Skip to main content

İçerik yönetim sistemi, dijital içeriklerin oluşumunu sağlayan bir yazılım sistemidir. Ürün satışı yapmak için pazarlama stratejisine ihtiyaç duyan işletmelerin kullanması gereken bu sistem dijital pazarda ideal bir yardımcıdır.

Bu sistemin sağladığı çeşitli avantajlar ile işletmenizi büyütmek ve dijital dünyada sağlam bir konuma yerleşmeniz mümkündür. İçeriklerin dijitalde nasıl boy gösterip size fayda sağlayacağını çözmenize yardımcı olan bu yönetim sisteminin artıları web sitenizin öne geçmesini sağlayan bir hamleyi doğurur. Şimdi bu sistemin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına biraz daha detaylı göz atalım.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dijital içeriklerin oluşturulması ve üzerinde çalışmalar yapılmasını sağlayan yazılıma, içerik yönetim sistemi denir. CMS (content manager system) şeklinde kısaltılarak web sitesi içerisindeki görsellerden metinlere ve bağlantı adreslerine kadar tüm içerikleri düzenler. İlk defa karşılaşanlar veya web sitelerinde kullanmayı düşünenler için CMS, web sitesinin tüm içeriğini yönetmektedir. Bu yönetim sisteminin çalışma prensiplerini ise üç aşamada gruplandırmak mümkündür;

 1. Belge Yönetim Sistemi: Web sitesi içerisindeki ürünlerin basılması ve multimedya alanlarda dağıtılmasını sağlar.
 2. Kuruluş İçerik Yönetim Sistemi: İşletme tabanlı olarak da ifade edilen web sitesinin kuruluşunda (veri tabanında) etkili bir yönetimdir.
 3. Web İçerik Yönetim Sistemi: CMS için en kullanışlı yönetimdir. Site içerisindeki içeriklerin dijital platformlardaki işleyişinden sorumludur.

Bu web yönetim biçimini herhangi bir kod olmadan da kullanabilirsiniz. Ayrıca çalışma şekli olarak da web sayfası oluşturmanıza ve içeriğine görsel, metin, video gibi eklemeler yapmanıza olanak verir. CMS kullanımıyla elde edeceğiniz pek çok avantaj vardır.

Web Tasarımda CMS’nin Sağladığı Avantajlar

İçerik Yönetim Sistemi ve Hız Etkisi

Sayfanıza veri tabanında depolama olanağı veren CMS ile sayfanıza dijital platformların avantajlarını sunarsınız;

 • Arayüz
 • Çoklu Kullanıcı Yönetimi
 • Esneklik ve Özelleştirme
 • SEO Dostu Yapı
 • Güvenlik ve Veri Yedekleme

Bu avantajlara sahip içerik yönetim sistemini kullanmanız doğrultusunda web sayfanıza sağlayacağınız katkılar;

 • Öncelikle düzenli yönetim biçimi olan sistemi kullanmakla sayfanızın üretim sayısını artırırsınız. Böylece sayfanızı, kısa süre içerisinde verimli hale getirirsiniz.
 • İçerikleriniz tek bir panelden yönetildiği için kendi aralarında bütünlük sağlar.
 • Sistem dijitalle bağlantılı olduğu için de içerikleriniz her daim güncelliğini korur. Bu sayede bağlandığı sosyal medyalarla da uyumlu hale gelir.
 • Ayrıca CMS ile web sitenizin ihtiyaçlarını karşılarken tüm bunları en uygun maliyetle gerçekleştirirsiniz.

Kullanılan avantajların yanında CMS bünyesinde sahip olacağınız birçok işletim sistemi vardır. Ayrıca dijital dünyada zamanın önemini vurgulayarak yönetim sistemiyle sayfanızın hız kazanacağınızın da altını çizmek isteriz.

Kullanıcı Dostu Arayüz: İşletmenizin İçerik Üretim Sürecini Kolaylaştırma

Arayüz, sayfanızın dışarıdan (diğer dijital platformlardan) nasıl göründüğünü belirleyen bir bileşkedir. Arayüzün kullanılması da yine içerik yönetim sisteminin bir parçasıdır. İçerik yönetimiyle düzenli hale getireceğiniz sayfanızın üretimleri kullanıcı arayüzüyle daha kısa sürede gerçekleşir. Kullanıcı arayüzü işlemlerini iki şekilde uygular;

 • Ziyaretçilerin sistemin işleyişine dâhil olduğu girdi süreci başlar.
 • Ziyaretçinin talebi doğrultusunda sistem değişim için üretim yapar.

Arayüzün gerçekleştirdiği bu süreç içeriklerinizin çok kısa bir zamanda birçok kullanıcının hizmetine sunulmasını sağlar. Kullanıcı sayısının artışıyla de çoklu yönetim sistemi faaliyete geçer.

Çoklu Kullanıcı Yönetimi: Ekip İşbirliği ve Yetkilendirme

Çoklu kullanıcı yönetimi, web sayfanızı ziyaret eden birden çok kullanıcının ekiplerin gerçekleştirdiği işbirliği ile yönetilmesidir. CMS’in hizmetlerinden biri olmasıyla sayfanıza kazandıracağı avantajlar;

 • Kullanıcı trafiğini düzenlemenize katkı sağlar.
 • Tüm kullanıcıların işlemlerini belli kategoride toplamanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca kullanıcıların adlarını, bağlantı adreslerini ve erişim noktalarını filtreler.
 • Kullanıcıların bilgilerini ulaşmanıza ve bu bilgiler üzerinden erişimleri değiştirmenize de olanak verir.

Abone ve ziyaretçi sayısı yüksek sayfalar için kaçınılmaz bir fırsattır. CMS, kullanıcılarınızla sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olurken sayfanızı kişileştirmenize de katkı sağlar.

Esneklik ve Özelleştirme: İşletmenizin İhtiyaçlarına Uygun CMS Seçimi

İçerik yönetim sistemi ile uygulanan esneklik ve özelleştirme web sitelerinde oldukça önemlidir. Çünkü web sayfalarının hedef kitleye uygun içerikler tasarlaması ve güncelde kalması gereklidir. Her kullanıcının farklı talepleri olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda da sayfanızın esnekliğe ihtiyacı olur.  Diğer bir ifade şekli ile sayfanız her kullanıcıya hitap etmelidir. Bunun için de CMS’nin gelişen teknolojiye sağladığı uyum ve değişimden yararlanabilirsiniz.

CMS, sayfanızın ve kullanıcılarınızın ihtiyacı olan her şeyi sağlayan bir özelleştirmeye sahiptir. Bu nedenle seçiminizi de ihtiyacınız doğrultusunda belirlemelisiniz. İçerik yönetim sistemi sunucularının sayfanızın ihtiyaçlarını ne denli karşılayabilir ve ne kadar özelleştirebilir? Bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla web sayfanız için en uygun CMS’ye karar verirsiniz.

SEO Dostu Yapı: İçeriğinizi Arama Motorları için Optimize Etme

Web sitelerinin en büyük ihtiyacına gelecek olursak buna görünürlük cevabını vermek uygun olur. Hedef kitleye, ardından gelecek satışlara ulaşmak için dijital dünyada görünürlük kazanmalısınız.

Sayfanızın diğer dijital platformlarla kuracağı ilişkilerde görünürlüğünüzü ise arama motorları sağlamaktadır. SEO da arama motorlarını düzenleyerek içeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle eşleştiren bir optimizasyondur. Yönetim sisteminin bir parçası olan SEO ile sayfanızın içerikleri doğrudan hedef kitleye ulaştırılmaktadır.

Güvenlik ve Veri Yedekleme: İşletmenizin İçeriğini Koruma

İçerik yönetim sisteminin web sayfanıza sunduğu bir diğer avantaj ise güvenlik ve veri yedeklemedir. CMS, sayfanızın dijital dünyada karşılaşacağı siber saldırılara karşı koruma sağlar. Ayrıca dosyalarınızın bir yedeğini oluşturarak da içerik kaybına önler. Böylece web siteniz herhangi bir virüse karşı korunurken sayfanızın çökmesi gibi olumsuzluklara karşı verileriniz de yedekler.

En İyi SEO Uyumlu İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik yönetim sistemi için kullanabileceğiniz birçok farklı seçenek vardır. Önemli olan bu seçenekler içerisinden web sayfanızı dijitalde en iyi şekilde temsil edecek olanı bulmaktır. Sayfanızın ve hedef kitlenizin isteklerini belirledikten sonra piyasanın en CMS formatlarından birini tercih edersiniz. Bunun yanı sıra seçtiğiniz yönetim sisteminin SEO uyumlu olduğundan da emin olmalısınız. Piyasa değerinde karşılaşacağınız ve SEO uyumlu olan CMS için;

 • Yoast
 • Blogger
 • SilverStripe
 • Contao
 • dotCMS
 • MODx
 • Textpattern

Bunlar içerik yönetimi için web sitenizin ihtiyacına cevap verecek nitelikte olan sistemlerdir. Bunlar sayesinde web sitenizde yer alan içerikleri nasıl temsil edeceğinizi seçme imkanınız vardır.

CMS web sayfalarınızın görünürlükten veri depolama ve koruma hizmetlerine kadar hizmet sağlar. Sağladığı hizmetleri sayfanızın içerik koruması ve düzenlemesi ile sürdürür. Hem sayfanızın içeriğini zenginleştirir hem de kullanıcıların isteklerini karşılar.

Kaynaklar