Skip to main content

Google’ın farklı türlerde reklam sunduğu reklamcılık hizmeti Google Ads adını alır. Google Ads reklam verme ile dijital pazarda varlıklarını sürdürmek isteyen markalar hedef kitlesine ulaşma şansına kavuşur.

Arama motorunda, çeşitli uygulamalarda, YouTube videolarında kullanıcının karşısında çıkan reklamlar markanın bilinirlik kazanma amacına göre şekillenen reklam kampanyaları Google kontrolünde internetin farklı noktalarında beden bulur.

Potansiyel müşterilerin sizi görmesi, reklamınızı tüketmesi için Google’ın koyduğu kurallara göre hareket etmeniz gerekir. Hedef kitlenizi ve amacınızı belirledikten sonra Google’da reklam vermek için geçmeniz gereken aşamalar;

 • Google hesabına sahip olduktan sonra Google Ads üzerinden ‘başlayın’ butonuna tıklayarak reklam sürecinize ilk adımı atın.
 • Reklam kampanyası oluştururken sizi karşılayacak ilk şey ‘anahtar kelime’dir. Mesajınızı potansiyel müşterinize iletecek olan reklamda yer alan anahtar kelimeyi seçerken hedef kitle, rakip analizi ve kelimenin aranma hacminden faydalanabilirsiniz.
 • Kampanyanın ayarlarını belirleyiniz. Bu ayarlar;
  • Konum
  • Dil hedefi
  • Reklamın yayın saati
  • Hedeflenen ağ
  • Günlük bütçe
 • Kampanyanın ayrıntıları çizildikten sonra ise ‘reklam metnini’ oluşturunuz. Bu metin kullanıcının karşısına çıkacağı için ayrıca özen göstermeniz gereken bir aşamadır.
 • Uzantıları kullanarak reklamınız ile web sitenize uzanan bağlantıları kullanıcılara sunabilirsiniz.
 • Reklamın ‘dönüşümünü’ ölçebilirsiniz. Google Ads’in sunduğu bu hizmet sayesinde reklamınızın ne kadar etkileşim kazandığını görebilirsiniz.
 • Reklam kampanyanız için ayırdığınız bütçe ile reklam sürecinizi tamamlarsınız.

Google Ads reklam verme bu aşamalardan geçerek gerçekleşir. İnternette markanın görünürlük kazanmasına yardımcı olan Google hizmeti sayesinde kazanılan birçok artı mevcuttur. Markanın pratik aşamaları uygulayarak sahip olduğu reklam kampanyası ona birçok şey kazandırarak dijitalde daha etkili bir kimlik edinmesini sağlar.

Şimdi beraber Google’ın sunduğu reklamların ne işe yaradığına göz atalım.

Google Ads Reklam Verme Ne İşe Yarar?

Google Ads reklam verme ne işe yarar

Farklı reklam modelleriyle markalara web sitelerinde, arama motorunda, YouTube’da ya da internet uygulamalarında reklam sergileme hizmeti sunan Google Ads marka için birçok artı taşır. Google Ads reklam verme ile;

 • Markanızın potansiyel müşterisi ve dönüşümü artar.
 • Çevrimiçi satışlarınızda yükselme olur.
 • Mağazanızı ziyaret eden müşteri trafiğinde artış yaşanır.
 • Markanız daha fazla kişi tarafından görülür.
 • Uygulama oluşturduğunuzda doğru kişilerin karşısına çıkararak etkileşim kazanırsınız.
 • Kullanıcılar doğru anahtar kelime sorgulamasının ardından markanın sunduğu reklam ve mesaja kolayca ulaşır.
 • Reklam sayesinde marka müşterisine sunacağı ürün veya hizmeti tanıtma şansı elde eder.
 • Reklam oluşturma aşamasında bulunan detaylar sayesinde reklamın hangi dil ve konum aramalarında çıkacağının belirlenmesi ile hedef kitleye doğrudan ulaşma imkanı vardır.
 • Kontrol edilebilen bütçe sayesinde aşırı harcama yapılmadan reklama sahip olunur.

Markanızın dijital pazarda çok daha dinamik bir hale gelmesini sağlayan Google Ads sayesinde oluşturduğunuz reklam hak ettiği değeri görür ve bunu markanıza yansıtır. Reklamınızda taşıdığınız mesaj bilinirlik elde etme ve satışları yükseltme amacına ulaşır.

Markaların amacını gerçekleştiren bu reklam hizmetinin hangi türlere sahip olduğunu birlikte inceleyelim.

Google Ads Reklam Verme Türleri

Google Ads internette farklı biçimlerde görünürlük kazanmanızı sağlar. Dijital dünyanın farklı alanlarında yer alan reklamlar sayesinde markalar daha fazla kullanıcıya ulaşır ve kendilerini geniş bir kitleye tanıtır. Google Ads reklam verme sahip olduğu farklı türler ile markanın görünürlüğüne imza atar. Bu türler;

 • Arama Motoru Reklamı
 • Görüntülü Reklam
 • Alışveriş Reklamı
 • Video (Youtube) Reklamı
 • Uygulama Reklamı

Google’ın sunduğu reklam hizmeti bu alanlara göre şekillenir. Markanın görünürlük kazanmak istediği alanı seçmesi ve amacını belirlemesi doğrultusunda şekillenen reklam türleri markanın mesajını kullanıcıya iletir. Markanın ürün ya da hizmetlerini tanıtmasını sağlayan reklamların ne olduğuna gelin daha ayrıntılı bakalım.

Arama Motoru Reklamı

Arama motoru her gün milyonlarca sorgulamanın yapıldığı dijital bir ortamdır. Burada yer alan reklamların potansiyel müşterilere ulaşma ihtimali ise oldukça yüksektir. Arama motorunda bulunan reklamlar ile markanın sunduğu ürün veya hizmetler çok daha kolay değerlendirilir. Ancak bunun için Google Ads reklam verme sürecinde doğru anahtar kelimeyi kullanmak şarttır.

Anahtar kelime ile reklamınız kullanıcıların sıklıkla sorduğu ‘ne, nereye, nasıl, nereden satın almalıyım’ gibi sorulara cevap olarak çıkar. İlgili anahtar kelimeler sayesinde reklam görünürlük kazanır. Böylece markanın içerdiği hizmete ya da reklamın taşıdığı anahtar kelimeye göre reklam geniş bir kitleye sergilenir.

Doğru, planlı bütçe ile yapılan reklam kampanyası yatırımınızın karşılığını en üst düzeyde bulmasını sağlar. Zamandan tasarruf sağlayan reklam süreci markaya ‘en iyi’ performans dönütünü armağan eder. Arama motoru reklamıyla marka ‘anahtar kelime’ ile her daim kullanıcıyı selamlar.

Görüntülü Reklam

google ads youtube

Markanızı ‘görsel’ bağlantılarla tanıtmak istediğinizde kullanabileceğiniz görüntülü reklam, Google Ads reklam verme hizmetinin bir parçasıdır. YouTube videolarında, e-posta kontrollerinde ya da uygulamalarda kullanıcının karşısına çıkan bu reklamlar markanın müşterilerine onların ilgi alanları doğrultusunda ulaşmasını sağlar.

Geniş bir kitleye erişme imkanına sahip olan görüntülü reklam kampanyaları potansiyel müşterilerin göz attığı noktalarla bağlantı kurar. İlgi alanı ya da kurumsal çerçevede kurulan bağlantılar reklamın amacına ulaşmasını sağlar.

Basit adımlarla ortaya çıkan görüntülü reklam için;

 • Öncelikle, kampanya oluşturmalısınız. Kampanyanızda görsel ve metni bir arada kullanabilir, ürün ya da hizmetlerinizi anahtar kelimelerle eşleşen görsellerle sergileyebilirsiniz.
 • Reklamınızın etkileşim alması adına doğru hedef kitleye ulaşması gerekir. Bunun için de hedef kitlenin ilgi alanları ve demografik özelliklerine göre reklamın ne zaman ve nasıl yayınlanacağı belirlenir.
 • Bütçe belirleyerek reklamınızın dijitaldeki hayatı başlatın.

Bu aşamalar sonucu ortaya çıkan reklam ile hedef kitlenize mesajınızı görsel bağlantılar ile sunabilirsiniz.

Alışveriş Reklamı

Ürünlerinizi sergileme fırsatı sunan alışveriş reklamı, pazardaki ürünlerinizi araya kullanıcıya ulaşır ve onları satın almaya teşvik eder. İnternette alışveriş yapan kitleye yönelik olan bu reklamlar ürünün yanı sıra fiyat bilgisini de sunar.

Markanın doğru hedef kitleye ulaşarak gerçekleştirdiği alışveriş sürecinde bir motivasyon olan reklam seçilen ‘amaç’ ile şekillenir;

 • Satış yapma
 • Potansiyel müşteri kazanma
 • Web site trafiğini arttırma

Bu amaçlara göre farklılık kazanan alışveriş reklamları ürünlerinizi sergilemenin en etkili yoludur. Fotoğraf, başlık, fiyat, mağaza adı gibi detaylarla sergilenen reklam sahip olduğu optimizasyon ile ölçülür, bir sonraki adımın daha verimli olmasını sağlar. Bu reklam süreci;

 • Ürünlerinizi Google Merchant Center’a yüklenmesi,
 • Kampanyanızın oluşturulması,
 • Bütçe belirlenmesi ile gerçekleşir.

Böylece ortaya kitleyi satın almaya yönelten bir reklam çıkar.

Video (YouTube) Reklamı

Kullanıcıların tükettikleri videoları bir araç olarak kullanmak Google Ads reklam verme hizmetinin sunduğu bir ayrıcalıktır. Potansiyel müşterilere videolar vasıtasıyla ulaşmak daha hızlı sonuç almayı sağlar. YouTube üzerinde yayınlanan videolarda gerçekleşen reklamlar ile markanızın amaçladığı bilinirliği kazanması çok daha muhtemeldir.

YouTube markanızın müşteriler ile sağlam bir bağ kurmasını sağlar. Reklam için ayırdığınız bütçenin her kuruşuna karşılık veren reklam hizmeti YouTube izleyicilerini müşteriye çevirmek için kullanılır. Google verilerinden yararlanan reklamlar doğru zamanda doğru kişi ile eşleşerek tüketilir. Böylece reklam kampanyası ile daha fazla satış, abone ve web site ziyareti elde edilir.

Video reklamını oluşturmak için;

 • Markanız için bir kanal açın. Bu kanalda markanızın etkileşim kazanması için paylaşımda bulunun.
 • Güvenilir ve yaratıcı bir marka olduğunuzu göstermek adına ‘başarı hikayeleri’ anlatabilirsiniz.
 • Hedef kitleye hitap eden bir video kampanyası oluşturun. Bu kampanyanın ölçümü sonrasında ise daha iyi sonuçlar almak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

Video reklamları sayesinde markanızın daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayın.

Uygulama Reklamı

Markanızın oluşturduğu bir uygulamaya sahipseniz, uygulama reklamı ile tanıtabilirsiniz. Uygulamanızın taşıdığı benzer özelliklere sahip uygulamalara ilgi duyan hedef kitlenin karşısına çıkmak için kullanılan Google Ads reklam verme hizmeti ile birçok platformdan müşteriye erişme imkanınız vardır.

Dönüşüm sağlama potansiyeli yüksek olan kullanıcıları bulmayı hedefleyen bu reklam ile uygulamanız Google’ın en büyük mülklerinde yayınlanma şansını yakalar. Elde edilen mevcut hedef kitlenin korunmasını sağlayan reklam kampanyası uygulama için etkileşim toplar. Uygulama reklamının optimizasyonu sayesinde ölçüm yapılır ve bunun doğrultusunda bir sonraki reklam kampanyası tasarlanır.

Hedeflerin belirlenmesi ve bütçenin seçilmesinin ardından uygulama reklamınızı oluşturup müşterilerinize ulaşırsınız.

Google Ads reklam verme hizmeti internetin birçok alanında görünürlük elde eder ve markanızın kazandığı bilinirliğin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kaynakça:

DİJİTAL PAZARLAMADA İNTERNET REKLAMCILIĞININ MARKA BİLİNİRLİĞİNE ETKİSİ

İletişim Çalışmaları

İNTERNET REKLAMLARI YAPIM SÜRECİ: GOOGLE REKLAMLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME