Skip to main content

Dijital dünyada başarının sırrı görünür olabilmek. Bunun için gerekli olan niteliklerden biri de doğru blog kullanımı. Web sitesi ne amaçla açılmış olursa olsun hazırlanan içerikler çok önemli. Ancak e-ticaret siteleri için blog kullanımı bir tık daha fazla öneme sahip. Çünkü bu sitelerin temel amacı satış yapabilmek. Satış yapabilmenin yolu da diğerlerinden öne çıkıp arama motorlarında ön sıralarda yer alabilmek.

E-ticaret siteleri, doğal trafik artışını oluşturabilmek için blog içerikleri hazırlamalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar, kendilerine daha çok bilgiyi sunan sitelere yöneliyor. Satın alacakları ürünler ya da hizmetler hakkında site ne kadar çok bilgi verirse ilgileri de aynı oranda artış gösteriyor. Bu sebeple, e-ticaret sitelerinin blog içerikleri hazırlamaları müşterilerin onları tercih etmesinde önemli rol oynayacaktır.

Blogunuzda yer alan içeriklerde verdiğiniz bilgiler sizlere artı değer olarak dönecektir. Çünkü bu içerikler ile hem işletmenizi hem de ürün ve hizmetlerinizi çok daha iyi bir şekilde tanıtma imkanı bulursunuz. Bu şekilde müşterilerinizin sizi tam anlamıyla tanımalarını sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda müşterileriniz ile iletişime geçebilme şansınız da olacaktır. Onların istek ve ihtiyaçlarını, konu ile alakalı sorunlarını öğrenebilirsiniz. Bu da size yol gösterici olacaktır. Yani aslında e-ticaret siteleri için blog kullanımı ile mükemmel bir fırsat yakalamış oluyorsunuz.

Blog Kendi Domaininizde Kurulu Olsun

Çok sayıda e-ticaret siteleri için blog kullanımı diğer blog sitelerinden faydalanmaktan ibarettir. Yani kendi e-ticaret sitelerinde blog kısmına yer vermezler. Bu konuda kendini kanıtlamış ve alanında ünlü olan blog sitelerinden hesap açarlar. Bu hesaplarda içerik paylaşımları yaparlar. Tabii ki bu hiç olmamasından çok daha iyidir. Ancak gerçek amaca ulaşma konusunda yeterince etkili midir? Hayır.

Blogun kendi siteniz içinde yer alması size fazlasıyla yararlı olacaktır. Siz içeriklerinizi kendi siteniz üzerinden paylaştığınız sürece güncel bir site konumunda olacaksınız. Bu durumda arama motorlarında giderek yükseleceksiniz. Çünkü blogunuzu ziyaret eden kitle direkt sizin sitenize girecek. Böylece sitenizi inceleme ve dolayısıyla sizi tanıma fırsatı bulacaktır. Belki de bu sırada ihtiyacı olan ürün ya da hizmet için sizden faydalanma yoluna gidecektir.

Tüm bunlar doğrultusunda şunları söyleyebiliriz: Evet, e-ticaret siteleri için blog kullanımı kesinlikle önemlidir, hatta hayatidir. Ancak bu başka bir blog sitesinde değil, kendi sitesinde iken kullanışlı ve işe yarardır. Başka bir sitede blog açmak işletmenin dolaylı yoldan müşterilere ulaşması demektir. Tabii, o da ulaşabilirse. Eğer işletme kendi sitesinde blog sayfası açarsa müşteriye doğrudan ulaşmış olacaktır. Aradaki sağlıklı iletişim için gerekli olan budur.

Blog Adresi

Blog Adresi

E-ticaret siteleri için blog kullanımı önemlidir. Aynı önem, sitenizde açtığınız blog adresi için de geçerlidir. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Bloğunuzu subdomain üzerine kurmamalısınız. Yani, blogunuzun adresi ‘blog.siteninadı.com’ şeklinde olmamalıdır. Çünkü arama motorları bu adresi sizin olarak değil, başka bir site konumunda algılar. Bu durumda burayı ziyaret eden müşterilerden siteniz için gerekli dönüşü alamayabilirsiniz. Buna ek olarak ana sitede olması gereken trafik de oluşmamış olacaktır. Böylece ana siteniz için herhangi bir katkı sağlanmamış olacak. Sadece bir adres yüzünden gereken verimi alma fırsatını kaçıracaksınız.

Açtığınız blogun etkili olması ve boşa gitmemesi için blog adresi ‘siteninadı.com/blog’ şeklinde olmalıdır. Böylece blog ana domainde görünecektir. Yani bu durumda yukarıdakinin tam tersine sitenizi ortaya çıkarmış olacaksınız. E-ticaret siteleri için blog kullanımı kurallarından biri de budur. Eğer bir yazılım firması tarafından aldığınız e-ticaret yazılımını kullanacaksanız blog bölümünün olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Blog bölümü varsa aynı dizin içinde yer alıp almadığına bakmanız gerekir. Bu detayları atlamayarak doğru ve kolay bir şekilde blog adresi sahibi olabilirsiniz.

Düzenli İçerik Üretimi

Blogların sistemsel olarak doğru bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Bu kesinlikle öncelikli dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Çünkü en başta blog sayfasını en ulaşılabilir şekilde açmak gerekir. Ancak bunlar kadar dikkat etmeniz gereken bir başka konu da vardır. O da düzenli bir şekilde içerik üretmek. Blog doğru bir şekilde kurulmuş olsa dahi içinde içerik olmadığı sürece etkili olmayacaktır. Bundan dolayı e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda en önemli durumlardan biri budur. Blogun ve dolayısıyla sitenin kullanıldığını ve varlığını gösteren bir durumdur.

Düzenli bir şekilde içerik üretmek için belli bir planınız olmalıdır. Belirlenen bu planlara bağlı kalarak düzenli bir şekilde blogunuza içerik girişi yapmalısınız. Bu sizi güncel bir site konumuna getirecektir. Bu da sizi arama motorlarında öne çıkaran bir başka unsurdur. Böylece kullanıcılar blogunuzu, dolayısıyla da sitenizi ziyaret etmiş olacaklardır. Düzenli içerik üretimi e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda başlıca dikkat etmek gereken bir konudur.

Evet, düzenli içerik üretmenin önemini vurguladık. Bir de bu içerikleri üretirken göz önüne almanız gereken bazı unsurlar var. Sizin ürün ya da hizmetlerinize ihtiyaç duyan insanların size ulaşabilmesi için bunlar oldukça önemlidir. Yani doğru kişilere ulaşmak için doğru içerik üretmek gerekir. Aynı zamanda içeriklerin kaliteli olması gerekir. Peki nasıl içerikler üretmelisiniz? İçeriklerinizde hangi konulara yer vermelisiniz?

Ürün ve Hizmetler Hakkında Bilgi

Ürün ve Hizmetler Hakkında Bilgi

E-ticaret siteleri için blog kullanımı kapsamında blogunuzda yer alacak içerikler aynı zamanda sizi yansıtmalıdır. Yani kendi alanınızla ilgili içeriklere yer vermelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtan metinler, görseller ya da videolar olmalıdır. Yani içinde yer aldığınız sektör ve konudan uzaklaşmamalısınız. Ürünlerin kullanımına, seçimine, ayrıntılarına dair bilgiler vermelisiniz. ‘Bu ürün nasıl kullanılır, nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir?’ gibi sorulara cevap olacak nitelikte metinler hazırlayabilirsiniz. Burada kullanıcılara çeşitli ipuçları sunmalısınız. İçerikler onlara kılavuzluk edecek kıvamda olmalıdır.

Kullanıcıların ilgi alanları ile ürün ve hizmetlerinizi birleştiren içerikler de üretebilirsiniz. Örneğin blogunuzda kasetlerin yapısı, nasıl çalıştığı gibi durumlardan bahsettiyseniz satışını yaptığınız kasete müşterileri yönlendirebilirsiniz. Alanınızla ilgili bilgilerin yer aldığı içerikler oluşturabilirsiniz. Yani buradaki temel olarak bilinmesi gereken nokta hazırlanan içeriklerin kesinlikle kullanıcıları size yönlendirmeleri gerektiğidir. E-ticaret siteleri için blog kullanımı içerisinde bu gibi detayları da barındırır.

Haber ve Gelişmeler

Blogda kullanıcılara güncel haber ve gelişmeleri sunabilirsiniz. Tabii ki sunduğunuz haberler, içinde olduğunuz sektörle ve sizinle ilgili olmalıdır. Örneğin, sektörde çıkan yenilikler ile ilgili haber metni oluşturabilirsiniz. İşletmeniz ile alakalı bir yenilik olduysa ya da bir başarıya imza attıysanız bunlara da blogunuzda yer verebilirsiniz. Sizi tercih eden kişi ve markalarla röportajlara, düşüncelere, yönlendirici metinlere yer verebilirsiniz. Bu kullanıcının size güvenmesini sağlayacak ve onlara fikir verecektir. E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda bu da bir başka önemli husustur. Bu tip içerikler çok sayıda firma tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Video ve Görseller

Günümüzde, özellikle videolu içerikler dijitalde çok önemli bir yer aldı. İnsanlar genellikle bir şeyleri izlemeyi, izleyerek öğrenmeyi tercih eder hale geldiler. Giderek teknoloji gelişti. Teknolojiyle birlikte dijital de seviye atladı. Her yerde farklı ve değişik içerikler yer almaya başladı. Bu değişiklikler en çok görsel ve hareketli içeriklerde meydana geldi. İnternet bize inanılmaz fırsatlar getirdi. Artık metinler kadar videolar da insanlardan etkileşim almaya başladı. Hatta bu oranlar oldukça yüksek seviyelerde. Ancak genel olarak e-ticaret siteleri bu video içeriklerini yeterli seviyede kullanmaya başlamadı. Oysa bilinmelidir ki, e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda görsellik her zaman daha çekici olmuştur. Bu da insanların karar süreçlerini etkilemektedir.

SEO Kurallarının Önemi

SEO Kurallarının Önemi

Dijitalde SEO, sitelerin en önem vermesi gereken unsurdur. Sitelerin arama motorlarındaki sıralamasını belirleyen en temel ögedir. Yani siteler ne yaparlarsa SEO uyumlu yapmak zorundadırlar. Dijital dünyadan yalnızca bu şekilde fayda görebilirler. Bu durumda e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda temel olarak bilmeniz gereken şey SEO’dur. Bunu başarılı bir şekilde yönetmeniz sizi başarıya ulaştıracaktır.

SEO kuralları fazlasıyla önemlidir. Çünkü kurallara uymanız dahilinde satışlarınızı kesinlikle artıracaktır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratır ve sizi tercih edilir kılar. Pazar payı kazanmanıza yardımcı olur. Reklam maliyetleriniz düşer. Çünkü doğru SEO kullanımında doğal trafik sağlanacak ve hedef kitlenize ekstra çaba olmadan ulaşacaksınız. Bu durumda reklama gerek kalmayacaktır. Ayrıca insanlar e-ticaret sitenizden olumlu olarak ayrıldıysalar fiziksel mağazanızı da ziyaret etmek isteyeceklerdir. Bu durumda ürünü almaya ikna etmek ve kendinizi benimsetmeniz çok daha kolay olacaktır. SEO marka bilinirliği ve farkındalığı da oluşturur. Yani e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda SEO anahtar görevindedir.

SEO’nun en temel amacı içeriklerin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. İçeriğin niteliği, yapısı, bütünlüğü, özgünlüğü değerlidir. SEO uyumlu içerikler bilgi veren, belli anahtar kelimelerin kullanıldığı yaratıcı içeriklerdir. İçerikler belli kurallar dahilinde hazırlanırsa etkili olacaktır. Bundan dolayı SEO kurallarının önemi büyüktür. Sağlanan bu faydalar SEO’nun önemini e-ticaret siteleri için fazlasıyla ortaya koymaktadır. Ancak unutmayın ki, bu faydalar ancak doğru blog kullanımında geçerli olur. Kurallara uymanız ve gerekenleri yerine getirmeniz size SEO’nun önemini daha iyi bir şekilde gösterecektir. Peki, nedir bu kurallar?

Yazım Kuralları

Yazım kuralları sadece e-ticaret siteleri için blog kullanımı için değil tabii ki her yazıda önemlidir. Ancak konu SEO’ya gelince ekstra önem kazanıyor. Çünkü, içeriklerin SEO uyumlu olması için dil ve imlâ kurallarına uymak gerekir. Bundan dolayı hazırlanan her metinsel içerikte emin olunmayan kelimeler mutlaka TDK’den kontrol edilmelidir.

Yazım kurallarına dikkat edilmeyen bir içerik kullanıcıyı da çekmez. Yazım hatalarının bulunduğu bir metni kimse okumak istemez. İçerik, kaliteli görünmez. Kullanıcı gözünde imajınız zedelenir. Tüm bunların olması için öncelikle arama motorlarında üst sıralarda yer almanız gerekir. Yazım hatalarının çok olduğu bir metin ile bu pek olası değildir. Unutmayın ki arama motorları yadsınamayacak kadar zekidirler.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler içeriklerin bel kemiğidir. Yani çok fazla önemlidir. Aramalarda yer aldığınız konumu belirleyecektir. Bundan dolayı doğru anahtar kelime analizi yapmak gerekir. Çünkü belirlediğiniz anahtar kelimelere göre aramalarda ön sıralara çıkacaksınız. Tüm bunlar doğrultusunda anahtar kelimeler ile ilgili dikkat etmemiz gereken 3 önemli unsur var. Sıklık, rekabet ve alaka.

İçerikte anahtar kelimeyi geçirme sıklığınız olması gerekenden az ya da fazla olmamalıdır. Sizinle aynı sektörde yer alan ve aynı içeriklerden hazırlayanlar olduğunu unutmamalısınız. Bundan dolayı doğru anahtar kelime analizi yapmalı ve doğru şekilde kullanmalısınız. Anahtar kelimeniz kesinlikle içeriği yansıtmalıdır. Kısaca içeriği kullanıcıya açıklamalı ve içerikle doğrudan alakalı olmalıdır. E-ticaret siteleri için blog kullanımı kapsamında SEO kurallarına uymak gerektiğini belirtmiştik. SEO’nun yapı taşı da anahtar kelimelerdir.

Başlık (Title)

Başlık (Title)

E-ticaret sitenizin tarayıcı sekmesinde görünecek olan kısım başlıktır. İçeriklerde, arama motoru sonuçlarını etkileyecek ve kullanıcının dikkatini çekecek ilk unsur başlıktır. Kullandığınız başlık kesinlikle içerisinde anahtar kelimeyi geçirmelidir. Buna ek olarak olabildiğince kısa hazırlanmalıdır. Konu ile alakası olmayan bir başlık kullanmanız halinde arama motoru bunu algılayacaktır. Bu durumda sitenizin oturum oranı düşecektir.

Başlık kesinlikle içerik ile alakalı olmalıdır. İçinde anahtar kelime bir kere geçmelidir. Başlık en fazla 60 karakterden oluşmalıdır. En az üç, en fazla beş kelimeden oluşması önerilir. H1 yani ana başlık sadece bir tane kullanılmalıdır. Alt başlıklar H2, H3, H4 olarak konumlanmalıdır. Bu başlıklara metin dağıtılmalıdır. Bu durum kullanıcıların metni okumasını kolaylaştıracaktır. E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda içeriklerin başlıkları hazırlanırken bunlara dikkat edilmelidir.

İçerik

İçerik, arama motorlarının sıralama faktörlerinden ve en temel SEO kurallarındandır. Özellikle son yıllarda bu kendini çok daha fazla bir şekilde göstermiştir. İçerik yazımında en temel ve önemli olan iki konu vardır. Bunlardan biri metnin özgün olması biri ise anahtar kelime kullanımıdır. Orijinal bir içerik kesinlikle sizin fark edilmenizi, ilgi duyulmanızı ve güven sağlar. Zaten arama motorlarının sürekli tarama yaparak kopya içeriklerin tespitini yapması önemini kanıtlar niteliktedir. Kopya içerikler sizi üst sıralara çıkarmaz, tam tersi aşağı sıralara çeker. Bundan dolayı e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda içerikte kullanılan cümleler size ait olmalıdır.

İçerikte, anahtar kelimenin kullanımı çok önemlidir. Anahtar kelime metin içerisinde birbirine yakın kullanılmamalıdır. 100-150 kelimede bir kullanılması önerilir. Metin içerisinde en az %1 ile en çok %2 oranında kullanılmalıdır. Yani 1000 kelimelik bir metinde en az 10, en fazla 20 kere kullanılmalıdır. Anahtar kelime bold bir şekilde metin içerisinde yer alır.

Backlink

Backlinkler de sıralamayı etkileyen önemli bir unsurdur. Arama motorları kullanışsız ve alakasız olan linkleri farklı şekilde değerlendirir. Eğer backlink aldığınız platform gerekli yetkinliğe sahipse sitenizin trafiğini iyi etkileyecektir. Birçok farklı yollarla backlink alabilirsiniz. Bunun temelinde içerik pazarlaması vardır. Bunun başarılı olması için kaliteli içerikler oluşturmalı ve tanıtmalısınız. Linklerin kalitesi önemlidir. Bundan dolayı linklerin içeriğinizde kaç tane olduğuna ve kalitesine bakın. Bunun için güvenilir platformlarla ortaklık kurun. Spam ve kalitesiz linklerden uzak durun. Arama motorlarının sevdiği self linklerden olduğuna emin olun. Bu detaylar e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda altın değerindedir.

Alt Etiketi

E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda kullandığınız görsellerin sayfanızı yavaşlatmayacak nitelikte olmasına dikkat edin. Görsellerin alt etiketinin yani açıklamalarının dolu olmasına özen gösterin. Alt etiketler arama motorları için büyük önem arz ediyor. Çünkü arama motorları görsellerinizi arama sonuçlarında gösterirken bu etiketlerden yararlanır. Alt etiketlerde ne yazdığını baz alır. Bundan dolayı kesinlikle görsellerinize alt etiketi eklemeyi unutmamalısınız.

Alt etiketi kısmında görsel ismine de yer vermelisiniz. Metinlerde de olduğu gibi burada alaka konusu önemlidir. Eğer arama motorları görsel isminizi yazı ile alakasız bulursa kullanıcıların size ulaşması mümkün olmaz. Yani bir kitap ile ilgili makale yazdığınızda anahtar kelime olan kitabı görsel isminde geçirmelisiniz. Tam tersi durumda aramalarda alt sıralarda yer alacaksınız demektir.

Site Haritası

E-ticaret sitelerinde, sitenin haritası olması çok önemlidir. E-ticaret siteleri için blog kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken bir önemli bilgide budur. Bundan dolayı, mutlaka sitenin ana dizininde yer alması gerekir. Bu sayede kullanıcılar hemen sitede bulunan sayfaları fark edebilir. Site haritası, sitenin organizasyonu ile ilgili bilgileri arama motorlarına bildirir. Böylece siteniz daha iyi bir şekilde taranır. Ancak altını çizmemiz gereken önemli bir detay var. Site haritaları arama motorundaki sıralamanızı etkilemez. Sadece bu haritalar sayesinde sayfalarınızın yerini kolay bir şekilde bulur.

İç Bağlantılar

İç bağlantılar, sitenizin daha düzenli ve kategorize görünmesini sağlayacaktır. Bu da kullanıcıların aradıklarını daha kolay bir şekilde bulmalarını sağlayacaktır. Belli bir sıralamaya göre düzenlenen ürün ve hizmetler, e-ticaret sitenizde daha iyi bir gezinme deneyimi yaşatacaktır. Bu tabii ki kullanıcıları etkileyecektir. Ayrıca blogdaki metinlerin sonuna ürününüz ya hizmetlerinizle alakalı koyacağınız linkler size fayda sağlar. Hem arama motorları daha fazla tarar hem de kullanıcılar daha fazla sitenizde gezinir.

URL

URL

Sayfanızın URL’sinde mutlaka anahtar kelime yer almalıdır. Ancak kısa bir şekilde yer verilmelidir. Gereken ayarları yapmamanız durumunda blogdaki içerik URL’si sayılar ile gösterilir. Ancak ayarlar yapıldığında kategori ve içeriğin başlığı görünür. E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda bu gibi bilgilere dikkat etmek ve özen göstermek sizi olduğunuz konumun çok ötesine taşıyacaktır.

Hedef Kitleye Hitap

E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda e- ticaret sitelerinin en temel amaçlarından biri hedef kitleye ulaşmaktır. Böylece ürün ve hizmetlerini sunarak kazanç elde etmektir. Bundan dolayı hedef kitleye hitap önemlidir. Bloglarda üretilen içeriklerde hedef kitleye doğru ve anlaşılır bir şekilde hitap etmek gerekiyor. Bunun için de öncelikli olarak hedef kitleyi doğru analiz etmelisiniz. Yani hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanımalısınız. Çünkü ancak bu şekilde onlara gerçek anlamda ulaşabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda hedef kitlenizi anlamanız, onların içgörülerini ortaya çıkarmanız pazarlama için büyük öneme sahiptir. Çünkü hedef kitlenin içgörüsünü bulmanız demek onlara etkili bir şekilde ulaşmanız anlamına gelir. Bunu yaptığınız takdirde blogunuzda onlar için gereken içerikleri sorunsuz bir şekilde sunabilirsiniz. Onları tam anlamıyla anladığınız zaman neyi paylaşmanız gerektiğini, blogunuzda neye yer vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Böylece direkt olarak hedef kitleye hitap edersiniz.

Kitlenize ulaşmak için kesinlikle onlara fayda sağlayacak içerikler oluşturmalısınız. Örneğin, siz bir erkek giyim ürünleri satan bir e-ticaret sitesisiniz. Bu durumda sizin hedef kitleniz erkeklerdir ve giyim konusunda kendilerine yönelik içerikler beklerler. Yani, bir papatyalı saç tokası hakkındaki içeriği blogda sunamazsınız. Kısacası blogunuzda olan her içerik sizi, ürünlerinizi ve tabii ki hedef kitlenizi yansıtmalıdır. Hedef kitleye hitap etmeyen hiçbir içeriğin blogunuzda yeri yoktur.

Dil Kullanımı

E-ticaret sitelerinde hazırlanan içeriklerde kullanılan dil önemlidir. Dilin kullanım şekli, e-ticaret siteleri için blog kullanımı konusunda önemli bir rol alıyor. Çünkü hedef kitlenizin içeriği okuyup okumayacağını kullandığınız dil ve üslup belirler. Bundan dolayı da içeriklerinizi hazırlarken doğru bir dil kullanmanız gerekir. Buna da ancak hedef kitlenizi tam anlamıyla tanıyarak karar verebilirsiniz.

Bir e-ticaret blogunda oluşturulan içerik tabii ki herhangi bir kişisel blogdaki gibi olmaz. Çünkü orada kullanılan dil çok daha samimidir. E-ticaret siteleri ise daha resmi sitelerdir. Ancak yine de kullanılması gereken dil çok resmi olmamalıdır. Aynı zamanda kişisel bloglardaki anlatım rahatlığında da olmamalıdır. Bundan dolayı blogunuzda nasıl bir dil kullanmanız gerektiğini birkaç başlık altında sizler için inceleyeceğiz.

Ölçülü Samimiyet

Samimiyet çoğu zaman çekicidir. Samimi olan güvenilirdir. Yani en azından hedef kitleler üzerinde etkili olan düşünce budur. E-ticaret siteleri için hazırlanan içeriklerde samimi bir dil kullanmak önemlidir. Çünkü hem içeriği akıcı kılar hem de hedef kitleyi okumaya yöneltir. Bu da sayfanızda çok daha uzun süreler kalmalarına sebep olur. Bundan dolayı sizin bir e-ticaret sitesi olarak kullanmanız gereken dil; ölçülü samimiyettir.

Yani müşterilerinize karşı olan samimiyeti içeriklerinizde kullandığınız dil ile yansıtmalısınız. Çok fazla resmi olan bir içeriği hem okumak zorlaşır hem de okuyucu için çekici değildir. Dolayısıyla e-ticaret siteleri için blog kullanımı okumayı kolaylaştıracak bir dil, dozunda espriler, ölçülü bir samimiyetle yapılmalıdır.

Pozitif Bir Dil

Hangimiz olumsuz ve negatif şeylerden hoşlanırız ki? Bu hedef kitleniz için de geçerli bir durum. Hazırladığınız içerikler her zaman pozitif, olumlu olmalıdır. Çünkü insanların ihtiyacı olan şey budur. Hedef kitle kendisini iyi hissedeceği içerikler okumak ya da izlemek ister. Bundan dolayı sunacağınız içerik kesinlikle pozitif olumlamalarla dolu olmalıdır. Burada da önemli olan nokta dozdur.

Merak Uyandırıcı

Merak Uyandırıcı

İçeriklerde hedef kitleyi okumaya yönlendirecek, okumak isteyecekleri bir dil gereklidir. Bundan dolayı hazırladığınız içeriklerde her zaman heyecanı canlı tutmanızı öneririz. Kullandığınız dil merak uyandırıcı, sürükleyici olmalıdır. Tabii bunu abartmadan ve gerekli yerlerde yapmanız gerekir. E-ticaret siteleri için blog kullanımı amaçlarından biri de müşteriyi merak ettirerek iletişim kurmaktır.

Metaforlar Kullanmak

İçeriğin konusu ne kadar ciddi bir konu olursa olsun önemli olan sizin bunu hedef kitleye nasıl aktardığınızdır. Sadece bilgi verdiğiniz, tanıttığınız ve içine kendinizden bir şeyler katmadığınız içerikler yavan olacaktır. Hedef kitleye tat vermeyecektir. Bundan dolayı metninizi canlandırmak, renklendirmek sizin elinizdedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi konu ne kadar ciddi olursa olsun, sizin gayet yerinde kullanılan bir sözünüz hedef kitleyi etkileyecektir.

İçeriğinizi doğru bir üslup ve dil ile zenginleştirmelisiniz. Tam doğru noktaları bularak bu noktalarda metni şenlendirmelisiniz. Bunu çeşitli metaforlarla, benzetmelerle, mizahi ögelerle yapabilirsiniz. E-ticaret siteleri için blog kullanımı sadece ciddi bir anlatımdan ibaret değildir.

Sadelik

İçeriğinizin dili kesinlikle sade ve anlaşılır olmalıdır. Yani kullandığınız dil hedef kitleye hitap etmeli, onun anlayabileceği şekilde olmalıdır. Okurken yormamalıdır. Anlaşılması zor kelime ve cümleler kullanılmamalıdır. Yoksa hedef kitle sıkılacak ve blogda daha fazla kalmak istemeyecektir. Ayrıca kelime sayınız da önemli. Çok uzun cümleler kurmak okuyucuyu yorar. Bu nedenle kendinizi ve anlatmak istediğinizi kısa ve öz ifade etmelisiniz. Böylece içerik kalitenizi arttırmış, okuyucuya daha fazla hitap etmiş olacaksınız.

Harekete Geçirin

E-ticaret siteleri için blog kullanımı kapsamında bir e-ticaret sitesi olduğunuz için kesinlikle harekete geçmeye iten bir dil kullanmalısınız. Yani blogunuzda hazırladığınız içerik ile hedef kitlenizi ürün ya da hizmetinizi satın almaya yönlendirmelisiniz. ‘Hemen satın al’, ‘Bizimle iletişime geçin’ gibi cümleler kullanabilirsiniz. Ancak bunu sık bir şekilde yapmanız can sıkıcı olacaktır. Bundan dolayı bir- iki defadan fazla bu cümleleri kurmaktan kaçınmanız gerekir.

Blog Duyuru Alanı Değildir

Çok sayıda e-ticaret sitesinin bloglarında sürekli olarak duyurulara yer verdiğini görüyoruz. Bloglarında hazırladıkları kampanyalardan, ürünlerden, yaptıkları değişikliklerden bahsediyorlar. Bu elbette oldukça doğal ve olması gereken içeriklerdir. Ancak e-ticaret siteleri için blog kullanımı bundan ibaret değildir, hiçbir zaman da olmamıştır. Bloglar, çoğunlukla kaliteli ve özenle hazırlamış içeriklerin olması gereken sayfalardır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hedef kitlenizi çekecek, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacak içerikler oluşturmalısınız. Yani ağırlıklı olarak blogda bunlar yer almalıdır. Burada yapmanız gereken, takip ve analiz etmek. Hedef kitlenizin en çok hangi içeriklere baktığını ve blogunuzu kaç kere ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Bu sizin sonraki adımınız için yönlendirici bir rol olacaktır. Yani bunlara göre içerikler üretebilirsiniz. En çok beğenilen, uzun süre kalınan ve başkalarıyla paylaşılan içerikleri kendinize örnek alabilirsiniz. Bu siteniz için çok etkili olacaktır.

Elbette bu bahsettiğimiz noktaları uygularken monoton olmamanız gerekir. Yani sürekli aynı tip içerikler üretmemelisiniz. Ne sürekli kullanıcıyı bıktıran duyuru ve kampanyalara ne de birbirinin aynısı olan içeriklere yer vermelisiniz. Bunun ölçüsünü yapmak tamamen sizin elinizdedir. Unutmayın ki e-ticaret siteleri için blog kullanımı doğru bir şekilde yapıldığında inanılmaz sonuçlar doğurur.

Hedef Kitle ile Konuşun

Hedef Kitle ile Konuşun

Hedef kitleyi etkileyecek olan her şeyinizle bir bütün olarak sizsiniz. En başta e-ticaret sitenizin tasarımı, içerikleri, sundukları ile hedef kitlede ilk izlenim yaratır ve kararlarını etkilersiniz. Bunun daha da ilerisi hedef kitle ile birebir iletişime geçmektir. Bunu da blogunuza gelen yorumlar ile yapmanız mümkündür. E-ticaret siteleri için blog kullanımı bu niteliği ile önemini belli eder.

Bir içeriğe yorum bıraktığımızda sürekli kontrol etme isteği duyarız. Çünkü içerik sahibinin bizimle iletişime geçmesini ve cevap vermesini bekleriz. Bu neredeyse herkes için aynıdır. Bu durum hedef kitle için de değişmez. İşte, bu noktada aslında sizler için mükemmel bir fırsat doğuyor. Hedef kitleniz ile aradaki bağı geliştirebileceğiniz güzel bir fırsat. Eğer bir kişi içeriğinize yorum bıraktıysa kesinlikle içeriğe geri dönecektir. Yani baktığımız zaman yorum almak hedef kitlenizin siteniz ile tekrardan iletişime geçmesi anlamına gelir.

Tüm bunlardan dolayı e-ticaret siteleri için blog kullanımı için her içeriğin altında yorum bölümü olmalıdır. Hedef kitle yorum yapmaya teşvik edilmelidir. Kişiler ile iletişime geçmenin en etkili yollarından biri budur. Bu yorumlar sizin için yönlendirici olacaktır.

Sonuç Olarak

E-ticaret siteleri için bloglar ciddi bir öneme sahiptir. Bundan dolayı e-ticaret sitesi sahipleri kesinlikle bir blog sahibi olmalıdırlar. Ancak bloglarını doğru ve etkili bir şekilde yönetmeleri gerekir. Çünkü blogun kurulumundan içindeki noktaya kadar her şey hedef kitlenize ulaşmanızı etkiler. Bundan dolayı yukarıda bahsettiğimiz her bir nokta birbirinden değerlidir. Özellikle e-ticaret siteleri için gerçekten hayati öneme sahiptir. Bunları yerine getirmeyen siteler yok olmaya mahkumdur. Çünkü bunlar olmadan görünür olmanın kolay bir yolu yoktur.

Siteniz sizin dijitaldeki kimliğinizdir. Bundan dolayı kimliğinizi en iyi şekilde hedef kitlenize sunmalısınız. E-ticaret siteleri için blog kullanımı kimliğinizi tamamlayan bir unsurdur. Bu unsuru en olması gerektiği şekilde de kullanmanız sizin görevinizdir. Çok fazla yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar var gibi görünüyor olabilir. Bu sizi korkutmasın. Çünkü oldukça kolay işleyen bir süreçtir. Bunun yanı sıra bu detayların size sağlayacağı faydanın yanında süreç hiçbir şeydir.

E-ticaret siteleri olarak sizlerin en temel amacı arama motorlarında sayfanın üst sıralarında yer almaktır. Çünkü arama motorları üzerinden hedef kitlenize ulaşmanın tek yolu budur. Bundan dolayı da blog sayfanızın kurulumu, ismi, yanına koyacağınız tek bir nokta bile çok önemlidir. Basit ve kıymetlidir. Böyle bir fırsat kesinlikle değerlendirilmelidir. Bir kere başardıktan sonra devamı gelecektir. Sadece yapmanız gerekenler sizi olmanız gereken konuma getirecektir. Yani sizin ekstra yapmanız gereken bir şey yoktur.

Sahip olmak istediğiniz ziyaretçi sayısına, marka ve site sadakatine bu yolları izleyerek ulaşabilirsiniz. E-ticaret siteleri için blog kullanımı güncelliği koruyacaktır. Sürekli paylaşacağınız içerikler ile güncel ve kendini yenileyen bir site olacaksınız. Aynı zamanda profesyonel bir izlenim bırakacaksınız. Bu bloglar çok daha az maliyet, çok daha yüksek kazançlar sağlayacaktır.