Skip to main content

Sosyal Medya

Sosyal medya; birçok farklı platformun içinde yer aldığı, sınırların ortadan kalktığı, çok pencereli olan bir iletişim ağıdır.

Eğlenmek, bilgilenmek ve iletişim kurmak için kullanılan sosyal medya platformlarının her biri kendisine has özelliklere sahiptir. Ancak hepsinin birleştiği nokta; hedef kitleye ulaşmak için hızlı bir araç oluşudur.

Duende Dijital olarak biz profesyonel sosyal medya yönetimi ile hedef kitlesine ulaşmasını sağlıyoruz. Bu etkileyici dünyanın en keyifli ve güvenli biçimde deneyimlenmesi için çabalıyoruz.

Sosyal Medya Bilgilendirici İçerikler

Sosyal Medya Reklamları Takipçi Getirir mi?

Sosyal Medya İçerik Planlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Trafiğini Arttırmanın Yolları

Sosyal Medya

Sosyal medya çift yönlü iletişimin hakim olduğu bir alan. Gönderici ve alıcı pozisyonunun bir noktada buluştuğu platformlarda tüketici ve üretici ayrımı da neredeyse ortadan kalktı. Dijital pazarın bir parçası olmak isteyen, varlığını korumak isteyen her markanın sosyal ağın kurallarına göre hareket etmesi mecburiyet haline geldi. Biz sizi sosyal medyada en iyi şekilde temsil etmek için varız. Ayrıntıları merak ediyorsanız devam edelim.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir markanın neyi ne zaman paylaşacağı çok önemlidir. Doğru hedef kitle analizi, doğru sosyal mecra, doğru paylaşım. Sosyal medya yönetimi bir markanın sosyal ağdaki bütün sürecini planlayan, takip eden ve yöneten hizmettir. Bu hizmet ile kalabalık olan bu ağ içinde markanızı görünür kılmanız mümkündür.

Biz Sosyal Medyaya Nasıl Yaklaşıyoruz?

Markanızın kimliğini doğru bir şekilde yansıtmak, doğru kitleye, doğru yerde hitap etmek bizim için çok önemli. Dijital pazarın en aktif alanları olan sosyal medyada sesinizin gür çıkması için biz buradayız. Bu yüzden en etkili sonuç için atacağımız adımları beraber keşfedelim.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; hedef kitle analizi yaparak markanın sosyal medya ağlarının faaliyetlerini planlayan, takip eden ve yöneten hizmettir. Bu hizmet doğru şekilde yönetilen sosyal ağ, potansiyel müşteriyi çekme, sadık bir müşteri kitlesi oluşturma ve rakipleri yakalayıp geçme konusunda etkilidir.

Sosyal medya bireyin varlık göstermesinde oldukça etkili bir alan haline gelmiştir. Bu önem markalar içinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü bilinçli kullanılan sosyal medya hesap yönetimi sizi daha görünür kılacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Neleri İçerir?

Peki sosyal medya yönetimiyle neyi kastediyoruz? Temelde bu yönetimin üç temel anahtar maddesi vardır. Bunlar;

 • Etkileşim,
 • Değer
 • Pazarlamadır.

Etkileşim, sosyal ağda potansiyel müşterilerle iletişime geçerek marka hakkında bilgilendirme olarak tanımlanır. Etkileşim, iletişime geçilen kitlenin sorularıyla kuvvetlendirilir.

Değer ise, sosyal paylaşımlarla takipçilere katma değer katan aktivitelerin tamamıdır. Markasını büyütmek isteyen firma blog yazıları oluşturarak bilgilendirme yapmaktadır. Böylelikle satışa yönelik bir yol oluşturulacaktır.

Pazarlama kısmında ise, gerçek bir reklam platformu olmamasına rağmen sosyal ağ yoğunluğa göre markanın ürünlerinin reklamının yapılabileceği bir alana dönüşmektedir. Böylece marka, promosyonlarını, marka ile ilgili bilgilendirmelerini sosyal platformlar üzerinden yapabilir hale gelmektedir.

Kapsamlı bir sosyal ağ yönetimi;

 • Strateji Oluşturma,
 • İçerik Yaratma ve Yayınlama,
 • Takipçi Yönetimi
 • Analitik Raporlama içermelidir.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Sosyal ağ hedefleri belirlenerek, hedef kitle tanımlanır. Belirlenen kitlenin özelliklerine göre içerik türleri ve yayın sıklığı planlanır. Bu imkânın doğru kullanımı için müşterimizin takip etmesi gereken strateji Duende Dijital olarak bizim tarafımızdan özenle oluşturulur;

 • Hedef kitlenin analizi,
 • İçeriklerin pazarlanması,
 • Etkileşimin incelenmesi
 • Yeni yolun bu verilerle tekrar çizilmesi

Bütün bunlar sosyal medya danışmanlığı ile sağlanır.

İçerik Yaratma ve Yayınlama

Her markanın ulaşmak istediği bir kitle vardır. Belirlenen bu kitle doğrultusunda;

 • İlgi çekici ve etkileyici içerikler,
 • Metinler,
 • Videolar
 • Görseller oluşturularak belli bir yayın takvimine uygun yayınlanır.

Önceden belirlenen stratejiye göre sosyal ağ hesaplarında paylaşımlar gerçekleştirilir.

Takipçi Yönetimi

Sosyal medya çift yönlü bir iletişim sunmaktadır. Bu yüzden marka, kitlesine bilgi verdiği gibi ulaştığı kitleden de dönütler almaktadır. Kullanıcıların sorularını yanıtlayarak, yorumlara dikkatle cevap vererek etkileşim kuvvetlendirilir.

Analitik Raporlama

Markanın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan sosyal ağ hesaplarının performansının izlenilip, takip edilip analiz edilmesi devamlılığı sağlamak için elzemdir. Bu sayede gerekli ve doğru yol haritası belirlenip kullanılır.

Sosyal Medya Danışmanlığı ile Hangi Hizmetleri Alacaksınız?

Sosyal ağ danışmanlığı alan bir marka stratejik rehberlik ve desteği sağlayan bir hizmet alarak ilerlemek istediği hedefe doğru çok daha emin adımlarla ilerleyecektir.

Peki bu danışmanlık hizmetleri markalara ne imkanlar sunar?

 • Marka İmajı Yönetimi
 • Reklam ve Pazarlama Kampanyaları
 • Kullanıcı İlişkileri Yönetimi

Sosyal medya platformları binlerce hatta milyonlarca insanın buluşma noktası haline gelmiştir. Bireyler birbirleriyle iletişim kurarak geniş bir ağ oluşturmaktadır. Bu geniş ağa imkan sağlayan sosyal ağ araçları, bireylerin kendilerini tanıtabilecekleri, var edebilecekleri ve içerik paylaşabilecekleri imkanlar sunmaktadır.

Kişisel alanlarını kurgulayabilen kullanıcılar beğenileri ve ilgileri doğrultusunda topluluklarla ve markalarla da bir araya gelebilmektedir. Bu imkanlardan kaynaklı da sosyal platformlar markaların kendilerini gösterebilmesi ve pazarlama amacı için kullanışlı bir hal almaktadır.

Tam da bu noktada profesyonel sosyal medya yönetimi danışmanlıkları nasıl çok daha etkili ve işlevsel bir yol izlenebileceğini markalarla paylaşmaktadır.

Marka İmajı Yönetimi

Bir markanın kalıcılığı oluşturulan imajıyla doğru orantılıdır. Kalıcılığın sağlanabilmesi için ise doğru bir marka imajı yönetimi yapılması zaruridir. sosyal medya hesap yönetimi
bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için birtakım stratejiler belirleyerek markanın ihtiyacı olan;

 • Değeri,
 • Kimliği
 • İzlenimi yaratacak içerikler üretirler.

Böylece marka güvene ve saygıya dayalı olumlu bir imaj kazanabilmektedir. Marka imajı yönetimi;

 • Sadık müşterileri oluşturmada,
 • Rekabet avantajını elde etmede,
 • Marka değerini korumada etkili bir süreçtir.

Reklam ve Pazarlama Kampanyaları

Reklam ve pazarlama kampanyaları, markaların ürünlerini ve isimlerini tanıtmak için olmazsa olmazlardandır. Bu kampanyalar, stratejilerle belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek, müşteri çekebilmek ve satış yapıp artıya geçebilmek için tasarlanır. Bu sayede markanın hedeflerine uygun şekilde planlandığı doğrultuda hareket edilmektedir.

Kullanıcı İlişkileri Yönetimi

Bir markanın kalıcılığı müşterisiyle olan ilişkisiyle bağlantılıdır. İkili iletişim çağına geçilen internet ile kullanıcı ilişkileri yönetimi (Customer Relationship Management) müşteri memnuniyetini arttırmak ve sadakati sağlayabilmek için özellikle üzerinde durulması gereken konulardan birisi olmuştur.

Kullanıcı ilişkileri yönetimi (CRM) müşteri verilerini toplayarak depolar ve analiz için veri kaynağı haline getirir. Böylece müşterilerin satın alma geçmişi, tercihleri ve demografik bilgileri sayesinde markanın güncelliği ve pazarlama stratejileri korur.

Kullanıcı ilişkileri yönetimi sayesinde marka ve müşteri arasında verimli bir ilişki kurulur.

Duende Dijital'in Sosyal Medya Hizmetleri Neler?

Yeni kurulmuş bir marka ya da gündemi yakalayıp sıçrayışa geçmek isteyen bir marka olabilirsiniz. İlerleme hedefi olan bir markaysanız burada önemli olan eğer sizi anlayan ve doğru yönlendiren bir sosyal medya hizmeti almanızdır.

Duende Dijital, kült markaların en önemli özelliğinin kapsayıcılık olduğunun farkındadır ve bünyesindeki markaları kapsayıcılık ilkesiyle doğru topluluklarla bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Duende Dijital ile denizdeki bir su damlası değil, kendinize ait bir deniz olabilirsiniz.

Bu doğrultuda Duende Dijital sizlere;

 • Optimizasyon
 • Pazarlama
 • Reklamcılık hizmetleriyle hedeflerinizin gerçekleşmesini vaat etmektedir.

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO), bir işletmenin veyahut bir markanın sosyal kanallarda çok daha görünür olabilmesi için yürütülen faaliyetlerdir.

Sosyal ağda yakalanan görünürlük, markanın daha fazla hedef kitle ile etkileşime girmesine olanak sağlayarak marka hedeflerine ulaşmayı garantilemektedir. Doğru etkileşim ve iletişim stratejileriyle, hashtag kullanımıyla markalar takipçi kitlesini büyütebilmektedir.

Böylelikle marka sosyal platformlarda varlığını güçlendirerek marka bilinirliğini arttıracaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)’da SMO gibi markanın internet üzerinde görünürlüğünü arttırmayı hedeflemektedir.

Ancak buradaki farklardan bir tanesi sosyal ağ reklamlarının geleneksel reklam kanallarının sunduğu olanakları aşarak çok daha geniş kitlelere ulaşmasıdır. Yeni pazarlama stratejileri ile markanın vermek istediği mesajlar viral olarak yayılır. Böylece ürün satışlarının artışı söz konusu olacak ve marka değeri yükselir.

Sosyal Medya Reklamcılığı (SMA)

Sosyal Medya Reklamcılığı (SMA), reklam araçlarını kullanarak markaları, markaların ürünlerini ve hizmetlerini ulaşılmak istenilen kitleye ulaştırmayı amaçlayan bir hizmettir.

Verilmek istenilen mesajı en doğru ve direkt şekilde vermeyi hedefleyen SMA, sosyal ağ platformlarında markalara ait reklam vererek geniş kitleleri etkiler. Reklam formatının ve içeriğinin ön plana çıktığı bu hizmet, hedeflenen kitle ve hedef sonuçlarına bağlı olarak belirlenmektedir.

İnternet çağında profesyonel sosyal medya yönetimi büyük önem kazanmaktadır. Danışmanlık hizmetleriyle doğru, etkili ve interaktif şekilde kitlesiyle iletişim halinde kalan markalar, görünürlüklerini arttırır.

Markalar müşterilerinin isteklerinden haberdar olarak hem kendi dinamiklerini canlı tutar hem de kitlelerinin genişleme hızına ivme kazandırır. Kaliteli ve ilgi çekici içeriklere sahip markalar müşterilerini çok daha kolay bir şekilde çekebilecek ve satın almayı düşündükleri ürün için doğru tercih olduklarını gösterebilir. Müşterisinin güvenini kazanan bir marka sektör içerisinde lider konumuna kolaylıkla yerleşir.

Sık Sorulan Sorular

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, dijital pazarda yer alan işletmelerin kendisini tanıtacağı ve satışlarını arttıracağı sosyal medya ağlarının faaliyetlerini denetleyen hizmettir. Markaların sosyal medyada neyi nasıl ve ne zaman paylaşacağına dair strateji yürüten bir sistemdir.

Sosyal medya yönetim hizmetleriniz neleri kapsıyor?

Sosyal medya yönetim hizmetleri;

 • Hedef kitle analizi,
 • İçerik stratejisi,
 • Platformun markaya uygun olup olmadığının denetimi,
 • Rakip analizi,
 • Takipçi yönetimi,
 • Analitik raporlama hizmetlerini kapsar.

Sosyal medya hesaplarımızın performansı nasıl ölçülüyor?

İşletmenizin sosyal medyada gösterdiği performansı ölçerken analizden faydalanırız. Önce hedef kitleyi, ardından da yaptığınız paylaşımları ve aldığınız etkileşimi inceleriz. Bir rapor ile bütün bunları bir araya getiririz. Böylece sosyal medya hesabınızın mevcut durumunu ortaya çıkarır, performansınıza değer biçeriz.

Sosyal medya reklam kampanyaları nasıl oluşturuluyor?

Markanızın sosyal medyada yapacağı reklam kampanyaları oluşurken hedef kitleyi öncelik alır. Kullanılan platformun özelliklerine göre şekillenen kampanyalar hedef kitle analizi ve gündem takibi ile etkili bir şekilde sunulur. Sosyal medyada reklamlar etkileşim sağlayacak biçimde tasarlanır. Böylece her kampanya bir karşılık bulmuş olur.

Sosyal medya yönetim ve danışmanlığı hizmetlerinizden nasıl faydalanabilirim?

Sosyal medyanın bir ticari alana dönüşmesiyle de sosyal yönetim ve danışmanlığı işletmeler için şart halini aldı. Eğer sosyal medyada neyi nasıl kontrol edeceğiniz kafanızı karıştırıyor ve sağlam, kaliteli, özgün bir hizmet almak istiyorsanız bize, Duende Dijital’e ulaşın. Sizi bekliyoruz.