Skip to main content

Sosyal medya markanın geniş bir kitleye ulaşmak için kullanabileceği bir ağdır. Bu ağda yapılan reklamlar da markanın bilinirliğinin artmasına yardımcı olurken takipçi kazanmasını sağlar. Sosyal medya reklamları hedef kitleye markanın mesajını ve vaadini doğrudan ileten ürünlerdir. Farklı özelliklere sahip platformlarda gerçekleşen reklam hamleleri sayesinde markalar hedeflerine ulaşır.

Eğlence ve bilgi sosyal medya platformlarının çerçevesini oluşturur. İnsanların zamanlarının büyük bölümünü geçirdiği sosyal ağlar markaların pazarlama yapması için ideal bir ortamdır. Tüketimin fazla olduğu bu platformlardan bazıları görsel içeriklerden oluşurken bazısı hem yazı hem de görsel açısından doyurucu içerikler barındırmaktadır. Dijital pazarda varlığını sürdürmek isteyen bir firmanın hedef kitlesinin en fazla zaman geçirdiği sosyal medya uygulamalarına hakim olması ve yer alması gerekir.

İçeriğin formunu belirleyen farklı özellikleri ile sosyal medya platformları firmaların kitlelere yaymayı planladığı reklamın şeklini de çizer. Ürünlerini veya hizmetlerini olası müşterilerine bu sosyal ağlar üzerinden duyurmak isteyen firmaların içinde bulunduğu platforma göre adım atması gerekir. Çünkü sosyal medyadaki kitlelerin ilgisi farklı sınırlara sahiptir.

İnternetteki ticarette müşterinin ilgisini çekmek için reklam şarttır. Sosyal medya reklamları yoğun bir kitlenin barındığı internet ortamına sunulan, insanları markayı tanıtmaya davet eden çağrılardır. Ancak bu çağrılara kulak vermeden önce ne olduğunu öğrenmek gerekir.

Sosyal Medya Reklamları Nedir?

sosyal medya reklamları takipçi getirir mi

Sosyal medya reklamları kullanıcıların tüketici ve üretici olduğu internet alanlarında yapılan, kişiyi ürünü satın almaya ya da firmayı takip etmeye yönlendiren reklam türleridir.

Bir firmanın sosyal medya platformlarında kendilerine ait hesaplarla ya da kayda değer büyüklükte bir kitle tarafından takip edilen kişilerin hesapları aracılığıyla yaptığı reklamların amacı etkileşimdir. Bu etkileşim tüketici konumunda olan kullanıcının ürünü satın alması veya firmayı takip etmesidir. Fakat bunların yanı sıra insanların bu reklamlara karşı gösterdiği ilgi de bir etkileşimdir. Beğeniler, yorumlar, paylaşımlar reklamların internette bir değer bulmasını sağlar.

Bu değer firma için maddi kazanç olarak geri dönme özelliği taşır. Kitlelerin zamanlarının ciddi bir kısmını geçirdiği sosyal ağlardaki reklamlar kimisi için sıradan bir gönderinin yerini tutsa da internetteki ticari faaliyetin dinamik kazanmasına yardımcı olur.

Tanınmak, kitle kazanmak isteyen firmaların sayıları artan bu sosyal medya uygulamalarında yer alması gerekir. Görsel, yazılı, video içeriklerle oluşturulan reklamlar kitlenin ilgisini çekecek biçimde tasarlanır. Reklamın yer alacağı internet ortamı da bu tasarımda etkin bir rol oynar. Dolayısıyla bu farklı reklam türlerini ortaya çıkaran bir durumdur.

Bir firmanın kitlelere etkili bir reklam sunması için hangi türü kullanacağını iyi bilmesi önemlidir.

Sosyal Medya Reklam Türleri

sosyal medya takipçi

İnternet zaman geçtikçe yeni özellikleri bünyesine katarak ilerleyen bir yapıdır. Sosyal medya ağları da bu özelliklerden en dikkat çekenleridir. Markaların dijital pazardaki hakimiyetini güçlendirmek amacıyla sosyal medya reklamları üretmesi doğal bir harekettir.

Sosyal medya platformların farklılığı reklam türlerinin doğmasına sebep olmuştur;

  • Instagram Reklam: Fotoğraf, hikaye ve video paylaşımı ile gerçekleşen bu reklamlar aynı zamanda link paylaşımı ile de gerçekleşir. Firmalar kendi hesaplarını ve popüler kişilerin hesaplarını reklam için kullanır.
  • Facebook Reklam: Görsel, yazılı ve video içerikleriyle yapılan paylaşımlar kullanıcıların sayfalarına algoritmalar sonucu düşer. Aynı zamanda video akışı sırasında da reklamlar kişinin karşısına çıkar.
  • X Reklam: Diğerlerine göre daha az tercih edilen bu reklam türü fotoğraf, video, kısa metin ve linklerin paylaşılması ile sağlanır.
  • Youtube Reklam: Video odaklı olan bu platformda reklam paylaşımları video öncesinde ya da arasında çıkan video içerikleri ile sunulur.
  • TikTok Reklam: Video içeriklerinin paylaşıldığı bu sosyal medya sitesindeki reklamlar çoğunlukla reklam biçiminde yapılır.
  • Snapchat Reklam: 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımların yapıldığı bu platformda reklamlar uygulamada vakit geçiren kullanıcıların karşısına ekranı kaplayacak şekilde, kısa süreliğine çıkar.

Dijital pazarda başarılı olmak isteyen bir marka bu platformlardaki varlığını reklamlar ile duyurur.

Sosyal Medya Reklamları Organik Takipçi Getirir Mi?

social media follower

Hedef kitlenin ilgisini çekmek için hazırlanan sosyal medya reklamları markanın sosyal ağ hesaplarında organik takipçi kazanmasını sağlar.

Organik takipçi; bir firmanın ya da kişinin hesabını doğrudan takip eden ve aktif iletişimde bulunan takipçidir. Beğeni, yorum, paylaşım aracılığıyla aktiflik sağlayan bu takipçiler sosyal medya hesaplarının canlı kalmasını sağlar. Aktif takipçisi artan firmalar bunun etkisini dijital pazarda da görür.

İnternetteki kalabalık ortamlar arasında yer alan sosyal medya platformlarında kitlelere sunulan reklamlar firmaların başarıyı yakalamasında önemli bir yere sahiptir.

Kaynakça:

SOSYAL MEDYA KAVRAMI VE SOSYAL AĞ SİTELERİNDE YER ALAN ONLINE REKLAM UYGULAMALARININ İNCELENMESİ

Sosyal Medya Reklamlarının Markaya Yönelik Tutuma Etkisi: Facebook Üzerinde Bir Uygulama