Skip to main content

İçerik internetin en önemli unsurlarından birisidir. Eğer bir web sayfasınız varsa, öncelikli olarak content first design tekniğini kullanmalısınız. Böylece içeriklerinizi kaliteli ve hedef kitlenize uygun hazırlayabilirsiniz. Çünkü web sitenizde gezinen kullanıcılar içerikleriniz kaliteliyse ve aradıkları konuyla uyumluysa okumaya karar verirler. Bu yüzden içeriklerinizi her zaman özenle hazırlamalısınız. Böylece özenle hazırlanan içeriklerinizi web sitenizdeki kullanıcılar okumak için sayfanızda daha çok vakit geçirir.

Peki, sadece içeriğin kaliteli ve SEO uyumlu olması gibi faktörler yeterli midir? İçerikler kadar tasarımın da öneminden bahsetmek gerekir. Tasarlayacağınız site mutlaka içeriklerinizle uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu yüzden tasarım konusunda content first design mantığıyla hareket etmek gerekir. Bu teknik tasarım için içeriklerinizi baz alan bir mantıkta ilerler. Böylelikle web tasarımınız içeriklerinizle uyumlu hale gelir.

Content First Design Nedir?

Türkçesi içerik öncelikli tasarım olan bu kavram, isminden de anlaşıldığı gibi içeriklerin önemini bizlere gösteriyor. Bir web sitesi oluştururken tasarım konusunda içerikleri baz almak gerekiyor. Bu yüzden yayınlayacağınız içeriklerin konusu ve hitap ettiği kitleyi iyi tanımanız önemlidir. Yani bir web tasarımı için içeriklerinizi iyice incelemenizi öneririz. Ardında kitlenizin hoşuna gidecek tasarımlara karar vermelisiniz.

Sitenizde ne tür içerikler kullanacağınızı bilirseniz, tasarımınız da bir o kadar başarılı olur. Kullanılacak içeriği doğru seçmek, content first design tekniğinde püf noktadır. Aynı zamanda içeriklerinizin kaliteli olmasına da özen göstermelisiniz. Unutmayın ki içerikleriniz SEO ile ne kadar uyumlu olursa o kadar kaliteli ve özenli olacaktır. İyi bir tasarımın var olması için içeriklerinizi her açıdan kontrol etmelisiniz.

Content First Design Yöntemi

Content First Design Yöntemi

İçerik öncelikli tasarım hazırlarken ürünün doğasına inmenizde fayda var. Eğer satış yapıyorsanız ürünün ya da hizmet sunuyorsanız o hizmetin temeline inmeli ve içeriğinizi hazırlamalısınız. İçeriğinizin türünü belirlemek için hedef kitlenizin ihtiyaçlarını detaylı bir şekilde analiz etmeniz de önemlidir.

Böylelikle içerik öncelikli bir tasarım yapmaya daha da yakınlaşmış olursunuz. Content first design yaratmak için ürünleri ve kitleyi iyice araştırıp tasarım konusunda fikir edinebilirsiniz. Araştırma yaptıkça web siteniz için çeşitli tasarım planları oluşturabilir ve bunları uygulayabilirsiniz.

Content First Design Tekniğinin Diğer Kullanımları

İçeriğin öncelikli tutulduğu teknik aslında pek çok alanda kullanılmaktadır. E-ticaret sitesinden tutun normal blog sayfalarına kadar birçok sayfada bu yöntemi görebiliriz. Öncelikle içerik tabanlı tasarım yönteminin, sadece web sayfası tasarımı ile sınırlı olmadığını söylemek gerekir. Bu yöntemde ambalaj tasarımından tutun, kataloglara kadar pek çok baskılı ürünleri de dikkate almanız gerekir. Müşteriler de tasarıma yani dış görünüşe bakarak o ürünü inceliyor. Bu yüzden tasarımın içerikle alakası olması önemlidir. Müşteriler ilk olarak tasarımı gördükleri için onların ilgisini çekmelisiniz. Tabii ki içerikten de bağımsız olmamaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla ürün veya hizmetinizde content first design tekniğini kullanmaktan kaçınmayın.

Yeni Bir Web Tasarımı Hazırlama

Yeni Bir Web Tasarımı Hazırlama

İşletmeniz için bir web tasarımı oluşturuyorsanız bolca araştırma yapmanızda fayda var. Öncelikle kendinize temel iki soruyu sorarak tasarımı daha iyi hazırlayabilirsiniz:

 • Kitleme ne iletmek istiyorum?
 • Web sayfamda neler yapmalarını istiyorum?

Bir web tasarımı hazırlarken kendi beklentilerinizi bilmek önemlidir. Kitlenize ne anlatmak istediğinizi belirleyerek ona göre bir sayfa hazırlamalısınız. Çünkü content first design yönteminde ilk olarak içerik ön plandadır. Daha sonra içeriğe uygun bir web tasarımı hazırlanmaktadır. Bu yüzden içeriğiniz ve içeriğinizi okuyan kitlenizden neler beklediğinizi bilmelisiniz. Normalde bir web sayfasını doldurmak için pek çok içerik koyabilirsiniz. Fakat doğru ve uyumlu içeriği bulmak ve bunu tasarıma yansıtmak emek ister. Bu yüzden kendinize belirli sorular sormalı ve emin adımlarla ilerlemelisiniz.

İçerik Tabanlı Tasarım Neden Önemlidir?

İçerik tabanlı tasarım yani content first design içerik ve sitenin uyumlu olması açısından oldukça önemlidir. Web sayfanızdaki kullanıcılar tasarımınızı görünce içerikler ile olan uyumunu da fark etmelidir. Böylelikle içeriklerinize göz atarken sıkılmayarak vakit geçirebilirler. İçerik tabanlı tasarım aynı zamanda SEO açısından da önemlidir. SEO uyumlu içerikleri kaliteli bir tasarımla birleştirdiğiniz takdirde sayfanızdan verim alabilirsiniz.

İçerik tabanlı tasarımlar sadece e-ticaret ya da web sitelerinde değil, gündelik yaşamda gördüğümüz baskılı tasarımlarda da geçerlidir. İçerik ile uyumlu tasarım her zaman alıcının daha fazla ilgisini çeker. Böylelikle satış oranlarında artış gözlemlenebilir. Bu yüzden tasarım konusunda ilk olarak içeriği hedef almak önemlidir. Content first design tekniğinden faydalanarak tasarımınızı daha uyumlu hazırlayarak, hedef kitlenize mesajınızı doğru iletirsiniz.

Content First Design Tekniğini Uygularken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İçerik tabanlı tasarıma başlamadan önce sayfa ve içerik düzenine dikkat etmenizde fayda var. Kullanacağınız görsellerden tutun başlıklara ve puntolarına kadar pek çok konuda çalışmalar yapmalısınız. Web sayfanız ve içeriklerinize uygun olan yazı tipine de karar vermeniz gerekiyor. Görsellerin miktarını, boyutlarını ve sayfadaki konumunu seçmelisiniz. Content first design tekniğinin başarılı olarak gerçekleşmesi için sayfada yer alacak her ögenin bir önemi olduğunu unutmayın. Bu yüzden aşama aşama ilerleyerek hareket etmelisiniz.

İçerik öncelikli tasarımlarda tasarım ile içeriğin uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden önce içeriği hazırlamanız daha doğru olacaktır. Daha sonra içeriğinize uygun bir tasarım taslakları oluşturabilirsiniz. Tek tek bu taslakları inceleyerek ilerleyebilirsiniz. En uygun tasarımı ve görselleri seçerek yola devam edebilirsiniz. Fakat unutmayın ki content first design tekniğinde içerik tasarımdan bir adım önde olmalıdır. Tasarımınızın önceliği içerik tabanlı değilse, istediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz.

Web Site Tasarlamadan Önce İçeriğe Neden Dikkat Etmemiz Gerekir?

Web Site Tasarlamadan Önce İçeriğe Neden Dikkat Etmemiz Gerekir?

Bir web sitesi tasarlamadan önce adım adım ilerlemeniz gerektiğini unutmayın. İlk olarak oluşturacağınız web sitesi hangi amaca hizmeti ediyor, bir e-ticaret sitesi mi yoksa bir blog sitesi mi buna karar verin. Daha sonra sitenizde yayınlanacak içeriklere göz atın. İçeriklerini hangi formatta yayınlayacağınıza karar verin ve buna uygun görseller de seçin.

İçerik seçiminden sonra bu içeriklere uygun tasarımlara göz atın. Bir web sitesi hazırlarken büyük markaları ilham kaynağı olarak görebilirsiniz. Bu yüzden onların sitelerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Kendi web siteniz mutlaka size özgün olmalıdır. Fikir almak için tabii ki pek çok siteye göz atabilirsiniz ama eşsiz olmaya özen gösterin. Sitenize tasarım yaparken içerikleri ön planda tutup content first design tekniğini bolca kullanın. Kaliteli bir tasarım için içeriklerinizi her zaman ön planda tutmaya çalışın.

Web Sitesinin İçerik Stratejisinin ve Yapısının Belirlenmesi

Yapılan araştırmalara göre web sitenizin farklı sayfalarına ve sekmelerine kolay erişim tasarım konusunda oldukça önemlidir. Web tasarımı yaparken kullanıcıların her türlü alana kolay bir şekilde erişmelerini sağlamalısınız. Bu kullanıcıları size daha çok çekecektir. Kolay erişimi olan web siteleri her zaman daha çok ziyaret edilir. Bu yüzden web sitesinin yapısına dikkat etmek gerekiyor. Bunun dışında content first design tekniği ile tasarladığınız web sayfasının içerikleri kolay ulaşılır olduğu gibi düzenli olarak da analiz edilmelidir. İçeriğinizi tasarıma daha uygun hale getirmek için gerekli analizler yapılmalıdır.

Yukarıdaki duruma örnek verecek olursak, bir web sitesi kurduğunuzu hayal edin. Web sitenize yükleyeceğiniz içeriklerin konusu, anlatımı ve hangi bölümlere ayrıldığı gibi konuları bilmeniz önemlidir. Web sitenize bir menü tasarımı yaparken içeriğin ayrıntılarına da hâkim olmalısınız. Böylelikle tasarım konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizi de anlamış olursunuz. Tasarım yapmadan önce kafanızda bir taslak oluşturabilir ve bunu örneklendirebilirsiniz. Böylelikle ürün anlatımı, açıklamalar ya da kategori gibi içeriklerden faydalanabilirsiniz.

Farklı Temalardan Yararlanma

Web sayfanızı görsel açıdan daha zengin kılmak için başvurabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları tablolar, çizelgeler gibi ögelerdir. Content first design ile web sitesi hazırlarken tasarımı daha etkili bir hale getirmek için bu ögelerden faydalanın. Bol bol görsellerden yararlanarak tablo ve şemalar oluşturabilirsiniz. Uzun yazılardan ziyade tablo ya da şema görmek kullanıcıların daha çok ilgisini çeker. İçeriklerinize uygun temalar hazırlayarak kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Farklı görsel örnekleri için global anlamda ünlü olan pek çok markayı takip etmeyi unutmayın. Başka sitelerde gezinerek hayal gücünüzü arttırabilirsiniz. Sadece hayal gücünüzü arttırmak değil, aynı zamanda kendinize has bir tarz oluşturmanız için de araştırmak önemlidir. Bol bol araştırıp okuma yapmak content first design açısından sizlere yardımcı olacaktır.

İçerik Sunumunu Zenginleştirme

Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ilk olarak nelere baktığınızı düşünün. Örneğin alışveriş yapmak için bir e-ticaret sayfasındasınız. Görsellerden sonra ilginizi çeken öğeler neler olurdu? Tabii ki zengin içerik her zaman oldukça önemlidir. Ürünlerin görsel açıdan zengin olması ve içerik açıklamasının kaliteli olması alışveriş konusunda bizlere yardımcı olur. Bu yüzden web sitenizi ziyaret edecek kişilerin hangi amaçla ziyaret edeceğini bilmeniz ve empati yapmanız gerekiyor.

Örneğin bir ürün satın alırken sadece görsel değil, o ürünün pek çok görsel ile beraber verilmesi önemlidir. Mesela bir halı satın alacaksanız halının ev içerisinde nasıl durduğu, çeşitli mobilyalar ile uyumunu görmeniz sizi mutlu edecektir. Content first design tekniği de tıpkı böyle olup, içeriğinize uygun görsel ve web tasarımı her zaman sitenizi daha kaliteli gösterecektir. Bu yüzden müşterilerinizin memnuniyeti ve bol kazanç için içerik tabanlı tasarım yöntemine dikkat etmeyi unutmayın.

Tasarım Sürecini Hızlandırma

İşletmeniz için web tasarımı yapıyorsanız birtakım stratejileri bilmek önemlidir. Web site tasarımında yapılan değişikliklerin genel sebebi stratejileri bilmemekten kaynaklanıyor. Bu durum site yaptırırken, tasarım sürecinizi uzatıyor. Art arda değişiklik yaparak vaktinizi harcamak istemiyorsanız stratejilerden yararlanmalısınız.

Bazı durumlarda orijinal hazırladığınız tasarım ile web sitenizin içerikleri birbiri ile uyumsuz olabilir. Bu durum da content first design tekniğine ters bir durum olup, yeni tasarım ihtiyacınız doğabilir. Bir sayfayı tekrar tasarlamak hem ekstra olarak zamanınızı alır hem de maliyet olarak sizi olumsuz etkiler. Peki, tasarım süreci nasıl hızlandırılır, bu süreçte nelere dikkat etmek gerekiyor?

Site Tasarlamadan Önce İçeriğe Önem Vermek

İşletmeniz ya da e-ticaret sayfanız için tasarım yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken birtakım unsurlar mevcuttur. İlk olarak sitenizde yayınlayacağınız içeriği iyice incelemelisiniz. İçeriklere dikkat etmenin belki de en büyük sebebi kullanıcıların deneyimini iyileştirmektir. İçerikleriniz ne kadar iyi olursa kullanıcı o kadar ilgi duyar. Tabii ki sadece içerik kalitesi yeterli kalmaz. İçeriğe uygun tasarım ve göz yormayarak görseller mutlaka kullanılmalıdır. Bu yüzden sade ve modern bir dizayndan faydalanmalısınız. Bir site tasarımı yapmadan önce;

 • Content first design tekniğine uyumlu olması,
 • İçerik stratejilerinin belirlenmesi,
 • İçerik sunumuna öncelik verme gibi hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Bu üç önemli unsurdan sonra içeriklerin dili ve kullanılan üslup gibi faktörlere de dikkat etmeyi unutmayın. İçerikler ne kadar kaliteli olursa, bu durum tasarıma da yansıyacaktır.

Web Tasarımı Neden Yapılır?

Web Tasarımı Neden Yapılır?

Web tasarımı yapılmasının temel amacı, web sayfanıza giren ziyaretçilerin sizlere katkı sağlamasıdır. Bu katkı tek taraflı değil, çift taraflı olarak gerçekleşmelidir. Ziyaretçi hem tasarımınızdan bir şeyler öğrenmeli, hem de sayfanızda daha fazla vakit geçirerek sizlere katkı sağlamalıdır. Karşılıklı fayda açısından önemi büyük olan web tasarımı her türlü web sitesi için önemli bir unsurdur. Örneğin;

 • Kurumsal web siteleri,
 • E-ticaret web siteleri,
 • Haber siteleri,
 • Kişisel blog siteleri,
 • Sosyal medya web siteleri,
 • Ticari ürün tanıtımı ve satış siteleri gibi her türlü site türünde iyi bir tasarım görmeliyiz.

İyi bir tasarım markanın ziyaretçiler üzerinde güven oluşturmasına neden olur. Bir tasarım ne kadar içerikle alakalı olursa güven de o kadar artacaktır. Kısacası hedef kitlenin güvenini kazanmak için tasarım konusunda content first design tekniğini kullanmak gerekiyor.

Web Tasarımı Çalışmaları

Teknolojinin düzenli olarak geliştiği günümüzde tasarım faaliyetleri de değişkenlik göstermektedir. Teknoloji ile beraber pek çok farklı tasarım örneklerine de rastlamak mümkündür. Eskiden tekdüze tasarım modelleri varken şimdi milyonlarca farklı türde tasarımları görebiliriz.

Artık günümüzde firmaların gelişmesi ve kâr oranlarını arttırması için web sitelerine mutlaka ihtiyaç duyulur. Bu yüzden iyi bir web tasarımı ve içeriği de önem kazanır. İşletme sahipleri ya da kişiler, bir internet sitesi sahibi olarak hedeflerine daha hızlı ulaşabilirler. Özellikle Google, Facebook, Instagram gibi büyük firmalara bakacak olursak content first design yönteminin oldukça önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu firmalar web tasarım ve yazılım sektörlerine oldukça fayda sağlamış firmalardır. Büyük firmaların tasarımlarını ve içerikleri ile olan uyumunu inceleyerek içerik tabanlı tasarım konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tasarım Taslağı Oluştururken Nelere Dikkat Edilir?

Web siteniz için bir tasarıma ihtiyaç duyarsınız. Bu tasarım ise daha kâr elde etmeniz için mutlaka içerik öncelikli olmalıdır. İçerik tabanlı tasarım tekniği ile hazırlayacağınız her tasarım size fayda sağlayacaktır. Bu yüzden içeriklerinizi kaliteli tutmanız önemlidir. Bunun dışında planlı bir şekilde hareket etmek gerekiyor. Content first design yönteminde izlenmesi gereken ilk yol karar aşamasıdır. İş planlaması ve taslak hazırlarken kararlı olmanız önemlidir.

Web sitenize neler yerleştirmeniz gerekir, nasıl bir kitleye hitap edeceksiniz gibi konular üzerinde düşünürken, bazı hususları bilmeniz gerekiyor. Tasarım için hazırlayacağınız taslaklarda bu hususları esas almalısınız. Stratejik hamle olmadan aldığınız her karar, tasarımınız ne kadar iyi olursa olsun, sizlere fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden karar verme sürecini sağlıklı ilerlemelisiniz. Bu süreçte teknikler hakkında detaylı araştırma yapabilir ve uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Yaş Aralığına Uygun İçerik Oluşturma

Karar verme aşamasından sonra içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Karar verdiğiniz içerik ile ilgili bir veri tabanı oluşturmalısınız. Böylece alt içerikleri netleştirmiş olursunuz. Ayrıca netleşen içerikleriniz hangi yaş aralıklarına hitap ediyorsa, bu konu üzerinde araştırma yapmak önemlidir. Daha sonra content first design kapsamında bu yaş grubunun ilgisini çekebilecek stratejileri de bulmak gerekiyor. Bulacağınız stratejiler veri tabanlarını da netleştirecektir. İlgi çekici tasarımlar ve görseller ile web sitenizi süslemeniz bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

İçerik tabanlı tasarım kurallarına uyup tasarım sürecinde ilerlemeniz önemlidir. Bir web sitesi için tasarım planlaması yaparken öncelikle içeriklere karar verdikten sonra tüm içeriklerinizin SEO uyumlu olması gerekir. Bu yüzden içeriklerinizi özenle seçmeli ve tasarımlarınıza bu yoldan ilerlemelisiniz. Böylece arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. İşletmenize katkıda bulunmak ve kâr elde etmek istiyorsanız, sitenizde SEO uyumlu içeriklere yer vermeniz çok önemlidir.

İçeriklerin Özgün Olması

Kaliteli bir web tasarımı için güvenilir içerikler hazırlamak önemlidir. İçeriklerinizi hazırlarken content first design kapsamında kaliteli ve doğru bilgiler kullanmalısınız. Öncelikle bolca araştırma yapmalı ve okumalısınız. Araştırma yaptıktan sonra kendi fikirlerinizi de katarak özgün içerikler ortaya koymalısınız. Web siteniz özgün bir içerikle birlikte özgün bir tasarım da ister. Tasarımın özgün olabilmesi için sektörünüzdeki çeşitli firmaların sitelerine göz atmayı unutmayın.

Tasarım taslağını oluşturmak için karar almak, içerik oluşturmak ve araştırma yapmanın önemli olduğunu söyledik. Aynı zamanda content first design tekniğinin de işleyebilmesi için düzenli, tertipli bir şekilde adım atmak gereklidir. Bir web tasarımı yaparken mutlaka düzen içerisinde ilerlemelisiniz. Kullanacağınız görselleri, kodları mutlaka bilgisayarınıza kaydetmeli ve planlamalısınız. Web tasarımı konusunda değişiklik yapacaksanız da geçmişinizi kayıt altına tutmayı unutmamalısınız. Bu şekilde düzenli çalışarak tasarım taslaklarını daha hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Başarılı Web Sitesinin Özellikleri

Başarılı Web Sitesinin Özellikleri

Çoğu web tasarımlı site content first design tekniği kullanarak, kısa sürede başarıya ulaşmıştır. Siz de web sitenizin tasarımının başarılı olmasını istiyorsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca başarıya ulaştığınızı bazı geri bildirimlerle anlayabilirsiniz. Başarılı bir web sitesinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Çok ziyaretçiye sahiptir.
 • Arama motorunda üst seviyelere çıkar.
 • SEO uyumludur.
 • Dinamiktir, belirli tarihlerde yenilenir.
 • İçeriklerin dili ve üslubu özenlidir.
 • Logo, renk, tema ve görseller ilgi çekicidir.
 • Pek çok dile tercümesi vardır.
 • Birden fazla eklentiye sahiptir.
 • Yaratıcıdır, güncel konuları takip eder.

Günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi dijital platformlara olan önemi arttırdı. Dijital platformlara verilen değer de internet sitelerinin daha çok tıklanmasına sebebiyet verdi. Yukarıda belirttiğimiz niteliklere sahip olan web sitelerinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu başarıya ulaşmak için sitenizin mutlaka iyi bir tasarım sürecinden geçmesi gerekiyor. Bunun için tasarımınız hazırlanırken, content first design tekniğine bağlı kalmak ve ürünleri iyi bir şekilde açıklamak gerekiyor. Ayrıca sloganınızı ve markanın simgesini web tasarımında dikkat çekici bir yere koymalısınız. Sonuçta önemli olan nokta markanızın iyi bir tasarım ile tanıtılmasıdır.

Web Site Tasarımlarında İçerik Öncelikli Yaklaşım

İçerik, tasarımdan daha önce gelen bir faktördür. Bu yüzden içeriğe dikkat etmek ve onu iyi hazırlamak önemlidir. Web sitelerinde içerik, grafik tasarımının oluşması açısından mühimdir. İçerik öncelikli tasarım bunu hedefleyen bir stratejidir. Güçlü bir tasarımı sadece tasarım ögelerinden ibaret görmemeliyiz. Content first design tekniği kapsamında iyi ve kaliteli bir tasarım hedef kitleye hitap etmelidir. Ayrıca web tasarımları ziyaretçiyi zorlamayacak şekilde hazırlanmalıdır. Onların görmek isteyeceği şeylere odaklanarak ve içeriğe önem vererek tasarım örnekleri hazırlayabilirsiniz. İçerik tabanlı tasarım tekniği ile içeriği ön planda tutarak tasarım yapmaya çalışın.

Kullanıcıya Odaklanmak

İşletme ya da markanıza ait bir web siteniz varsa bunu kullanıcılar için oluşturduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Bir web sitesi hazırlamak size müşterilerinizle iyi bir iletişim kurma konusunda fayda sağlar. Bu yüzden markanıza ait olan web sitesi de kullanıcıya odaklı olmalıdır. Bir tasarım hazırlarken kullanıcının hoşuna gidecek detayları da düşünmelisiniz. Bunun için content first design tekniği kullanarak kullanıcılarınızın beğeneceği stratejiler geliştirmelisiniz.

Ziyaretçileriniz web sitenizin konusu ne olursa olsun, video ve fotoğraf gibi ögeleri görmekten her zaman hoşlanır. Bu durum içeriklerinizi daha kolay anlaşılabilir hale getirir. Bu yüzden daha geniş kitleye hitap edebilirsiniz. Daha çok kitleye ulaşmak ve sitenizin trafiğini arttırmak için bu tür ögeleri kullanmaya çalışın. Kullanıcılara odaklanarak daha verimli tasarımlar elde edebilirsiniz.

İçerik Neden Önemlidir?

İçerik tasarımdan önce geldiği için çok önemlidir. Hedef kitleniz web sitenize girdiği zaman ilgi çekici materyaller arar. Kaliteli ve SEO açısından uyumlu olan içerikler her zaman daha çok ilgi çeker. Aynı zamanda content first design kapsamında SEO açısında uyumlu olan içerikler sizi arama motorunda her zaman daha yukarı taşır. Bu yüzden içerik aslında her şeydir, diyebiliriz. İçerikleriniz uyumlu olursa size kâr da kazandırır. Fakat uyumsuz bir şekilde hazırlanırsa zarar edersiniz. Zarar etmemeniz için content first design tekniğine ve SEO kurallarına dikkat etmek gerekiyor. İçeriklerinizi hazırlarken belirli kurallar çerçevesinde ilerlemeniz gerektiğini unutmayın. Yoksa dilediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

İçerik Web Sitenize Ne Sağlar?

İyi ve kaliteli bir içerik web sitenize pek çok şey sağlar. Bunlardan en önemlisi rakiplerinizin önüne geçmektir. Kaliteli ve SEO uyumlu içerikler hazırlayarak ve buna bağlı tasarım oluşturarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Kaliteli içerikler ile arama motorlarında daha üst yerlere gelebilir ve trafik akışını hızlandırabilirsiniz. Content first design tekniklerine bağlı kaldığınız takdirde web siteniz çok daha iyi yerlere gelecektir.

Ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği her süre SEO’nuza bir ek puan olarak yansımaktadır. Kaliteli içerikler yayınlamaya devam ederek hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz. Böylelikle web sitenizden kâr elde edebilirsiniz.

Doğru İçeriğe Odaklanın

Web tasarımı için içeriğe odaklanmanız gerektiğini söyledik. Fakat bu içerik nasıl olmalıdır? İçerik terimi sizde web sitesinin sadece yazılı olan kısımlarını aklınıza getirmesin. İçerik terimi web sitesindeki görsel ve video ve diğer tüm ögeleri de barındırır. İçeriklerinizi hangi formatta yayınlamak istediğinizi kendiniz belirlersiniz. Önemli olan sadece format değil, içeriğinizin kalitesidir. Content first design kapsamında kaliteli ve doğru içerik hangi formatta olursa olsun kitlenin her zaman ilgisini çekecektir.

Bir web tasarımı hazırlarken; başlıklar, iletilen mesaj, paragraf metni, görsel ve videolar, sosyal medya hesapları gibi pek çok içeriğe de yer vermelisiniz. Ne kadar hedef kitlenizin kullanacağı içerik hazırlarsanız, siteniz de o kadar ziyaretçi çekecektir.

Önemli Görselleri Ön Plana Çıkarın

Teknoloji geliştikçe web tasarım trendleri de değişime uğruyor. Eski zamanlarda pek çok görselle dolu bir tasarım kabul görürken, şimdi kaliteli ve yeterli içerik önem kazanıyor. Firmanızı ve markanızı en iyi şekilde tanıtmak için yeterli şekilde görsel kullanmaya çalışın. Görsel ve video formatında yayınlayacağınız her içerik content first design konusunda web tasarımına katkı sağlayacaktır.

Ziyaretçileriniz sitenizi ziyaret ettiğinde ilk bakacakları içerikler görseller olacaktır. Görsel olarak estetik bir açıya sahip olan web sitesi de her zaman ilgi çeker. Bu yüzden bir web sitesi sahibi olarak görsel zevklerinizi geliştirmenizde fayda var. Sayfanızı kaliteli içeriklerle doldurarak trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Tasarım ve İçerik Arasında Denge Kurmaya Çalışın

Tasarım ve İçerik Arasında Denge Kurmaya Çalışın

Yapacağınız her web tasarımı içerik öncelikli tasarımını desteklemeyebilir. Bu yüzden denge kurmalı ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. Denge kurmak için SEO gibi evrensel araçlardan yararlanabilirsiniz. Tasarımınızı inşa ederken her alanda SEO’dan yararlanmaya çalışın. Content first design kapsamında içerikleriniz ve web tasarımınız arasında bir denge oluşturarak daha kaliteli bir site elde edebilirsiniz. Bunu başarmak için düzenli olarak araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

Site Sayfalarınızı Herkes Tarafından Okunabilir Hale Getirin

Web sitenizi tasarladığınızda sitenizi hedef kitlenizin anlaması çok önemlidir. Bu yüzden tasarımızın mutlaka kitleniz tarafından algılanabilir olmalıdır. Web tasarımının öncelikli amacı insanlar ile iletişim kurmaktır. Bu yüzden akıcı ve net ifadeler kullanmayı ihmal etmeyin.

İçeriklerinizi oluştururken yazı ve arka plan renklerinin uyumuna dikkat etmelisiniz. Birbirine çok yakın tonlar kullanmanız içeriklerin okunmasını zorlaştırır. Bütün kelimeleri büyük harfle yazmaktan da kaçının. Bunun yerine küçük ve büyük harfleri bir arada kullanarak içerik hazırlayabilirsiniz. Böylece okuyucu içeriklerinize göz atarken zorlanmaz ve sıkılmaz. Aynı zamanda içeriklere dikkat ederek content first design tekniklerine de uymuş olursunuz.

Tasarımınızın Akışı Düzenli Olmalıdır

Eğer rahat ve hedeflerinize odaklı tasarımlar üretirseniz, insanlar üzerinde bir o kadar etkili olursunuz. Tasarım dünyasındaki en büyük amaç, hedef kitlenin ilgisini çekmek ve ana mesajı karşı tarafa iletebilmektir. Bu yüzden içeriklerinizin belirli düzen çerçevesinde sergilenmesi gerekiyor.

Örneğin; ana sayfa ve diğer sayfalar arasındaki geçişin kullanıcı dostu ve kolay olması önemlidir. Ayrıca hedef kitleniz web sitenizin menüsünü pratik bir şekilde kullanmalıdır. Önemli olan metinler ve görseller sitenin en dikkat edici alanında yerleştirilmelidir. Ziyaretçileriniz sitenizdeki iletişim bilgilerine, formlara, yorumlar kısmına kolayca erişebilmelidir. Tasarımınızın akışı düzenli olmalıdır çünkü bu content first design tekniği için çok önemlidir.

Tasarımlarınızı Amaçlarınız Doğrultusunda Düzenleyin

Bir web tasarımı yaparken hangi amaçlara sahipsiniz? Tasarımı hangi amaç için hazırlıyorsunuz? İlk olarak bu soruya yanıt vermek çok önemlidir. Daha sonra web sitenizin tasarımının neden önemli olduğunu bilmelisiniz. İçerik tabanlı tasarım tekniği ile hazırlayacağınız web sayfası tasarımını diğer tasarımlardan ayıran özellik nedir?

Tasarımlarınızı kimler görecek ve içeriklerinizi kimler okuyacak gibi konulara önem veriyorsanız kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun dışında hedef kitlenizin beklentilerini bilerek kendi tasarımlarınıza farklılık katabilirsiniz. Amacınız kaliteli ve en fazla sayıda hedef kitleye ulaşmak olmalı ki web sitenizden kâr etmeniz mümkün olsun. Content first design kapsamında amacınız doğrultusunda tasarımlar üreterek kitlenizin ilgisini arttırabilirsiniz.

Web Tasarımda SEO’nun Önemi

İnternet denilince akla gelen en önemli araçlardan birisi SEO’dur. Kurum ya da kuruluşların, blog sitelerinin ya da herhangi bir web sitesinin yayınladığın içerikler SEO uyumlu olmazsa o kadar az ilgi görür. Bu yüzden SEO konusunda dikkatli olmak önemlidir. Sadece içerikler değil, web tasarımı konusunda da SEO’nun önemi büyüktür. Kaliteli bir web sitesi için kurallara uymak gerekir. Bir web sitesi oluşum aşamasında bu yüzden kritik anlardan geçer.

Oluşturulan tasarım ve hazırlanan içeriklerin Google arama motorunda üstlere çıkabilmesi için SEO uyumlu olması gerekir. Eğer bilinçsiz bir şekilde içerik üretiyorsanız ve içerikleriniz uyumlu değilse, web sitenizde fazla trafik beklememeniz gerekiyor. Beklediğiniz kârı da bu şekilde elde edemezsiniz. SEO kurallarını iyice öğrenmek ve uyumlu içerikler üretmek gerekir. Content first design strateji yöntemlerinin doğru bir şekilde kullanımı için SEO kurallarına uymak önemlidir.

SEO Uyumlu Web Tasarımı

Artık günümüzde pek çok işletme interneti bir gelir kapısı olarak görmektedir. Bu oldukça doğaldır, internet gerçekten de kâr elde edebileceğiniz bir ağdır. Artık büyük pazar olarak adlandırabileceğimiz internette pek çok işletmenin web sitesi mevcuttur. Peki, bu sitelerden hangisi gerçekten ziyaretçilerin ilgisini çekiyor? Müşteriler arama yaptığında hangi siteler daha üstlerde gözüküyor?

Bir web tasarımını content first design tekniğiyle oluşturmak istiyorsanız, SEO ’ya da dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer web sitenizde SEO teknikleri doğru bir şekilde uygulanırsa, web siteniz rakip firmalarınıza göre her zaman daha ön planda olacaktır. Bu yüzden arama motorlarında öne çıkmak için mutlaka SEO çalışması yapmalısınız. Bunun dışında markanızı geliştirmek için SEO konusunda uzman içerik ajanslarıyla çalışabilirsiniz.

Rekabet Analizi Nedir?

Rekabet analizi, rakiplerinizin ne yaptığını takip etmek için önemli bir unsurdur. Rakiplerinizin hem güçlü hem de zayıf yönlerini öğrenmek için bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu şekilde kendi işletmenizi hangi konuda geliştirmeniz gerektiğini de anlayabilirsiniz.

Rakipleriniz hakkında detaylı bilgiye erişmek için, sosyal medya hesaplarını inceleyebilir ve bültenlerine abone olabilirsiniz. Onları etkin ve düzenli bir şekilde takip ederek kendinizle kıyaslama yapabilirsiniz. Böylelikle web tasarımı ve içerikleriniz konusunda eksiklerinizi de öğrenebilirsiniz. Eksiklerinizi rekabet analizi ile öğrenerek content first design konusunda da daha etkili çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece rakiplerinizi değil, dünyaca ünlü global firmaları da takip etmeyi unutmayın. Büyük firmalardan öğreneceğiniz pek çok şey olabilir. Büyük firmaların da bir gün sizin rakibiniz olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak web sitelerine göz atmayı unutmamalısınız.

Rekabetçi Analizin Amacı Nedir?

Her analizin mutlaka iyi bir amacı vardır. Rekabet ortamınızı araştırmak, işletmeniz için faydalı olacaktır. Bu yüzden firmanızın büyümesi ve hayatta kalarak kâr elde etmesi için rakip analizi yapmanız önemlidir. Araştırmalarınız sonucu müşterilerinize daha kaliteli ürünler ve içerikler sunabilirsiniz. Aynı zamanda content first design kapsamında analiz yaparak müşterilerin firmanızı nasıl gördüğünü öğrenebilir ve kendinizi eksik bulduğunuz konularda iyileştirebilirsiniz. Rekabetçi analiz pazarlama ve tasarım yapma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bunun dışında rekabetçi analiz aslında sizin;

 • Markalaşma imkânı,
 • Rakiplerin ürünleri tasarlayış şekli,
 • Kullanıcı deneyimleri,
 • Geliştirilmesi gereken ürün ya da hizmetler,
 • Pazardaki boşluklar

gibi konularda bilgi edinmenizi sağlayabilir.

Rekabet Analizi Web Tasarımı İçin Neden Önemlidir?

Rekabet Analizi Web Tasarımı İçin Neden Önemlidir?

Özellikle de e-ticaret sitelerinin sıklıkla yararlandığı bir taktik olan rekabet analizi; firmaları tanımak için önemlidir diyebiliriz. Rekabet analizi yaparak pazarın durumunu ve pazardaki firmaları yakından gözlemleyebilirsiniz. Content first design tekniği ile hazırlayacağınız web sitesinin sizlere kazandırdığı avantajları anlamak için rakiplerinize de bakmalısınız. Rakip analizi yapmanız sizlere;

 • Rakiplerin zayıf yönlerini görmek,
 • Fırsatları değerlendirmek,
 • Pazar durumunu öğrenmek,
 • Müşterilerin ilgisini çeken ögeleri öğrenmek,
 • Reklam çalışmalarına karşı olan tepkileri görmek gibi konularda yardımcı olacaktır.

Bu yüzden firmanızın geleceği açısından yeni stratejiler belirlemek için analizlerden yararlanmayı unutmayın. Sadece analiz değil, bol bol araştırma yaparak da tasarımlarınızı destekleyebilirsiniz.

Rakip Analizinin Faydaları Nelerdir?

Aslında rakip analizinin e-ticarete kattığı çok şey vardır. E-ticaret sitesi sahibiyseniz ve stratejiler geliştirmek istiyorsanız rakiplerinizi iyice tanımalısınız. İyi bir web tasarımı oluşturabilmeniz ve içeriklerinizi hazırlayabilmeniz için rakip firmalara göz atmak önemlidir. Content first design tekniği ile hazırlayacağınız web tasarımı elbette ki firmanıza çok şey katacaktır. Fakat rakip firmaları da tanıyarak kendinize daha özgün bir tarz yaratabilirsiniz. Bu yüzden analiz yapmalı ve pazar durumunu öğrenmelisiniz.

Rakip analizi yaparak zayıf ve güçlüyü tanıyabilirsiniz. Rakiplerinizin güçlü yönlerini öğrenerek kendinizi hangi konuda geliştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Analiz yapmanın en önemli yararlarından birisi ise müşteriler ile nasıl iletişim kurmanız gerektiğini öğrenmenizdir. Content first design kapsamında müşteriler ile doğru bir iletişim kurmak işletmelerin en dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Müşteri memnuniyetini esas almayan firmaların gelecekte iyi bir konumda olması beklenemez. Bu yüzden kitlenize her zaman bir aile gibi davranmalı ve taleplerini esas almalısınız.

 Rakiplerinizi İnceleyerek Eşsiz Bir Tarz Yakalayın

Markanıza ait bir web sitesi oluşturuyorsanız daha önce de söylediğimiz gibi bolca araştırma yapmalısınız. Rakiplerinizi analiz etmeli, büyük firmalara göz atmalısınız. Bunun en önemli sebebi kendinize özel bir tasarım elde etmenizdir. Bunun dışında büyük firmaların eksik olduğu ve güçlü olduğu konuları öğrenmenizdir. Böylece analiz yaparak gerekli bilgilere sahip olmuş olursunuz. Bir web tasarımı yaparken content first design tekniğini de kullanarak içeriklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. İçeriğinize göre bir tasarım seçerek müşterilere işinizi kaliteli bir şekilde yapıyor olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bir web tasarımı elbette ki kolay yapılmıyor. En doğru içerik ve web tasarımını üretmek için kimi zaman zorlu yollardan geçmeniz gerekebiliyor.