Skip to main content

Markalar web siteleri aracılığıyla internette de varlıklarını sürdürmeye çalışır. Artık insanların zamanlarının birçoğunu dijital evrende geçirir. Dolayısıyla bir marka kendisini ve ürün ya da hizmetlerini web tasarım ve yazılım ile en etkili şekilde sunar. Web sitesi markanın internetteki mağazasıdır. Bu mağazanın içi yazılım, dışı tasarım ile hazırlanır. Kullanıcıların davet edildiği bu sitenin olası müşterisini mümkün olduğunca uzun süre sitede tutması için bunlara ihtiyacı vardır.

Türk Ticaret Kanunu gereğince de sorunun cevabı nettir: Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti alabilir ya da  tüm bu işlemleri yapabilirsiniz. Önemli olan yapmanızdır.

6102 sayili Turk Ticaret Kanununun 1524. Maddesi

Etkileyici fakat yalın bir biçimde tasarlanan web siteleri internet kullanıcılarının ilgisini daha çok çeker. Çünkü kullanıcılar internetin sağladığı kolaylığa uyum sağlayan web sitelerini daha fazla tercih eder. Estetik açıdan yorucu olmayan tasarım ve anlaşılan içerikler hedef kitlenin asıl istediği şeydir. Hız ve istenilen her bilgiye ulaşma imkânı internetin popülerliğinin ana sebebidir. Bu popülerliğin markalar tarafından kullanılması ise dijital pazarda sıklıkla yapılan bir hamledir. Böylece geleneksel pazarın etkisi dijitalleşme artış gösterdikçe azalır.

Dijital pazarı ayakta tutan kullanıcı deneyimi web sitesinin görünümü ve düzeniyle doğrudan etkilidir. Kullanıcının markanın ürün ya da hizmetlerini tüketmesi için önce web sitesinde dolaşması şarttır. Bu nedenle kullanıcıyı site içinde tutmak için web tasarıma da yazılıma da ayrıca önem verilmelidir.

Web Tasarım ve Yazılım Nedir?

Teknoloji ile birçok kavram yeni boyutlar kazandı. İletişim en fazla değişim geçiren alan olurken onunla bağlantılı olan pazarlama da dijitalleşme ile yeni özellikler edindi. Markalar ticari hayatlarını web siteleri kanalıyla dijitalde de sürdürmeye başladı. Markaların dijitaldeki kimliğini çizme görevini üstlenen hizmet web tasarım ve yazılım adını aldı.

Web tasarım; bir internet kullanıcısına hitap eden, direkt gözüne çarpan sitenin tasarımsal tarafını ele alan işlemdir. Yazılım ise; web sitesini oluşturan ve arkada kalan kodlardır. Böylece yazılım ile web sitesi işlevsel hale gelir. Site sahibinin erişim ve kontrol sağlaması yazılım sayesindedir. Fotoğraflar, metinler, videolar, grafikler gibi öğeler yazılımın işlediği kodlar sayesinde sayfalara eklenir. Bu öğelerin hedef kitle tarafından tüketilmesi için ise yazılımı renklendirecek bir tasarıma ihtiyaç vardır. Bu nedenle tasarım ve yazılım bir araya geldiğinde web sitesi için en iyi hizmeti hazırlar.

Yazılım Hizmeti Neden Gerekli?

Yazılım hizmeti neden gerekli? web tasarım ve yazılım hizmeti

Düzen ve disiplin ticaretin başarıyla gerçekleşmesi için gereklidir. Dijital dünyada bir web sitesinin disiplini ise web tasarım ve yazılım ile sağlanır. Yazılım hizmeti sayesinde dijital sistemler arasında bir iletişim ağı kurulur. Bir sitenin ulaşılabilir olması yazılımın eseridir. Çeşitli kod yapılarıyla (html, CSS, JavaScript gibi) web sitesinin verimliliği arttırılır.

Web sitelerinin temelini oluşturan yazılım ile zamandan tasarruf ettiği, iş kolaylığı sağladığı için dijital dünyada bir gerekliliktir. Bu sayede farklı elektronik cihazların arasında kurulan bağ ile hızlı ve kolay bir iletişim sağlanır. Dijital pazarda bir markayı tanıtmak ve yaşatmak için web sitesi kurulur. Bu sitenin iskeletini yazılım inşa eder. İskeleti olmayan bir web sitesinin ayakta durması neredeyse imkansızdır. Bu yüzden yazılım hizmeti bir zorunluluktur.

Her Firma Web Sitesi Açmalı Mı?

Geleneksel pazarın sınırları vardır. Bu sınırlar ticaretin ancak belli bir noktaya kadar gitmesine izin verir. Dijital pazar ise bu sınırlardan yoksundur. Orada hareket etmek çok daha serbesttir. Bu yüzden internette de varlığını sürdürmek isteyen her firmanın bir web sitesi olmalıdır. Ancak bazı firmaların web siteleri kanuni sebeplerle ilişkili haldedir. Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan ‘Bütün şirketlerin denetime tabi tutulması’ şeklindeki fıkra kimi şirketlerin web sitesi açmasını zorunlu kılar. Üç aylık bir zaman diliminde açılması gerekilen bu web sitelerinde şirkete dair ilanları yayımlama şartı vardır.

Bakanlık tarafından bu denetime tabi tutulacak olan şirketler ve dolayısıyla web siteleri belirlenir. Yani her firma web sitesi açma hakkına sahiptir fakat bazıları için bu hak uygulanması gerekilen bir yasadır. Bir web sitesi açacak olan firma da bu denetimin dışında sitesinin yazılım özelliklerine özen göstermelidir. Aksi takdirde bir web sitesine sahip olmanın hiçbir önemi kalmaz.

Web Yazılım Sitesinde Olması Gereken Özellikler

Web yazılım sitesinde olması gerekenler

Bir markanın web sitesi aracılığıyla başarı kazanması için bu web sitesinin her açıdan işlevsel olması gerekir. Web tasarım ve yazılım bu işlevselliği ortaya çıkartır. İnternette markanın sesi olan web sitelerinin hedef kitleye ulaşması için ihtiyacı olan özellikler onların ürünüdür;

 • Google Maps,
 • İletişim Formu,
 • Hakkımızda,
 • Hızlı Sunucu,
 • Mobil ile Uyumluluk,
 • Özgün İçerikler,
 • Sağlam Bir Kod Yapısı,
 • SEO Hizmeti,
 • Sık Sorulan Sorular,
 • Site İçi Arama Motoru,
 • Sosyal Medya Linkleri,
 • Teknik Destek,
 • URL Tabanı.

Bu özellikler bir web sitesinin daha kapsamlı olmasını sağlar. Taşıdığı bu çeşitli yazılım imzalı özellikler ile web siteleri markaların dijital dünyadaki bilinirliğinin artmasına yardımcı olur. Bu sayede kullanıcılara daha etkili bir deneyim sunulmasını da sağlayan bu özellikler markanın internetteki ömrünü şekillendirir. Bir marka web tasarım ve yazılım yoluyla dijitalde varlığını korur, kimliğini yansıtır. Web sitesinin arka planda kalan kodları ile kullanıcıya direkt olarak sunulan tasarımı onun dijital pazardaki konumunu belirler. Tasarım hedef kitleyi web sitesine çekerken, yazılım da onları sitede tutmaya çalışır. Bu iki öğe bir araya geldiğinde markanın internetteki yüzünü ortaya koyar.

Kaynakça:

Elektronik Yayıncılık ve Web Tasarım

KİTLESEL BİREYSELLEŞTİRME UYGULAMALARI İÇİN WEB TASARIMI