Skip to main content

‘Nasıl’ sorusuna yanıt ararken karşınıza çıkan içerikler rehber içerik adını alır. Neyin nasıl yapıldığına ya da olduğuna dair bilgi sunan içerikler rehber olma özelliği taşır. Bir tür kullanım talimatını anımsatan bu içerikler bahsi geçen konunun ‘nasıl’ işlediğinin cevabının peşine düşer, kullanıcıya sunar.

Çeşitli sektörlerde var olan ‘nasıl’ geniş bir başlıktır. Merak edilen ve kullanıcıların sık sık arama yaptığı sorulardan biridir. Dolayısıyla da pek çok web sitede bu soruyu taşıyan blog içeriklerine rastlamak mümkündür. İçeriklerin ana teması doğrudan ‘nasıl’ olmasa bile alt başlık olarak bu soru çoğunlukla yer alır.

‘Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?’ sorusunu konu edinen bir içerik okuyucuya buna dair bir rehberlik sunar. Kullanıcı hakkında hiç ya da çok az bilgi sahibi olduğu bir konuyu internette araştırdığında yalın, anlaşılır ve doyurucu bir yanıt görmek ister. Arama motoru optimizasyonunun nasıl yapıldığını merak eden birine bunu aşama aşama anlatmak, detaylı olan bu konuyu en basite indirgemek gerekir.

Bu tıpkı bir turiste yeni geldiği bir yeri gezdirmek gibidir. ‘Arama motoru optimizasyonu budur. Site içi ve site dışı faaliyetlerin kontrolüyle yapılır.’ Bu turist için yeterlidir ancak daha doyurucu bilgi peşinde olan turiste ‘İçerik kontrolü, görsel optimizasyonu, backlink gibi yöntemler sayesinde SEO gerçekleşir.’ diye bilgi sunmak rehberliğin bir parçasıdır.

Ayrıca ‘nasıl’ sorusuna yanıt veren içerikler;

  • Maddelemiş bir şekilde sunulmalıdır.
  • Kullanıcının daha kolay tüketmesini sağlayan maddeler basit cümlelerden oluşmalıdır.
  • Anlaşılır ve yalın cümleler bilginin daha kolay aktarılmasını sağlar.
  • Kullanıcının ‘nasıl’ diye sorguladığı soruya maddeleme ile doğrudan yanıt verilmesi de şarttır.

Bu şekilde hazırlanan içerikler rehber içerik olarak değerlendirilmektedir. Okuyucuya rehber olan bu içerikler kişiye istediğini verirken arama motorunda da öne çıkar.

Rehber İçerik Nedir?

rehberUluslararası tanımı ‘how-to’ olan rehber içerik ‘nasıl’ sorusuna cevap veren içeriklerin tamamını kapsar. Herhangi bir konuyla alakalı yapılan ‘nasıl’ araması sonucunda listelenen içerikler rehber görevi üstlenir. Bu içerikler kullanıcıya bir şeyin ‘nasıl’ olduğunu ya da yapıldığını anlatır, ona rehberlik eder.

Çoğunlukla maddeleme biçiminde yazılan bu içerikler soruya genel bir cevap veren kısa bir girişin ardından listeli şekilde ilerler. Böylece daha kolay okunabilen bir şekil alır. Kullanıcının daha hızlı tüketebildiği hale gelen içerik nokta nokta neyin nasıl olduğunu sunar.

Dijital pazarlamada ve içerik pazarlamada büyük bir yer kaplayan bu içerik türü en sık aranan soruların cevabını verir. ‘SEO nedir?’ sorusunun ardından sorulan ‘SEO nasıl yapılır?’ sorusu web siteyi, dolayısıyla markayı öne çıkarak bir içeriğin oluşmasını sağlar. Kullanıcıyı tatmin eden, merakını gideren ve ona rehber içerikler bir süre sonra ‘nasıl’ın peşine düşen kişinin karşısına çıkan ilk cevaplardan biri olur.

Blog içerikleri için sıklıkla tercih edilen bu tür markanın hangi sektörde bulunduğuna göre değişiklik kazanmaktadır. Sektöre göre ortaya çıkan farklı ‘nasıl’ soruları hem kullanıcıya aradığı içeriği verir hem de web sitenin yükselmesine rehberlik eder.

Rehber İçerik Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekilen Detaylar

how toRehber içeriğin amacı okuyucuya ‘rehberlik’ etmektir. Sorgulanan konuya dair kafa karışıklığı yaşayan kullanıcının aklındaki sorulara cevap veren içeriklerin amacına ulaşması için ise sahip olması gereken bazı detaylar mevcuttur;

  • Anlaşılır Dil: İçeriği tüketecek olan kullanıcı öğrenme peşindedir. Bu nedenle içeriğin anlaşılır olması şarttır. Bunun için ise uzun cümlelerden kaçınılmalı ve zor kelimeler kullanılmamalıdır. Doğrudan bir anlatıma sahip olması gereken içerikler net bir dil ile sunulmalıdır.
  • Doğru Bilgi: Kullanıcıyı içeriğe çekmek için yanıltıcı herhangi bir şey kullanılmamalıdır. Clickbait başlık ya da abartılı bilgilere rehber içerikte yer verilmemelidir. ‘Nasıl’ sorusu açık ve doğru bir şekilde yanıtlanmalıdır. Doğru bilgiler okuyucuya sunulmalı, bu bilgiler de kaynakçalarla desteklenmelidir.
  • Görsel Kalitesi: Yazılı içeriği destekleyecek görsel içerikler üretilmelidir. Bu görsellerin metinler ile ilişkisi olmalı, bağımsız bir şekilde tasarlanmamalıdır. Ayrıca web sitesinin hızı adına bu görsellerin optimize edilmesi gerekir.
  • SEO Uyumu: İçeriğin rehberlik sunarken SEO ile uyumlu biçimde oluşturulması gerekmektedir. SEO ile uyumlu içerikler kısa cümle, geçiş kelimeleri ve etken cümlelerden oluşması nedeniyle daha kolay tüketilir. Bunun yanı sıra Google tarafından da onay kazanır.

Bu detaylar ile oluşturulmuş olan rehber içerik kullanıcının talebini karşılar. Aynı zamanda da web sitesinin internette görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Bu içerikler yalnızca bilginin değil başarının da nasıl elde edileceğine rehberlik eder.

 

Kaynakça

Gedik, Yasemin, PAZARLAMADA YENİ BİR PENCERE: DİJİTAL PAZARLAMA,  JOURNAL OF BUSINESS IN THE DIGITAL AGE, 2020