Skip to main content

Yapay zekanın neredeyse her alanda kendisini göstermesi yeni yapay zeka modellerini ortaya çıkarıyor. Google’ın son ürünü olan Gemini AI de bunlardan biri. Mevcut dijital zekalara rakip olarak ortaya çıkan bu Google imzalı yapay zeka sahip olduğu pek çok kabiliyet ile verimli bir hizmet sunuyor.

Çok dilli yapısı ile öne çıkan bu yapay zeka, Google’ın altyapısına sahip olduğu için oldukça bilgili. Bu bilgileri ise çok dilli yapısıyla sunma şansına sahip. Ancak bu özelliği yeni nesil dijital zekayı öne çıkaran ve ona alkış kazandıran özellik değil.

Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından geliştirilen bu model ses ve videoları anlama becerisi ile takdir topluyor. Alışılmış yapay zekalardan daha iyi bir algılama becerisi olan bu model böylece daha kapsamlı bir işlev gösteriyor.

Mobil cihazlar üzerinde de kullanılabilen bu model, dijitalin olduğu her yerde var olmayı amaçlıyor. ‘Yeni bir yapay zeka döneminin başlangıcı’ olarak sunulan bu yapay zekaya dair beklenti yüksek.

Yapay zeka, hayatın birçok alanında kullanılmaya başlandı. Özellikle dijital mecralarda yapay zekanın adının geçmediği yer neredeyse yok. Fakat bu modellerden ‘gerçek’ bir verim almak için detaylı bir komut sistemi gerekiyor. ChatGPT’nin yükselişte olduğu bu alandaki dijital zekalar komut üzerine çalışmalarını şekillendiriyor. Dolayısıyla modellerin algılama becerisi geliştikçe komutların tam karşılığını bulması mümkün.

Bu yeni yapay zeka da bu konuda öne çıkıyor. Metin ve görselin yanı sıra ses ve videoları da algılayabilen Gemini AI alışılmış, rutin hizmetin ötesine geçiyor. Üstelik bu yapay zeka farklı versiyonlarıyla da daha gelişmiş bir hizmet sunuyor.

Gemini AI Kaç Versiyona Sahip?

geminiGoogle yeni yapay zekasını pek çok ihtiyaca cevap vermesi üzerine tasarladı. Ancak bunu da minimal ve sade bir düzeyde tutmak için Gemini AI üç farklı versiyon ile sunuldu. Bunlar;

 • Gemini Nano: Bu versiyon yapay zekanın akıllı telefonlarda çalışmasını sağlar. Harici bir sunucuya gerek kalmadan yapay zekanın verimli bir şekilde işlev göstermesi için Nano oluşturulmuştur. Sohbet uygulaması ya da metin düzenlemesi gibi işlemlerin mobil cihazlarda da gerçekleşmesini sağlayan bir modeldir.
 • Gemini Pro: Google’ın sohbet botu olan Bard’ın bu yapay zeka ile desteklenmesi için Gemini Pro tasarlanmıştır. Google’ın veri merkezinden beslenen bu model, hızlı bir şekilde yanıt vermesinin dışında ‘karmaşık’ olan sorgulamaları da çözümleme becerisine sahip.
 • Gemini Ultra: Test aşamasında olan Gemini Ultra, ‘en karmaşık’ komutları çözümlemek adına oluşturulan bir modeldir. Test aşamalarının tamamlanmasının ardından sunulacak olan bu model sayesinde yapay zeka en karmaşık komutlara dahi yanıt veren bir özellik edinecek.

Versiyonları bu şekilde olan Gemini AI, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitlenmiş biçimde sunulur. Böylece kullanıcının yapay zekayı yetersiz bulup farklı alternatifler aramasına fırsat verilmez.

Gemini AI ve Uzmanlık Alanları

Yeni bir yapay zeka dönemini başlatacağı iddia edilen Gemini AI sahip olduğu uzman özellikler sayesinde kullanıcının ihtiyacına cevap verir. Bu dijital modelin yetkinlikleri ise;

 • Bilgisayar aracılığıyla algılama. Yapay zeka bu sayede karşılaştığı nesnelerin ne olduğunu çözebilir, ona dair fikir yürütebilir.
 • Veri kontrolü sağlar. Çok kaynaklı verilerin birleşmesini sağlayan bu model aynı zamanda verilerin planlanmasında ve izlenmesinde de rol alır.
 • Yapay zekanın kendisini göstermeye başladığı alanlardan biri sağlıktır. Dolayısıyla bu model de sağlık bazlı hizmetler vermektedir. Kişiselleştirilmiş sağlık hizmeti gibi özellikler Gemini AI’nın sağlık sürecini takip etmesini sağlar.
 • Entregre teknolojiler de bu modelin yetkinliklerinin arasındadır. Verilerin birleşimi, alan bilgisinin aktarımı gibi faaliyetler yapay zekanın teknolojiye olan hakimiyetini sergiler.

Bu becerileri ile kullanıcıların karşısına çıkan yapay zeka verimli bir işlev gösterir.

Gemini AI Nasıl Kullanılır?

yapay zeka gemini aiDahili ve harici testler yaparak Gemini AI modelinin güvenli bir biçimde kullanılmasını sağlayan Google, bu yapay zekanın kullanımı için bir Google hesabına sahip olmayı zorunlu kılıyor. Her Google aracında olduğu gibi bu yapay zeka modeli de Google hesabı vasıtasıyla kullanılıyor. Bu dijital modelden yararlanmak için;

 • Google hesabı ile Google Bard’a giriş yapın.
 • Sohbet botu olan Bard’a istediğiniz soruyu yöneltin.
 • Aldığınız cevap üzerinde sorunun karmaşıklığını arttırarak Gemini’yi test edin.

Henüz oldukça yeni olan yapay zekanın popülarite kazanması ve tamamıyla işlev göstermesi biraz zaman alacak. Ancak her açıdan onay ve takdir kazanan yapay zeka tıpkı rakipleri gibi, hatta onlardan çok daha hızlı ve pratik şekilde hizmet verecek.

Gemini AI’nın Diğer Yapay Zeka Modellerinden Farkı Nedir?

yapay zeka aiGemini AI, genç bir yapay zeka modelidir. Bu nedenle teknolojinin son gelişmelerinden faydalanma şansı vardır. Ayrıca Google destekli bir model oluşu onu daha kapsamlı bir hale getirir. Ancak bu, onu diğer modellerden ayıran temel özellik değildir. Bu yapay zekayı diğerlerinden ayıran şey;

 • Söz ve video algılama becerisinin gelişmiş olması,
 • Farklı ihtiyaçlara cevap verecek versiyonlar barındırması,
 • Yerel çok modlu özelliği olması,
 • Çok dilli bir yapı ile beslenmesi,
 • Odağında ‘karmaşık’ komut ve durumları çözmek olmasıdır.

Bütün bunlar, bu genç yapay zeka modelinin diğerlerinden farkıdır. Geçmiş ve sınırlı verilerden beslenen yapay zekalara kıyasla daha dinamik bir yapıya sahip olan bu model etkileyici bir hizmetin kapılarını aralar.

Yapay zekaya yeni bir soluk getireceği iddia edilen bu modelin rakiplerini ne kadar zaman sonra gölgede bırakacağını zaman ve kullanıcıların tercihi gösterecek.

Kapsamlı bir işlev sunan Gemini AI sizi bekliyor.