Skip to main content

Gelişen dünyada, şirketler içerik pazarlama metrikleri ışığında markalarına değer katar. Günümüz pazarlama ve satış stratejileri klasik yöntemlerin çok ilerisindedir. Büyük bir hacme sahip, yaygın olarak kullanılan internet platformları büyük pazar yerlerini oluşturur. Bu doğrultuda potansiyel müşterilerinize ulaşmanızda en büyük yardımcı internet ortamıdır. Potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için yaratıcı içeriklere ihtiyacınız vardır. İçerik pazarlanmasının etkili, yaratıcı ve benzersiz olma unsuru karşılandığında ilgi çekici olması sağlanır. Bu da hedef kitlenize, içeriğinizi pazarlamada olumlu olarak yansır.

İçerik Pazarlama Metriklerine Neden İhtiyaç Vardır?

İçerik Pazarlama Metriklerine Neden İhtiyaç Vardır?

İçerik pazarlama stratejileri ile hedef kitlenize hitap ederken, marka değerini de arttırırsınız. Yaptığınız çalışmaların ne kadar isabetli ve ilgi çekici olduğunu anlayabilmek için içerik pazarlama metrikleri kullanmanız gerekir. Zira pazarlanan ürün, para kazanmanın sadece yarısıdır. Üründen nasıl daha fazla para kazanabileceğinizi bulmanız ise pazarlamanın diğer yarısını oluşturur. Bu doğrultuda ölçüleri iyi bilip doğru tespitler ve geliştirmeler yapmanız gerekir.

Yüksek reklam giderleri ile fayda maliyet faktörünün büyük seviyede sağlandığı arama motorlarında pazarlama ve satış işlemleri yoğun olarak gerçekleşir. Bu doğrultuda global pazarı oluşturan internet, uluslararası ticarette etkin bir yere sahiptir. İnternetten en iyi şekilde faydalanarak markanıza değer kazandırabilirsiniz. Zira pazarlamada kullanılan klasik yöntemler artık etkili değildir. Bu sebeple yerini internet reklamcılığı alır. İçeriklerin markanıza değer katmasını sağlamak için gerekli kural ve koşullarda yarışmak zorundasınız. Çünkü arama motorlarında markanızın ön sıralarda yer almasını istiyorsanız içerik pazarlama metrikleri hakkında kapsamlı detaylara ihtiyacınız vardır.

Tüketim Metrikleri

Web sitenizde tüketim metrikleri yardımı ile geliştirmeler yapabilirsiniz. Bu doğrultuda beş ana başlıkta incelenen tüketim ölçüleri web sitenizde iyileştirmeler yapmanızda yardımcı olur. Kendi aralarında sınıflara ayrılan bu ölçüler birbirinden farklı terimsel ifadelere sahiptir. En büyük markaların içeriklerini pazarlamada kullandığı ölçülerdir. Markanıza değer katabilmek için atacağınız önemli adımlardan birisi bu ölçü birimlerine hâkim olmaktan geçer. Farklı ana başlıklarda incelenen ölçüler ilgili içeriğin kalitesini belirleyen unsurdur. Çünkü içeriklerin hedef kitlesi okuyuculardır. İlgi çekici olmayan bir içeriğin talep görmesi mümkün değildir. Pazarlamada etkili yöntemlerin kullanılması ile bu durumun önüne geçmek mümkündür. Bu doğrultuda içerik pazarlama metrikleri ışığında gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Basit tabirler ile sürekli müşteri kazanmak için yapılan iyileştirmelerin tespit edileceği ölçülerdir. Bu ölçüler; tekil ziyaretçiler, sayfada geçirilen ortalama süre, açılan e-mailler ve e-mail tıklamalarından oluşur. Zira farklı ölçülere sahip olan bu başlıkların analizi ve tespiti oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü ürününüzü neden satamadığınız ve nasıl daha çok satabileceğiniz hakkında bilgiler verir.

Sayfa Görüntülemeleri

Sayfa görüntülenmeleri yayınladığınız bir içerikte kaç ziyaretçi olduğunu ifade eder. En çok görüntülenen içeriğinizi referans alarak aynı türde içerik üretimleri yapmanızda fayda vardır. Çünkü sayfa görüntülenmesinin ölçütünü yaptığı unsur budur. Belli bir sayfadaki görüntülenme oranı içeriğin başarısını gösterir. Aynı doğrultuda içerikleri yayımlayarak sitenizde görüntüleme sayısını artırabilirsiniz. Ayrıca sayfa görüntülemeleri içerik pazarlama metrikleri arasında ilk sırada gelir.

Yayınladığınız bir içeriğin kalitesine oranla sayfa görüntülemeleri artış gösterir. Ayrıca arama motorunda kullanıcıların istekleri doğrultusunda doğru bir başlık ve açıklama seçimi ile iyi bir iş yaptığınızın kanıtıdır. Aynı başarıyı sitenizin genel durumuna yaymak için düzenli aralıklarla ölçütler incelenmelidir. Web sitenize kullanıcıları çeken içeriklerin tespitinde en doğru ölçüt olarak karşınıza bu metrik çıkar. Genel bir inceleme ile aynı performansı diğer içeriklerde uygulayabilirsiniz. Öncelikli olarak doğru tespitleri yapmanız gerekir. Örneğin sitenizde yayınladığınız bir içerik 2 bin 200 görüntülenme alıyorken, diğer içeriklerde durum farklı olabilir. Her içerikte aynı performansı alamamanızın başlıca sebepleri vardır. Hedef kitle odaklı yapılacak çalışmalarla bu oranı arttırabilirsiniz.

Tekil Ziyaretçiler

Tekil Ziyaretçiler

Site performansınızı arttırmaya yönelik tespitler yapabileceğiniz içerik pazarlama metrikleri arasında önemli bir yere sahip olan tekil ziyaretçi ölçütüdür. Bu veri size sitenizin görüntülenme sayısını ifade eder. Fakat tek bir ziyaretçi olarak bunu yapar. Bu doğrultuda sayfanızın sürekli takibinde olan bir ziyaretçi, bu veride bir görüntülenme olarak görünür. Bu veri ışığında sayfada tutuma oranı hesaplanmaktadır. Sürekli ziyaretçilerinizin tek sayıldığı bu ölçüt olumsuz değildir.

Ziyaretçilerinizin tarayıcıları özeldir. Bu sebeple farklı tarayıcılardan giriş yapan kullanıcılar yine benzersiz ziyaretçi olarak sayılır. Tekil ziyaretçiler, sitenizin farkını oluşturan temel ölçütlerden birisidir. Aynı zamanda gerekli geliştirmelerin yapılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Tekil ziyaretçilerin tespiti web sitesinin özgünlüğünü artırmada önemli bir veridir. Bu doğrultuda doğru tespitler ile güçlü rekabet yapılabilir. Bir ziyaretçinin sizin sitenizde bulunmasını sağlamak için içerik pazarlama metrikleri hakkında detaylı bilgilere hâkim olmalısınız. Aksi takdirde siteniz gelişim göstermezken rekabet etmek oldukça zordur.

Sayfada Geçirilen Ortalama Süre

Sayfada geçirilen ortalama süre sitenizde kullanıcıların geçirdikleri zamanın görüntülenme sayısına bölünerek çıkan verilerdir. Sayfanıza yapılan toplam görüntülenme sayısının etkin olduğu bu ölçüt performans artırmaya yönelik yapabileceğiniz çalışmaları görmenizi sağlar. Zira görüntülenme sayısı önemli bir husustur. Fakat ziyaretçilerin görüntüleme ardından hemen çıkış yapması siteniz için olumsuzdur. Arama motorları bu durumu faydasız içerik olarak algılar. Sitenizde olumsuzluk yaratacak bu durum karşısında gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Alınacak önlemlerin başında içeriklerinizi değiştirmek gelir. Çünkü içerikleriniz ziyaretçiler için ilgi çekici değilse ve ziyaretçi hemen sayfadan çıkıyorsa bu büyük bir sorundur. Sayfanızda kullanıcı trafiğini artırmaya yönelik tespitler yapacağınız içerik pazarlama metrikleri kullanımı bu noktada oldukça önemlidir. Ortalama sürenin mümkün olduğunca yüksek olması gerekir. Web sitenizde olumlu sonuçlar doğuracak bu ölçütü dikkate almanızda fayda vardır. Ülkemizde oldukça sık kullanılan yüksek trafikli bir sitenin ortalama süresi 9 dakika 51 saniyedir. Genel sitelerin ortalamasına bakıldığında; 3 dakika süre arama motorlarında olumlu değerlendirilebilmek için idealdir.

Açılan E-Mailler

Kullanıcılarınızın gözünde ne kadar ilginç olduğunuzun kanıtı olarak açılan e-mailler önemli bir örnektir. Gönderdiğiniz mailler kendi tanıtımınızı yapmak ve kullanıcıları tutmak için önemli bir ölçüttür. Bu doğrultuda analiz edeceğiniz bu ölçüt yüzdelik olarak ölçülür. Ve yüzdelik ne kadar artış gösterirse bu doğrultuda doğru yoldasınız demektir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve mevcut müşterilerinizi korumak için bu ölçüt önemli bir yere sahiptir. İçerik pazarlama metrikleri ile yapacağınız tespitler ile yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz. Aynı şekilde içeriğinizde sağlayıcılar hakkınızda olumsuz kanılara varmaz.

Kullandığınız aracın düzenli spam olarak algılanması markanız için olumsuz bir intiba oluşturur. Bu yüzden gönderdiğiniz maillerde mobil ve masaüstü sürümlere uygunluk gözetmenizde fayda vardır. Mail içeriğinin anlaşılabilir olması tıklama almasında etkili olan unsurdur. Uyumsuz içerikli bir bağlantı gönderimi ile bunu sağlamanız oldukça zordur. Bu doğrultuda örnek olarak %30 açılan e-mail oranı markanız için olumlu bir veridir.

E-Mail Tıklamaları

E-mail tıklamaları iletinizi açan potansiyel müşterilerin bağlantı adresine gittiğini ifade eden ölçüttür. Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için kullanabileceğiniz bu yöntemde oldukça dikkatli olmalısınız. Zira spam ve rahatsız edici içerik olarak tanımlanması sitenizi ve ilettiğiniz bağlantıyı olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu arada e mail tıklamaları, önemli içerik pazarlama metrikleri arasında yer alır ve yüzdelik olarak ifade edilir. Oran ne kadar yüksek ise içeriğiniz bu bağlamda iyidir. Bu oran düşükse ve düşmeye devam ediyorsa bazı önlemler almak zorundasınız. Zira maliyeti ve harcanan emeği düşündüğünüz zaman gereksiz kayba sebep olur.

Tıklama oranlarını yükseltmek için hedef kitlenizin ne istediğiniz doğru tespit etmeniz gerekir. Açılan bir mail hemen kapatılıyorsa bu bir sorundur. Tespit yapabileceğiniz metrikleri kullanmak bu bağlamda oldukça faydalıdır. Öncül sorun belirlendikten sonra çözümler aranmalıdır. Gönderdiğiniz mail hiç açılmıyor ise ilgilenmeniz gereken sorun bir üst başlıkta bulunan ve açılan e-mail olmalıdır. İçeriğiniz açılıyor fakat tıklanma almıyorsa içerikte biçim düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Elde Tutma Metrikleri

Sitenizde sürekli vakit geçiren ziyaretçileri, elde tutma metrikleri ile görüntüleyebilirsiniz. Elde tutma metrikleri, web siteniz hakkında en kaliteli ve doğru bilgileri veren içerik pazarlama metrikleri arasında yer alır. Bu ölçütle verileri yüzdelik olarak görüntülersiniz. Aldığınız verilerin yüksek oranı size sitenizde ne kadar iyi iş başardığınızı gösterir. Bu doğrultuda sürekli müşterileriniz sayesinde web siteniz iyi bir trafiğe sahip olur. Çünkü arama motoru algoritması bu bağlamda verilerin tespitini yapar. Sitenize geri gelmeyen ziyaretçilerin sayısı arttıkça site puanınız düşüşe geçer.

Arama motorlarında ilgisiz veya faydasız olarak görülen bu tür içeriklere karşı önlemler almanız gerekir. Zira kazanç sağlaması gereken siteniz izlediğiniz yanlış stratejiler ile para kaybetmenize sebep olur. Elde tutma verilerine göre sitenizde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ziyaretçilerin istediklerini neden alamadıklarına dair yapacağınız ufak çaplı bir araştırma ile bu verileri artışa geçirebilirsiniz. Hedef kitlenize daha iyi hitap edebilmek için içerik pazarlama metrikleri kullanmak, rakiplerinizin önüne geçmede stratejik bir adımdır.

Geri Dönüş Oranı

İçeriklerde kullandığınız yönlendirme bağlantılarının ya da potansiyel müşterinizle iletişim kurmak istediğinizde aldığınız dönütlerin ölçütüdür. Geri dönüş oranı yüzdelik ile ifade edilen bir ölçüdür. Oran arttıkça site yararına olur. Zira hedef kitlenize doğrudan bağlantı kurmak istediğinizde aldığınız dönütleri belirleyen sayısal verilerdir. Bu doğrultuda içeriklerin ilgi çekici olması gerekir. Aynı şekilde hedef kitle gözetilerek gerekli tasarım ve çalışmalar yapılmalıdır. Bu verilerden faydalanarak içeriklerde nerede yanlış yaptığınızı tespit edebilirsiniz. Sadık müşteri olarak adlandırılan sınıfı çekmek oldukça önemlidir. Pazarladığınız ürünün türüne göre ihtiyaç yaratılmalıdır. Ayrıca insan ihtiyaçları sınırsızdır. Bu bağlamda etkili bir pazarlama yöntemi olan ihtiyaç yaratmayı sağlamalısınız.

Her arz kendi talebini yaratır görüşü klasik iktisatta doğru olmasa da pazarlama stratejilerinde geçerliliğini korur. Sadık müşteri kapasitesini artırmak için ihtiyaç yaratmanız gerekir. Bu bağlamda tüm içerik pazarlama metrikleri göz önüne alınmalıdır.

Tüm veriler ışığında yapacağınız fizibilite etüdü ile sadık müşteri hacmini artırırken aynı zamanda potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. En etkili pazarlama, marka güvenini yaratmaktır. Bu doğrultuda mevcut müşterilerinizin güvenini korumak potansiyel müşterileriniz için de aracı rolü oynar. İçerikteki ilgili isteğe verilen olumlu tepkileri artırmak için bu metrik kullanılır. Yapacağınız çalışmalarda mevcut müşterilerinizi en çok çeken materyaller ile çalışmalarınızı sürdürmekte fayda vardır.

Hemen Tıklama Oranı ( Bounce Rate )

Hemen tıklama oranı

Hemen tıklama oranı metriği; gönderinin müşterilerinizin ne kadar ilgisini çektiğini gösterir. İnternet ortamında pazarlanan mal veya hizmetlerin müşterilere en iyi şekilde tanıtılması gerekir. Bu bağlamda hemen tıklama oranı içerik pazarlama metrikleri kullanılmalıdır. Yapacağınız çalışmalarda pazarlayacağınız ürünü en iyi anlatan bir materyale ihtiyacınız vardır. Çünkü günlük hayatta potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizden haberdar olması gerekir.

Kullanıcıların karşısında en doğru zamanda ve en etkili şekilde çıkan içerikler hemen tıklanma alır. Yapacağınız araştırma ile doğru zaman tespitini yapmalısınız. Görsel-işitsel veya her ikisini kullandığınız bir içerikle müşteri çekmek için ihtiyaç yaratmanız gerekir. Kullanıcılar ürününüzü gördüğü anda ihtiyacı olduklarını düşünmelidir. Hemen tıklama metriğinin ifade ettiği unsur budur. Aslında satışını yapacağınız ürünün ilk çıktığı anda ilgi ve rağbet görmesidir. Bu bağlamda uygun zaman ve kullanılan materyal oldukça önemlidir. Doğru pazar araştırması yaparak potansiyel müşterilerin ilgisini çekmelisiniz.

Yapacağınız çalışma benzersiz oluşu ile markanıza değer katacaktır. Bu bağlamda içerik performans ajansları ile anlaşarak içerik pazarlama metrikleri konusunda profesyonel destek almakta fayda vardır. Zira bir ürünü doğru yerde satmadıkça para kazandırması mümkün değildir. Yapacağınız doğru çalışmalar ile markanızın kapasitesinin ve hacminin üzerinde değer kazanabilirsiniz. Markanın kimliğini oluşturan unsur kullanıcılarına verdiği güvendir. Bu güven ilk andan itibaren müşterilere verilmeli ve her potansiyel müşterinin sadık müşteri olması sağlanmalıdır.

Üyelikten Çıkanlar

Sadık müşterilerinizin sizi terk etme oranını gösteren ölçüttür. Yaptığınız çalışmalarda üyelik ile sadık müşteri yaratmaya çalışmak doğru bir seçenektir. Fakat sunduğunuz ayrıcalıklar yoksa üyelikten çıkanlar olacaktır.

Müşteri kazanmak için yüksek miktarda maliyetler harcanır. Kazanılan müşterinin bir şekilde gitmesi eksi maliyet olarak hesaplanabilir. Zira aynı müşteriyi yeniden kazanmak için yapacağınız çalışmalar oldukça zahmet gerektirir. Müşteriler kendilerini özel hissetmek ister. Sizin üretim maliyetinde yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayacak temel unsur budur. Çünkü müşteri ürüne para ödediğini sanmaktadır. Oysa özel hizmetlerin ücrete dâhil olduğunu bilmez. İçerik pazarlama metrikleri kullanarak bu durumu lehinize çevirmeniz kolaydır. Marka olarak güvenini kazandığınız bir müşterinin gitmesini istemiyorsanız ona kendisini özel hissettirmeniz gerekir. Örneğin doğum günü mailleri ya da özel günleri kutlamak gibi ufak maliyetli çalışmalar büyük maliyet kayıplarını önlemede kullanacağınız etkili bir yöntemdir.

Müşteri kapasitenize göre aylık hesaplamalar yaparak sorunları tespit edebilirsiniz. Bu bağlamda; toplam müşteri sayınız*kaybettiğiniz müşteri sayınız / 100 = üyelikten çıkan oranını verir. Yüzdeliğin düşük olması markanızın yararınadır.

Takipçi Sayısı

Aktif takipçi sayısı önemli içerik pazarlama metrikleri arasında yer alır. Çünkü aktif takipçiler marka tanınırlığını ve güvenini ortaya koyan verilerdir. Sosyal medya hesaplarında markanızın daha fazla kişiye ulaşmasını doğru yöntemler ve stratejiler kullanarak arttırmakta başarılı olabilirsiniz.

Belirleyici olarak bakıldığında organik bir şekilde hedef kitleye ulaşmak oldukça zordur. Ciddi emek, maliyet ve zaman isteyen bir iştir. Fakat marka değerini artırmak için zorunlu verilerdir. Güncel olarak sık kullanılan platformlarda marka hesabınızın olması oldukça önemlidir. Zira takipçi sayısı, sadık müşterilerinizin takibini yapmak, isteklerini anlamak için büyük bir yardımcıdır. Aynı zamanda potansiyel müşterilerinize ulaşmada aracınızdır.

Az takipçili bir hesap müşteri güvenini kazanmak için yeterli değildir. Aynı şekilde doğal olmayan yöntemler kullanarak takipçi sayısı artırmakta müşteri güvenini uzun vadede sağlayamaz. Bu unsurda dikkat edilmesi gereken içerik pazarlama metrikleri belirleyicidir. Diğer metriklerle yapacağınız tespitler ile iyileştirmeler yaparak takipçi sayınızda olumlu gelişmeler sağlayabilirsiniz. Ayrıca organik takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Sadık müşterilerinizi tutmak ve yeni müşterilere ulaşmak için sosyal medya kanallarında doğal takipçileriniz oldukça önemlidir. Hedef kitleye yönelik yapılacak çalışmalar ile gelişim sağlanabilir. Rakiplerinizden daha iyisini yapmalısınız. En çok müşteri çekmeyi başaran pazarlama stratejisi kampanyalardır. Düzenli kampanyalar yaparak mevcut müşterinin korunması sağlanırken aynı zamanda yeni müşteriler için davet niteliği taşır.

Paylaşım Metrikleri

İçerik üretiminde markanıza değer katacak unsurları paylaşım metrikleri ile tespit edebilirsiniz. Paylaşımların hedef kitlenize ne denli ulaştığını görmenizi sağlayan ölçü türü paylaşım metrikleridir. Diğer içerik pazarlama metrikleri ile aynı özelliği göstermez ve bu bağlamda paylaşım metrikleri çok özel bir yere sahiptir. Bu metriği bu kadar özel kılan unsur ise içerikler hakkında doğrudan verilere ulaşmanızı sağlayıcı yönüdür.

Paylaşımlarınızda yönelmeniz gereken içerikleri bu metrik görmenizi sağlar. Markanıza değer katacak ve doğru hedef kitleye ulaşacak konu seçimleri ile paylaşımları yapmalısınız. Diğer tüm metrikleri doğrudan etkileyen paylaşım analizlerini düzenli olarak yapmanızda fayda vardır. Çünkü yaptığınız çalışmaların size ne kadar kazanç sağladığını ancak bu metrik ile görebilirsiniz. Paylaşımları referans alarak hedef kitlenin ilgisini tespit etmelisiniz. Yaptığınız tespit sayesinde hedef kitlenizin ilgisini çeken paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu bağlamda müşterilerinizin yaptığınız işlere olan tepkisini görmeniz mümkündür.

Sosyal platformlarda etkileşimi yüksek olan içerikler daima sizi rakiplerinizin önüne geçirir. Organik yöntemler ile alacağınız bu olumlu sonuçlar sık kullanılan sosyal platformlarda beğeni kazanmak ve yorum almaktır.  İçerik pazarlama metrikleri markanıza değer katmanızı sağlayacak verilerdir. Bu doğrultuda iyi tespit ve analiz etmeniz gereklidir.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal Medya Paylaşımları

Markanızı ön plana çıkartacak olan sitenizin reklamını sosyal medya paylaşımları ile destekleyebilirsiniz. Sosyal medya hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak en önemli araçtır. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmayan markaların değer kazanması mümkün değildir. Zira sosyal medya hedef kitlenize ulaşmanın en kolay yoludur. Maliyet bakımında da alternatiflerine göre uygunluk gösterir.

Markanızı, sitenizi ve ürünlerinizi en iyi şekilde ön plana çıkartmak, bu platformları aktif bir şekilde kullanmaktan geçer. Düzenli araştırmalar ile reklamlarınızı hedef kitlenize uygun hale getirmeniz gerekir. Ürününüz her ne olursa olsun doğru pazarlama stratejileri ile sosyal medyada ihtiyaç yaratabilirsiniz. Bu doğrultuda ürününüzü en iyi anlatan materyalleri kullanmalısınız. İlk bakışta müşterinizin ilgisini çekecek içerikler ile en iyi sonuçları almanız mümkündür.

Düzenli olarak paylaşımlarınızda iyileştirmeler yapmanız gerekir. Çünkü hedef kitlenizin sizden ne istediğini bilmek oldukça önemlidir.  İçerik pazarlama metrikleri kullanarak hedef kitlenizin sizden beklentilerini tespit edebilirsiniz. Yapacağınız tespitler ile iyileştirmeler yaparak sadık müşterilerinizi korumayı başarırsınız. Aynı şekilde potansiyel müşterilerinizi de sadık müşteri yapabilirsiniz. Rakiplerinize rekabet ortamı bırakmadan markanıza değer katmak için sosyal medya paylaşımlarınızı üretmelisiniz. Yapacağınız düzenli tespit ve çalışmalar ile başarılı olma ihtimaliniz yükselir.

Sosyal Medya Beğenileri

Sosyal medya beğenileri paylaşımlarınızda yaptığınızın doğruluğunun ölçütüdür. Sadık müşterilerinizin sizlere beğeni etkileşimi ile verdiği olumlu sonuçlar marka güveninizi sağlar. Güvenilir bir marka olarak müşterilerinizin değerlendirmeleri ve beğenileri yaptığınız işlerin doğruluğunu gösterir. Fakat sosyal medya dinamik bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda hatalara çok müsait bir ortamdır.

Paylaşımlarınız için içerik pazarlama metrikleri kullanmama kaynaklı bir hata, domino etkisi yaratarak müşteri kaybetmenize sebep olabilir. Bu yüzden oldukça titiz bir yönetime teslim edilmelidir. Sadık müşteriler kırılgan bir yapıya sahiptir. Marka hesabınız üzerinden yapacağınız bir paylaşım bir kesimi kıracak nitelikte olmamalıdır. Markanızın potansiyel müşterisi herkes olmalıdır. Bu doğrultuda yapılacak paylaşımlar özenle seçilmeli ve kitlenize hitap etmelidir.

Uygunluk bu konuda çok önemlidir. Düzenli aralıklar ile paylaşım yapma, özgün içerik sunma ve daha birçok etken göz önüne alınmalıdır. Zira sosyal medya örgütlü bir yapıya sahiptir ve markanıza zarar vermek isteyen kesimler olacaktır. En iyi şekilde korunma yöntemi ise tarafsız tutumlar sergilemektir. Bu unsurlar göz önüne alınarak yapılacak paylaşımların beğenilerini arttırmak mümkündür. Aynı şekilde tespit yapılarak içerik iyileştirmeleri yapılmalıdır.

Etkileşim Metrikleri

Etkileşim metrikleri sosyal medya hesaplarınızda içerik pazarlama metrikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Zira sitenizin para kazanmasında etkili olan genel etkileşim ölçüleridir. Etkileşimlere oranla artacak gösterim, yeni takipçi, takipçi büyüme oranı gibi unsurlardır. Markanız ve siteniz için oranların yüksek olması olumludur. Daha fazla müşteriye ulaşarak güven yaratacağınız etkileşimlerin ölçümleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Sosyal medyada var olmak müşterilerinize ulaşmak ve sitenizdeki trafiği arttırmak için gereklidir. Yaptığınız paylaşımlar ile sitenizde trafik yaratmaya çalışmanız gerekir. Bu doğrultuda ilgi çekici paylaşımlar ile müşterilerinizi sitenize çekebilirsiniz. Markanızın isminin duyulması için başka hesaplar ile iş birliği halinde olmanız gerekir. Aynı şekilde sitenizde bulunan içeriklerin SEO uyumlu olması ziyaretçilerinizin daimi olmasını sağlar. İçerik pazarlama metrikleri kullanarak hedeflediğiniz trafiği yaratabilirsiniz. Bu konuda etkileşimi sağlamak için gönderinizin dikkat çekici olması önemlidir.

Yapacağınız görsel paylaşımlarda kaliteli bir izlenim kazandırmak ziyaretçileri çekecektir. Aynı şekilde müşterilerinizin isteklerini anlamak ve bu doğrultuda hareket etmek için yorumlar ayrı bir ilgi ister. Hedef kitlenizin yorumlarda olan etkileşimi oldukça önemli bir ölçüdür. Zira hesabınızın dinamik yapısını gösterir ve farkınızı ortaya koyar.

Yorumlar

Yorumlar

Sosyal medya etkileşimlerinde yorumlar, beğeniler kadar büyük etkiye sahiptir. Bu doğrultuda yapacağınız içerik pazarlama metrikleri tespitinde yorumlara ayrı bir yer ayırmanız gerekir. Yapacağınız çalışmalar ile takipçilerinizin yorum yapmasını sağlamanız önemlidir. Bu doğrultuda gönderilerde hedef kitlenize sorular sorun.

Sorulara gelecek yorumlar etkileşimin artmasında ciddi miktarda yardımı olacak bir unsurdur. Verilerin ölçülmesi, sorunların tespit edilmesi ve giderilmesinde yorumlar belirleyici yere sahiptir. Hedef kitlenizin ilgisini ne kadar çektiğiniz konusunda bilgi toplamanıza yardımcı olur. Yapacağınız çalışmalarda maliyet hesapları ve bütçe düzenlemesi gibi kâr edeceğiniz unsurları ölçmenizi sağlar. Etkileşimleri büyük oranda olumlu etkileyen yorumlara gerekli önemi göstermenizde fayda vardır. Zira kitlesel bütün olarak hareket eden potansiyel müşterileriniz bu doğrultuda sizin adınıza kararlar alır. Hedef kitlenize olumlu kararlar verdirmek için olumlu yorumlara sahip olmanız gerekir.

Ürüne dair tam detaylı bilgileri gönderide vermeden yorum almayı sağlayabilirsiniz. Fakat bu bilgi eksikliği içerik pazarlama metrikleri tespitinde büyük ve fark edilir ölçüde olmamalıdır. Yapacağınız çalışmalarda detaylı bilgiler verirken, çok keskin olmayan yerlerden bilgi kısmanız size soru gelmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde etkileşimi artıran bu durum olumlu ölçülebilir verilere sahiptir.

Oturum Süresi

Bir kullanıcının sitenizde ne kadar kaldığını belirten ölçü birimidir. Oturum süresinin uzun olması sitenin yararına bir durumdur. Hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başardığınız anda oturum süresi hesaplanmaya başlanmalıdır. İlgi çekici bir başlık bulan ziyaretçiyi kaybetmemek için benzer başlıklarda içerikler sunulmalıdır. Sitenin derinliğine, içeriklerine ve kalitesine göre ziyaretçilerin oturum süresi artış gösterir.

Hedef kitlenizi etkilemenin en etkili yolu benzer başlıklar altında içerikleri sunmaktır. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarında da bu içerik pazarlama metrikleri kullanılmalıdır. Kullanıcıların ilgi ve merakı hangi alanda ise yönelimler bu doğrultuda olmalıdır. Çalışmalarınızın maliyetini karşılayacak gelire sahip olması için bu ölçüt daima öncelikli olarak kullanılmalıdır. Ziyaretçinin sitede kaldığı süre boyunca giriş yaptığı diğer sayfalar site ve marka değerini artıracak önemli bir unsurdur.

Etkileşimi olumlu etkileyen unsurlar arasında oturum süresi önemli bir yere sahiptir. Sitenizde yayımlanan bir içeriğin ne denli dikkat çekip, çekmediği hakkında kapsamlı bilgi verir. Yapacağınız tespitler ile içerik konu düzenlemeleri yapabilirsiniz. Aynı şekilde görüntülenme sayısı yüksek olan içeriklerinizi diğer içerikler için referans olarak kullanabilirsiniz.

Sayfa Derinliği

Sayfa derinliği her bir kullanıcının sitenizde ne kadar süre ile kaç sayfada dolaştığını gösteren ölçüttür. Sitenizde bu ölçütün analizini haftalık olarak yapabilirsiniz. Haftalık yapacağınız analizler ile ziyaretçilerin ilgisini çeken içerikler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İçerik pazarlama metrikleri arasında etkili bir öneme sahip olan bu ölçütü rekabet odaklı değerlendirebilirsiniz. Buradaki rekabet kendi sitenizdeki içerikler arasındadır.

İlgi çeken bir başlığa ve başlık altına etkili hitabet ile ziyaretçileri daha fazla sitenizde tutabilirsiniz. Web sitesi tasarımınızda önerilen içerik eklentisi kullanmanızda fayda vardır. Yapacağınız araştırma ve analizler ile pazarlama stratejilerinizi geliştirebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Önemli bir ölçüt olan derinlik, haftalık analizler ile takip edilmelidir. Sayısal karşılığı tek oturumda görüntülenen sayfa sayısını ifade eder. Bu sayı ne kadar yüksek olursa siteniz için o kadar olumludur. Sayfa derinliği tespitinde içerik pazarlama metrikleri detaylıca kullanılmalıdır. Diğer ölçütler ile bağlantılı olan bu ölçütte yapacağınız düzenlemeler diğer ölçütleri de olumlu etkiler. Bu doğrultuda web sitenizin iyi bir trafiğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Üretim / Maliyet Metrikleri

Üretim / maliyet metrikleri yaptığınız işteki kazanç maksimizasyonu sağlayan ölçüttür. Sitenizde yaptığınız içerik pazarlama metrikleri hakkında faydalı bilgi alabileceğiniz verilerdir. Bu verilerin ışığında üretimin fonksiyonlarını değiştirebilirsiniz. Bu arada, iktisadi olarak iki işi yapabiliyorsanız fakat birisinden daha çok kazanıyorsanız, iyi yaptığınız işe yönelmeniz gerekir. Modern ve klasik iktisadın ortak görüşü olan bu hususta gerekli optimizasyonu sağlayarak sitenizin kâr oranını artırabilirsiniz.

İçeriklerin üretiminde harcadığınız bütçeyi para cinsinden hesaplayarak bu verilere ulaşabilirsiniz. Para kadar yetkin diğer değerler ise üretimde harcanan emek ve zaman faktörüdür. Üç farklı aşamada hesaplaması yapılabilecek ölçüttür. Bu metrik, zamana bağlı olarak maliyetin hesaplanması, bütçeye bağlı olarak maliyetin hesaplanması ve emeğe bağlı olarak maliyet hesaplamasıdır. Üretimde kullandığınız bu faktörler ve net kârınızın farkı cinsinden sayısal verilere ulaşılır.

Her bir içerik için harcadığınız faktörler eşit terazide olmamalıdır. Bu doğrultuda ürün bazlı değerlendirmeler yaparak vazgeçmeniz gerekir. Vazgeçtiğiniz ikinci seçenekten zarar etmemek için kâr oranınızın yüksek olduğu içeriklere yönelmeniz gerekir.  İçerik pazarlama metrikleri arasında kazancın görülmesini sağlayan bu ölçüt süreklilik için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yayınlanma Zamanı

Sitenizde yapacağınız düzenli planlamalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü markanızın düzenli olarak takipçisi olan bir kitle vardır. Bu kitle içeriklerinizi merakla bekler ve yayınlandığı zaman tüketmeye hazırdır. Düzenli programlanması gereken son derece hassas bir meseledir. Zira ziyaretçilere geç sunulan bir içerik onu kaybetmenize sebep olur. Aynı zamanda dar aralıklar ile yapacağınız içerik paylaşımları ziyaretçileri sıkarken, paylaşımlarınızın kalitesini düşürür.

Yayınlama zamanı içerik pazarlama metrikleri doğru görebilmekte önemli bir yere sahiptir. Ziyaretçilerin ne sıklıkla sitenizi ziyaret ettiğini tespit ederek bu doğrultuda içerik yayınlamanız gerekir. Bu durum sabit müşteri sağlarken aynı zamanda üretim sürecini daha profesyonel hale getirmenizde yardımcı olur. Yapacağınız çalışmalarda uygun zaman seçimleri yaparak tüketicilerin hazır olması beklenmelidir.

Belirlenmeyen ve rastgele tarihlerde yayınlanan içerikler site ve marka kimliğini olumsuz etkiler. Bu yüzden plana uygun hareket etmekte fayda vardır. Diğer metrikler ışığında ziyaretçilerinizin tepkilerini iyi bir şekilde tespit edebilirsiniz. Yaptığınız ölçümler sonucunda içeriklerinizi yayınlayacağınız en doğru zaman aralıklarını bulabilirsiniz.

İçerik Hacmi

Düzenli olarak üretim yaptığınız içerikleri ifade eden metriktir. Üretim hacminiz siteniz doğrultusunda şekillenmelidir. İçerik hacmini, uzun süreli olarak faaliyet gösteren bir sitede içerik pazarlama metrikleri ile kolayca tespit edebilirsiniz. Fakat kısa süreli faaliyet gösteren bir web sitesinin bu veriler hakkında detaylı bilgilere kısa sürede ulaşması mümkün değildir. Zira içerik hacmi zaman içerisinde yaptığınız üretimlere ve anlık olarak yapabileceğiniz üretime bağlıdır.

Yapacağınız analizlerde içerik hacminiz müşterilere ulaşmanızda yardımcı olur. Artış gösteren bir trafikte daha yoğun ve belirlenmiş konularda içerikler üretmeniz gerekir. Ürettiğiniz içerikler ile kalıcı ziyaretçi sağlamak mümkündür. Ziyaretçilere sitenizin dinamik yapısını göstererek olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Anlık durumda, analiz yapacağınız hacim durumu zamana bağlı olarak sitenizdeki içerikler ile doğru orantılıdır. Sitenizdeki toplam içerik adedi/ süre hesaplanarak zamansal içerik hacmi tespit edilir. İçerik hacminizin geniş olması ilgi alanlarına göre ziyaretçi sayısını artırmayı sağlar. Bu doğrultuda içerik pazarlama metrikleri ve maliyet ölçütleri ile tespit yapılarak, sitenizde farklı konseptlere sahip içerik üretimleri yapabilirsiniz.

Geciktirilmiş İçerikler

Geliştirilmiş içerikler

Düzenli aralıklar ile yayınladığınız içeriklerde gecikme yaşatma sitenizde sorunlara yol açar. Zira düzenli olarak takibiniz de olan ziyaretçilerin beklediği tarihte içeriğin gelmemesi ziyaretçi kaybetmenize sebep olur. Bu ölçütün değerlendirmesi yapılırken içerik hacmi, yayın zamanı ve üretim maliyet ölçütleri kullanılır. Çünkü birbiri ile bağlantılı olan bu içerik pazarlama metrikleri birlikte değerlendirilmelidir. Olası gecikmelere mahal vermemek için diğer ölçütler iyi değerlendirilmedir. Yapacağınız değerlendirmeler sonucunda içerik gecikmesi siteniz için tamamı ile olumsuzdur. Daha sistematik bir çalışma disiplini ile gecikmelerin önüne geçebilirsiniz. Kullanacağınız yöntemler ile içeriklerde gecikme yaşamadan, kaliteli ve hedef kitlenizi çeken bir çalışma disiplini izlemeniz gerekir.

Olası site hit düşüşlerine sebep olacak bu duruma karşı alınacak önlem ve tedbirlerin başında içerik ajansları ile anlaşmak vardır. İçerik hacminizi, daha az zaman ve emekle yapmak istediğinizde hesaplı bir tercih olarak karşınıza çıkar. Aynı zamanda profesyonellik ile yapılan işler olan SEO çalışmaları kusursuz yerine getirilir. İçerik pazarlama metrikleri düzenli olarak takip ederek, web sitesi seyrini sürekli olumlu yönde ilerletebilirsiniz.

Her Bir İçerik İçin Üretim Maliyeti

Sitenizde her faaliyetin bir gideri olacaktır. Bu bağlamda stratejik çalışmakta fayda vardır. İçerik için üretim maliyetini düşürmek içeriğin kalitesinin düşmesine ve sabit müşteri kaybetmenize sebep olur. Üretim maliyeti, tüketim maliyetinden az olmalıdır. Markanızın ihtiyacına yönelik üretim maliyetlerine diğer pazarlama metriklerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

İçerikler için ayırmanız geren bütçeyi belirleyen unsur tüketimdir. Sitenizde yüksek bir trafiğe sahipseniz ve gelirleriniz iyi ise içeriklerde risk almak olumlu olabilir. Sürekli ziyaretçileri artırmak için farklı ve daha önce denemediğiniz çalışmalar yapabilirsiniz. Bu konuda site ve marka alanınız belirleyici özelliğe sahiptir. Kazancı maksimuma çıkarmak istiyorsanız, içerik pazarlama metrikleri kullanmalısınız. Bulguları doğru yaparak içerikler konusunda daha doğru harcamalara yönelebilirsiniz. Bu sitenizin çalışma şekline bağlıdır. İçerik üretim maliyetlerinin hesaplanması düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Aktif durumdaki kazancı görmenizi sağlayacak bu metrik aynı zamanda sabit müşterilerinizle bir bağ oluşturmanızı sağlar. Sabit üretim maliyeti ile artan ziyaretçi sayısı site için olumludur. Markaların büyümesi üretim süreçlerinde uygun bütçe belirlemesi yaparak mümkündür.

Her Bir İçerik İçin Maliyet Dağılımı

İçeriğin yayımlanmasına kadar olan süreçte giderlerin toplamını yansıtan ölçüttür. Bir içeriğin yayıma hazır hale getirilmesi zahmetli aynı zamanda maliyetli bir işlemdir. Bu doğrultuda uygun içerik pazarlama metrikleri ile hareket etmekte fayda vardır. Zira tüketim maliyeti üretim maliyetinden az veya eşit olması durumu kazanç bakımından olumsuzdur. Birincil amaç işletme prensiplerine göre kâr elde etmek ise bu içeriklerden vaz geçmeniz gerekebilir. İçerikler için maliyet dağılımı hesaplaması önemli ölçütlerden birisidir.

Müşteri sayınızı doğrudan artıracak bu unsurda çalışmalarınız anlaşılır olmalıdır. Ortalama maliyetler ile üretimi yaptığınız içeriklerin eğrileceği iki nokta vardır. Sabit bir çizgi izlemez. Olumlu veya olumsuz yönde seyir gösterecek olan bu durumda diğer metrikler kullanılarak, durumu olumlu hale getirmek mümkündür. İçerik pazarlama metrikleri ile sitenizin durumunu en iyi hale getirip markanıza değer katabilirsiniz.

İçerik tanıtımlarında kullanacağınız dağıtım kanalına bağlı olarak maliyetlerde artış görülebilir. İçeriklerin pazarlandığı ortam sosyal medya ise görsel metinler ilk anda potansiyel müşterinizi harekete geçirmelidir. Sosyal medya maliyet dağıtımlarını azaltan bir aracıdır. Bu doğrultuda kullanılması web sitenize fayda sağlar.