Skip to main content

Dijital pazardaki tekniklerin gelişim kaydetmesi için imkan sunan, hızlı ve kurumsal opsiyon ağı Think with Google adını alır. Tüketicinin dijital pazardaki alışkanlıklarına dair bilgi sunan bu Google sistemi amacını adıyla sunar; ‘Google ile düşün.’

Bir markanın dijital dünyada hedef kitleye ulaşması için öncelikle arama motorunun onayını alması gerekmektedir. Sorgulama sonucu üst sıralara ulaşmayı hedefleyen markanın bu amacı gerçek kılmak için ‘Google’ gibi düşünmesi şarttır. Arama motoru neyi sever, hangi web sitelerini onaylar, ne tür içerikleri kabul eder? Bu soruların cevabı Google’ın kendisinde saklıdır.

En sık kullanılan arama motoru ise kullanıcıların bu cevaplara kolay bir şekilde ulaşması için ‘Think with Google’ hizmetini sunmuştur. Bu hizmet ile pazarda bulunan marka sahipleri tüketicinin stabil kalan ve değişen tüketim sürecine dair bilgi sahibi olma şansına erişti. Bu şans ile;

 • Tüketici alışkanlıklarına dair güncel bilgi,
 • Kapsamlı analiz imkanı,
 • Profesyonel pazar stratejileri için bilgi kaynağı,
 • Dijital pazarlama trendleri,
 • Uzman fikirleri elde edilir.

Pazarlama stratejisin sağlıklı olması ve olumlu sonuca ulaşması için bir kaynak olan bu Google sistemi çeşitli makale ile rapor sunar. Google’ın sahip olduğu veriler çerçevesinde hazırlanan bu içerikler markaların daha verimli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Böylece dijitalde potansiyel müşteriyi bulmayı dileyen marka çok daha sağlam bir strateji oluşturur, onunla ilerler.

Tüketici ağını ve pazar hamlelerini genişletmeye yardımcı olan bu sistem ve barındırdığı araçlar ile dijital pazarlama sürecinde merak edilen birçok detay cevap bulur. Başarıyı elde etmek isteyen, müşterileriyle bağ kurmayı hedefleyen markalar Google ile düşünerek dijitalde kaliteye imza atar.

Think with Google Pazarlama Araçları

think with google nedirPazarlama dünyasındaki durumu, yaşanan gelişmeleri uzman bakış açılarıyla sunan Think with Google, arama motorunun sözcüsüdür. Google’ın pazarlama sırlarına ve tüketicilerin nasıl hareket ettiğine dair rehber olan bu hizmet bünyesinde yer alan araçlar ile de ayrı bir işlevsellik sağlar;

 • Market Finder
 • Grow My Store
 • Digital Maturity Benchmark
 • Google Trends

Bu araçlar ile marka dijital ortamda ne durumda olduğunu ve nasıl ilerleyeceğini farklı varyantlarla öğrenir.

Market Finder

Uluslararası boyutta pazarlama faaliyetinde bulunmaya karar verdiğinizde kullanmanız gereken araç budur. Market Finder ile dünyadaki potansiyel pazarları tespit edip kendi büyüme planınızı oluşturabilirsiniz. Ücretsiz olan bu araç web site adresinizi sorgular. Sorgulama sonucu elde ettiği verilerle sizin için uygun olan pazarları sunar. Böylece doğru ve uygun stratejiyle hedef kitlenize ulaşmanız mümkün olur.

Grow My Store

think googlePerakende olarak çalışan markaların web sitelerini nasıl geliştireceğine dair rehberlik eden Think with Google aracıdır. Web site adresinin girilmesiyle ücretsiz bir şekilde çalışan bu araç siteyi analiz ettikten sonra genel puanını size verir. Beraberinde sunduğu ayrıntılı analiz ve önerilerle de nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında fikir oluşturur. Sitenizin dijitalde, aynı sektörde bulunan rakiplere göre ne durumda olduğunu bu araç ile öğrenebilirsiniz.

Digital Maturity Benchmark

Dijital pazarda hangi aşamada olduğunuzu öğrenmeyi mümkün kılan bu araç ile müşteriye yaklaşırken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinin cevabını bulursunuz. Bu araç, pazarlama sürecini altı farklı başlık ile inceler;

 • Organizasyon: Ekip ve iş ortaklarının karar sürecinde alınan kararların iyileştirilmesidir.
 • Analitik ve Ölçümleme: Müşteri temas noktalarını modelleme yöntemiyle doğru bir şekilde ölçülmesi ve değerlendirilmesidir.
 • Reklam Öğeleri: Kullanıcılar için ilgi çeken ve verimli bir deneyim sunan reklam üretimidir.
 • Kitle: Potansiyel müşterilerin yer aldığı hedef kitleyi keşfedip, onları satın almak için harekete geçirmek aşamasıdır.
 • Erişim: Reklamların belirlenen kitleye, karar verilen kanallar vasıtasıyla ulaşmasıdır.
 • Otomasyon: Pazarlama faaliyetlerinin büyüme ve karlılık sağlaması için optimize edilmesidir.

Bu başlıklar kapsamında değerlendirilen marka, sağlam bir yol izlemek için bu aracın sunduğu rapordan faydalanır.

Google Trends

googleeTüketicilerin güncel olarak ne tür veriler tükettiğini bilmek, dijital pazarda yer alan bir marka için önemli bir artıdır. Google’ın hizmetlerinden biri olan Trends, Think with Google’ın en sık kullanılan araçları arasındadır. Ülke bazında arama yapan Trends belli zaman aralıkları içinde en fazla neyin sorgulandığı bilgisini verir.

Ayrıca ‘Keşfet’ butonu ile isteğe bağlı sorgulama şansı da sunar. İlgili anahtar kelimenin ne zaman, nerede, hangi oranda ve hangi versiyonlarla arandığı verisini sistematik olarak kullanıcının karşısına çıkarır. Bu sayede marka, dijital pazarda hedef kitlesinin ne ile ilgilendiğini öğrenirken içerik pazarlama gibi süreçlerin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.

 

Think with Google ile pazarın dilini öğrenme, tüketiciyi daha iyi tanıma şansı ortaya çıkar. Böylece marka bulunduğu sektörde dilediği başarıyı yakalar.