Skip to main content

Günümüz dünyasında bir markayı büyütmenin en organik yolu, şüphesiz ki SEO uyumudur. Bir SEO’cunun SEO uyumuna ve daha geniş kapsamlı olarak SEO’nun her noktasına özenle eğilmesi bu yüzden çok önemli. Fakat hepimiz biliyoruz ki SEO, tamamen tek başına uygulanabilecek bir şey değil. Bu noktada da imdadımıza SEO analiz araçları yetişiyor. Bu sebeple bu içeriğimizde bir SEO’cunun sırt çantasında olması gereken SEO analiz araçlarına birlikte bakacağız.

Daha fazlasını isteyeceğiniz o an geldiğinde  arama motoru optimizasyonu sayfasını ziyaret edin.

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO’nun pek çok yönü var. Bu nedenle SEO araçları da kendi içerisinde bazı ana kategorilere ayrılmaktadır. Örnek vermek gerekirse birkaç tanesine bakalım:

 • Anahtar kelime araştırma araçları: SEO’nun ilk adımıdır diyebiliriz. Çünkü üretilecek olan içeriğin SEO kurallarına uyması ancak doğru anahtar kelimelerle sonuç verecektir. Arama hacmi olmayan anahtar kelimeler her ne kadar SEO uyumlu olarak kullanılsa da siteye az trafik getirecektir.
 • Site içi SEO araçları: Genel anlamda sitenin yapısı da SEO’ya uygun olmalıdır. Yani arama motorları yalnızca içerikleri değil bütünüyle siteyi de görmelidir.
 • Site dışı SEO araçları: Özellikle backlink çalışmaları için site dışı SEO araçları kullanılmaktadır. Sitenin organik bir trafik elde etmesi için önemli olan bu çalışmaları, site dışı SEO araçları ile takip edebilirsiniz.
 • Teknik SEO araçları: SEO’nun teknik tarafında sitenin optimizasyonu ve hızı yer almaktadır. Teknik olarak SEO’ya uygun bir biçimde tasarlanmayan siteler iyi sonuç vermez. Google görünürlüğü de tam olarak burada devreye girmektedir.

Evet, en önemli araçlara dair örnekleri bu şekilde sıralayabiliriz. Daha pek çok SEO alanı mevcut fakat konunun devamında zaten diğer araçlara da değiniyor olacağız. Hatta hiç vakit kaybetmeden SEO araçlarını incelemeye başlayalım.

Google SEO Araçları

Google SEO Araçları

Google hem kendi algoritmalarına hem de genel SEO kurallarına uygun olarak içerik üretebilmemiz için bazı araçlar sunmaktadır. Bu araçlar SEO’nun bel kemiğidir ve çoğunlukla ücretsiz bir şekilde kolayca kullanılmaktadır.

 • Google anahtar kelime planlayıcı: Google’ın ücretsiz bir hizmetidir. Anahtar kelime SEO analiz araçları kategorisinde karşımıza çıkmaktadır. Arama hacimleriyle birlikte anahtar kelime fikirlerinde de ek olarak SEO’cuya katkıda bulunmaktadır. En temelde bu araç olmazsa olmazdır diyebiliriz.
 • Google Trends: Yine ücretsiz bir Google aracı olan Trends, arama istatistiklerine göre en çok arananları göstermektedir. Güncel konuları kullananların kesinlikle tercih etmesi gereken bir araçtır.
 • Google zengin sonuçlar testi: Bu araç da ücretsizdir. Sitenizdeki sonuçların snippet’lere uygun olup olmadığını görmenizi sağlamaktadır. SEO için oldukça önemlidir.
 • Google search console: Teknik SEO için yine önemli ve ücretsiz bir araçtır. Web sitenin arama motorları karşısındaki hatalarını düzeltmeniz için sizi yönlendirmektedir. Ayrıca sitenin görünümüyle ilgili bilgi de vermektedir.
 • Google mobil uyumluluk testi: Mobil araçlar da web sitesi trafiğinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. SEO açısından mobil görünürlük önemlidir. Bu araç ile mobil uyumluluk sorunlarını tespit etmek ve düzeltmek oldukça kolaydır.
 • Google analytics: SEO’nun bir yönü de pazarlamadır. Pazarlamayı doğru yönetmenin anahtarı ise analitik verilerinizi incelemektir. Google’ın bu hizmeti de oldukça faydalıdır.

WordPress SEO Araçları

WordPress SEO Araçları

Web siteler büyük çoğunlukla WordPress tabanlı olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle WordPress üzerinden kullanılan SEO araçları da büyük ölçüde işe yarar.

 • Rank Math WordPress SEO aracı: Yazılara ve sayfalara meta açıklamaları ve başlıkları eklemek için kullanılan bir WordPress SEO eklentisidir. SEO’nun kritik noktaları için iyi bir deneyim sunmaktadır.
 • Yoast WordPress SEO aracı: Bu araç, sitede yer alan içeriklerin SEO uyumlu olmasına yardımcı olur. Rank Math’dan farklı olarak yazıların içeriklerini de incelemektedir. Bu açıdan Google’ın web site içeriklerini rahat bir şekilde anlamasını sağlar. Ücretsiz bir eklentidir.
 • Smush: Görsellerin optimizasyonu, sıkıştırılması ve yeniden boyutlandırılmasını üstlenmektedir. WordPress için kullanılan ücretsiz bir SEO eklentisidir.

Popüler olan WordPress araçları bunlardır. Diğer eklentilere de WordPress üzerinden ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Diğer SEO Analiz Araçları

Diğer SEO Analiz Araçları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz SEO araçları yalnızca temel SEO araçlarıydı. Ayrıca ekleyebileceğimiz onlarca SEO aracından bahsetmek mümkün. Fakat en önemlilerinden birkaç tanesine daha bu başlık altında göz atalım.

 • Ahrefs: En kapsamlı SEO analiz araçları arasında gösterilmektedir. SEO hizmetlerini çeşitli şekillerde kullanıcılara sunmaktadır. Örneğin Ahrefs anahtar kelime oluşturucu milyarlarca anahtar kelime arasından en iyi yüz anahtar kelimeyi sunmaktadır. Bu anahtar kelimelerin ilk on tanesi için anahtar kelime zorluğu puanlarını da ayrıca göstermektedir. Sunduğu bazı ücretsiz hizmetleri olsa da iyi bir deneyim için ücretli halini kullanmanızı tavsiye ederiz. Dolar üzerinden aylık ücretleri bazı içerik oluşturucular için pahalı gözükmektedir. Fakat ücretinin hakkını verdiğini de söylemek gerekir.
 • Screaming Frog: En popüler SEO araçlarından bir tanesidir, masaüstü tabanlıdır. Teknik SEO sorunlarınızı ve sayfa içindeki bazı sorunları tespit etmektedir. Ücretli bir uygulamadır fakat deneme için ücretsiz URL tarama imkânı da tanımaktadır.
 • Deepcrawl: Geniş kapsamlı bir SEO aracıdır. Analiz ve tarama sonucunda sitedeki hataları ortaya çıkarmaktadır. Hataların kaynaklarını öğrenmek ve bu hataları gidermek SEO için harikadır. Yine ücretli araçlar kategorisindedir.
 • Semrush: Rakip analizi, optimizasyon çalışmaları ve web sitesinin SEO uyumlu hale gelmesi için diğer tüm metrikleri Semrush ile izleyebilirsiniz. Ücretlidir fakat büyük bir SEO aracıdır. Pek çok işlem için kullanılmaktadır.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Yukarıda pek çok SEO aracından bahsettik. Bu araçları kullanılarak SEO analizi yapabilirsiniz. SEO analizinde dikkat edilmesi gereken hususlar veya daha doğrusu SEO analizi adımları ise şöyle listelenebilir:

 • İlk olarak Web sitenizin iç SEO ayarlarına ve teknik SEO ayarlarına odaklanmalısınız. Bahsi geçen SEO araçları ile sorunları tespit edebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ilgili hataları düzeltmek ve siteyi optimize etmektir.
 • Sonrasında yapılacak işlem çok kritik. Çünkü sırada, anahtar kelimeleri planlamak ve rakip analizi etmek var. Bunu da ilgili araçlarla yapabilirsiniz. Anahtar kelime yoğunluklarına ve rakiplerin içeriklerine dikkatle eğilmek gerekmektedir.
 • Artık SEO uyumlu içerik yazımı kısmına gelmiş bulunuyorsunuz. Burada içeriğin SEO uyumlu olması kadar diline de önem vermelisiniz. Akıcı bir dille anlatılmak isteneni doğrudan anlatmalısınız. Yalnızca SEO kaygısı güderek yazılacak metinler okunulmaz bir hale gelebilir. Bu azami dikkat gerektirmektedir.
 • Ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar ise gerekli optimizasyonlardır. Bunları da yerine getirmelisiniz. Son olarak devamlılığın da SEO için bir püf nokta olduğunu söylemeliyiz.

Kabaca SEO analizi bu şekilde yapılmaktadır. SEO analiz araçları bu noktada işi kolay ve profesyonel hale getirmektedir.

SEO Analizi Neden Yapılır?

SEO Analizi Neden Yapılır?

Bu analiz neden yapılır sorusuna, SEO analizi yapmadığınızda neler olur onu anlatarak cevap verelim. SEO analizi yapmadığınızda web siteniz, ilgili kişilere ulaşamaz. Web sitenizin performansı her zaman düşük bir seyirde kalır. Ayrıca potansiyel müşterilerinizi her zaman ıskalarsınız. Tüm bunların sonucunda da web siteniz olduğu halde dijitalde gerçek manada işletmeniz veya markanız görünmez. Bu yüzden SEO analizi dijitalde emeklerinizin boşa gitmemesi için oldukça kritik bir noktadadır.

Her işletme, her marka dijitalleşmeye ve büyümeye layıktır. Fakat SEO olmadan gerçekleştirilecek bir dijital yolculuk; yorucu, maliyetli ve bezdirici olacaktır. Bunları yaşamak istemiyorsanız dijitale adım attığınızda SEO’ya da adım atmalısınız. Çünkü işletmelerin dijitalde var olmaları SEO analizleri dolayısıyla SEO analiz araçları ile mümkündür. Bu SEO yolculuğunda web sitenizin SEO’da başarılı olması için yoğun bir çaba ve çalışma sizi bekliyor. Ayrıca altını çizerek vurgulayalım bu konuda profesyonel hizmet almaya karar verdiyseniz doğru adresten SEO desteği aldığınıza emin olmalısınız.

 

Error: Contact form not found.