Skip to main content

Anahtar kelime kullanıcıları arama motorlarında yaptıkları sorgulamalarda karmaşadan kurtaran dijital sözcüklerdir.  Dijital ağlarda mevcut olan birçok bilgi arasında kişinin ihtiyacı olana ulaşmak için kullandığı kelimeler ilgili içerikleri kullanıcıya sunan kısa bir yoldur. Başarının kilidini açmak için mutlaka kullanılması gerekilen ‘anahtardır.’

Bu kelimeler, arama motorlarında ve online platformlarda kullanıcılara yön gösteren bir haritadır. ‘İçerik’ arayanın ‘içerik’ ile ilgili olan sonuca, ‘SEO’ arayanın ‘SEO’ ile ilgili sonuca ulaşmasını sağlar. Ancak bu harita sadece ziyaretçilerin işini kolaylaştırmaz. Web sitesi sahipleri de kendi içeriklerinde oluşturdukları ‘anahtar’ dedikleri kelimeler ile dijital reklamlarını oluşturur. bu da içerik pazarlamanın etkili stratejiler sunmasına imkan verir.

Kelimelerin dilinden anlayan, onlarla dost olan Duende Dijital ise bu stratejiyi en kaliteli biçimde size sunar. Web sitenizde yer alan içerikleri temsil edecek en iyi kelimeyi profesyonel bir şekilde seçer.

Duende Dijital’in işletmeniz için seçtiği kelimeler ve ziyaretçilerin arama motorlarına yazdıkları kelimeleri eşleştirir. Böylece kullanıcıları doğrudan web sitelerine yönlendirmeyi başarır. Bu başarının nasıl gerçekleştiğini anlamak için anahtar kelimeye daha detaylı bakalım.

Anahtar Kelime Nedir ve Neden Önemlidir?

Kullanıcıların arama motorlarına yazdığı kelimeler ile web sitelerinin belirlediğini kelime veya kelime gruplarının eşleşmesi durumuna anahtar kelime denir. Dijital reklam yönetiminin de bir parçası olan bu sistem, web siteleri hakkında bilgi verir. Sitelerin içeriklerinin neler olduğunu ve konusunu yansıtır. ‘Prodüksiyon’ diyerek sorguladığınız bir aramanın sonucunda karşınıza ‘protez’ çıkmıyorsa bunun için anahtar kelimeye bir teşekkür borçlusunuz.

Fakat bu kelimelere teşekkür etmek için başka nedenler de mevcuttur;

 • Bu kelimelerin dijital platformlarda bu denli mühim olması kurduğu bağlantılardan kaynaklıdır.
 • Ziyaretçilerin aramaları ile web sitelerinin birleşmesini sağlayan bir köprü görevindedir.
 • Ziyaretçilerin dijitalde yer alan tüm web site adreslerini bilmelerine imkân yoktur. Bu nedenle de yapılan aramalarda web sitesinin öne çıkması ancak belirleyici olan bu kelimelerle mümkün olur.
 • Aynı zamanda anahtar sözcükler üzerinden web site sahipleri oluşturmak istedikleri hedef kitleyi de kısa sürede tamamlar.
 • Web siteleri arama motorlarının karmaşasında da öne çıkar. Ayrıca bu kelimelerin varlığı benzer web siteleri arasında rekabet ortamı da oluşur.

Bu nedenlerle kullanılan kelimeler web siteler için hedef kitleye ulaşmanın etkili bir yoludur.

Anahtar Kelime Araştırması: Hedef Kitle ve Rekabet

Web sitelerin hedef kitlesini belirlemesiyle site içerisindeki içeriklerin doğrudan ilgili kişilere iletilmesi kolaylaşır. Aksi takdirde içeriklerle bağlantısı bulunmayan veya satış pazarlamasına etkisi olmayan kullanıcı yoğunluğu web sitesini meşgul eder. Benzer rakip siteler ise hedef kitleyi daha önceden kendisine çekmeyi başarır. Tüm bunlar web sitenizin görünürlüğünü ve başarısını olumsuz yönde etkiler.

Web sitenizin içerikleriyle bağlantısı olan hedef kitleye ulaşmanız ve rakip sitelerden daha fazla satış gerçekleştirmeniz gereklidir.  Bunun için de anahtar kelime sistemini kullanarak hedef kitleyi internet trafiğinde web sitenize yönlendirme imkânınız vardır.

Kullanıcıları web sitesine yönlendirmek için hedef kitle ve rekabet ortak ihtiyaçlar gibi görünse de kullanımları farklı olmaktadır. Bunun için de kelime seçiminde farklı ipuçları vardır. Bu ipuçları üzerinden kelimeleri nerede nasıl kullanacağınızı belirlemek mümkündür.

Anahtar Kelime Optimizasyonu: İçeriğinizi Arama Motorları İçin Optimize Etme İpuçları

Web siteleri için kullanılan anahtar kelimeleri, hedef kitleyi belirlemek ve rekabet ortamından avantajlı çıkmak içindir. Ancak kelimeler, uzunluklarından kullanıldığı alanlara kadar birçok açıdan değişim göstermektedir. Web siteniz için anahtar kelime listesi oluştururken optimize etmeyi unutmayın. Optimize etmek için kullanacağınız ipuçları da arama motorlarındaki görünürlüğünü üst sıralara taşır;

 • Öncelikle kelimeyi SEO düzeyine getirmeniz için başlık etiketlerine özen göstermelisiniz.
 • Arama motorları da web sitelerini üst sıralarda bulundururken çoğu zaman içeriklerin başlıklarını dikkate alır. Bu nedenle başlıkta kullandığınız kelimelerin, içeriği doğrudan temsil ettiğine dikkat etmelisiniz.
 • Başlık etiketlemelerinden sonra içeriklerinizin görünürlüğü meta açıklamalarda gerçekleşir. Meta açıklamalar aynı zamanda SEO ile de bağlantılıdır. Başlıktan sonra karşılaştığınız meta açıklamalarda web sitesi hakkında genel kısa bir bilgilendirme bulunur. Kullanıcılar bu bilgilendirme üzerinden içeriğin kendileri için yararlı olup olmadığını değerlendirir. Bu nedenle bu alanda kullanılan kelimelerle kullanıcıları web sitesinde tutmalısınız.
 • Ayrıca URL de arama motoru ile web sitesi arasında köprü kurmaktadır. Kullanıcıların dikkatini çekmek ve arama motorlarını içerik için optimize etmede de URL’deki kelimeleri iyi belirlemelisiniz.

Başlık, meta açıklama ve URL’de kullandığınız kelimeler sitenizi arama motorlarında optimize eder. Sitenizin bağlantısı olarak kullandığınız kelimelerle arama motorlarının üst sıralarında yer alırsınız. Elbette sadece bu üç alanı kullanmakla anahtar kelimelerinizin yeterliliği tamamlanmaz. Kelimelerin içeriğini ve uzunluğunu da uygun kriterlerde kullanmanız önemlidir.

Anahtar Kelime Nasıl Seçmeli?

anahtar kelime seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Web siteleri bünyelerinde birçok içerik, ürün, kampanya ve reklam kullanmaktadır. Bu detayların her birini arama motorlarına taşımaları da oldukça zordur. Tam da bu noktada faaliyete geçen anahtar kelime sadece web sitesiyle kullanıcı arasında bağ kurmaz. Bunun yanı sıra web sitesini özetleyen bir kolaylığı da vardır. Hem web sitesinin imajını en iyi şekilde yansıtacak hem de arama motorlarındaki optimizeyi kolaylaştıracak kelime seçimlerini yapmalısınız. Kelime seçimi yaparken şu özellikleri dikkate alabilirsiniz;

 • Kelimeler, kullanıcıları sitenize yönlendirmeli ve içeriklerle ilgi olmalıdır.
 • Kelimeleri oluştururken web sitesi sahibi olarak değil de kullanıcı bakış açısıyla düşünün. Siz tüm site hakkındaki bilgilere sahip olabilirsiniz ancak kullanıcılar bilmedikleri alanlarda kaybolur. Bu nedenle de kullanıcıları yönlendirecek yapıdaki kelimeler, daha çok kullanıcıya hitap eder.
 • Kelimelerinizin sayısal verilerden uzak olmasına da özen göstermelisiniz. Diğer yandan sayısal değerlerin öne çıktığı durumlarda bilgisayarın yazılımında heceleme problemi olur. Daha çok sayıların değil sözcüklerin üzerinde yoğunlaşmaya çalışın.
 • Kelimelerin içerisinde ‘$, %, =, +, &, *’ gibi kelime yapısına dâhil olmayan karakterleri de kullanmayınız. Hem okunabilirliği daha yüksek hem de bilgisayarın hecelemesini kolaylaştıran tercihlerde bulununuz.
 • Aynı anlama gelen kelimelerin tekrarlanmaması ve içerikten bağımsız kelimelerin kullanılmaması da önemlidir.
 • Arama mantığına uygun ve özgün yapıdaki kelimeler web sitesinin daha fazla etkileşim almasını sağlamaktadır.

Anahtar kelime seçiminde dikkat edilecek en önemli husus ise kelimelerin uzunluğudur. Hedef kitleyi belirlemede ve rekabetten yararlanmakta kelimelerin uzunluğu belirleyici bir faktördür.

Uzun Kuyruklu (Long Tail) Anahtar Kelimeler: Daha Az Rekabet, Daha Fazla Hedeflenmiş Trafik

Üç ve üzeri kelimeden oluşan ve İngilizce karşılığı long tail olan uzun kuyruklu anahtar kelime, rekabeti düşürmektedir. Rekabeti düşürmesindeki gerekçe ise genel anlamlardan uzaklaşmasıdır.

Arama motorları için kullanacağınız kelimeler, içeriğinde birçok anlamı barındırdığında üst sıralarda yer alamaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse ‘kalem’ denildiğinde arama motorlarında karşınıza kalemle bağlantılı birçok web sitesi çıkacaktır. Ancak marka değerinizi ve sitenizi yansıtacak daha özel ifadelerle oluşmuş kelimeler, sitenizin dijital ağlarda bulunmasını kolaylaştırır.

Anahtar sözcüklerinizin uzunluğuyla sitenizi rekabet ortamından daha fazla başarıya ve hedef kitleye ulaştırırsınız. Kelime uzunluğunun yanında yerel pazarla uyumlu kelimelerin varlığı da dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur.

Yerelleştirilmiş Anahtar Kelimeler: Yerel Pazarlara Uygun İçerik Oluşturma

Arama motorları sadece bulunduğunuz konumlarda sonuç gösteren bir bağlantı yuvası değildir. Birçok farklı konumlardan sonuçları karşınıza çıkarmaktadır. Durum böyle olduğunda da satış pazarlamasında fark yaratacak web sitenizi belli konumlarda öne çıkaracak anahtar kelimeleri seçmenizde fayda vardır;

 • Kullanıcı arayüzünü hedef dille bağlantılı olmasını sağlamalısınız.
 • İşletme profili oluşturarak da telefon numarası ve adres gibi web sitesini tanıtacak temel bilgilendirmelere yer verin.
 • Yerel SEO teknikleriyle de işletme hesabınızı, web sitenizi mevcut var ise uygulamanızı optimize ediniz.

Böylece bu kelimeler, arama motorlarının bünyesinde daha yerel olur ve belirlenen konuma hitap eder. Kelimeler hedef kitleye ulaşması ile içerik pazarlamasına da doğrudan etki sağlar.

İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Etkisi

Web sitenizin görünürlüğünü gerçekleştiren anahtar kelime, arama motoru optimizasyonunda (SEO) başarı gösterir. SEO değerlendirmelerinden geçen içeriklerin de pazarlama alanlarındaki başarısı yüksektir. Hedef kitleyle kurulan iletişim ve markanın güncelliği de bu başarılardan birkaçıdır. SEO bağlantısının yanında kelimelerin içerik pazarlamasına kazandırdığı bazı unsurlar şöyledir;

 • Markanın dinamik bir yapısı olmasını sağlar.
 • Böylece markanın bilinirliği ve imajı da sağlanmış olur.
 • Öne çıkmış marka, istenilen hedef kitleyi de çok kısa bir süre içerisinde bünyesine dâhil eder.
 • Sitenin temeline oturtulmuş hedef kitle, markanın devamlılığını ve belli oranda satışların sabitliğini de kazandırır.

Bu kelimeler; sadece arama motorlarındaki görünürlüğü değil, marka imajını da oluşturur. Satış ve içerik pazarlamasında web sitenizin etkili bir imaja sahip olmasını hedefliyorsanız yukarıda bahsedilen unsurlara dikkat etmelisiniz.

Dijitalde görünürlük elde etmek için ihtiyaç duyulan bir yöntem olan anahtar kelime sayesinde içeriklerinizin kullanıcıları yakalayıp web sitenize yönlendirmesi mümkündür. Bu başarıyı ise sizin için Duende Dijital sağlar.

Kaynaklar