Skip to main content

Görselliğin öne çıktığı dijital pazarda birçok firma fotoğraf ve video çekimleri için çeşitli ekipmanlarla çalışmaktadır. Bu ekipmanların arasında en çok talep gören de kameradır. Ancak maddi olanaklar karşısında kamera, temin etmesi zor bir ekipmandır.  İhtiyacı olan ancak maddi boyutunu karşılamakta zorlananlar için de kamera kiralama alternatifi vardır.

Kamera kiralama maddi zorlukların yanında bu ekipmanı tek seferlik ya da belli aralıklarla kullanmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Günümüzde kullanımı artan kiralama yöntemi sayesinde çekimler çok daha kolay gerçekleşmeye, firmalar kendi prodüksiyon süreçlerine dahil olmaya başlamıştır. Böylece ihtiyacınız olan modelde ve fiyat aralığında kamera bulmanız da daha mümkün hale gelmiştir. Önemli olan ihtiyacınız duyduğunuz kamera çeşidine ve aksesuarlarına karar vermektir.

Kamera Kiralama Hizmeti Nedir?

Kamera kiralama hizmeti

Kamera kiralama, fotoğraf ya da video çekimi için ihtiyaç duyulan kiralama sistemidir. Genellikle tek seferlik gibi kabul görünse de ihtiyaç halinde süreli olarak gerçekleştirilen bir eylemdir. Kamera konusunda donanımlı ve ekipmanı yeterli olan işletmeler de kiralama konusunda hizmet vermektedir. Bu hizmeti en sık kullananlar;

 • Görüntü yönetmenleri
 • Sinema yapımcıları
 • Film şirketleri
 • Prodüksiyon şirketleri
 • Reklam ajansları
 • Organizatörler

Ayrıca özel günlerinde kendileri çekim yapmak isteyenler de kamera kiralamayı tercih edenler arasındadır. Kameraları belli aralıklarla birkaç kez kiralayabileceğiniz gibi bir günlük veya birkaç günlük de kiralayabilirsiniz. Önemli olan nerede, hangi amaçla kullanacağınızdır.

Kullanım alanlarına dijital platformları da eklemek mümkündür. Özellikle Youtube ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarında marka değerlerini tanıtmak isteyen işletmeler, kamera kiralama hizmetinden yararlanmaktadır. Çünkü web sitelerinde profesyonel bir görüntü oluşturmanın birçok faydası vardır. Kiralama yöntemiyle de yaşantınıza ve çalışma hayatınıza birçok avantaj sağlarsınız.

Kamera Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Kullanım alanınıza göre amatörden profesyonel kameraya kadar birçok çeşidiyle kiralama gerçekleştirme şansınız bulunur. İhtiyacınız olan kameraya ulaşmak için pazar piyasasında bulabileceğiniz pek çok kiralama hizmeti de vardır.

Peki, ihtiyaçlarınızın yanında kamera kiralama durumunda ne gibi avantajlar elde edersiniz?

 • İlk olarak kiralama sistemi size ve şirketinize büyük maddi kazanç sağlar. İster kamerayla sürekli ilgilenen ister kamerayı tek seferlik kullanan bir işletme sahibi olun, kiralama yöntemiyle maddi kazancınız olacaktır.
 • Teknolojiyi takip etmek ve kullanım ihtiyacı için yenisini almak zordur. Kiralama yöntemi ise her seferinde yeni ve güncel kameralarla çalışmanızı sağlar. Böylece görsellerinizdeki kaliteyi de korumuş olursunuz.
 • Teknolojik aletlerin bakımı hem zor hem de maliyetlidir. Kiralama hizmetini kullandığınızda ise kamera bakımından da kurtulmuş olursunuz. Kameranın temizleme zahmetiyle ilgilenmeden zaman tasarrufu da elde edersiniz.
 • Özellikle profesyonel kameralar, ekipmanlarıyla çokça yer kaplar. Kiralamanız durumunda da işletmeleriniz için geniş alan oluşturursunuz.
 • Web sitelerinde kullanmanız halindeyse kaliteli görüntüler elde ederek kullanıcıların dikkatini çeker ve rekabet ortamından kazanç sağlarsınız.

Tüm bu avantajları en iyi şekilde elde etmek için kameranın modeline ve içeriğindeki ekipmanlara dair bilgilere sahip olmalısınız. Özellikle çekim kalitesini yönlendiren lenslere olan dikkatinizle başarılı kayıtlar yaparsınız.

Kamera Kiralama Model ve Lens Çeşitliliği

kamera lens

Kullanım amacınıza yönelik, kiralama hizmetinde birçok kamera çeşidine ulaşmanız mümkündür. Kameranın modeline karar verirken de lenslerinin çekim alanına olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Kamera kiralama esnasında lens çeşitlerini kullanım alanlarına göre sınıflandırmak gerekirse;

 1. Mimari Çekim Alanları: AVM, salon ve otel gibi büyük binalarda yapılan çekimler mimari alanları temsil eder. Bu alanlarda yapılan çekimler daha çok dış çekim olduğu için geniş açılı kameraların kullanılması gerekir. Tüm alanı kadraja sığdırmak için ihtiyacınız olan lens ölçüleri;
  • 35 mm f2/8
  • 70 mm f2/8
  • 50 mm f1/4
  • 85 mm f1/2 boyutlarındadır.
 1. Düğün Alanları: Düğünler, kalabalığın ve hareketliliğin yoğun olduğu alanlardır. Bu nedenle çekimlerin hem geniş açılı hem de netliği belirlemede başarılı olması gerekir. Video çekimlerinin yanında fotoğraf yakalamak da önemlidir. Lenslerin ise bu noktada rolü büyüktür. Tüm bu istekleri karşılaması için;
  • 70-200 mm f2/8 lensine ihtiyaç vardır.
  • Ayrıca 85 mm f1/2 ile 85 mm f1/4 lensleri de kullanılmaktadır.
 2. Belgesel Çekimleri: En hassas çekimlerden biridir. Uzun süreli bekleyişler olması olasıdır. Ayrıca çekim esnasında beklenmedik hareketlenmeler de yaşanır. Hayvanların dünyasına dair bir belgesel çekiminde ise hayvanlara çok yaklaşamazsınız. Bu nedenle odak uzunluğu değişebilen 4 mm ile başlayan 200-600 mm ölçü aralığındaki lensleri kullanmalısınız.
 3. Ürün Çekimleri: Web sitelerinin öncü çekimleri arasındadır. İşletme sahipleri kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek için ürünlerinin görselliğine önem vermelidir. Bu nedenle ürün çekimlerinde detaylandırma olmalıdır. Ürünün her köşesini ve detayını kayda alabilmeniz için de;
  • 50 mm f/1.8
  • 85 mm f/1.2
  • 24-105 F4 lenslere sahip olmalısınız.

Kullanım amacınıza uygun lenslerle çalışmak her zaman kaliteli sonuçlar almanızı sağlar. Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz kamera kiralama şirketini de iyi seçmelisiniz.

Kamera Kiralama Şirketleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kamera kiralama işleminde ihtiyacınızı bilmek tercih konusunda rehberiniz olacaktır. Böylece herhangi bir kiralama şirketini araştırırken ya da iletişim halindeyken hangi soruları soracağınızın bilincinde olursunuz. Bu hususta size yardımcı olması için kiralama şirketlerini seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç unsura değinmekte fayda vardır;

 • Öncelikle her işletme de olduğu gibi şirketin kamera konusundaki tecrübesine bakmalısınız.
 • Ardından kiralama hizmetine sunduğu kameraları inceleyebilirsiniz. Özellikle güncel teknoloji ürünleri olmasına dikkat edin.
 • Kiralama öncesi ve sonra sunduğu hizmetlerin (Bakım, ulaştırma ve temin etme gibi) neler olduğunu bilmelisiniz.
 • Fiyatlandırmayı kiralamadan önce konuşmalısınız. Ayrıca bu konuşmada kiralama süresini ve kamera yanında verilen ekipmanları da unutmayın.
 • Son olarak şirketin size sağladığı kamera lensleri, çekim yapacağınız alana ne kadar uyumlu, karşılaştırmalısınız.

Yukarıda bahsi geçen durumlara dikkat etmeniz halinde başarılı çekim yapacağınız kameralara ulaşabilirsiniz. Kamera kiralama hizmetinin size birçok avantaj sağlamasının yanında siz de şirket seçiminde özen göstermelisiniz.

İhtiyacınızı karşılayacak ve satın almaktan daha masrafsız olacak olan kiralama işlemi sayesinde oluşturmayı planladığınız görsel içeriği en kaliteli biçimde elde edersiniz.

Kaynaklar