Skip to main content

SEO, arama motoru optimizasyonunda üst sıralarda çıkmayı sağlayan önemli çalışmalardan biridir. Pazarlama aracı olarak SEO ile web sitenizin internet ortamlarında görünür kılınması mümkündür. Fakat SEO kullanılırken hangi noktalara dikkat etmek gerekir bilinmelidir. Çünkü etkili bir SEO çalışması yapılırsa o zaman üst sıralarda yer almanız mümkün olacaktır. Hedefiniz hem arama motorlarında üst sıralarda yer almak hem de satışların artmasını sağlamaksa SEO tekniklerini bilmelisiniz.

Pazarlama Aracı Olarak SEO

Web siteniz için SEO çalışması yaparken pazarlama aracına nasıl dönüştürmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü sadece etkili bir SEO kazançlara olumlu şekilde yansıyacaktır. Online mecrada yer alan rakiplerinizi geride bırakmanın en etkili silahı SEO’yu pazarlama aracı olarak kullanmanızdır. Pazarlama aracı olarak SEO kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Birçok rakipleriniz artık internet mecralarında yer alırken onları geride bırakmanın en etkili silahı SEO’yu pazarlama aracı olarak kullanmanızdır. Pazarlama aracı olarak SEO kullanmanın şu şekilde olduğunu belirtebiliriz:

 • Rekabet avantajı sağlamaya yardımcı olur.
 • Yüksek yatırım sunar.
 • Marka farkındalığı yaratır.
 • Uzun vadeli sonuçlar ortaya koyar.
 • Organik trafik artışı sağlar.
 • Güvenilirliği artırır.
 • Görünür olmayı kolaylaştırır.

Tüm bu maddeler SEO çalışmasının sitenize katacaklarını gösterir. Bu sebeple e-ticaret sitenizin avantajlı konuma geçmesi için SEO kurallarını es geçmeden hareket etmeniz gerekir.

 SEO’nun Pazarlamada Önemi

Dijital mecralarda başarılı şekilde boy göstermeniz için SEO pazarlama aracını kullanmanız gerekmektedir. Tabi bunu yaparken SEO’yu nasıl pazarlama aracına dönüştüreceğinizi bilmeniz gerekir. SEO’yu tam anlamıyla kavradığınızda işte o zaman yükselişe geçeceksiniz demektir. Pazarlama aracı olarak SEO kullanmak istiyorsanız, size yazımızın devamında bazı ipuçları vereceğiz.

Hedef Kitleyi Belirleyin

Etkili bir SEO çalışmasının olması için hedef kitleyi belirleyin. Web sitenizde verdiğiniz hizmetin alanı bellidir. Bu alan doğrultusunda web sitenizi şekillendirmeniz gerekir. Bu, hedef kitleniz için önemlidir. Çünkü web sitenizi ziyaret edecek kişiler, isteklerinden bağımsız içeriklerle karşılaşmaktan hoşlanmayacaklardır.

Rakip Analizi Yapın 

Dijital mecralarda etkin bir yükseliş olması için rakip analizi yapmanız gerekmektedir. Böylelikle rakipleriniz neler yapmış, hangi alanda başarılı ve başarısız olmuş öğrenirsiniz. Unutmayın ki rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz cesur olmanızla mümkün olacaktır.

İlgi Çekici İçerikler Hazırlayın

İlgi Çekici İçerikler Hazırlayın

Web sitenizdeki içeriklerin ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle sıkıcı, anlam karmaşası olan paylaşımlardan uzak durmalısınız. Hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı etkili bir yazı ya da videoyla aktarabilirsiniz.

Gelen Tepkileri Ölçün

Web dünyasında yerinizi alırken bir yandan da gelen tepkileri ölçmelisiniz. Hizmet verdiğiniz alan için müşterilerinizin memnun olup olmadığını analiz etmek zorundasınız. Kişilerin, web sayfanızda ne ne kadar süre geçirdiği, hangi içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü belirleyerek buna göre bir plan oluşturmanız gerekir.

İçerik Yönetiminde SEO Faktörü!

İyi bir içerik, sitenizin trafiğine doğrudan etki eder. Bu sebeple hazırlayacağınız içeriklerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ancak profesyonel şekilde hazırlanmış bir içerik başarıya ulaşmanızda öncü olacaktır. Pazarlama aracı olarak SEO kullanımına başvurulurken içeriğin yeterliliğine dikkat etmelisiniz. Eğer ki etkili bir içerik hazırlarsanız, hedef kitlenizin sizin hakkınızda daha fazla konuşmasını sağlarsınız. Haliyle bu durum günden güne daha fazla büyüyerek marka sadakati yaratmanız konusunda avantaj elde etmenize dönüşür.

Son dönemde yapılan hatalardan biri de SEO çalışmalarının yalnızca ziyaret çekmek amacıyla kullanılmasıdır. Fakat her ne kadar bunu yapmanızda olumlu sonuçlar alacak olsanız bile tek başına yeterli olmayacağını bilmeniz gerekir. Aynı zamanda firmanızı daha kurumsal göstermenizi sağlayacak şekilde ilerleme kaydetmeniz gerekmektedir.

SEO’yu Pazarlama Aracına Dönüştürmenin Yolları

Çağımızda internet ve teknoloji yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Haliyle bu durum dijital ortamlarda müşteri kazanmanız için önemli bir fırsattır. Fakat burada önem arz eden konulardan biri ise pazarlama aracı olarak SEO kullanılırken doğru hamleleri yapmanızdır. En önemlisi de SEO’yu pazarlama aracına dönüştürmenin yollarının neler olduğunu bilmelisiniz. Böylelikle SEO kavramını pazarlama stratejisiyle uyumlandırdığınızda hem müşteri artışı hem gelir getirisi tatmin edici düzeye gelecektir.

Pazarlama aracı olarak SEO çalışması yapılırken dikkat gereken önemli hususları bilmeniz sizin yararınızadır. Bu önemli unsurların neler olduğunu merak ediyorsanız gelin inceleyelim.

 • Hedef kitlenin niteliklerinin sınıflandırılması,
 • Kaliteli içeriklere yer verilmesi,
 • Rakip çalışmaların analiz edilmesi,
 • Ziyaretçilerinizle iletişimi devamlı hale getirmeye başlama,
 • Sosyal medyada konuşulmayı sağlama,

gibi unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Yer Almanın Önemi Ne?

Arama motorlarında üst sırada yer almak neden önemli

Hiçbir bilgiye yer verilmeden yalnızca satış odaklı şekilde hareket ederseniz, potansiyel müşterileriniz bu durumdan memnun olmayacaktır. Günümüzde rekabet seviyesi çok fazla arttı. Haliyle ürün ve hizmetlerin rakiplerinizden ayrıştırılması için SEO’ya ihtiyaç duyulur hale geldi. Çünkü rakiplerinize göre üstün bir konum elde etmeniz kurumsal kimlik ve markalaşma açısından avantaj sağlamaktadır. Bu üstünlüğü web sayfanızdaki içeriklerin tanıtım, bilgi ve satış odaklı olmasıyla kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra arama kanalında üst sıralarda olduğunuzda potansiyel müşterilerinizle daha çabuk etkileşim içerisinde olursunuz. Bundan dolayı pazarlama aracı olarak SEO kullanımı her geçen gün daha da ihtiyaç haline gelmeyi başarıyor.

Dijital Pazarlamada Yer Almanın Yolu: SEO

Dijital pazarlama yönetimi yaparken SEO’nun kesinlikle es geçilmemesi gerekir. Çünkü etkili bir SEO çalışması, web sitenize daha fazla organik ziyaretçi kazandırmayı sağlar. Bunun bilinciyle hareket ederek doğru bir SEO taktiğiyle web sektöründe çıkış yakalayabilirsiniz. Pazarlama aracı olarak SEO konusunda bilgi sahibi olduktan sonra ilerlemenizi daha verimli şekilde yapabilirsiniz. Dijital pazarlamada uygulayabileceğiniz SEO taktikleri nelerdir? Dijital mecralarda SEO’yu etkin bir şekilde kullanabilmek için dikkat edeceğiniz önemli ayrıntılar şu şekildedir:

SEO ve Anahtar Kelime İlişkisi

SEO’dan söz ediyorsak o zaman anahtar kelimenin olmazsa olmazlardan biri olduğunu bilmelisiniz. Online ziyaretçilerin web sitenizi fark etmesi için en çok aranılan anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Çünkü en çok aranan anahtar kelimeleri doğru oranda kullandığınızda daha fazla görünür hale gelirsiniz. Anahtar kelime nedir? Kullanıcıların arama motorunda istediği konuyu bulurlarken en çok kullandıkları kelimelerdir. Eğer siz de bu sıklıkla kullanılan anahtar kelimeleri mantık çerçevesinde içeriklerinize yerleştirirseniz, arama motorunda üst kısma çıkarsınız. Böylece kullanıcılar sizi fark eder.

Pazarlama aracı olarak SEO hizmet verenlere bu konuda yardım eder. Bu sebeple anahtar kelime seçimlerinizi, müşteri potansiyellerinin en çok arama yapacağı kelimeler üzerine çevirmelisiniz. Ancak o zaman sitenize organik bir trafik çekmek mümkün olacaktır.

SEO İçin Faydalı Linklerin Hazırlanması

Bir başka izleyeceğiniz adımlardan biri ise SEO için faydalı linklerin hazırlanmasıdır. SEO ile ilgili olarak kullanabileceğiniz yararlı linkler sayesinde web sitenizi organik hale dönüştürürsünüz. Çünkü SEO için fayda sağlayacak olan yararlı linkler; mobil kullanıma uygunluk, anahtar kelime verilerine ulaşma, SEO analiz ve teknik hatalara ilişkin birçok konuda düzenleme yapılmasını sağlar. Bu sayede SEO çalışmalarının daha hatasız bir şekilde sürdürülmesini sağlamış olursunuz.

İçerik Pazarlama ile Bütüncül Bir SEO Stratejisi

İçerik pazarlama dediğimizde SEO mutlaka olması gereken çalışmaların başında yer alıyor. Her ikisi de birbiriyle bütüncül bir ilişki içerisindedir. Eğer etkili bir içerik pazarlaması yapılmazsa SEO’nun çok da fazla bir anlamı kalmaz. Doğal olarak her ikisinin birbirini en iyi şekilde tamamlaması için eksiksiz bir ilerleme şarttır. Pazarlama aracı olarak SEO çalışması yaparken içerik yönetimi olabildiğince etkin şekilde yönetilmelidir. İçerik pazarlama için SEO stratejisi nasıl olmalıdır?

 • Kitlenizi tanımalı ve hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapmalısınız.
 • Mevcut konumunuzla alakalı olarak değerlendirmede bulunmanız gerekir.
 • Web sitenizi atağa geçirecek, en çok aranılan anahtar kelimeleri araştırmalısınız.
 • Değer katmayı sağlayacak uzun içerikler hazırlamanız faydalı olacaktır.
 • İçeriklerinizi ön plana çıkararak okuyucunun daha iyi görmesini sağlayan snippetlara yer vermelisiniz.

Bu unsurlara dikkat ederek hareket ettiğinizde pazarlama aracı olarak SEO çalışmaları etkili olarak yapılmış olacaktır.

İyi Bir İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır? Hangi Yollar İzlenmelidir?

Günlük yaşantımızda teknoloji ile internet birbirinden ayrılmaz bir bütün haline geldi. Doğal olarak online ortamların git gide daha da önemli hale geldiği çağımızda, tanıtım ve satış yapabilmek için iyi bir içerik planlaması yapılması gerekiyor. Çünkü pazarlama aracı olarak SEO kullanılırsa, daha kısa süre içerisinde ivme kat etmeniz mümkün olacaktır.

İyi bir içerik stratejisinin yapılması için hiçbir detayın es geçilmeden araştırılması gerekiyor. Özellikle ‘hedef kitleniz neleri seviyor, ilgi duydukları alanlar neler, sosyal medyada yorumları, rakipleriniz ne yapıyor, hangi alanlarda başarılı olmuşlar?’ gibi pek çok detayı incelemelisiniz. Yapacağınız etkin analizler sonrasında ise daha verimli bir sonuç elde edeceksiniz. İçerik pazarlamanın da kendi içerisinde türleri olduğunu ve en iyi içerik planlamasının seçilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

İçerik Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Web sayfanızda yer vereceğiniz içeriklerin tanıtım, bilgi ve satış odaklı olmasını sağlamalısınız. Hiçbir bilgiye yer verilmeden yalnızca satış odaklı şekilde hareket ederseniz, potansiyel müşterileriniz bu durumdan memnun olmayacaktır.

İçeriklerinizi pek çok farklı formatlarda üretebilirsiniz. Fakat içerik yönetimi yaparken hedef kitle bazlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle hedef kitlede etki yaratmayı sağlarken iletişiminizi de güçlü tutma şansına sahip olursunuz.

Dijitalde içerik yönetimi yapılırken küçük metinler halinde içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yahut video, köşe yazısı gibi daha büyük çaplı planlamalar yapabilmeniz de mümkündür.

Web sayfasının daha dikkat çekici olması için kullanıcı yorumları gibi eklemeler yapabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin güven vermesini sağlarsınız. Ayrıca müşterilerinizle sürekli irtibat halinde oluğunuzdan dolayı etkileşiminiz artar. Pazarlama aracı olarak SEO kullanımını da içerik yönetimi sırasında es geçmemeniz gerektiğinizi unutmamalısınız.

SEO ve İçerik Pazarlama Arasındaki İlişki Nasıldır?

SEO ve içerik pazarlaması birbirinden asla ayrılamayacak ikili gibidir. Çünkü biri olmazsa diğerinin de hiçbir şekilde önem arz etmeyecek olduğunu bilmelisiniz. Bundan dolayı pazarlama aracı olarak SEO çalışmalarına mutlaka yer vermeniz gerekir.

İçerik pazarlamasında SEO uyumlu şekilde hazırlayacağınız metinler sayesinde hedef kitlenizi genişletmeniz mümkündür. Çünkü bu çalışmalar neticesinde ürünlerinizi daha ön plana çıkarma şansına sahip olursunuz. Belirli kuralların baz alınarak hazırlanacağı metinler, internet sitenizin daha yukarılarda görünmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple metinlerin hazırlanırken; odak anahtar kelime ve yardımcı anahtar kelimeyle oluşturulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle içeriğin daha etkileyici bir hale gelmesinde anahtar kelime yoğunluğunun da önemli bir kriter olduğunu hatırlatmamızda fayda var.

SEO Çalışmasında En Sık Yapılan Hatalar

SEO Çalışmasında En Sık Yapılan Hatalar

Her ne kadar SEO, web sitesi için önemli hale gelen bir çalışma olsa da ne yazık ki hata da çok sık yapılıyor. Bu hata SEO kurallarını tam olarak kavrayamayan kişiler tarafından gerçekleşiyor. Dijital alanlarda etkin olmak amacıyla SEO’ya ihtiyaç duyulurken plansız bir şekilde işe başlamak beraberinde yanlışları doğurur. Sizi şaha kaldırmasını beklediğiniz SEO, yapılan hatalar yüzünden üzücü sonuçlar doğurabilir. Pazarlama aracı olarak SEO kullanımında en sık yapılan hatalar nelerdir göz atalım:

 • HTTP durum ve sunucu hatalarının görmezden gelinmesi,
 • Meta etiketlerinin es geçilmesi ve optimize edilmemesi,
 • Yinelenen bir içerik oluşturulması,
 • Hem dahili hem de harici linkleri ekleme konusunda eksik kalma,
 • Dizine eklenmesini görmezden gelme,

Gibi tüm bu saymış olduğumuz unsurlar SEO’da en çok yapılan hatalar arasında yer alır. Haliyle bu gibi yanlışlara düştüğünüz zaman ise web sayfanızı, arama motorlarında üst sıralarda olmasını engellemiş olursunuz. Böylelikle web dünyasında yer alan potansiyel müşterilerinizin fark etmesi de mümkün olmayacaktır.

SEO Odaklı İçerik Pazarlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik pazarlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunuyor. Sektörde daha başarılı bir şekilde ilerlemenizin gerçekleşmesi içinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeniz gereklidir. Özellikle içerik planlanması yapılırken taklit edilen metinler arama motoru tarafından başarılı bulunmaz. Haliyle başarılı bulunmayacağından dolayı arama motorlarının daha üst sıralarındaki yerinizi almanız zorlaşır. Bu sebeple planlamanızı yaparken hedef kitlenizi doğru şekilde seçmeye çalışmalısınız.

Dijital sektörde verimlilik elde edebilmek amacıyla Pazarlama aracı olarak SEO çalışmalarına yer verilmek gerekir. Web sayfanızı daha kaliteli şekilde gösterme konusunda etkili olacak içerikleri hazırlamalısınız. Aynı zamanda SEO uyumlu bir içerik üretimi yaparken SEO’nun kuralları çerçevesinde hareket etmeniz gerektiğinizi unutmamalısınız. Eğer ki kurallara göre hareket ederseniz o zaman başarılı bir çalışma uygulanmış olacak ve bu durum lehinize dönecektir. Ayrıca web sayfanızın sürekli olarak dinamik ve güncel tutulması, kaliteli metinlerin aksatılmadan eklenmesi iyi bir seviyeye ulaşmanıza yardımcı olur.

Dijital Pazarlamada SEO Eğitiminin Faydaları

İçerik pazarlamanın etkili olabilmesi için SEO eğitimi almanızda yarar var. Bu sayede dijital pazarlamayı daha fazla avantajlı hale dönüştürmeye başlarsınız. Alanında uzman olan SEO uzmanlarından alacağınız eğitimler sonucunda neler yapmanız gerektiğini daha iyi öğrenmiş olursunuz. Bu sayede SEO ile ilgili olarak yanlışlara düşmekten kaçınarak daha dikkatli bir şekilde ilerleme kat edersiniz.

SEO uzmanları, işi bilen deneyimli kişiler olduğundan dolayı web sayfanıza yarar sağlayacak bilgileri aktaracaktır. Bu sayede pazarlama aracı olarak SEO nasıl kullanılır öğrenecek ve teoriye dönüştürdüğünüzde zorlanmayacaksınız.

SEO Uzmanından SEO Eğitimi Nasıl Alınır?

SEO Uzmanından SEO Eğitimi Nasıl Alınır?

Dijital ortamlar artık rekabet seviyesinin her geçen gün daha da fazla şekilde artmaya başladığı bir platform olmayı başarıyor. Haliyle bu durum ‘bir adım daha öne geçebilmek adına neler yapabilirim?’ sorusunu da gündeme getiriyor. Burada yapabileceğiniz en önemli adım ise pazarlama aracı olarak SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir. SEO uzmanından alacağınız eğitimler sonucunda web sayfanızı daha görünür hale getirme imkânınız olur.

SEO eğitimi yoluna başvurduğunuz zaman şu avantajlardan faydalanmış olursunuz:

 • Rakip analizi nasıl yapılır daha iyi öğrenirsiniz.
 • Doğru anahtar kelime kullanmaya başlarsınız.
 • Meta açıklamalarını öğrenirsiniz.
 • Hedef kitlenizi daha iyi yönetirsiniz.
 • Arama motorlarında etkin olursunuz.
 • Gelirinizi arttırmayı sağlarsınız.

Tüm bunların olması için profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Bu sayede pazarlama aracı olarak SEO çalışmasını verimli şekilde uygularsınız. Böyle bir etkili çalışmanın içerik yönetimine olumlu etkisi fazla olduğundan dolayı bu yolu izlemenizde yarar vardır. Daha pratik şekilde itibar, kurumsallaşma ve marka değer algısı oluşturursunuz. Web sayfalarını SEO ve içerik pazarlaması olarak yürütmek istiyorsanız sunduğumuz bu bilgileri uygulamanız gerekir. Böylelikle hedeflediğiniz seviyeye daha kısa süre içerisinde ulaşma şansını yakalarsınız.