Skip to main content

Pazarlama teknik ve stratejileri her gün kendini yeniliyor, zenginleşip büyüyor. Günümüzde farklı farklı ama her biri çok değerli pazarlama yöntemleri ile karşılaşıyoruz. Inbound marketing popüler pazarlama yöntemlerinden biridir.

Birçok marka bu yöntem ile hem müşteri hem de satış rakamlarını artırıyor. Bu yöntemden doğru bir şekilde faydalanan markalar başarıyı yakalıyor. Çünkü yöntem, değişip gelişen günümüz insanına ayak uyduruyor. Onlara doğru yerden, doğru stratejiler ile sesleniyor.

Markalara olan olumlu etkisinden dolayı popüler olan bir yöntemdir. 2006 yılından beri işletmeler tarafından aktif olarak tercih ediliyor. İlk ortaya çıkışı çok uzun senelere dayansa da geleneksel pazarlamadan farklıdır. Hatta tam olarak tersi bile dememiz mümkündür. Temel olarak dijital pazarlamada kullanılan bir yöntemdir. Çalışmalarında dijital araçları kullanır. Ürün ve hizmetler baz alınarak projeler hazırlanır.

Hedeflerinize ulaşmak için inbound marketing mükemmel bir araç olacaktır. Çünkü içinde farklı ve önemli süreçleri barındırıyor. Doğru adımları atarak ilerlediğiniz takdirde istediğiniz sonucu almanız kaçınılmazdır. Yazımızda bu önemli pazarlama yönteminin altından girip üstünden çıkacak ve her detayını sizlere aktaracağız.

Inbound Marketing (Gelen Pazarlama) Nedir?

Bir markayı dijitalde ayakta tutan şey ürettiği içeriklerdir. Çünkü dijital dünyada içerik her şeydir. Inbound marketing diğer adıyla gelen pazarlama da temelinde içeriği barındırır. Bir markanın müşterilerinin tüm satın alma süreçlerinde yer alır. Değer yaratma yolu ile müşterinin size gelmesini, sizi bulmasını sağlar. Bunu doğru ve ilgi çekici içerikler ile yapar. Bu pazarlama yöntemi hedef kitle ile diyalog kurar ve süreci etkileşimli bir şekilde ilerletir.

Gelen pazarlama ile yapılan şey hedef kitlenin işine yarayacak, onlara fayda sağlayacak içerikler üretmektir. Ancak, bu fayda sağlayacak içeriğin kaliteli, etkili olması gerekir. İçeriklerin amacı bilgi vermek ve onları istedikleri konu hakkında doğru bir şekilde yönlendirmektir. Zaman içinde hazırladığınız içerikler ile potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilere, onları da sadık müşterilere dönüştürürsünüz. Bu yöntem satın alma sürecini içerdiği gibi bu süreç sonrasını da içermektedir.

Bu pazarlama yöntemi, süreci sürekli olarak devam ettirir ve müşteriyi yönlendirir. Aslında amaç müşteriyi belli konularda bilgilendirerek güven oluşturmak ve arada bağ kurmaktır. Inbound marketing hem yapılması gereken çalışmalar hem de etkisi itibariyle uzun vadeli bir pazarlama yöntemidir.

Inbound Marketing Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde insanlar geleneksel pazarlama yöntemlerinden etkilenmiyor. Televizyon reklamları karşısına çıkınca kanalı değiştiriyor, e-posta geldiğinde hiç açmadan siliyor. Çünkü bu içerikler hedef kitle için bir anlam ifade etmiyor. Oysaki inbound marketing hedef kitleye bir şeyler sunuyor, beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Bundan dolayı da cazibe pazarlaması olarak da bilinen bu yöntem, dijital pazarlama işlemlerinin %50’si gibi bir oranını kapsıyor. Hatta son yıllarda markalar çok daha sık bir şekilde bu yönteme başvurmaya başladı.

Gelen pazarlama, belli başlı özellikleri ile geleneksel pazarlamadan tam anlamıyla ayrılıyor. Sundukları şeyler, beklentileri, uygulamaları farklılık gösteriyor. Peki, inbound marketing hangi özellikleri ile ön plana çıkıyor?

Odak Noktası Müşteri Olan Yöntem

Odak Noktası Müşteri Olan Yöntem

Bu yöntemde odağımız alıcıdır. Alıcı olarak bahsettiğimiz şey hedef kitle, müşteri ya da potansiyel müşterilerdir. Burada amaç üretilen her şeyin hedef kitle için üretilmesidir. Pazarlama söz konusu ise rastgele içerikler üretmek hatalı bir işlem olacaktır. Üretilen içerikler ile hedef kitlenin beklentisinin karşılanması gerekir.

Bu doğrultuda analizler yapılır ve buna göre içerikler oluşturulur. Inbound marketing sabır gerektirir. Çünkü hedef kitlenin aniden sizi bulmasını ve benimsemesini bekleyemezsiniz. Bu zaman içinde olacaktır. Ancak olduğu zamanda müşteri kolay kolay sizi bırakmayacaktır.

Alıcılar için sürekli aktif olmak şarttır. Çünkü ne kadar aktif ve güncel olursanız müşteriye ulaşma hızınız da aynı doğrultuda artar. Tüm bunları yaparken hedef kitlenizi ürün ya da hizmeti alması için zorlamazsınız.

Çünkü bu pazarlama yönteminin ana amacı; hedef kitlenin sorunlarını çözmek, sorularına cevap vermek ve onlarla etkili iletişim kurmaktır. Bunlar yerine getirildiği zaman hedef kitle de bunun karşılığını satın alma işlemini gerçekleştirerek verecektir. Kısacası inbound marketing için önemli olan hedef kitledir.

İki Yönlü İletişim Üzerine Kurulan Pazarlama Stratejisi

Gelen pazarlamada marka, hedef kitlesi ile iletişim kurmak ister. Amacı iki yönlü olacak şekilde iletişimi gerçekleştirmektir. Marka ve hedef kitle birbiriyle etkileşim halindedir. Çok yönlü ve akışkan, aktif bir stratejidir.

Marka hedef kitleyi iletişime davet ve teşvik eder. Bu sayede müşterinin beklentilerini, ihtiyaç ve isteklerini sorunlarını öğrenir. Böylece doğrudan hedef kitle ile iletişim kurulur. Bu da beraberinde çok daha güçlü bir bağı getirir.

Temelinde hedef kitle ile ilişki başlatma, ilişkiyi besleme ve sürdürme amacı yatar. Bu yüzden, inbound marketing ile müşteri ve hedef kitle arasında sağlam bir ilişki kurulur. Bu ilişki uzun vadelidir.

Çünkü arada bir bağ kurulmuştur. İletişimin karşılıklı sürmesi bu yöntemi güçlü kılan bir detaydır. Bu yöntemde kişiselleştirme vardır. Hedef kitleye direkt olarak seslenir ve ondan karşılık bekler. Ancak bunun için hedef kitleyi zorlayıp sıkmaz.

Dijital Ortamda Kullanılan Pazarlama Stratejisi

Bu yöntemin ortaya çıkışı internetin yavaş yavaş yaygınlaştığı ve kullanılmaya başlandığı yıllara tekabül ediyor. İnternet ile birlikte dünyamızda yerini aldı. Çünkü kullanıldığı alanlar çevrimiçi platformlardır. Marka ürettiği içeriği sadece dijitalde yer alan kanallar üzerinden sunar. Bu durumda inbound marketing çalışmalarını sokakta, televizyonda ya da herhangi bir dergide göremeyiz. Bunun yerine bloglarda, sosyal medyada ya da video içeriklerinin yer aldığı platformlarda görürüz.

Özellikle günümüzde dijitalin yeri sarsıntı dahi yaşamayacak kadar sağlam bir konumda yer alıyor. Hayatımızın vazgeçilmez bir yerlerine çoktan yerleşti bile. Buralardan sökülüp alınması artık imkânsız hale geldi. Bu da inbound marketing yönteminin çok daha etkili olmasını sağlıyor. Çünkü televizyon izlemeyen, sokakta afişlerin yüzüne bile bakmayan insanlar çoğunluktadır. Ancak internette yerini almayan insan yok denecek kadar azdır.

Kullanılan Bütçenin Düşük Olduğu Yöntem

Kullanılan Bütçenin Düşük Olduğu Yöntem

Bu özellik, bir nevi yöntemin markaya sağladığı avantajdır, diyebiliriz. İnternet ortamında kullanılan kaynaklar gayet ucuzdur. Gelen pazarlama yöntemi ile oluşturduğunuz yaratıcı ve ilgi çekici içerikler diğer yöntemlere göre çok daha etkili olacaktır. Böylece inbound marketing yöntemiyle düşük bütçe ile yüksek etkileşimi sağlayabilirsiniz. Televizyon reklamlarında ya da açık hava reklamcılığında olduğu gibi yüksek meblağlara gerek duymazsınız. Ayrıca onlarda olduğu gibi içeriğin hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığı gibi sorunlarla uğraşmazsınız.

Çevrimiçi ortamlara yüklediğiniz içerikler hedef kitlenize kesintisiz olarak ulaşma imkânına sahiptir. Bu da istediği zaman hedef kitlenizin size ulaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra dijital ortamda oluşturulan içerikler diğer kullanıcılar tarafından da paylaşılma avantajına sahiptir. Bu avantaj sayesinde hiçbir şey yapmadan daha fazla kitleye ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Çok düşük bütçeler ile olması gerekenden fazla kişiye inbound marketing ile ulaşabilirsiniz.

Gelen Pazarlamanın Avantajları

Gelen pazarlama markanıza sayısız avantaj sunar. Diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre çok daha güçlüdür. Bundan dolayı sunduğu avantajlarda aynı oranda büyümektedir. Sayısız amaca hizmet eden inbound marketing hem hedef kitleye hem de markaya avantaj sağlar. Bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman, diğer pazarlama yöntemlerinden avantajları bakımından ayrılıyor. Bir tık daha fazla katkı sunuyor.

Müşteri ve marka arasında bağ kurarak her iki tarafa da katkı sağlar. Çok kanallı pazarlama ortamlarında yer aldığı için müşteri portföyünü geliştirmek kolay olacaktır. Kullandığınız doğal yöntemler müşteriler gözünde daha çekici olacaktır. Hedef kitleye kendini özel hissettirecek potansiyele sahiptir.

Reklam bütçesi oldukça düşük olacaktır. Çünkü dijital ortamda reklam vermek geleneksel ortama göre çok daha ucuzdur. Ayrıca doğru içerikler ürettiğiniz takdirde zaten görünür olacaksınız. Bu durumda reklam yapmak zorunda kalmayacaksınız. Zaten içerikleriniz sizin reklamınız olacaktır.

Bu yöntemin çok sayıda avantaj sunmasının ana sebebi içeriktir. Çünkü günümüzde hedef kitleler içeriklerden çok fazla faydalanıyor. Gün içerisinde sürekli içeriklerle karşı karşıya kalıyorlar. Doğal olarak da içeriğin başrolde olduğu bir pazarlama yöntemi başarıyı elde ediyor. Peki, inbound marketing ile başka hangi avantajlara sahip olursunuz? Sizlere ne gibi faydalar sağlar, yolun son noktasında sizi neler bekliyor?

Marka Bilinirliğini Artıran Pazarlama Yöntemi

Artık satın alma süreçlerinin %93 gibi büyük bir oranı online ortamda yapılıyor. İnsanlar satın alma işlemi için en başta internette araştırma yapıyor. Bundan dolayı markanızın arama motorlarında üst sıralarda yer alması önem teşkil ediyor. İşte tam bu noktada inbound marketing rol alıyor.

Temelinde kaliteli içeriğin yer aldığı bu pazarlama yönteminde arama motorlarında üstte olmak zaten amaçların arasındadır. Bu yöntem ile hedeflenen de budur. Gelen pazarlama sizin arama motorlarında yerinizi üste taşıyarak marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Dijital ortamda yer alan bir yöntem olduğu için içerikler çok kolay bir şekilde paylaşılabilmektedir. Eğer hedef kitlenin dikkatini çeken bir içerik yayınladıysanız o da bunu başka kişiler ile paylaşacaktır. Bu sizi ağızdan ağıza yöntemi ile de tanınmanızı sağlayacaktır. Giderek marka bilinirliği artacak ve tercih edilir olacaksınız. Bu durumda inbound marketing ile sahip olduğunuz en büyük avantajlardan biri markanızın daha çok tanınacak olmasıdır.

Organik ve Potansiyel Müşteriler Oluşturan Yöntem

Gelen pazarlama ile sahip olacağınız en değerli avantajlardan biri organik ve potansiyel müşterilere kavuşmak olacaktır. Verilere göre geleneksel pazarlama yöntemlerinden üç kat daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Potansiyel müşterilere kolay bir şekilde ulaşma imkânı verir. Ayrıca inbound marketing bu müşterileri elinizde tutmanıza olanak sağlar. Sadece gerekli olan bunu doğru bir şekilde değerlendirmenizdir. Oluşturduğunuz kaliteli içerikler ile birçok kişi tarafından fark edilme imkânına sahipsiniz.

Satışları Artıran Pazarlama Stratejisi

Satışları Artıran Pazarlama Stratejisi

Marka bilinirliği ve müşteri sayısı artınca otomatik olarak satışlarınızda da artışlar meydana geliyor. İhtiyaçları karşılayan doğru bir inbound marketing stratejisi satışları kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Eğer siz hedef kitlenizin ihtiyacını karşılayacak içerikler üretirseniz, onlar sizi bulacaktır.

Başarılı bir strateji izlediyseniz kitleleri satın almaya otomatik olarak ikna etmiş olacaksınız. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Olması gerektiği gibi uyguladığınız takdirde inbound pazarlama sizi kesinlikle satış hedefinize ulaştıracaktır.

Ölçülebilir Özellikte Olan Gelen Pazarlama

Dijital ortamda yer alan pazarlama yöntemleri ölçülebilir özelliğe sahiptir. İzlenme oranlarınızı, hangi içeriğe kaç kere tıklandığını, hangi sayfadan dönüşüm aldığınızı öğrenmeniz mümkündür. Bu ölçümler sayesinde daha etkili ve doğru bir şekilde yol almanız mümkün hale gelecektir.

Çünkü bu rakamlar size yol gösterici olacaktır. Buna göre stratejinizi geliştirme ya da değiştirme imkânını bulacaksınız. Inbound marketing ile yapmanız gerekeni çok daha kolay bir şekilde görebileceksiniz.

Ucuz ve Başarı Oranı Yüksek Olan Pazarlama Tekniği

Burada biraz daha sayısal olarak sağlanan avantajlara yer vereceğiz. Yukarıda bu yöntemin çok daha ucuz olduğuna yer vermiştik. Şimdi de bunu sayısal verilerle ortaya koyacağız. Gelen pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre %67 oranında daha ucuzdur. Oranın büyüklüğü hala geleneksel pazarlamayı kullananlar için oldukça ürkütücüdür.

İşletmeler, blogları olmaları durumunda, inbound marketing ile %97 oranında daha fazla etkileşim almaktadır. Ortalama olarak yatırım getirisi ise %275’tir. Bu yüksek mi yüksek oranlar oldukça dikkat çekicidir. Ancak bu yöntem ile sizin de sahip olacağınız ortalama oranlar bu şekilde olacaktır. Amerikan pazarlamacılarının %92’si bu değerli yöntemi kullanmaktadır.

Inbound Marketing (Gelen Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Inbound Marketing (Gelen Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Gelen pazarlama yöntemini uygularken kullanacağınız taktikler potansiyel ve mevcut müşterilerinizi web sitenize çeker. Ardından uzun bir süreç başlar. Hedef kitleniz sitenize adım attığı andan itibaren satın alma sonrasına kadar uzanan bir süreç vardır. Bu süreç boyunca müşterilerinizi destekler, onlara içerikler üretmeye devam eder ve ihtiyaçlarını karşılarsınız. Inbound marketing de tam olarak bu hedeflere uygun olacak çalışmaları içerir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yöntem uzun bir süreci içermektedir. Yöntem tam 4 tane aşamayı içinde bulundurur. Bunların her biri ayrı ayrı kritiktir. Bundan dolayı doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Eksiksiz bir uygulama için bu aşamaların her birini iyi bir şekilde anlamanız ve uygulamanız gerekmektedir. Sonrasında geriye inbound marketing sürecini iyi bir şekilde devam ettirmek kalıyor.

Hedef Kitlenizin Dikkatini Çekmenin Önemi

Pazarlamanın temel amacı ürün ve hizmeti hedef kitleye ulaştırmak ve satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Tüm pazarlama stratejilerinin temel amacı satış yapabilmek için daha fazla müşteri adayı bulabilmektir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Tabii ki dikkat çekerek…

Uygulayacağınız strateji ile hedef kitlenizi web sitenize çekebilmelisiniz. Bunu yapabilmek için de hedef kitlenizi analiz etmeniz gerekmektedir. Onların sorunlarına çözüm bulmalı, istek ve arzularına göre içerikler oluşturmalısınız. Peki, inbound marketing ile nasıl dikkat çekeceksiniz?

Sorunları çözen, onlara çözümler üreten, eğitici içerikler sunmak için blogunuzu kullanmalısınız. İnsanlarla blogunuz üzerinde sık bir şekilde etkileşime girdiğiniz takdirde sizin ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenme oranları artacaktır.

Blog yazıları, sektördeki uzmanlığınızı gözler önüne sermek için mükemmel bir araçtır. Çünkü böylece sorunlarına çözüm arayan kişiler sizlere daha kolay ulaşıp varlığınızdan haberdar olacaktır. Inbound marketing yöntemini kullanacaksanız kesinlikle blog içerikleri yer almalıdır.

Tabii ki içeriğin başrolde olduğu bir yöntemde arama motoru optimizasyonu yani SEO olmazsa olmazdır. Çünkü temel olarak hedef kitleye ulaşmak olan amacınıza ancak bunun sayesinde ulaşabilirsiniz. Bundan dolayı gerekli geliştirmeleri yapmak zorundasınız. SEO kurallarına uyarak içerikler üretmelisiniz. Anahtar kelimeler, kaliteli içerik, benzersiz olma gibi çok sayıda beklentiyi yerine getirmelisiniz. Başarının kilit noktası budur.

Dikkat çekmek için kullanacağınız bir başka araçta sosyal medyadır. Son yılların en popüler ortamları arasında yer alan sosyal medya platformları inbound marketing için özellikle kullanılması gereken ortamlardandır. Müşteri desteği sağlamak, müşteriyi yönlendirmek gibi çok sayıda amaç için kullanılır.

Sizin burada yapmanız gereken şey doğru platformu seçip buna göre doğru içeriği üretmektir. Burada düzenli ve planlı bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Tüm bunlar ile potansiyel müşterilerinizin dikkatini çektikten sonra yapmanız gereken şey bir sonraki adımı başarıyla gerçekleştirmektir.

Potansiyel Müşterileri Dönüştürme

Potansiyel müşterileri kendinize çektikten sonra yapmanız gereken şey onları teşvik etmektir. Peki, ama neye? Markanızdan ürün ya da hizmet almaları, hesaplarınızı takip etmeleri, sizi başkalarına önermeleri gibi aklınıza gelebilecek her hedefe ulaşmak için onları yönlendirmeniz gerekir. İşte, inbound marketing için bu aşama potansiyel müşterileri ‘dönüştürme’ olarak yer alır.

Potansiyel müşteriyi teşvik etmek için genellikle ilk aşamada geçitli içerikler kullanılır. Örneğin oluşturduğunuz bir içeriğe geçmeden önce kullanıcıdan bir talepte bulunabilirsiniz. Ona ilgi alanları, iletişim bilgisi gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Kullanıcıdan ne kadar bilgi isteyeceğinize karar vermeniz önemlidir. Çok fazla bilgi istemeniz onun sayfanızdan kaçmasına, az istemeniz ise yeterli bilgiyi alamamanıza sebep olacaktır. Bundan dolayı dozunda ve yeterli sayıda olacak sorular sorabilirsiniz.

Burada giriş sayfası olarak da geçen karşılama sayfaları karşımıza çıkıyor. Bu sayfalar potansiyel müşteriniz için oluşturulmuş ürün ve hizmet odaklı sayfalardır. Sayfada harekete geçirecek, ihtiyacınız olan bir bilgiyi isteyebileceğiniz bir forma yer verebilirsiniz. Buradaki form geçitli içeriğiniz karşılığında alacağınız bilgiyi verecektir. Karşılama sayfalarının etkileyici, ilgi çekici, merak uyandırıcı olması önemlidir. Inbound marketing için geçitli içerikler oldukça değerli bir aşamadır.

Bu aşamada bir başka seçenek olarak dinamik içerik üretmek gerekir. Çünkü her kullanıcı birbirinden farklıdır. Bundan dolayı içeriklerinde farklı tasarım, metin ve görsellere yer vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra harekete geçirici mesajlar kullanmak çok önemlidir. Genellikle harekete geçirici mesajlar  buton şeklindedir. Bunlar ‘Bizimle İletişime Geçin!’, ‘Randevu oluşturun’ gibi mesajlardır. Mesajlar kısa ve net bir şekilde sayfada yer almalıdır. Ayrıca formlar da burada önemli bir yere sahiptir. Potansiyel müşterinin dönüşümü onaylaması için muhteşem bir yoldur. Müşterinin iletişim bilgilerini içeren bir form kullanıcının gerçek bir müşteriye dönüşme olasılığını artırır.

Müşterilerinizin İlgisini Korumanın Önemi

Müşterilerinizin İlgisini Korumanın Önemi

Dönüşüm sürecinin ardından potansiyel müşteri artık gerçek müşteriye dönüşmek üzeredir. Ancak süreç burada bitmez. Çünkü inbound marketing bundan daha fazlasıdır ve müşterinin yolculuk sürecini takip etmeye devam eder. Burada müşterileriniz ile iletişim halinde kalmaya devam etmeniz gerekir.

Bunun için yapmanız gereken şey CRM yani müşteri ilişkileri yönetimidir. CRM sistemini kullanarak müşterilerinizi daha iyi tanıyabilir ve gerekli aksiyonları almak için kullanabilirsiniz. Burada analiz ve raporlama önemlidir. Kampanya ve satış taktiklerinin dönüşümde etkili olmasını sağlayan içgörüyü ortaya çıkarın. Sonraki adımlar ve satışın artması için bu bilgi değerlidir.

Taktiklerin işe yararlılığını ölçmek, satışın başarısını analiz etmek ve tabii ki ilgiyi kontrol altında tutmak önem arz eder. İlgiyi koruma aşaması başarılı bir şekilde yürütülürse inbound marketing stratejiniz gerçekten başarılı sayılacaktır. Müşteri etkileşimini aktif tutmak önemlidir ancak son bir aşamamız daha vardır.

Gelen Pazarlama Yönteminde Değerlendirme

Değerlendirme kısmında tüm bu aşamalarda kaydedilen verilerin geneli yer alır. Burada sonuçlar değerlendirilir. Aynı zamanda ilerleyen süreçte nasıl bir yol izleneceğine karar verilir. Kullanıcıların web sitenizde ne kaldıkları, paylaşma ve okunma oranları gibi sayısal verileri değerlendirmelisiniz. Evet, süreç devam edecektir. Ancak süreç devam ederken inbound marketing yönteminde daha etkili olmak ve gerekirse yeni stratejiler oluşturmak için değerlendirme yapmak önemlidir.

SEO çalışmaları sonucunda sayfa trafiklerinin durumunu inceleyebilirsiniz. Videoların izlenme sayılarından paylaşım sayılarına kadar olan kısım hakkında verileri tutabilirsiniz. Blog yazılarını inceleyebilirsiniz ve kullanıcıların sitenizde ne kadar süre kaldığına bakabilirsiniz. Inbound marketing için sayısal verilere göre hareket etmek daha net ve doğru olacaktır.

Gelen Pazarlama Stratejisinin Temel Bileşenleri

Bu yöntem 5 tane bileşeni bir arada bulundurur. Bunlar, bu pazarlama yöntemi için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bu yer vereceğimiz her bir bileşen çok önemlidir. Birbirinden ayrı düşünülemez. Tüm bileşenleri bir arada kullanmalı ve harekete geçirmelisiniz. Hepsini ayrı ayrı en iyi şekilde analiz etmeli ve içeriklerimizi oluşturup yönlendirmeliyiz. Başarı ancak doğru şekilde ilerlenirse gelecektir. Buna uygun olarak tüm detaylara dikkat edilmelidir. Inbound marketing stratejisinin temel bileşenlerini aşağıda başlıklar halinde açıklayalım.

Hedef Kitle

Her pazarlama yönteminin, hatta her marka ve işletmenin temel olarak üretim sebebi olan şey hedef kitledir. Bir stratejiye başlamadan önce yapmanız gereken şey analizdir. Hedef kitleyi doğru belirlemek ve doğru bir şekilde analiz etmek başarı için çok ama çok önemlidir. Burada her kampanyada aynı hedef kitleyi kullanmalı ve tüm kanallarda tutarlı bir marka kimliği ile kullanıcıya seslenmeniz gerekir.

Hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmek için önemli olan nokta topladığınız verilerdir. İşletmeniz için çok önemli bilgiler burada yer almaktadır. Ne kadar çok veri toplarsanız, inbound marketing için hedef kitleyi anlamak ve belirlemek o kadar kolay olacaktır. Hedef kitle marketing için çok önemlidir. Tüm strateji, hazırlayacağınız içerik ve zamanı gibi önemli detaylar için kararları hedef kitle üzerinden vermelisiniz.

Müşteri Personası

Bu pazarlama yönteminde de amaç diğerlerinde olduğu gibidir. Yani müşterileri markaya ya da işletmeye çekmektir. Bunu yapmak için öncelikli olarak müşteri personanızı belirlemeniz gerekir. Burada müşteri personası olarak bahsettiğimiz şey ideal müşterinizin yarı kurgusal temsilcileridir. Müşteri olma durumu en yüksek olan kriterler seçilmelidir. Inbound marketing için belirleyeceğiniz müşteri personasını tanımlamalısınız.

Demografik özelliklerinden davranışlarına, hedeflerinden ilgi alanlarına kadar çok sayıda veriyi elde etmelisiniz. Bunlar için kapsamlı araştırmalar, formlar ve analizler yapmalısınız. Ancak bu şekilde doğru bir müşteri personası oluşturabilirsiniz.

Müşteri Yolculuğu

Müşteri Yolculuğu

Hedef kitle tanımlandıktan sonra asıl önemli noktaya geçiyoruz. O da hedef kitlenizi nasıl müşteri konumuna getireceğiniz konusudur. Burada müşteri yolculuğu olarak tanımladığımız şey alıcının satın almaya kadar giden sürecidir.

Alıcılar bir anda karar verip ürün ya da hizmeti almazlar. Bu bir karar sürecini içerir. Farkına varmak, değerlendirmek, üzerine düşünmek ve ürün ya da hizmeti almak süreçlerinden geçer. Müşteri yolculuğu uzun ve önemli bir süreç olduğu için inbound marketing için önemlidir.

Bir müşteri yolculuğu 3 aşamadan oluşur. Bunlar farkındalık, değerlendirme ve karar aşamalarıdır. Hedef kitle önce farkına varmalıdır. Burada bir sorununun çözümünün veya bir fırsatın önünde olduğunu müşteri görmelidir. Daha sonra değerlendirme işlemine geçer. Problemi ve çözümü için alternatif fırsatları değerlendirir. Uygun olan çözümü ortaya koymaya çalışır. Son olarak karar aşamasında ise problemi ya da sorunu çözecek olan ürün ya da hizmeti satın almaya karar verir.

İçerik

İçerik, inbound marketing için kutsal bir konumda yer alıyor. Çünkü yöntemin temeli içerikten oluşuyor. İçerik yoksa böyle bir pazarlama yöntemi de yoktur. İçerik, burada can damarıdır. İçeriğinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta müşteri personanızdır. Buna göre oluşturacağınız içeriklerin başarılı olma ihtimali çok daha yoğun olacaktır.

Müşteriler ile bir bağ oluşturmak ve aradaki güveni sağlamak için içerik önemlidir. Doğru bir içerik hedeflere ulaşma konusunda çok daha hızlı ve kolay bir süreci gerektirecektir. İçeriğiniz ilgi çekici, merak uyandırıcı, okumaya teşvik edici olmalıdır. Inbound marketing için içerik kraldır. Bundan dolayı da krallara yakışır şekilde hazırlanmalıdır.

Hedefler

Hedefler sizi başarıya götürmek için ilk adımdır. Bir işe başlamadan önce hedefleri belirlemek işin başarıyla sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı hedefi belirleyip buna uygun bir planlama yapmak en doğrusu olacaktır. İzleyeceğiniz strateji hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda aktif olarak yer almalıdır. En başta doğru bir şekilde karar verilen hedef motivasyon da sağlayacaktır.

Bu 5 önemli unsur doğru bir şekilde bir araya geldikten sonra inbound marketing için başarı kaçınılmaz olur. Birbirini takip eden süreçlerden geçen bu unsurlar ancak doğru analizler sonucunda yeterli etkiye sebep olur.