Skip to main content

İçerik pazarlama, hedef kitlenize bilgiyle beraber hizmetinizi sunmak için var olan bir pazarlama şeklidir. Bu yöntem sayesinde hedef kitlenize ulaşmanız kolay olur. Fakat hedef kitleye kolay ulaşılabildiğinin aksine süreç içerisinde yapılan içerik pazarlama hataları söz konusu olan kitleyi kaybetmenize sebep olur.

İçerik pazarlama, bir müşteri bulma aracı olmasının yanı sıra markanın bilinirliğini, satışlarını ve sadakatini arttıran araçtır. Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermek için içerik pazarlamasından yararlanmak faydalıdır.

İnsanlar bir ürün ya da hizmet alacakları zaman araştırma yapar. Bu araştırmalar sonucunda ihtiyaçları olan bilgiyi ve hizmeti en doğru sunanı tercih ederler.

İçerik pazarlaması son yıllarda markaların geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan güçlü yollar arasında yer alır. Büyük hayallerle çıkılan bu yolda yapılan içerik pazarlama hataları hususunda gözden kaçırılmaması gereken birkaç nokta vardır. Bu noktalar gözden kaçırıldığı taktirde etkisi büyük sorunlar oluşacaktır. Bu sorunlar da markanız için olumsuz sonuçlar doğurur.

İçerik pazarlama, diğer pazarlama türlerine kıyasla hedef kitleye ulaşma konusunda daha avantajlıdır. İçerik pazarlama iyi bir seçenektir ama doğru şekilde planlama yapılması gerekir. Reklamın dozunu kaçırmak, işin detaylarını bilmeden işe girişmek, doğru bir şekilde hedef kitle belirlememek sizi hataya düşürür. Aynı zamanda karmaşıklığa neden olmak ve plansız içerik üretmek, özgün içerikler üretmemek ve yetersiz kalmak gibi maddeler içerik pazarlama hataları olarak karşımız çıkmaktadır. Peki bu hatalara düşmeden içerik pazarlama yapmak mümkün müdür? Evet, tabi ki mümkündür.

İçerik pazarlama konusunda gözden kaçırılmaması gereken hataları gelin birlikte inceleyelim ve bu hatalara düşmeden nasıl bir yol haritası çizebilirsiniz bu detaylara bakalım.

1.   Reklamın Dozunu Kaçırmak

Hedef kitlenizi markadan uzaklaştıran içerik pazarlama hataları arasında yer alan bir unsur; reklamın dozunu kaçırmaktır. Reklam önemlidir ama reklamları destekleyecek stratejiniz yoksa yalnızca satış odaklı içerik üretiyorsanız markanız ilgi çekmeyecektir. Bundan dolayı marka algınızda ciddi bir zedelenme yaşayabilirsiniz. Bu hatayı yaşamama konusunda başarı elde etmek için reklam kokan içeriklerden uzak durmanız gerekir.

Yalnızca ürün satmak ya da hizmet vermek için içerik ürettiğiniz düşünüldüğünde hedef kitleniz sizden uzaklaşacaktır. Tam bu noktada yapmanız gereken tek şey içeriklerinizi doğru bir planlama ile oluşturmanız. Doğru oluşan bir plan her zaman işler.

Markanızın reklamı için oluşturduğunuz içeriklerin buram buram reklam kokmaması gerekir. Unutmayın, içeriğin kendisini yok etmemek gerekir. İçerik pazarlamanın amacı ne kadar reklam vermek olsa da reklam verirken sürekli olarak bir ürün ya da hizmetin övülüyor olması okuyucuyu bunaltır. Bu nedenle hizmetinizi ya da ürününüzü tanıtırken çok daha dikkatli olmalı ve ayarını dengede tutmanız gerekir.

İçerik içerisinde doğru yerlerde, doğru miktarda ve doğru şekilde reklam vermek ya da sürekli kendi hizmetinizi övmek yerine dozunda övgü kelimeleri kullanmak içerik pazarlamasına katkıda bulunmanızı sağlar. Yanlış yerde ve yanlış miktarda verilen reklam cümleleri içerik pazarlama hataları kapsamına girer. Bu şekilde reklamın dozunu kaçırdığınız ya da kendinizi fazla övdüğünüz taktirde kaliteli bir içerik üretemez ve olumlu sonuçlar elde edemezsiniz.

2.   Hadi Biz De Yapalım

İçerik yayınlamış olmak için rastgele içerikler yayınlıyor olmak da içerik pazarlama hataları arasında yer alır. En çok yapılan pazarlama hatalarından biri olan bu durumdan uzak durmanız gerekir. Plan yapmadan ve ileriye dönük olarak düşünmeden harekete geçmek demek başarısız olmak için işe koyulmak demektir. Bu durum en çok içerik pazarlama konusunda geçerlidir. Herkes yapıyor motivasyonu ile başladığınız bu işten zararlı çıkma olasılığınız yüksektir. Aynı zamanda bu durum çok hevesle başladığınız işten soğumanıza neden olabilir.

Birçok şirket plan yapmadan, amaç ve hedef kitle belirlemeden çok fazla sayıda içerik paylaşarak web sitelerine trafik çekmeyi hedefler. Fakat bu yaklaşım etkili bir içerik pazarlama yöntemi değildir. Hazırlamış olduğunuz her bir içeriğin belirli amaçlara hizmet etmesi gerekir. İçerik üretmekte amacınız yayın takvimi doldurmaktan daha fazlası olmalıdır.

Web siteleri içerisinde birçok terk edilmiş blog yazılarına rastlayabilirsiniz. İçeriklerinizin performanslarında analiz yapmazsanız ve rasgele bir şekilde blog yazılarınızı yayınlamaya devam ederseniz sizin üretmiş olduğunuz içeriklerin de kaderi bu şekilde olacaktır.

Blog yayını yaparken içerik pazarlama hataları konusuna dikkat ettiğiniz zaman oldukça başarılı içerikler üretebilirsiniz. Nerede doğru yaptığınızı ve nerede yanlış yaptığınızı biliyor olmanız içerik performanslarınızda yükselmenizi sağlayacaktır. Bu sayede başarı elde edebilirsiniz ve başarınız uzun süreli olur.

Tüm bu süreci başarılı bir şekilde sonuçlandırabilmek için yeterli bilgiye ve zamana ihtiyacınız olacaktır. Herkes yapıyor hadi biz de yapalım düşüncesiyle başladığınız bu yolculuktan hayal kırıklıkları ile dönmemek için pazarlamanın hemen her alanında olduğu gibi içerik pazarlama konusunda da bu işi bilen kişiler ile işe koyulmanız daha olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlar.

3.   Yazıyı Çorbaya Çevirmek

Yazıyı Çorbaya Çevirmek

İçerik üretirken yaratıcı olmak son derece önemlidir. Ama yaratıcı içerik üretmek isterken ürettiğiniz içeriğin cümleleri karmaşık bir hâl aldığında işler birbirine karışacaktır. İçerik hazırlamaya başlamadan önce ilk olarak ön çalışma yapmanız yazınızın daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu şekilde içerik pazarlama hataları ile ilgili problem yaşamamış olursunuz. Ön çalışma yapmadan, araştırmadan veya daha kendi alanınızı tanımaya çalışmadan içerik hazırlama sürecine girerseniz olumsuz bir sonuç elde edersiniz. Bu süreçte kendi alanınızı tanımak için birtakım araştırmalar sizin faydanızadır.

İçerik üretirken mutlaka yaratıcı ve özgün içerikler üretmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Yaratıcı içerikler üretirken anlam karmaşasından uzak bütün bir ahenk içerisinde ilerleyen cümleler üretmelisiniz.

Hedef kitlenizi belirlemeden her kesime hitap etmeye çalışmak da içerik pazarlama hataları konusunda en yüksek sıraları çekmektedir.

Kaliteli bir içerik üretirken dikkat edilmesi gereken noktaları detaylıca incelemelisiniz. Algoritmanın sizden hangi konuları istediğini, hangi anahtar kelimelerin yoğunlukla arandığını ve hangi türden içeriklerin daha ilgi gördüğünü analiz etmeniz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle hedef kitlenizi belirleyin. Ardından uygun içerikler üretirsiniz.

İçerik pazarlama hataları hususunda en sık yapılan hatalardan biri yukarıda belirttiğimiz durumlara dikkat etmeden karmaşık ve ne yazıldığı belli olmayan anlaşılmaz yazılar üretiliyor olmasıdır. Birbirinden alakasız cümlelerin bir araya gelmesi ve kime hitap edildiği belli olmayan içerikler her daim çöp olarak adlandırılacaktır.

Yazının Çorba Olmaması İçin Ne Yapmam Gerekir?

Uzun içerikler yazının dikkat çekme özelliğini yitirmesine sebep olur. Bundan dolayı paragrafları uzun tutmak yerine kısa paragraflar okuyucunun okuma kolaylığını sağlar. Eğer, çok fazla paragraf ayıramayacak durumdaysanız bu durumu da görseller ile çözebilirsiniz. Yazınıza eklediğiniz görseller sayesinde okuyucular sadece yazıya odaklanarak okuma zorluğu yaşamayacaklardır. Buna ek olarak içerik üretmeden önce hangi konudan bahsetmeniz gerektiğini belirleyin. Bu aşama sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu konuyu da kendi içinde bölümlere ayırarak hangi başlık altında nelerden bahsedeceğinizi planlayın. Bölümlere ayrılmış olan konuyu üretmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu yapmanız neredeyse işi bitirmeniz demektir.

Başlıklara ayrılmış bir içerik üreticinin olduğu kadar okuyucunun da işini kolaylaştırır. Okuyucu hangi bölümde neye rastlayacağını önceden bilmiş olur. Bu şekilde konuyu kavraması kolaylaşır. Hem sizin işinizin kolaylaşması hem de okuyucunun kolay idraki sayesinde içerik pazarlama hataları arasında olan yazı karmaşıklığını yaşamamış olursunuz. Akıcı bir içeriğe sahip olarak istediğiniz verimi alırsınız.

4.   Hedef Kitle Belirlememek

Hedef Kitle Belirlememek

Başarılı bir içerik üretmenin en önemli koşulu kime hitap ettiğinizi, hangi kitle için içeriklerinizi oluşturduğunuzu biliyor olmanızdır. Hedef kitle belirmemek içerik pazarlama hataları arasında sıklıkla gerçekleşir. Hedef kitleye doğru mesajları vermek içerik pazarlama konusunda en önemli kriterlerden biridir. Özgün bir içerik üretme sayesinde hedef kitlenizin dikkatini çekerek ilgi alanlarına girebilirsiniz.

Planlama konusunda olduğu gibi içerik üretirken rastgele kullanıcılar için üretilen içerikler sitenizde görüntülenme sayılarınızda ciddi oranda düşüşlere neden olur. Hedef kitleye ulaşmayan içerikler yüzünden de hizmet ve ürünlerinizi pazarlayamazsınız.

Ürün ve hizmetlerinizi tanımak ve buna uygun hedef kitle belirlemek çok doğru olacaktır. Hedef kitleyi belirlemeden çıkacağınız bu yolda içerik pazarlama hataları ağına düşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Hitap ettiğiniz kişilerin isteklerine uygun içerikler ürettiğiniz zaman hem onların dikkatini çekersiniz hem de anlam karmaşası içerisinde olan bir içerik yerine kaliteli bir içerik üretirsiniz.

İstediğiniz kadar kusursuz ve eksiksiz bir içerik oluşturmuş olun, seslendiğiniz hedef kitleyi doğru bir şekilde analiz etmediğiniz taktirde başarılı bir pazarlama süreci sürdüremezsiniz. Hedef kitlenizi tanımadan girdiğiniz bu pazarlama sürecinde isteklere karşı doğru bir şekilde yanıt vermeniz mümkün olmaz. Hedef kitlenizi iyi belirleyerek bakış açısını yakalamalı ve onların dilinden konuşarak stratejinizi belirlemelisiniz. Bu sayede markanız için büyük bir avantaj kazanırsınız.

Hedef kitlenizi tanımak istiyorsanız onları bir nevi takip etmelisiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Sosyal medya platformlarında aktif olmak sizi bir adım öne götürür. Günümüzde herkesin kullandığı bu platformlarda siz de yerinizi alırsanız hedef kitlenizin kimleri takip ettiğini analiz edersiniz. Kişiler kimleri takip ediyor? Nelerden hoşlanıyor? Nasıl bir hizmet almak istiyorlar? Bunların hepsi sosyal medya platformları sayesinde elinizde.

Eskiden müşterilerin nelerden hoşlandığını ve neler istediğini bilmek daha zordu. Günümüzde artık her şey çok kolay. Özellikle içerik pazarlama alanı; temel kuralları bilindiği takdirde markanızı yükseltir. Bu avantajı kendi yararınıza kullanarak markanızı büyütebilirsiniz. Unutmayın, müşterilerinizin yorumları da çok önemlidir. Daima iyi yoruma sahip olarak hedef kitlenizi genişletirsiniz.

5.   Plansız İçerik Pazarlaması Yapmak

İçerik pazarlama adeta sonu olmayan bir deniz gibidir. İçerik pazarlamada gerekli olan hazırlıklar yapılmadan plansız bir şekilde yola çıkıldığı taktirde her an bu sonsuz deniz içerisinde kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Herhangi bir planlama yapmadan ürün ya da hizmet sunmanız sizin için oldukça zor olacaktır. Planlama olmadan içerik oluşturmanız ve sonrasında bu içerikleri yayınlamanız içerik pazarlama hataları arasında yer alır. Belirli bir düzen dahilinde olmayan içerikler, algoritma tarafından kabul görmez. Kendinize uygun bir strateji oluşturmalı ve buna göre planlama yapmanız oldukça önemlidir.

Rakiplerinizden farklı bir şekilde öne çıkmak için ihtiyaç duyulan hizmetler doğrultusunda güçlü bir strateji belirlemelisiniz. Belirlemiş olduğunuz bu strateji ile içerik pazarlama hataları hususuna dikkat ederek stratejinizi en doğru şekilde uygulamalısınız. Bir yol haritası belirlemeden içerik pazarlama işine girerseniz hızlıca olumsuz sonuçlar elde etmeniz kaçınılmazdır.

Sürekli olarak tekrarlayan içerikler üretiyor olmanız markanızın büyük bir çıkmaza girmesine sebep olacaktır. Plansız içerik pazarlaması yapmak içerik pazarlama hataları içerisinde yer alan önemli maddeler arasındadır. Planlı bir şekilde işe koyulmak, kendi stratejinizi belirlemek ve buna uygun olacak şekilde hareket etmek içerik oluştururken işinize yarayacaktır. Planlı olarak ilerlemediğiniz sürece içerikleriniz sadece internet arşivlerinde yerini alır. Olumlu sonuçlar elde edebilmek için içerik pazarlama hususunda plan yaparak kendinize bir yol haritası oluşturmanız gerekir.

Oluşturduğunuz yol haritasında sizin ürün ve hizmetlerinizin en iyi şekilde tanıtıldığından, hedef kitlenizin iyi bir şekilde belirlendiğinden, özgün içerikler oluşturduğunuzdan ve içeriğinizin okuyucuya doğru bir şekilde aktarıldığından emin olmanız gerekir. Doğru bir şekilde ilerlediğinizde görüntülenme sayılarınızın artmış olduğunu ve üst sıralara çıktığınızı göreceksiniz.

İçerik pazarlama ilk başlarda kolay gibi gözüküyor olsa bile aslında içerisinde birçok detay barındıran bir pazarlama yöntemidir. Bu detaylara dikkat ederek ve içerik pazarlama hataları ağına düşmeden görüntülenme sayılarınızda artış görmeniz ve olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

6.   Kendinize Özel İçerik Üretmemek

Kendinize Özel İçerik Üretmemek

İçerik pazarlamada olumlu sonuçlar elde etmek için uyulması gereken en önemli maddelerden biri özgün içerikler üretmektir. Pazarlama işinizin olumlu sonuçlar vermesi için özgün içerikler üretmeniz önemlidir. Bu içerikleri üretirken hızlı olmak için özensiz bir şekilde içerikleri hazırlamamanız gerekir. İçeriklerinizin birçok insan tarafından fark edilmesini sağlamak için içerik pazarlama hataları içerisinde en çok yapılan bu hataya düşmemelisiniz. Özgün ve kaliteli içerikler üretmek sizi her daim ileriye taşır.

Herkes tarafından kullanılan ve ilgi çekici yönü olmayan içerikler kullanılmamalıdır. Bu şekilde yazılmış olan içeriklerin başarılı olması neredeyse imkansızdır. İçerik pazarlama hataları içerisinde yer alan özgün içerikler üretmeme hatasına düşmeden içeriklerinizi üretiyor olmanız içerik pazarlama konusunda son derece önem arz eder.

Herkesin vermiş olduğu cevapları kopyala-yapıştır şeklinde kullanarak kendi ürün ve hizmetlerinize uygun hale getirmek büyük bir hatadır. Her şirketin kendine has özellikleri vardır. Aynı şekilde verilen hizmetler ve satılan ürünler için de bu durum geçerlidir. Bu sebeple içerikler üretilirken ürün ve hizmetlerinizin iyi yanlarını öne çıkarmak için çalışmalısınız.

Genel bilgiler vererek başarı elde edemezsiniz. Bu şekilde içerik ürettiğinizde kısa süre içerisinde olumlu sonuç aldığınızı düşünüyor olsanız bile bu durum içerik pazarlama hataları arasında yer alır. Kısa sürede olumlu sonuç aldığınızı düşünebilirsiniz. Ama bu durum uzun süreçte size yalnızca zarar verecektir.  Bu nedenle içerikleriniz ürün ve hizmetlerinizin kendine has özellikleri baz alınarak üretilmelidir.

Ürün ve hizmet bilgilerinizi detaylıca verdiğinizde özgün içeriğe adım atmış olursunuz. Bu şekilde özenli hazırlayacağınız içeriklerle daha fazla trafik çekebilirsiniz. Hedef kitlenize göre özgün içerikler üretiyor olmanız dikkat çekmenizi sağlayacaktır. İçerik pazarlama konusunda başarılı olmak istiyorsanız mutlaka kendinize özgü özel içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bu sayede başarılı olabilirsiniz ve başarınız kısa süreli olmaz. Uzun vadede başarılı olmak için içerik pazarlama hataları konusuna dikkat etmeli ve bu hatalardan kaçınmalısınız. Aksi taktirde beklediğiniz gibi bir görüntülenmeye ulaşamazsınız ve içerikleriniz internet arşivlerinde kalmaya mecburdur. Tüm bu bilgilere uyduğunuz takdirde içerik pazarlama konusunda geldiğiniz noktaya şaşıracaksınız.

7.   Yetersiz Kalmak

Yetersiz Kalmak

İstediğiniz kriterlere uygun eksiksiz bir içerik hazırladıktan sonra içeriği doğru kanallar üzerinden ön plana çıkarmadan ve dağıtımını yapmadan iyi bir başarı elde etmeniz mümkün olmayacaktır. İçerik pazarlama hataları arasında önemli bir madde olan yetersiz kalmak bu anlama gelir.

Doğru kanallar kullanarak içerik pazarlama konusunda çok daha geniş kitlelere ulaşmanız mümkündür. İçeriği pazarlamak önemlidir ancak içeriği doğru kanallardan pazarlamak da bir o kadar önem arz eder.

İçeriğinizi hazırladınız ve görsellerinizi de içeriğin içerisine yerleştirdiniz. Sonrasında içeriği yayınladınız ama istediğiniz gibi bir sonuçla karşılaşmadınız. İşte tam bu noktada yetersiz kaldığınızı görebilirsiniz. İçerik pazarlama hataları hususunda dikkat edilmesi gereken bir nokta olan yetersiz kalma konusu, içeriğin pazarlama aşamasını es geçtiğinizi göstermektedir. Bazen kaliteli bir içerik hazırlamak tek başına yeterli olmaz. Hazırlamış olduğunuz içeriği doğru bir şekilde pazarlıyor olmanız da gerekmektedir.

Pazarlama konusunda yetersiz kalıyor olmanız içeriğinizin kötü olduğu anlamına gelmez. Doğru pazarlama kanallarını kullanırsanız kaliteli bir şekilde üretmiş olduğunuz içerik doğru hedef kitleye ulaştığında istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

İçerik pazarlama süreci çok basit ve hızlı sonuç alabileceğiniz bir alan olsa da durum öyle değildir. Düşündüğünüzden daha zor ve bir o kadar da etkili bir süreçtir. Bu süreçte iyi analizler sonucu hareket etmeniz gerekir. Kaliteli içerik üretmiş olsanız bile tanıtım aşamasında yetersiz kalmış olmanız içeriklerinizin doğru şekilde görüntülenmesini engeller. Eğer web sitenizde hareketlilik istiyorsanız iç ve dış linkler ile bunu sağlarsınız.

İçerik Pazarlama Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama konusunda yapılan hatalardan bahsettik. Şimdi ise içerik pazarlamanın nasıl yapılması gerektiğini ve içerik pazarlama adımlarını sıralayacağız.

Doğru bir strateji kullanarak içeriklerinizi pazarlamanız mümkündür. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz hedef kitle belirlememe, plansız içerik oluşturma ve yazı içerisinde karmaşaya sebep olma gibi içerik pazarlama hataları hususlarından kaçındığınız müddetçe ortaya iyi bir iş çıkacaktır.

Doğal ve samimi içerikler müşterilerin ilgisini daha çok çekecektir. Müşteriler kendilerini direkt olarak bir ürüne ya da hizmete yönlendiren reklamlardan kesinlikle hoşlanmazlar. İçerik pazarlaması yaparken bu duruma da dikkat edilmesi gerekir. Müşterilerin ilgisini çekecek ve markanızı tanıtacak içerikler üretmeniz yararlı olur.

Kaliteli İçerik Pazarlama Adımları

Kaliteli İçerik Pazarlama Adımları®

İçerik üretirken ilk olarak analiz yapılmalıdır. Analizden sonra planlama ve sonrasında içeriğin diğer süreçleri gelir. Tüm bu süreçte hedef kitlenizin kimler olduğunu asla es geçmemeniz gerekir. İçerik pazarlama konusunda profesyonel kişilerden yardım almanız işlerinizi kolay bir şekilde yürütmenizi sağlayacaktır. Fakat tüm bu süreçlerle kendiniz ilgilenmek istiyorsanız her detayı bilmeniz size yardımcı olur.

Kaçındığınız içerik pazarlama hataları sizi hep bir adım öteye götürecektir. İçerik pazarlama stratejinizi iyi bir şekilde oluşturduğunuzda ve kaliteli içerikler ürettiğinizde başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Fakat bu noktalara dikkat etmediğiniz taktirde işler hayal ettiğiniz gibi gitmeyebilir.

Markanız, doğru dijital kanallar ile hedef kitleye aktarım yapmalıdır. Üretmiş olduğunuz içerikte fotoğraf ve yazının bütünlük sağlaması önemlidir. Markanız için belirli uyum içerisinde olmayan bir içerik hazırlarsanız hata yapmış olursunuz. Fakat içerikleriniz belli bir ahenk içerisinde olursa olumlu sonuçlar elde edersiniz. Bu yüzden bu hususlara dikkat etmeniz gerekir.

İçerik pazarlama konusunda planlama ve yönetimden bahsettik. Peki içerik pazarlama aşamaları nelerdir?

 • Sadece şu ana değil aynı zamanda geleceğe de yönelik bir hedef belirlenmesi,
 • Sesleneceğiniz hedef kitlenin tanımlanması,
 • Rakiplerin neler yaptığının kontrol edilmesi,
 • Konu ile ilgili anahtar kelimelerin araştırılması,
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) analizinin yapılması,
 • İnternette yer alan haberlerin takip ediliyor olması,
 • Satış – Destek bölümünde yer alan sıkça sorulan soruların detaylı incelenmesi,
 • Müşterilerin isteklerini göz ardı etmeden taleplerin neler olduğunun değerlendirilmesi,
 • Gelen şikayet ve sorunların detaylı analiz edilmesi,
 • İnsanlar tarafından ilgi gören sosyal medya içeriklerinin analiz edilmesi,
 • Dağıtım kanallarının seçilmesi,

Gibi aşamalar doğru şekilde ilerlediğinde içerik pazarlama hataları olmayacaktır. Bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde pazarlama işiniz olumlu sonuç alacaktır.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin artık eski etkisini yitirdiği aşikardır. İçerik pazarlama yöntemini kullanarak pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu şekilde bu işten çok daha kârlı bir şekilde çıkabilirsiniz.

İçerik pazarlamanın işletmeler için üç temel faydasından söz edebiliriz. Yüksek satışlar, tasarruf etmek, sadakat duygusu yüksek müşteriler kazanmanızı sağlar. İçerik pazarlama kusursuz bir içerik oluşturmadan mümkün olmayacaktır.

Kaliteli İçerik Üretimi Neden Önemlidir?

Kaliteli içerik ürettiğinizde markanızın birçok avantajdan faydalanmasını sağlarsınız. Aynı zamanda bu kalite sizi rakiplerinizden uzaklaştırarak ileriye götürecektir. Bunun aksine içerik pazarlama hataları yaptığınızda algoritma sizi aşağı listeye çekecektir.

Kaliteli içerikler ürettiğiniz zaman hedef kitlelerin içerisinde yer alan müşterilere farklı alanlardan ulaşma imkanı sağlarsınız. Tüm kurallara uygun kaliteli içerik üretmeniz piyasada yer almanız için bir adımdır. Bu şekilde, markanızın bilinirliği artar ve istediğiniz satış oranına ulaşırsınız.

İçerik üretme konusunda titiz çalışmanız hedef kitlenizin gözünden kaçmaz. İşinize verdiğiniz özen ve önem bu içeriklerden anlaşılır. İçeriklere ek olarak web sitesi dizaynınız da işinize verdiğiniz önemi gösterir. Tasarım ve içerik bir bütündür diyebiliriz.

İçerik pazarlama hataları konusunda dikkatli olduğunuz müddetçe doğru işler ortaya çıkacaktır. Bu hatalardan kaçınmaya ek olarak uymanız gereken adımları da bilmeniz gerekir. Tüm bunlar iyi sıralama ve satış için gereklidir. Adımları yerine getirdiğinizde web sitenizin daha fazla ziyaretçi çektiğini göreceksiniz. Bu da sizin doğru ve kaliteli içerik pazarlaması yaptığınıza işarettir.

İçerik Üretimi Markaya Nasıl Bir Katkı Sağlamaktadır?

Üretilen içeriklere bağlı olarak her içerik türü markanıza farklı avantajlar sağlar. Blog yazıları sayesinde satışlarınızı arttırabilirsiniz. Çünkü yine blog yazıları sayesinde markanızın bilinirliğini arttırma imkanınız da bulunmaktadır. Ama blog yazılarınızın özgün bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Sosyal medya içerikleri ise müşterilerinize çok daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Firmalar sosyal medya içerikleri sayesinde müşterileri ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilirler. Sosyal medya içerikleri yanlış kullanıldığında içerik pazarlama hataları ağına düşmenize neden olur. Ürün tanıtımlarının çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamak için içerik üretebilirsiniz. Bu sayede ürünlerin satışında artış gözlemlenebilmektedir.

Sesli içerikler günlük hayat içerisinde her zaman ekrana bakamadığımız zamanlarda kullanılır. Bu içerikler genellikle podcastlerdir. Birçok firmanın farklı konular için hazırladığı podcastleri vardır.  Bu şekilde sponsor ya da ürün yerleştirme yöntemi ile yayını dinleyen kişilere kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Bu sayede kendi markanıza kolaylıkla müşteri çekebilirsiniz.

Pazarlama alanında başarı sağlamak ve satışları yükseltmek içerikler üretilmektedir. Bunun için kendi web siteniz üzerinden ya da sanal Pazar yeri olan platformlardan mağaza kurabilirsiniz. İstediğiniz bir yolu tercih ederek içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun içerikler hazırlanırken dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Tüm bu içerik türlerinden yararlanarak içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Ve içerik pazarlama hataları ağına düşmeden olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Olumlu sonuçlar elde etmek istiyorsanız mutlaka yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri incelemelisiniz. İçerik pazarlama hakkında gereken tüm bilgilere buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.