-Ticaret Web Tasarımı
 • Kurumsal Web Tasarımı
 • Landing Page Tasarımı

Dijitalleşen çağda markaların görünür olması sitenin kalitesinden geçtiğinin farkındayız. Bu yüzden de birlikte çalıştığımız her markayı kendi markamız gibi benimseyip hedeflerine ulaşmaları için uzman kadromuzla çalışıyoruz.

Bu yolculukta çalıştığımız markanın kimliğini doğru şekilde oluşturmanın önemini birçok defa vurgulamaktayız;

 • Doğru analiz
 • Doğru hedef
 • Doğru ihtiyaç

Markanın mesajını iletebilmek için hangi tasarıma ihtiyacı olduğuna karar veriyor ve tepeye tırmanırken marka ile sevincini paylaşıyoruz.

E-Ticaret Web Tasarım

Kullanıcıların ürünleri keşfetmesini, satın almalarını ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerini kolaylaştıran özelliklerin bulunduğu web sitelerini oluşturan hizmettir. Online mağazacılığın kendisini geliştirmesine yardımcı olur.

İnternetin şekillendirdiği dijital pazarda varlığını sürdürmek isteyen markaların sahip olması gereken web sitesinin tasarımı e-ticaret çizgileriyle çizilir.

Kurumsal Web Tasarım

Kurum kimliği, bir kurumun ne olduğu, nereye gitmeyi hedeflediği, geçmişi, yönetim şekli, yeterlilikleri ve farklılıklarıyla birlikte tanımlanabilecek bir kavramdır. Kurumsal web tasarımı; kurumun kimliğini, özelliklerini ve yaptığı işi etkileyici bir şekilde yansıtan tasarımdır. Bu tasarım ile başarılı bir kimlik sistemi oluşturur. Oluşturulan bu kimlik, şirketi diğer rakiplerinden ayırarak görünürlüğü arttırır ve hedeflere ulaşmada bir basamak daha ekler.

Landing Page Tasarımı

Landing Page Tasarımı; açılış ve karşılama sayfası için yapılan tasarımdır. İhtiyaçları doğrultusunda araştırma yapan müşteriyi aksiyona çağıran bir mesaja sahip olan Landing Page, marka için kitleyi ikna ederek kendisine yönlendirecek şekilde bir tasarıma sahip olmalıdır.

Web siteleri markaların ya da markalaşmak isteyenlerin dijital kimliğidir. Kendisini doğru şekilde anlatmak ve sesini duyurmak isteyen her marka web sitesine özen gösterirse gelişebileceğini bilmelidir. Elbette bu gerçeklikte bir diğer önemli karar da marka olarak kimlerle çalışacağınıza karar vermenizdir. Duende Dijital ise en yenilikçi, güncel ve kreatif fikirleriyle markalarının her zaman yanındadır.

Sık Sorulan Sorular

Web tasarım neden önemli?

Bir ürün veya hizmetin daha fazla kitleye lanse edilmesini sağlayan web sitesi, marka ile müşteri arasında bir köprü vazifesi görür. Bu nedenle dijital pazarda ciddi bir önem taşır. Web sitesinde kalan potansiyel müşteri, ürün ve hizmet hakkında detaylı bilgiye sahip olur. Web sitesi geleneksel pazarlama tekniklerine göre çok daha kısa sürede, daha az masrafla dünya çapında bilinirlik imkânı sunar.

Web Tasarım Süreci Ne Kadar Zaman Alır?

Web sitesine göre farklılık gösteren bir hizmettir. Sitenin ihtiyaçlarına ve müşterinin ne istediğine göre değişen tasarım süreci en ince ayrıntıları kapsadığı için belli bir vakit alır. Ancak bu zaman dilimi yapılan web sitesine özeldir.

Web Tasarım Yazılımı Güvenliği Neden Önemlidir?

Kullanıcıların kişisel bilgileri ziyaretçi oldukları web sitede depolanır. Kişisel verilere sahip olan web sitelerinin güvenliği bu nedenle önem taşır. Sitede yer alan bilgilerin kötüye kullanılmaması için çeşitli önlemler alınır. Veri gizliliğinin sağlandığı web siteleri erişim kontrolü, kimlik doğrulama, yazılım güvenliği, güvenlik duvarları gibi yöntemlerle verilerin güvenliğini sağlar.

Web Tasarım Danışmanlığı Nedir?

Web sitenizin olduğundan daha verimli hale gelmesi için yapılan ve profesyonel bir izlenim sergilemesini sağlayan çalışmaların tümü web tasarım danışmanlığı adı altında gerçekleşir. Web sitesinin daha kolay kullanılması için verilen bu danışmanlık hizmeti sitede mevcut olan tasarım hatalarını ortaya koyar. Sonrasında iyileştirilmeye başlanılan web sitesi daha iyi bir performans göstermeye başlar.

Web Tasarımda Mobil Uyumluluk Neden Önemlidir?

Mobil cihaz kullanımının artışı ile hedef kitleye ulaşmak için tercih edilen kanallarda değişiklik yaşanmıştır. Bu nedenle web siteler yalnızca bilgisayar ile sınırlı kalmayıp mobil ile uyumlu hale getirilmiştir.

Mobildeki tüketimin fazlalığı ve kolaylığı nedeniyle önem taşıyan ‘mobil uyumluluk’ web sitelerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Bu yüzden responsive tasarım yardımı ile web siteler mobil cihazlar üzerinde de kullanılabilir niteliğe ulaştırılır.

Web Tasarımda Hangi Tasarım İlkeleri Önemlidir?

Site tasarım sürecinde başarılı ve kaliteli bir sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı tasarım ilkeleri mevcuttur;

 • İçerik
 • Tasarım
 • İşlevsellik
 • Kullanılabilirlik
 • Web Tarayıcılarla Uyumluluk

Bu ilkeler bağlamında yapılan bir web site hem hedef kitleye hem markaya daha pratik kolay bir kullanım sunar.

Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sitenin tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken detaylar;

 • Web sitesinin ne amaçla kurulduğu
 • Popüler tasarımlar
 • Platform seçimi (ücretli ya da ücretsiz)
 • Site için şablon ve tema seçimi
 • Marka kimliğinin web siteye uyarlanması
 • İçeriklerin web siteye dahil edilmesi ve optimize edilmesi
 • Sitenin analizinin yapılması ve geliştirilmesi

Bu detaylar sonucun oluşturulan bir web sitenin başarıyı yakalaması mümkündür.

Responsive Tasarım Nedir?

Duyarlı tasarım olarak da bilinen responsive tasarım web sitesinin her türlü elektronik cihaza uyumlu bir biçimde tasarlanmasıdır. Kullanıcıların siteye bilgisayarın yanı sıra mobil telefon ya da tablet ile ulaşmasını sağlayan tasarım türüdür.

Kurumsal web sitesi nasıl olmalı?

Kurumsal bir web sitesinde;

 • Kurumun adı ve tasarım öğelerinin birbiri ile uyumlu olması gerekir.
 • Tasarımda logo ve renkler markayı yansıtır özellikte olmalıdır.
 • Alan adı sektörü ve markayı iyi yansıtmalıdır.
 • Web sitesi içinde yayınlanan içerikler özgün ve bilgilendirici olmalıdır.
 • Web sitenin SEO için bağlantı yapısına ve etiketlere sahip olması gerekir.
 • Site mobil uyumlu olmalıdır.

Bu detaylar ile kurumsal web sitesi oluşturulur.

Web tasarım için ne gerekli?

Potansiyel müşterilere bilgi sağlayan, etkili ve kısa yoldan etkileşim sağlayacak şekilde olması gerekir. Bu yüzden;

 • Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı
 • Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı

Bu detaylar gereklidir. Sitedeki her içerik, kullanıcıların aradıklarını hızlı ve pratik şekilde ulaşabileceği şekilde olmalıdır. Dolayısıyla logo ve renklerden hakkımızda bölümüne, yayınlanan içeriklerinden iletişim bilgilerine kadar her noktası ziyaretçilerin daha iyi algılayabilecekleri şekilde tasarlanmalıdır.

Profesyonel web tasarım nedir?

Bu hizmeti veren kişi veya şirketler tarafından yapılan web sayfaları profesyonel web tasarım olarak adlandırılmaktadır. Bu hizmet, kendisine bu işi meslek edinmiş kişiler tarafından sağlanmaktadır. Böylelikle kullanıcılar tarafından daha iyi algılanacak içerikler sunmaktadır. İleri düzeyde bilgi ve tecrübeye sahip kişiler tarafından tasarlanırken marka bilinirliği ve dijital pazarlama odaklı içerikler hazırlanır.

Bir web sitesi ne işe yarar?

Dijital pazarlama ve marka imajının yapı taşlarından biri olan web sitesi;

 • İçerik barındırmak için eşsiz bir ortamdır.
 • Pazarlama aktivasyonlarının birçoğunun sergilendiği sahnedir.
 • Pazarlama faaliyetlerinde bir eylemin yapılması ve dönüşümün izlenmesinde etkilidir.

Web sitesinde gerçekleşen eylemler kullanıcıyı satın almaya teşvik eder.