Skip to main content

Arama motoru Google’ın bir hizmeti olan Google Data Studio bir raporlama hizmetidir. Eski adı Google Looker Studio olan bu raporlama hizmeti, bir firmaya ait olan ve farklı platformlardan elde edilen verileri hızlı ve anlaşılır bir biçimde rapor haline getirir.

E-ticarette bulunan bir firma birçok dijital platformda yer alır. Web sitesi, çeşitli sosyal medya hesapları bu platformları oluşturur. Firmanın sahip olduğu ürün ve hizmeti dijital pazara sunması onların tüketimi için yeterli değildir. İnternetteki kitlenin bu tüketimde bulunması için firmanın ilgi çekmesi şarttır. Bu amaç doğrultusunda hareket eden firmanın aştığı yolu, attığı her adımı analiz etmek için Google Ads, SEO, Google Analytics gibi unsurlar vardır. Fakat hepsinin bir araya geldiği Google Data Studio firmanın ne noktada olduğunu öğrenmesi için kullanacağı en pratik yoldur.

Ama firma her şeyin öncesinde bu raporlama hizmetinin tam olarak ne olduğunu keşfetmelidir.

Google Data Studio (Looker) Nedir?

google data studio

Dijital pazarda varlığını sürdüren bir firmanın geleceğine dair yaptığı her planlama geçmiş verileriyle ortaya çıkar. Google Data Studio firmanın sahip olduğu bütün verilerin bir araya gelişiyle oluşturulan bir raporlama sistemidir.

Google tarafından sunulan ve ücretsiz olan bu araç verileri görselleştirmek ve raporlamak için kullanılır. Data Studio sayesinde firmalar verilerini çok daha rahat analiz eder, görsel hale gelen verilerden daha fazla faydalanırlar.

Rekabetin yüksek olduğu dijital pazarda firmaların başarıya ulaşması için ne durumda olduğunu bilmesi gerekir. Firmanın sahip olduğu potansiyel müşteriden web sitesinin aldığı etkileşime kadar yapılan her analizin bir çatı altında toplandığı Looker adıyla da anılan bu hizmet Google’ın firmalara sunduğu kolaylıklardan biridir.

Google hesabı aracılığıyla kullanılan bu hizmet firmanın verilerini anlamlı bir biçime kavuşturan bir raporlama türüdür.

Data Studio Ne İşe Yarar?

Bir firmanın dijital pazarda geçirdiği sürecin başarılı olup olmadığını keşfetmek için sahip olduğu verileri incelerken kullanılan Google Data Studio firmanın durumunu en anlaşılır şekilde ortaya koyar. Pratik bir raporlama hizmeti olan Data Studio;

 • Firmanın sahip olduğu tüm verileri tek bir çatı altında toplayarak analiz eder, raporlar.
 • Hedef kitle analizi, web sitesinin organik trafiği, site hızı, alınan etkileşim gibi birçok detayın veriler eşliğinde firmaya nasıl bir katkıda bulunduğu somut hale getirilir.
 • Veriler kolayca filtrelenir. Zaman dilimi, demografik özellikler ya da firmanın tercih ettiği başka bir özelliğin etrafında veriler kategorilere ayrılır.
 • Firmanın bütün verilerin tek bir yerde olması yönetilmesini ve takip edilmesini kolaylaştırır.
 • Raporun bütün ekibe ulaşmasını sağlar.
 • Raporların görsel olarak sunulması için firmaya özel şablon seçenekleri vardır. Firma raporunu seçtiği şablon ile alır.
 • Düzenli takip edilmesi için raporlar zamanlanarak ilgili kişilere gönderilir.
 • Kullanımı oldukça basittir. Google hesabı ile bağlanılan pratik bir hizmettir.

Bütün bu detayların gerçekleşmesine yarayan Google Data Studio firmaların verilerini anlamasını ve daha sağlam adımlar atmasını sağlar.

Neden Google Data Studio Kullanılmalıdır?

google data

Dijital pazarda firmaların daha etkili adımlar atması için ihtiyacı olan raporu en anlaşılır biçimde Google Data Studio hizmeti sunmaktadır. Bütün verilerin bir araya geldiği bu raporlama sistemi verilerin düzgün bir şekilde analiz edilmesi ve anlamlandırılması için kullanılmalıdır.

Verilerin topluluğu açısından büyük kolaylık sağlayan Data Studio bedava olduğu için de tercih edilmektedir. Filtreleme ve özelleştirme özelliklerine sahip olan bu raporlama hizmeti firmaya merak ettiği, öğrenmek istediği şey hakkında asıl bilgiyi vermek için kullanılan bir yöntemdir. Google’ın kendisine ait olan Search Console, Google Analytics gibi diğer analiz hizmetlerini de bünyesinde barından Looker hizmeti ortak kullanma ve paylaşma özelliği sayesinde firmanın geneli tarafından incelenme şansına sahiptir.

Firmanın kendisine dair merak ettiği ve geliştirmek istediği ne varsa bu rapor sayesinde keşfetmesi mümkündür. Peki bu raporlama nasıl gerçekleşir? Şimdi ona bakalım.

Google Data Studio ile Raporlama

Google Data Studio raporlama hizmetinden faydalanmak için de firmanın bir Google hesabı olması gerekir. Firmanın mevcut durumuna ulaşırken attığı her adım internette bir veri olarak karşılık bulur. Bu verilerin toplanıp analiz edilmesi ve ardından firmanın ne durumda olduğunu göstermesi ‘raporlama’dır. Bu hizmete ulaşmak kolaydır.

Firma Google hesabına girdiğinde ‘rapor’ butonu sayesinde her şey kolaylıkla gerçekleştirir. Google’ın sahip olduğu bütün analiz araçlarının kullanıldığı Data Studio firmanın öğrenmek istediği şeye göre filtreleme seçeneğine sahiptir. Veri kaynaklarının yüklendiği raporlama hizmeti ayrıca farklı grafik çeşitlerini de bünyesinde barındırır. Bu sayede firma raporunu en anlaşılır şekilde elde etme fırsatıyla karşılaşır.

Oluşturulan raporda yazı ve grafik haricinde görsel kullanımı da mümkündür. Raporun ne kadar zengin olacağını sahip olduğu veriler ve firmanın isteği belirler. Bu açıdan Google Data Studio oldukça avantajlı bir raporlama sistemidir.

Data Studio’nun Avantajları Neler?

data studio

Dijital pazarda yer alan bir firmanın konumunu koruması ve kendisini geliştirmesi gerekir. Rekabet ortamının oldukça canlı olduğu internette hayatta kalmanın yolu budur. Google Data Studio ise firmanın bunu nasıl yapacağına dair yol gösteren bir raporlama hizmetidir.

Bir sonraki adımın belirlenmesini sağlayan bu raporun firma için avantajları;

 • Verilerin tamamını aynı anda inceler, bütün olarak anlam kazanmasını sağlar,
 • Rapor paylaşımının kolay olması,
 • Filtreleme seçeneğine sahip oluşuyla firmanın raporda öncelik verdiği unsura odaklanılır,
 • Birçok widget yani bileşenin rapor içinde yer alması,
 • Ücretsiz olması,
 • Kullanımı içinde barındırdığı analiz araçlarına göre daha kolaydır,
 • Firmaların raporu sosyal medyada paylaşma imkanı vardır.

Bütün bu artılar sayesinde bu raporlama hizmeti pazarlama dünyasında bulunan firmalar tarafından tercih edilir.

Firmasının dijital dünyadaki durumunu öğrenmek, bir sonraki adımını buna göre planlamak isteyen herkesin faydalanma şansının olduğu bu hizmet verilerin anlam kazandığı bir sistemdir.

Kaynakça

A Hands-on Guide to Google Data

Google Data Studio