Skip to main content

Landing page, Türkçe karşılığı ile açılış sayfası anlamına gelen bir web site hizmetidir. Kullanıcıların ziyaretleri sırasında öne çıkan açılışların dikkat çekici bir görünüme sahip olmaları gerekir. Hedef kitlenin yakalanması ve potansiyel müşteri oluşturulması için web sitenizin açılış sayfasına özen göstermelisiniz.  Herhangi bir araç üzerinden sitenize yapılan girişlerde sitenizin dönüşümleri yani bağlantı aksiyonları da açılış sayfasıyla etkileşim gösterir.

Arama motorlarından sonra kullanıcıların web sitenizle karşılaştığı ilk an açılış sayfalarıdır. Hedef kitlenize ‘Merhaba, müşterim olmaya ne dersiniz?’ diye sorduğunuz yerdir.

Web sitenizin dikkat çekici bir açılış yapması ve ilk seferde kullanıcılarda etki bırakması için neler yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabı ve avantajları için açılış sayfası alanında neler yapabileceğinizi görelim.

Landing Page Nedir?

landing page nedir

Açılış sayfası dediğimiz landing page içerik pazarlamasında; hedef, sıkıştırılmış, statik ve tek mülk sayfaları olarak da bilinir.  Sayfanın asıl amacı ise potansiyel müşteri yakalamaktır. Özellikle internet aracılığıyla etkileşim alan ve ticari faaliyetlerini harekete geçiren firmaların tercihidir. Bu sayfa;

 • Açılış sayfası ile karşılaşan kullanıcılar ilk etapta bağlantısına tıkladıkları sitenizin tüm kampanya, ürün ve hizmet kalitesine ulaşır.
 • Aynı zamanda sosyal medya gibi diğer dijital platformlardan yönlendirilen kullanıcıları da web sitenizin açılış sayfasında karşılayabilirsiniz.
 • Web siteniz üzerinden içeriklerle bağlantılı ya da bağlantısız vermek istediğiniz mesajları da açılış sayfasına ekleyebilirsiniz.

Hedef kitlelerinizi oluştururken sayfanızı da pek çok farklı açılardan kullanmanızı sağlayan bir yapısı vardır. Elbette landing page kullanımının beraberinde getirdiği birçok avantaj da bulunmaktadır.

Landing Page Ne İşe Yarar?

Görünürlükte web sitelerinin imajını yansıtan landing page, ziyaretçilerinizi potansiyel müşteri profillerine dönüştürmekte oldukça yararlıdır. Bu dönüşümle ürünlerinizin tanıtımı ve satışında ciddi bir başarı elde edersiniz. Ayrıca dijital pazarlamada da markanızın bilinen ve ilgi çeken bir imajı oluşur. İşe yarama noktasında belirtebileceğimiz özelliklerin yanında işletme sahiplerinin landing page kullanmalarında da birçok neden yer alır;

 • E-ticaret bünyesinde satış gerçekleştirme
 • Ürünlerin tanıtılması
 • Verilecek hizmet hakkında bilgilendirme yapılması
 • Örnek olacak bir demo formu oluşturma
 • Üyelik ve abone sağlama
 • Gerçekleştirilen her kampanyanın duyurulmasında etkilidir.

Açılış sayfası için isteklerinizi ve hedeflerinizi web sitesi içerisinde en iyi şekilde konumlandırırsınız. Aynı zamanda oluşturduğunuz içerik ve mesajları da müşterilerinize ulaştırırsınız. Avantajlı kullanımı için türleri ve bağlantı noktaları hakkında da bilgi sahibi olmanız da fayda vardır.

Landing Page Türleri Nelerdir?

landing page türleri

Web sitelerinin ana sayfaları ile landing page sürekli olarak karıştırılmaktadır. İki sayfa arasındaki en büyük fark ise web sitesi için gerçekleştirdikleri işlemlerdir. Ana sayfa daha çok sitenin dijitalde yer alan diğer siteler ile bağlantı kurmasını sağlar. Landing page ise site içerisinde müşteri profilinin satış pazarlamasına katkı sağlamasını hedefler.

Web sitesindeki dönüşümü sağlayan açılış sayfasının çalışmasında ise iki tür bulunur.  Çalışma prensiplerini de yönlendiren bu türler ile sitenizi kişiselleştirmeniz kolaylaşır.

Müşteri Verisi Oluşturmak İçin Landing Page

Açılış sayfasının ilk türü potansiyel müşteri profili oluşturmaktır. Hizmet sunabileceğiniz ve ürün satımı gerçekleştireceğiniz müşterileriniz için hazırlık yapabileceğiniz bir sayfadır. Hem şu an için hem de geleceğe yönelik yatırım planlarını içerir. Siteniz için müşteri potansiyeli olan kullanıcılar da ihtiyaçlarını açılış sayfasında gözlemleyebilir. Böylece büyük çabalar göstermeden çok kısa bir zaman içerisinde hedef kitlenizi oluşturursunuz.

Potansiyel müşteriler için bu alanda demo formlar yer alır. Formlarla müşterilerinizle e-posta aracılığıyla doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Aynı zamana sunduğunuz hizmetin yönü de gelişmiş olur.  Landing page  potansiyel müşterilerinizi bulma ve bilgilendirme açısından kolaylık sağlar.

Satış veya Abonelik İçin Landing Page

Landing page ile potansiyel müşteri bulma panelini kullandıktan sonra bu kullanıcıların kayıtlı birer aboneye dönüştürmelisiniz. Web sitenize müşteri çekmiş ve ziyaretçi trafiğini genişletmiş olabilirsiniz. Ancak müşterileriniz devamlılık sağlamadığı ve satış gerçekleştirmediği sürece çalışmalarınız eksik kalacaktır. Bu nedenle satış ve abonelik için açılış sayfasının diğer türünü yani tıklama odaklı hizmetini de aktifleştirmelisiniz;

 • Ürünler hakkında müşterilere verilen bilgilerden sonra ödeme aşamasına geçmeyi sağlayan ‘sepete ekle’ gibi bağlantılar vardır. Bu bağlantılara tıklayarak kullanıcıların satış yapması gerçekleşir.
 • Yalnızca satış işlemleri için bağlantıları yoktur. Aynı zamanda kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüştürmeyi sağlayan abone form bağlantıları da mevcuttur. Kullanıcıları açılış sayfasında bekleyen bu bağlantılar, abone olmayı ve satın alımları en hızlı şekilde gerçekleştirmektedir.

Her iki türü de kullanmak önemlidir. Çünkü açılış sayfasındaki bilgiler kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüştürmediği ve satış gerçekleştirmediği takdirde başarı getirmez. Benzer şekilde açılış sayfasında bilgilendirme yapılmadığında da abone ve satış bağlantıları dikkat çekmez. Bu nedenle potansiyel müşteriyi oluşturmak ve satış gerçekleştirmek için landing page aracılığı ile her iki tür de kullanılmalıdır.

Etkili Bir Landing Page Tasarımı İçin İpuçları

Arama motorlarından ya da diğer dijital platformlardan web sitenize gelen kullanıcıları en iyi şekilde karşılamanız gerekir. Bunun için de açılış sayfasının tüm unsurları, müşteri profili oluşturmaya ve satış sağlamaya uyumlu halde olmalıdır.  Landing page üzerinden başarı elde etmek için de bazı ipuçlarına yönelmelisiniz;

 • Kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüştüreceğiniz için ziyaretçileri iyi tanımalısınız.
 • Sitenizin kurulum amacını, ürünlerin sağladığı hizmetleri göz önünde bulundurarak müşterilerinizin beklentilerine karşılık vermelisiniz.
 • Landing page üzerinden alacağınız geri dönüşümlerin web sitenizin geleceğini de belirleyeceğini unutmayın. Müşterilerinizin vereceği her tepki çalışmalarınızın sonuçlarını da analiz eder. Bu nedenle müşteri taleplerine öncelik gösterin.
 • Özellikle arama motorlarında yapılan sorular ile web sitenize bağlantı sağlanmışsa bu soruların cevabı mutlaka bulundurulmalıdır.
 • Kullanıcı, anahtar kelime olarak web sitenizle nasıl bir bağlantı kurmuşsa açılış sayfasında da bağlantıya uygun mesaja yer vermelisiniz. Ayrıca bu mesajın anahtar kelimelerle bağlantısı da önemlidir. Kullanıcının talebine doğrudan karşılık verir.
 • Landing page için etkili bir kullanımda dikkat edilmesi gerekilen bir diğer unsur ise görsellerdir. Tanıtılan, hakkında bilgi mesajı verilen ürünleri görsellerle de zenginleştirmelisiniz.
 • Bilimsel açıdan kanıtlanmış, insan psikolojisine katkı sağlayan renkleri; ziyaretçileri web sitenize çekmek için kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca ürünlerinizi kullanıcıların bakış açısında destekleyecek ve somut olarak ifade edecek ürün görsellerini de yine açılış sayfasına eklemelisiniz.
 • Kullanıcıları farklı alanlara yönlendirecek algı dağıtacak unsurlardan da uzak durun. Örneğin satışını gerçekleştirmediğiniz ürünler hakkında bilgi vermeyin veya ürünün alanına dâhil olmayan durumlardan bahsetmeyin.
 • Landing page alanında satışı ve aboneliği kolaylaştıracak butonlar için soru miktarını dengede tutun. Diğer yandan kullanıcılar fazla ya da yaptıkları işlemlerden bağımsız sorulara maruz kaldıklarında web sitesinden uzaklaşırlar. Kullanıcıları uzaklaştırmamak adına sorularınız birkaç dakikada cevaplandırılacak seviyede olmalıdır.

Marka imajınızı yansıtmanız ve başarılı sonuçlar almanız için yukarıdaki ipuçlarını landing page tasarımınızda kullanabilirsiniz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında sitenizi ve hedef kitleden aldığı geri dönüşleri test etmeyi de unutmayın.  Zaman zaman tasarımlarınızda değişimler yaparak ya da satış grafiklerini takip ederek potansiyel müşteri akışını gözlemleyebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize karşılayacağınız açılış sayfasının kaliteli olması için özen göstermeli ve bütün bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Kaynaklar