Skip to main content

Dijitalde etkili marka; şahıs ya da kurumun, dijital platformlar aracılığı ile yaptığı pazarlama ve iletişim çalışmalarına verilen genel bir isimdir. Çeşitli çalışmalar ile detaylandırıldıktan sonra etkili marka imajı sosyal medya, arama motorları veya web sitelerinde kullanılmaktadır. Dijital dünyada markanıza etkili bir imaj oluşturmak için aşağıdaki verilen adımları takip edebilirsiniz. Ama öncellikle marka imajı nedir sorusunu yanıtlayacağız.

Marka İmajı Nedir?

Marka İmajı Nedir?Marka, işletmelerin ürün ve hizmetlerini belirlemesi ile bu ürün ya da hizmetleri rakiplerinden farklılaştırması demektir. Genel anlamda düşünülürse, müşterilerin kafasında olumlu veya olumsuz bir düşünce bırakmaya marka imajı denir. Onlarca çeşit markanın günümüzde yoğun rekabet içinde olduğu bilinmektedir. Olumlu ve akılda kalan bir markanın önde gelen kalıcılığı ise kaliteli imajı ile sağlanmaktadır. Tüketici ve üreticinin ortak tutumuna göre değişkenlik gösteren markanın stili söylemler ve görüşler üzerine oluşur.

Her markanın akılda kalıcılığının artması için kendine özgü bir imaj edinmesi gereklidir. Bu sebeple tüketicilerde iyi ve kaliteli bir izlenim bırakmak için imaj çok önemlidir. İyi bir imaj, dijital ortamda uzun soluklu olabilmek ve satışları artırmak için çok önemlidir. İyi bir marka oluşumunda ilk öne çıkan bu özelliğin neden önemli olduğuna aşağıda göz atalım.

Marka İmajına Neden İhtiyacınız Var?

Markanızın değerini ve akılda kalıcılığını artırmak için marka imajı oldukça önemlidir. Güvenilir ve sağlam bir marka tüketicide iyimserlik, kabul edilebilirlik ve farkındalık gibi duygular oluşturmaktadır. Bu durum tüketicilerin alışveriş yaparken kararını oldukça etkilerken aynı zamanda marka tutkusunu da artırmaktadır. Marka imajı tüketicinin kendi kimliğini tanımasında çok önemli rol oynar. Bu sebeple müşterinin kendini tanımasında firmaların tüketicilere gösterdikleri imaj oldukça önemlidir.

Markanın ön plana çıkmasında imajın önemli etkileri vardır. En önemlisi ise hedef kitlenin dikkatini çekme ve hedef kitleye dokunmada etkili olmasıdır. Ayrıca iyi bir imaj rakipler arasında firmaların öne çıkmasına da olanak sağlamaktadır. Müşterinin firmaya olan deneyimini ve sadakatini artırma etkisi büyüktür. Aynı zamanda daha kolay ve hızlı satın alma kararı vermesini sağlaması açısından da önemlidir. Bu durumlar markalar için daha fazla kar anlamına gelerek olumlu izlenim oluşturmada da etkilidir. Dijital ortamda marka, ön plana çıkma ve bilinir hale gelmek için iyi bir imaja ihtiyaç duymaktadır. İddialı bir imaj yaratmak marka için en olmazsa olmaz özelliktir. Peki, dijitalde etkili marka imajı nasıl oluşturulur? 

Dijitalde Etkili Marka İmajı Nasıl Oluşturulmalı?

Günümüzün en yaygın alışveriş platformu internet ortamıdır. Sürekli gelişen bu teknoloji sayesinde tüketiciler zamandan tasarruf sağlamaktadır. Dijital ortamda satışların artırılması ve markaların kendini göstermesi akılda kalan bir imaj ile mümkündür. Etkili bir marka imajı oluşturmak için öncelikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Özellikle pazarlanan ürün veya verilecek olan hizmetin hitap edeceği müşteri kitlesi önemli bir ayrıntı olmaktadır.

Satışların hızla artması ve kalitenin kulaktan kulağa yayılması için markanın kendine ait kimliğini oluşturması önemlidir. Yapılacak işin hitap edeceği kitleye ulaşması sağlanmalıdır. Bu detayların başında; marka ismi gelir. Marka ismini titizlik ile oluşturmak ilk adımdır. Markada kullanılacak ismin kolay söylenebilir ve akılda kalıcı etki bırakması önemlidir. İsme uygun olarak hazırlanmış akılda kalıcı bir logo tasarımı, markanın imajı için oldukça önemli detaydır. Sonrasında ise etkileyici reklamlar ve sloganlar ile markanın gücü artırılmalıdır. Bu durum ise rakip firmalar ile arasının açılması sağlamaktadır. Tüm bu detaylar ufak ayrıntılar gibi gözükse de güçlü bir imaj oluşturmanın olmazsa olmazlarıdır. Bu konular hakkında doğru bir yol izlemek için uzman bir medya kuruluşundan destek almalısınız. Bu sayede markanızı daha üst seviyelere taşıyabilme imkânına erişme şansı bulursunuz.

Markanız için en kalıcı imajı yaratmak onu diğer markalardan ayıran özelliklerini belirlemekten geçer. Firmalar güven ve tutumluluk çerçevesinde birleşip popüler bir markaya dönüşerek tüketiciyi etkilemektedir.

Dijital Alanda Marka İmajı Oluşturmanın Püf Noktaları

Dijital Alanda Marka İmajı Oluşturmanın Püf NoktalarıDijital ortamda marka oluştururken birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilk ve en önemli detay isimdir. Etkileyici, tarz, kolay söylenebilen ve akılda kalıcı bir marka ismi ile iddialı bir imaj oluşturmak için ilk adım atılmaktadır. Sonrasında firmaların iyi bir logo tercihi yapması gerekmektedir. Alışveriş ortamında bir markada en dikkat çeken öge olan logo tasarımı yaptırılırken farklı ve yaratıcı bir model tercih edilmelidir. Özellikle logoda kullanılan renklerden yapılan iş ile uyumuna kadar birçok detaya dikkat edilmesi gerekir. Minimal tasarımlar kullanılarak hazırlanması gereken logolarda karmaşık ögelerden kaçınılmalıdır.

İmaj oluşturulurken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı ise marka tanıtımında kullanılacak slogandır. Marka reklamlarında akıcı ve kısa, akılda kalan sloganlar kullanılmalıdır. Özgün bir slogan bir markanın imajını ve albenisini her zaman çoğaltan özelliklerden biri olmuştur.

Dijital alanlarda marka imajı oluşturulurken tüm platformlarda aynı mesajı vermek çok önemlidir. Tutarlılığını koruyan markalar her zaman yükseliş göstermektedir. Bu sebeple kararlı bir şekilde çizgisinden ödün vermeyen markalar yükselişe geçerler. Her alanda kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan markalar ise daha çok kazanır. Markada ilgi çekici imaj oluşturmak için müşteri destek kalitesinin artması oldukça önemlidir. Tüketiciler her türlü sorunda karşılarında muhatap görmek isterler. Bu sebeple rahat iletişim kurabilecekleri markalara öncelik vermeyi tercih ederler. Kaliteli ve kalıcı bir imaj oluşturmak için oldukça önemli olan bu detay, atlanmamalı bu konuda süreklilik esas alınmalıdır.

Dijital alanda markanın parlamasındaki en önemli etkenlerden birisi de siteler üzerindeki olumlu yorumların fazlalığıdır. Müşterilerin memnuniyetlerini dile getirmeleri olumlu düşüncelerini aktarmaları her zaman ilgi çekmektedir. İster alışveriş ister farklı hizmet alanları olsun markadaki imajın artmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Peki, tüm bu kapsamlı hizmetlere nereden ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Biz biliyoruz ve cevabımız: Duende Medya. Duende Medya kapsamlı hizmet kalemleri ile firmanızın dijitaldeki çözüm ortağı oluyor. Tasarımdan içeriklere, SEO’dan performans pazarlamaya kadar birçok alanda sırtınızı Duende Medya’ya yaslayabilirsiniz. Siz de etkili bir marka imajı yaratmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Duende Medya ile marka bilinirliğinde ilk adımlarınızı atın.

Dijital Marka İmajı Marka Bilinirliği İçin Ne Kadar Gerekli?

Dijital Marka İmajı Marka Bilinirliği İçin Ne Kadar Gerekli?Markanın iyi bir imaj sergilemesi işletmelerin misyonunu ve vizyonunun artırmasını sağlar. Bu sebepler markaların tüketici için daha cazip gelmesinde önemli rol oynar. Bunlar sayesinde markanın sahip olduğu kaliteli imaj sayesinde prestiji de yükselir. İddialı, kalıcı, samimi ve tutumlu imaj sergileyen markalar her zaman gözde olmaktadır. Özellikle dijital platformlardaki aramalarda ilk sıralara yükselerek kendini daha iyi gösterir.

Tüketici için markanın ön plana çıkması sahip olduğu imajın kalitesine bağlıdır. İyi bir izlenim sağlam marka içerikleri ile gerçekleşir. Bu sebeple yukarıda da belirttiğimiz şekilde adım adım kaliteli imaj oluşturarak firmaları ilk sıralara yükseltmek amaçlanmaktadır. Marka bilinirliği için marka imajının oldukça sağlam ve etkileyici olması gerekmektedir.

Firmalar markalarını dijital alanda geliştirmek, büyütmek ve yükseltmek için sağlam bir imaj çalışması yapmalıdır. Bu çalışmalar neticesinde akılda kalıcı bir imaj oluşturularak tüketicinin de üreticinin de olumlu kazanımlar elde etmesi sağlanır. Bu sebeple markaların tek başına yeterli gelmeyeceği dijital ortamda süreklilik kazanarak kendine yakışan imajlara sahip olması önemli ayrıntıdır. Günümüzde kendine güvenen ve en iyi satışları yapan markalar, sağlam imajları ile bu başarıyı kazanmaktadır.