Skip to main content

Bir firmanın sesini duyurması için reklama ihtiyacı vardır. Google Adwords de arama motorunun sağladığı bir reklam hizmetidir. İşini büyütmek isteyen firmaların başvurduğu dijital bir reklamdır.

Google Ads; Google arama motorunda ve haritalarda yapılan sorgulamaların sonucunda birbirine benzeyen işletmeleri ya da ürünleri kullanıcının karşısına çıkaran reklamlardır. Reklamınızın içeriği ile benzerlik gösteren aramalar Google reklamlarının hedef kitleye ulaştığı yerdir.

Satışların artması ve potansiyel müşteri sayısının yükselmesi için kullanılan Google reklamlarını kullanmak için öncelikle Google Ads hesabına sahip olmak gerekir. Hesap sahibi firmalar ‘ne istediklerine’ karar verdikten sonra Google’ın reklam hizmetinden daha ayrıntılı biçimde faydalanabilmektedir.

Dijital pazarda  kitlelere ulaşmak için kullanılabilecek reklam yöntemlerinden biri arama motorlarından geçer. Bu nedenle Google Adwords ortaya çıkarak kullanıcıları yakalayacak reklamların oluşumunda rol oynar. Peki ticaretin damarlarını saran dijital pazarda yer alan bu reklam hizmeti aslında nedir? Şimdi gelin bunu keşfedelim.

Google Adwords (Google Ads) Nedir?

google ads

Google Ads, dijital pazarda firmanın kendisini, yaptığı işi, sunduğu ürünü duyuran dijital reklamlardır. Firmaların daha fazla etkileşim kazanmak için kullandığı Google Adwords arama motorunun sunduğu reklam hizmetidir. Reklamların bütçesi Google Ads’de firmanın, müşterinin, kendisi tarafından belirlenmektedir.

Ticarette başarı kazanmak isteyen her firmanın arama motoru aracılığıyla hedef kitlesinin karşısına çıkmasını sağlayan bir fırsattır. Ürün, hizmet ya da firmalara dair yapılan benzer aramaların sonucunda hedef kitleyi selamlayan reklamların amacı kullanıcıyı ürüne ve firmaya çekmektir.

Arama motorunun reklam hizmeti ile firmalar ister kendilerini ister de ürünleri tanıtma şansı elde eder. Bu reklam türünü daha iyi anlamak için ne işe yaradığını daha detaylı bir biçimde öğrenmek gerekir.

Google Adwords Ne İşe Yarar?

Dijital pazarda firmanızın sesini duyurması için doğru yerde ve zamanda reklam yapması gerekir. Google Adwords de bu konuda ortaya çıkan bir yardımcıdır. Google Ads ile geleneksel ya da dijital pazarda yer alan herkes ürünlerin tanıtma imkanına erişir. Fakat bu reklam bundan daha fazla avantaja sahiptir;

 • Google Ads, firmanın web sitesine daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlar.
 • Firma telefon ile daha fazla arama almaya başlar.
 • Firmanın geleneksel pazardaki fiziki formuna olan ziyaret sayısında artış yaşanır.
 • Hedef kitleye erişim kolaylaşır.
 • Google Ads sayesinde reklam için yapılan her harcama kontrol altında tutulur.
 • Reklamların aldığı etkileşim analiz edilir, raporlanır.

Bütün bu avantajlar ile Google reklamlar firmanızın satış ve müşteri kazanma amacına hizmet eder. Bu reklamların firmaların arzu ettiği sesi nasıl gür bir şekilde çıkardığını öğrenmek için devam edelim.

Google Reklamlar Nasıl Kullanılır?

google adwords ads

Google Adwords ticari rekabetin farkında olarak firmaya istediği reklamı sunan bir hizmettir. Bu hizmeti kullanmanız için Google Ads hesabına sahip olup birkaç aşamadan geçmeniz gerekir;

 • Google Ads sayfasında bulunan ‘Hemen Başlayın’ butonuna tıklayarak arama motoruna reklam vermek için ilk adım atılır.
 • Şirketinizin adını yazın.
 • Kullanıcıların, potansiyel hedef kitlenizin reklama tıkladığında hangi sayfaya yönlendirilmesini istiyorsanız o sayfanın, web sitenizin linkini ekleyin.
 • Web sitenizi tarayan Google Ads reklamınızın mobil ya da masaüstü aramaların hangisinde yer alacağını size sorar.
 • Birincil hedef sayfasına geçtiğinizde karışınıza dört seçenek çıkar;
  • Telefon aramaların artması,
  • Web site üzerindeki satış ve müşterilerin artması,
  • Fiziki mağazaya olan ziyaretleri arttırmak,
  • Youtube’da izlenme sayısını ve etkileşimi yükselmek.
 • Bu seçeneklerin her biri sizi farklı bir aşamaya götürür;
  • Telefon aramaların artmasını seçtiğinizde reklam yazma sayfası ile karşılaşırsınız. Bu sayfada başlıklar, açıklamalar, reklamda yer almasını istiyorsanız telefon numarası ve reklam ön izlemesi yer alır.
  • Web sitesinde daha fazla satış sağlamak istiyorsanız Google Adwords öncelikle sizi dönüşüm ölçümü hakkında bilgilendirir. Ziyaretçi etkileşimi, sonuçlar, performans ölçümü sayesinde bir sonraki adımların daha sağlam atılacağını anlatır. ‘Başla’ butonuna tıkladığınızda ise satışın ya da potansiyelin müşterinin artmasına dair iki farklı seçenek karşınıza çıkar. Bu iki seçenek de kendi içinde farklı seçeneklere ayrılır. Firmanızın ve web sitenizin ihtiyacı olan seçeneği seçerek Google Ads’i kullanmaya devam edersiniz.
  • Fiziki mağazaya olan ziyaretin artması için Google tıpkı telefon aramaların artışı gibi bu seçenekte de sizi reklam yazma sayfasına yönlendirir.
  • Youtube’da izlenme ve etkileşiminizi arttırmak için ise Google Ads video reklam oluşturmanıza yardımcı olur. Hangi hedefe odaklanmak istediğinizi sorarak size iki seçenek sunar;
   • Video görüntüleme sayısını arttırarak web sitesine trafik sağlamak,
   • Video görüntülenmeleri ile etkileşimi arttırmak.
   • Atlanabilir ve atlanamayan Youtube reklam ile gerçekleşen bu seçenekler sizin ihtiyacınıza göre şekillenir.
  • Birincil hedefinizi seçtikten ve karşınıza çıkan sayfaları doldurduktan sonra sizin belirlediğiniz bütçeye göre reklamınız arama motorundaki yerini alır. Reklamın bütçesini siz seçersiniz. Ayrıca reklamın yayınlanmasını istediğiniz zaman durdurabilme seçeneğiniz de mevcuttur.

Bu aşamalarla kullanılan reklam hizmeti dijital pazarda varlığını duyurmak isteyen firmalar için ideal bir tercihtir.

Neden Profesyonel Google Adwords Hizmeti Almalısınız?

google reklam

İşletmenizin büyümesi, daha fazla satış yapması ve daha fazla müşteri çekmek için Google Adwords hizmeti almalısınız.

Firmanın bir reklamı neden istediğinin sorgulanması ile başlayan bu süreç başarı getirecek bir reklamın oluşturulmasıyla devam eder. Bilinirliğin artması, satışların yükselmesi ya da web site trafiğinin artması gibi isteklerin hepsine cevap vermek için bu reklam hizmeti ince bir şekilde inşa edilir ve sunulur. Ayrıca bu hizmette bütçe sınırı bizzat müşterinin kendisi tarafından belirlenir.

Reklam serüveni esnasında başlangıç da nokta da müşteriye yani tanınmak isteyen firmaya aittir.

Başarılı bir bilinirlik elde etmenin ve dijital pazarda dinamik bir kimlik kazanmanın yolu reklamdan geçer. Google Adwords bu reklam sürecinde sizin yanınızda olacak olan ve başarıyla taçlanmanızı sağlayacaktır.

Kaynakça

Advanced Google AdWords

Learning Google AdWords and Google Analytics: Second Edition