Skip to main content

Zil çaldı, sınıfa girildi ve defterler kalemler çıkarıldı. Bütün heyecanı ile bir okul dönemi daha başladı. Peki bu yeni alınan defterler kalemler en çok kimi memnun etti? Aklı çiçekli kapağı olan defterde kalan öğrenciyi mi yoksa kareli defter kullanılmasını isteyen öğretmeni mi? İkisini de değil. Cevap, okula dönüşte e-ticaret ve SEO alanında kendisini gösteren işletmelere ait.

Ancak bir e-ticaret sitesinin kendisini eğitim öğretim yılında göstermesi için ‘doğrudan’ ilerlemesi şarttır. Bu yüzden okula dönüş dijital süreç yönetimi için dikkat edilmesi gerekenlerden de ‘doğrudan’ geçer;

Doğru fırsat, doğru zaman, doğru ürün, doğru isim.

‘Doğru’ olmak, dijital pazarlama sürecinde olan bir e-ticaret sitesi için bir zorunluluktur. Ancak bu web sitelerini bazen ürün isimlerini ‘ürün açıklaması’ olarak kullanır.

Dijital pazarda sanal kırtasiye olarak yer alan e-ticaret sitelerinin en büyük problemi budur. Okul malzemeleri listesinde yer alan ürünlere sahiptir. Ancak onları sunmayı bir türlü beceremez. İsimleri yanlış kullanır, ürünlerin tüm özelliklerini ismiyle anlatmaya çalışır.

Dolayısıyla ‘defter’ arayan birinin ’90 sayfa defter’ ya da ‘15×21 cm defter’ veya ‘A5 defter’ olarak isimlendirilmiş deftere ulaşması oldukça zaman alır. Bu defterler karşısına çıkana kadar da çoktan ihtiyacı olan defteri bulmuş olur.

Ofis kırtasiye SEO hizmeti de burada rol alır. Defterin ‘defter’ olarak arama motorunda velilere ulaşmasını sağlar. Çünkü SEO bilir ki okul alışverişini öğrenciler değil, veliler yapar. Veliler de bu alışverişi yaparken rakam ya da sembol ile sorgulama yapmaz. ‘Defteri’ ‘büyük boy’ ya da ‘küçük boy’ olarak arar ve karşısına çıkan sonucuna göre okul alışverişini yapar.

Doğru pazarlama taktikleri, ürünün doğru isimlendirilmesi ile başlar.

Doğru isim, doğru ürün, etkili bir satış.

Böylece okula dönüş ile ofis kırtasiye e-ticareti de hareketlenir.

Okullar Açılıyor, Zil E-Ticaret İçin Çalıyor!

Değişen ekonomik şartlar ve gelişen dijital pazar okul alışverişinin büyük ölçüde sanala taşınmasına sebep oldu. Okula dönüşte e-ticaret ve SEO da burada kendisini göstermeye başladı.

Artık kırtasiyeler arasında dolaşıp defterlerin kapağını aralayıp durmaktansa bir e-ticaret sitesinden defterleri daha uygun fiyata sepete eklemek birçok velinin tercihi oldu. Durum böyleyken de e-ticaret sitelerine her zamankinden daha fazla iş düştü. Web siteleri ne yapabilir ki? Ürünlerini ‘doğru isim’ ile satabilir!

Okul alışveriş listesinde değişmeyen yeri olan defter bütün yıl boyunca kullanılan bir kırtasiye ürünü. Ofis kırtasiye E-ticaret sitemizin pazarlayacağı ürünlerden biri. Tabi eğer e-ticaret sitemiz ürün açıklamasını ürün ismine sığdırmaya çalışmazsa…

Eğitim öğretimin yılının başlaması ile artışa uğrayan ‘defter’ sorgulamalarını analiz etmek de SEO’nun işi. Bir öğrenci düşünelim, deftere ihtiyacı var. Tamam, buraya kadar hiçbir sorun yok. Okul malzemeleri satan e-ticaret sitemizin bir sürü defteri var. Ama öğrenciye defteri nasıl sunacak? İşte burada bir ufak bir sorunumuz var.

Büyük boy defter, küçük boy defter, sert kapaklı defter, çizgili defter, kareli defter… Sanal kırtasiye adeta bir defter şöleni. Fakat bu şölen e-ticaret sitesinin ‘defterin’ özellikleri vermek için kullandığı isim yüzünden yarıda kalıyor, defterler sitede sahipsiz ve boş bir şekilde ömürlerini sürdürüyor.

Tam bu noktada devreye kurtarıcı olarak SEO giriyor. Darmadağın defter yığınını tek tek düzenliyor. ‘A4 defter’ ve ‘21×30 cm defter’ ofis kırtasiye SEO sayesinde ‘büyük boy defter’ adıyla sunuluyor, alıcısını buluyor. Kullanıcı deneyimini bilen, hedef kitle ve anahtar kelime analiz yapan SEO e-ticaret sitesindeki defterlerin en iyi nasıl pazarlanacağını bu şekilde gösteriyor.

Okula dönüşte e-ticaret ve SEO verdiği hizmet ile daha rahat ve pratik bir alışveriş ortamı oluşturuyor. Asıl hedef kitle olan veliler, anneler bu kolaylığı kullanarak çocuklarının okul listesini bir bir tamamlama şansı elde ediyor.

Neden Okula Dönüşte E-Ticaret ve SEO

Seo pazarı ve e-ticaret

Okul sezonunda artan perakende kategori sorgulamaları kırtasiye ve ofis ürünü pazarlayan e-ticaret siteleri için eşsiz bir fırsat. Bu fırsatı etkili bir biçimde kullanmak için ise okula dönüşte e-ticaret ve SEO hizmetine ihtiyaç var. Doğru pazarlama taktiklerinin özü olan ofis kırtasiye SEO sayesinde e-ticaret sitelerinin en büyük hatası çözülür.

E-ticaret sitelerinin sorunlarından biri olan isimlendirme okul alışverişinde etkisini gösterir. Ürünün tüm özelliklerini ismiyle sunmak isteyen e-ticaret siteleri basit bir defteri potansiyel müşteri için keşfedilmesi zor bir bilmeceye dönüştürür. Fakat SEO’nun başarılı dokunuşu bu sorunu ortadan kaldırır. Defteri müşterilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir isimle yeniden adlandırır. Böylece sanal kırtasiyeleri dolaşan veliler aradığı ürünü o e-ticaret sitesinde bulur.

Okul döneminde kendisini gösteren bu sorun aslında e-ticaret sitelerinin genelinde var olan bir sorundur. Ancak çözümü basittir; SEO imzasının olduğu doğru isim. Dijital pazarlama daha net bir anlatım imkanı veren ‘doğru isim’ sayesinde e-ticaret sitesi ürünleri ile yapayalnız kalmak zorunda değildir.

Eğitim kurumunun açılışıyla her yıl belli dönem hareket kazanan kırtasiye ofis pazarı e-ticaret sitelerinin okula dönüş dijital süreç yönetiminden faydalanması ile başarıya ulaşır. Başarıyı bir okul çantası içine sığdıran kırtasiye ofis e-ticaret sitesi eğitim öğretim yılına etkili bir satış ile başlar.

Eşsiz fırsat, sağlam pazarlama stratejisi, doğru isim, ‘anahtar kelime.’

Bütün bunlar sayesinde okula dönüşte e-ticaret ve SEO pazardaki başarı ‘zilini’ çalar.