Skip to main content

E-ticaret web tasarımı; dijital pazarda yer alan markaların kimliklerini, ürünlerini veya hizmetini potansiyel tüketicilere sunan, kullanıcı odaklı web site tasarımıdır. Bu tasarım;

  • Markanın bulunduğu sektör ve hedef kitlesine göre gerçekleşir.
  • Kullanıcıların web sitesinde aradığı ürün ya da hizmete kolaylıkla ulaşabilmesi için (UX) kullanıcı deneyiminden faydalanılır.
  • Web sitenin tasarımında marka özellikleri merkeze alınır. Renk seçimi, sayfa düzeni markanın sahip olduğu özellikleri ve benimsediği politikayı yansıtır.
  • Doğru domain ve hosting seçimi yapılır.
  • Sonrasında markanın ürün ve hizmetleri kategori düzeniyle web siteye ilave edilir.
  • E-ticaret sitesi olması nedeniyle ‘sepet’, ‘satın al’ gibi butonlar siteye eklenir.
  • Kullanıcıların dilek ve şikayetlerini belirtmesi için iletişim kısmı hazırlanır.

Böylece hem markanın niteliklerine uygun hem de kullanıcılara keyifli bir alışveriş deneyimi sunan bir site hazırlanmış olur.

Markalar sahip oldukları ürünleri ve hizmetleri internetteki her kullanıcıya sunma şansına sahiptir. Kendini tanıtmak, internette varlığının sürmesini isteyen bir firmanın web sitesine sahip olması şarttır. Bu web sitesinin de iyi bir tasarımla donatılmış olması ilgi görmesini sağlar. E-ticaret web tasarım ile firma dijital pazarda etkileyici ve anlaşılır bir kimliğe sahip olur.

Potansiyel müşteriler olan internet kullanıcılarını markanıza nasıl çekebileceğinizi keşfetmek için web tasarımın ne olduğuna bakmanız gerekir.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-ticaret sitesi; markanın internetteki mağazasıdır. Bu dijital mağazada firma müşterilerine ürünleri inceleme, hakkında yorum yapma ve satın alma imkânı sunar.

Alışverişin internet üzerinden gerçekleşmesine imkan veren e-ticaret sitesi markanın daha fazla etkileşim almasını ve kitle kazanmasına yardımcı olur.

Site markanın ürünleri sunup satarken bunu kullanıcının kafasını karıştırmayacak fakat etkileyici olan bir görünümle yapmalıdır. Şık, anlaşılır ve gerekli bütün gereksinimlere cevap veren bir tasarım dijital pazarda başarı getirecek bir mağazayı oluşturur.

E-Ticaret Web Tasarım Kime Yaptırılır?

web tasarim

Web tasarım ve yazılım uzmanı tarafından e-ticaret web tasarımı gerçekleşir. Dijital ajans bünyesinde yer alan tasarımcılar markanın ihtiyaçlarına cevap veren siteyi ortaya çıkarır.

Potansiyel müşterinin web sitesinde rahatlıkla dolaşmasını sağlayan web tasarım markanın dijital pazarda daha fazla verim almasını sağlar.

Ancak kaliteli ve etkileyici bir web sitesi yapılırken tasarımcının dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar markanın dijital pazardaki aracı olan web sitesinin işlevselliğini belirleyen unsurlardır. Neler olduklarına gelin beraber bakalım.

E-Ticaret Sitesi Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

e-ticaret

Dijital pazarda aktif olmak isteyen, sesini duyurmak isteyen bir firmanın web sitesini süsleyen renklerden fazlasına ihtiyacı vardır. E-ticaret web tasarım esnasında da bu ‘fazlası’ göz önüne alınmalıdır;

  • Responsive tasarım, dijital pazardaki bir tezgâhın tasarımında mutlaka olması gereken bir yöntemdir. Web sitesinin bilgisayar, tablet, telefon fark etmeksizin her cihazda ulaşılabilir olması için responsive web tasarım bir şarttır.
  • SEO yani arama motoru optimizasyonu ise web sitesinin arama motorlarında yükselerek daha fazla kullanıcıya ulaşması için gereken bir çalışmadır. İnternet kalabalık bir yerdir, bu ortamda firmanın görünür hale gelmesi için SEO’dan faydalanmak gerekir.
  • Firmanın hitap etmek istediği her kullanıcının kullandığı dili karşılayan bir web tasarımı şarttır. Çünkü bazı dillerin alfabesi diğerlerinden çok farklıdır. Bu fark en başta göz önüne alınarak web sitenin çerçeveleri tasarlanmalıdır.

Uzman bir web tasarımcı tarafından bu detaylara dikkat edilerek yapılan bir e-ticaret web tasarım firmanın dijital pazarda dilediği başarıya ulaşmasında rol oynar. Değişen, internet ortamına sığar hale gelen ticaret dünyasında var olmak için firmalar bir web sitesine sahip olmalı ve onu kaliteli bir tasarım ile taçlandırmalıdır.

Kaynakça:

DİJİTALLEŞEN TİCARET: YAŞLI DOSTU E-TİCARET SİTELERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

E-Ticaret İşletmelerinin Web ve Sosyal Ağ Sitelerinin İçerik Analizi Yöntemiyle İncelenmesi

E-Ticaret Sitelerinin Kullanılabilirliği ve Başarısını Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi

KULLANICI MERKEZLİ TASARIM AÇISINDAN E-TİCARET: PEŞTAMAL PAZARI ÖRNEĞİ