Skip to main content

Reklam sektörü, işletmelerin satış pazarlama stratejilerinde yönlendirici bir göreve sahiptir. Bu görevin başarılı bir şekilde sonuçlanması için de dijital reklam yönetimi ortaya çıkmıştır. Ürünlerin tanıtılması, kalıcı müşteri profilinin oluşturulması ve çeşitli kampanyaların öne çıkarılmasında reklamlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kaliteli bir yönetim ile karşılanan bu ihtiyaçlar markaların bilinirlik kazanma, daha fazla satış yapma gibi amaçlarının gerçekleşmesine aracı olur.

Peki, bir işletme sahibi olarak dijital reklam sektörünün bir parçası olmak neden önemlidir ve markanıza neler kazandırır? Bu sorunun temelinde dijital reklam yönetimi çerçevesinde uygulanan stratejiler yer almaktadır;

 • Reklam yönetimi, dijital dünyayı meydana getiren web tasarım sitelerinde müşteri profillerine ulaşmak için kullanılmaktadır.
 • Sosyal medya platformları başta olmak üzere birçok dijital platformda bu yönetim modelinin etkileri görülmektedir.
 • Günümüzde müşteri profillerini kapsayan kullanıcıları rahatlıkla bulabildiğimiz bu platformlar ise profesyonel yönetimlerle başarıya ulaşır.
 • Bu nedenle dijital reklam yönetiminin asıl hâkimiyeti sosyal medya ajanslarındadır.

İşletmesini dijital dünyaya taşımak ya da içinde bulunduğu dijital platformları bilinçli ve etkin kullanmak isteyenler çoğunluktadır. Bu istekleri dikkate alarak yazımızın içeriğinde dijital dünyanın reklam yönetiminde aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırdık.

Dijital Reklam Yönetimi Nedir ve Nasıl Çalışır?

dijital reklam

Online medya platformları üzerinden reklamlar oluşturan ve bu reklamları kullanıcılara ulaştıran sisteme dijital reklam yönetimi denir. Online kullanıma özel hazırlanan dijital reklamlar işletmelerin güncelde kalmasını sağlar. Dijital reklamların asıl amacı ise kısa sürede çok kişiye ulaşarak marka imajını zirveye taşımaktır. Böylelikle işletmeler, tüm alanlarda ürünlerini en kaliteli şekilde müşterilerine ulaştırmaktadır.

Bu reklam yönetimi;

 • Markanın kimliğini ve taleplerini anlar.
 • Hedef kitleyi tanır.
 • Elde ettiği veriler sonucu uygun bir kanal seçer.
 • Reklamları hem markanın istekleri hem de hedef kitlenin beklentisi doğrultusunda gerçekleştirir.
 • Reklamın aldığı etkileşimi ölçerek bir sonraki hamleyi planlar.

Her geçen gün kullanıcı kitlesi genişleyen online platformlarda hedef kitleleri oluşturmak zorlu bir süreçtir. Çünkü kullanıcıların yaş aralıklarıyla ilgi alanları büyük farklılıklar göstermektedir. Farklılıklar içerisinde belli bir grup oluşturmak ve bu grubu marka üzerine yoğunlaştırmak güçtür. Bu nedenle de dijital reklamlar belli hedef kitlenin oluşumunda zannedildiğinden daha etkilidir. Ancak bu etkiyi gerçekleştirmek de başarılı bir yönetim biçimiyle mümkündür.

Dijital dünya her ne kadar geniş ve karmaşık görünse de reklam yönetiminin çalışma biçimi yol göstericidir. Ayrıca birçok farklı kanallarda da dijital reklamları kullanabilirsiniz.

Dijital Reklam Yönetimi ile Hangi Kanallarda Reklam Yapabilirsiniz?

İnternet aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılan dijital reklam yönetimi birçok alanda kullanılmaktadır. İşletmelerin marka değerinin yansıyacağı bu alanların başında ise sosyal medya gelmektedir. Potansiyel müşteri arayışı için geliştirilen dijital reklamlar arama motorları, web siteleri ve e-posta adreslerinde de kullanıma açıktır;

 • Facebook, Instagram, Pinterest, Youtube ve Snapchat gibi geniş kullanıcı kitlelerine sahip platformlar sosyal medyayı oluşturmaktadır. Dijital reklamların sosyal medya içerisinde bu denli yaygınlaşması ise her kesim kullanıcıyı bünyesinde bulundurmasından kaynaklıdır. Aynı zamanda sosyal medyalar aracılığıyla marka bilinirliği de kısa sürede yaygınlaşmaktadır.
 • E-postalar ise şirketlerin müşterilerle birebir iletişim kurmalarını ve taleplere kısa sürede doğrudan cevap vermelerini sağlar. Böylece e-postalar için hazırlanmış dijital reklamlar çoğunlukla özel içeriklerden oluşur. Kullanıcıların dikkatini çekme noktasında da diğer kanallara göre daha başarılıdır.
 • Web sitelerinde de dijital reklamların halkla iletişim yönü ağır basmaktadır. Sosyal medyalar ve e-posta adresleri üyelik ve kişisel bilgi talep ettiği için kullanıcılar bağımsız giriş yapamazlar. Web siteleri ise bu zorunluluğu bulundurmadığı için gün içerisinde birbirinden bağımsız pek çok kullanıcı ziyareti gerçekleşir. Bu nedenle de reklam yönetimine halkla ilişkiler benzetmesi yapılmaktadır.
 • Reklam yönetiminin bir diğer alanı ise arama motorlarıdır. Arama motorlarında kullanılan dijital reklamların içeriği soru cevap üzerinde şekillenmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi arama motorları bir arayışın karşılık bulduğu online platformlardır. Bu alanda kullanılan dijital reklamlar, müşterilerin istediklerini bulmalarına yardımcı olur.

Bu kanallar doğrultusunda dijital reklam yönetimi pazarlama stratejilerinin de bir parçasıdır. Online kanallar üzerinden müşterilerin karşılarına çıkan dijital reklamlar, işletmelerin dış dünyada gerçekleştiremeyeceği tanıtım hızına sahiptir. Çok kısa bir süre içerisinde çok sayıda müşteriye, en hızlı biçimde işletmelerin ürünleri hakkında bilgi verir. Bunun yanı sıra satışların artışına da katkısı büyüktür. Dolayısıyla dijital reklam yönetiminin etkili stratejileri bulunmaktadır.

Dijital Reklam Yönetimi İçin Etkili Stratejiler Nelerdir?

dijital reklam yönetimi

Dijital reklam yönetimi, online platformlardaki etkili bir tercih olsa da her kullanımı başarıya ulaştırmaz. Özellikle kullanıcılara hitap etmede ve müşteri profilini oluşturmada kullanılan dijital reklamların yönetimi stratejik olmalıdır. Etkili bir stratejinin temelinde ise marka değeri, kullanılan kanal ve dijital reklam üçlüsü yer alır. Bahsi geçen bu üçlünün birbiriyle bağlantısı dikkat çeken bir uyuma sahip olmalıdır. Elbette tüm bu uyum gerektiren unsurlar belli stratejiler etrafında şekillenmektedir;

 • Sosyal Medya Yönetimi: Dijital reklamların yer aldığı önemli kanallardan biridir. Bu kanallar, kullanıcılarla kurulan iletişimde önemli bir role sahiptir. İçerikler, kullanıcılarla gerçekleştiren etkileşimler dijital reklam yönetimi için önemli bir stratejidir.
 • Web Siteleri: İşletmelerin dijital dünyada yer aldığının somut göstergesi web siteleridir. Hedef kitleleri marka değeri ile tanıştırmak ve satışları hareketlendirmek için dijital reklam yönetiminde ideal bir platformdur. Genel olarak işletmelerin dijital varlıklarının reklamlar üzerinden korunması da sağlanmaktadır.
 • SEO ile SEM: Dijital tüm kanalları etkili bir biçimde kullanmayı sağlayan arama motoru optimizasyona SEO denir. Arama motoru üzerinden birçok kanalda gerçekleştirilen reklamcılığa da SEM denilmektedir. İşletmelerin satış stratejileri ve marka değerinin korunması için bu alanlarda kullanılan stratejiler dijital reklam yönetimi bünyesindedir.
 • E-posta Adresleri: Oluşturulan hedef kitlenin sabit kalmasında e-postaların yeri önemlidir. Kampanya ve içerikleri yansıtan reklamlar, var olan müşterilere doğrudan gönderilmektedir. Böylece satışların belli bir oranda kalması, işletmenin bulunduğu konumu koruması kolaylaşır.

Yukarıda bahsedilen kanallar dijital reklam yönetiminde stratejik hamlelerle daha etkin kullanılmaktadır. Bununla dijital reklamların bünyesinde takip edilen stratejiler de başarılı sonuçlar getirmektedir;

 • Öncelikle işletmenin hedef kitlesi ile marka değerinin birbiriyle örtüşmesi gereklidir. Bir diğer ifade şekli ile işletmeler verimsiz kalabalıktan uzak durmalılardır. Bunun yerine markalarının yükselişini artıran müşteri profilleri yer almalıdır.
 • Daha sonraki aşama ise marka ve ürünlere uygun satış stratejisi için gerekli kampanyalar oluşturmaktır.
 • İlerleyen süreçlerdeyse kampanyaların hangi kanallarda nasıl performanslar gösterdiği takip edilmelidir. Takip süreci de veri toplama ve analiz etmeyle gerçekleşir.

Fakat bu stratejilerin başarıyla sonuçlanması için hedef kitleyi doğru bir şekilde seçmek gerekir.

Dijital Reklam Yönetimi İçin Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitle, işletmelerin hem satış pazarlamasını yönlendiren hem de marka değerini etkileyen bir güçtür. Bu gücü etkili kullanmak da dijital reklam yönetimi bünyesindedir;

 • İlk olarak kullanıcıların yaş aralığı belirlenmelisiniz.
 • Daha sonra kullanıcıların ilgi alanları analiz edin.
 • Satış stratejileri için hangi konumlardan ulaştıklarını da dikkate almayı unutmayın.
 • Konumlarıyla birlikte kullandıkları kanalları (Dijital platformları) da inceleyin.
 • Son olarak kullanıcıların gelir dağılımını da göz önünde bulundurun.

Tüm bu unsurlar hedef kitlenizi meydana getiren çerçeveyi ortaya çıkaracaktır. Hedef kitle, satışları etkileyeceği için doğrudan kampanyaların yönüne de etki eder. Kampanyaların sonuçlarına ulaşmak istediğiniz ölçümlerde de işiniz kolaylaşır.

Dijital Reklam Yönetimi İle Kampanya Performansı Nasıl Ölçülür?

Dijital Reklam Yönetimi İle Kampanya Performansı Nasıl Ölçülür?

Satışların ilerleyişi, reklamların aldığı etkileşimler, ortaya çıkan maliyet ve kazanç karşılaştırılması için kampanya performansı ölçülmelidir. Çünkü işletmenin geleceğindeki hamleler ve stratejiler bu ölçüm sonucuyla birlikte yönlendirilmektedir. Bu nedenle dijital reklam yönetimi aracılığı ile kampanya performansını analiz edebilirsiniz.

Kampanyanın pek çok kanalda paylaşılmasından sonra aldığı etkileşimleri inceleyerek ölçüme başlanmaktadır. Bunun için de

 • Görüntülenme sayısı
 • Günlük, haftalık ziyaretçi sayısı
 • Geri dönüşümler
 • Satış grafiği dikkate alınmaktadır.

Kampanya performansı hedef kitle ile yönlendirildiği gibi işletmelerin bütçesini kontrol altına almayı da amaçlar. İyi belirlenmiş hedef kitleler için hazırlanan doğru kampanyalar işletmelerin bütçelerini sarsıntıya uğratmadan başarılı sonuçlar verir.

Dijital Reklam Yönetimi ile Bütçenizi Nasıl Kontrol Altında Tutabilirsiniz?

Dijital reklam yönetimi içeriğinde online platformları bulundurmasından kaynaklı maliyeti yüksek hissettirebilir. Ancak yerinde yapılan kampanyalar ve doğru hedef kitleyi etkileyen reklamlarla işletmenizin bütçesini kontrol edebilirsiniz.

Bütçe kontrolü için yapmanız gereken ilk hamle reklam analizleridir. Dijital reklamlarınızın ulaştığı kullanıcılar ve aldığı geri dönüşler sayesinde harcamalarınızın karşılık alıp almadığını göreceksiniz. Böylece bir sonraki adımlarınızın yönü belirlenmiş olacaktır. Diğer yandan satış kontrolleri de çalışmalarınızın bir yansımasıdır. Reklam yönetimi bünyesiyle yürütülen çalışmaların hem başarısı hem de bütçe kontrolü sağlanmaktadır.

Dijital reklam yönetimi, işletmelerin online satış pazarlamasındaki tüm koordinatörlüklerini yapmaktadır. Dijital kanallarda hedef kitleye ulaşmak, satışları arttırmak ve marka değerini korumak için ihtiyacınız olan bir yönetim şeklidir.

Kaynaklar

 

Error: Contact form not found.