Skip to main content

Geleneksel pazarda bir, markanın tanınması için kullanılan ilkel reklamlar teknoloji ile değişti, gelişti. Reklam hizmeti olarak internette üreticinin sesinin duyulmasını sağlayan Google Ads de bu değişimlerden biri.

Birkaç yüzyıl evvel haberlerin, reklamların asıldığı ortak duvarlar vardı. Basit yazılardan ibaret, renklerden yoksun olan ilanlar duvarda yerini bulur, sonra çürür giderdi.

Her ne kadar bu durum bugünün haberciliğinin ve reklamcılığın temelini atmış olsa da ne kadar etkili olduğu meçhul. Neden mi?

Çünkü okuma yazma bilen insanların sayısının azlığının yanı sıra sahiden ihtiyaç duyulan bilginin bu yolla öğrenilmesi oldukça zordu.

Fakat ilerleyen zamanla geleneksel anlayış değişti; duvardaki ilanlar gazetelere, dergilere taşındı, oradan da televizyon ekranlarına sığdı.

Şimdi ise telefonlarımızda koca bir dünya saklı.

İnternette aradığımızı bulmak için uğradığımız arama motorları arasında en popüler olanının Google olduğunu söylersek yanlış olmaz. Normal, gündelik bir sohbet esnasında bile “Şunu duydun mu? Google’dan baksana.” gibi sözler kullanırız. Bu nedenle bir şey öğrenmek istediğimizde, doğruluğundan şüphe duyduğumuz bir bilgiyle karşılaştığımızda başvurduğumuz ilk yer Google olur.

Dünyanın pek çok ülkesinde bu arama motoru tercih edilir, bizim ülkemizde de Google’ın fazlasıyla kullanıldığı bir gerçek. İnternetteki öteki iletişim ağlarına ulaşmak için bile yolumuz önce Google’dan geçer. Böylesine uğrak bir nokta reklam için ideal bir duvardır.

Yani Google Ads teknolojinin yeni ilan duvarıdır. Bu duvarda neler olduğunu merak ediyor musunuz? Öyleyse devam edelim.

Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

İnternette arama yaptığımızda karşımızda listelenen sonuçlar arasına yerleşmiş reklamlar Google’ın reklam hizmeti sunduğu Google Ads’in bir ürünüdür. Google Ads, performans pazarlama altında yer alan bir hizmet olarak, profesyonel destek alındığında markanızın hedef kitlenize daha az maliyetle ulaşabileceğiniz bir araçtır.

İnternet kullanıcılarla kalabalıklaşmış bir ortam. Doğal olarak aynı türden markalar, işletmeler için de bir yarış alanı.

Bu yarışta öne geçmek için ilk şart; tanınmak. İlan duvarının dijital dünyadaki karşılığı olan Google Ads de bu amacın gerçekleşmesi için çalışır.

Bu arama motoru hizmeti işletme ya da markanın isteğine göre şekillenir. Bu zaman dilimde işletmesi hala geleneksel dünyada kalmış olan biri belki olduğu konumu korur ama dijital dünyada şahlanan rakiplerini geçemez.

Sokak direklerine, otobüs duraklarına yapıştırılmış reklam broşürleri, buzdolaplarına asılmış kartvizit magnetler bir noktaya kadar işletmenin bilinirliğini sağlar.

Bu esnada Google Ads ise arama sayfasında, YouTube ve diğer çeşitli web sitelerine yayılan reklamlar ile işletme ya da markanın tanınma sürecine bir dinamik kazandırır.

Google Ads Nasıl Kullanılır?

Google Ads Nasıl Kullanılır?

‘Ne istiyorsunuz?’ Bu sorunun cevabını Google Ads hizmetinin en başında keşfetmeniz gerekir. Her işletmenin isteği farklıdır. Bazıları telefon aramalarının artmasını arzularken kimisi web sitelerine olan ziyaret sayısının daha fazla olmasını diler.

Dolayısıyla bu hizmet ise müşterinin bu isteği çerçevesinde biçimlenir ve duvardaki bir sürü karman çorman kâğıdın arasında sizin adınızı görünür hale gelir.

Ama bir saniye, bu hizmetin başka bir yönü daha var; o da reklamınızın yayınlanacağı duvara sizin karar veriyor olmanız. Burada yönetimin önemli bir kısmı size ait.

Reklam için mesajınızı oluşturduktan sonra sonraki adım bütçe sınırı ayarlamak. Harcayacağınız para belirtiğiniz hedefe göre değişkenlik gösterir. Fakat reklamınız yayınlandıktan sonra süreci durdurmak ya da başlatmak bizzat size bırakılan bir kontroldür.

Ayrıca bir hesap oluşturmadan evvel ücretsiz destek de alma imkânınız bulunur. Bu hizmet reklamınızın daha fazla kitleye ulaşmasını ve aldığı etkileşime göre iyileştirilmesini sağlar. Böylece adınız duvara kazınmış olur.

Markanız İçin Google Ads Reklamları Neden Gerekli?

Bir markanın varlığını sürdürebilmesi için tüketicisinin onu tanıması gerekir. İşletme ilk adımlarını attığı kemik kitlesi ile yoluna bir süre devam eder ama bu kitle onun yaşamasını sağlasa da ilerlemesine ne yazık ki yardımcı olmaz. Bu yüzden reklamlara başvurulur.

Google Ads ise bu reklamları marka için en etkili biçimde sunar. Kişi kendi reklamını elbette kendisi de yapar. Ancak bunun ne kadar etkileşim kazanacağı biraz muammada kalır. Oysaki bu hizmet aracılığıyla yapılan bir reklamın daha fazla başarı getireceği bariz bir gerçektir.

İnsan o bahsettiğimiz duvarın yanından geçerken kalemle yazılmış basit bir yazıyı değil, özenle tasarlanmış, ilgi çekici bir biçimde kurgulanmış yazıyı okumayı tercih eder. Dijital dünyadaki duvar için de aynı şey geçerlidir.

İnternet bir rekabet ortamı, belki de gerçek dünyadakinden çok daha acımasız. Burada markanızın sesini daha fazla insana duyurmak isterseniz Google Ads reklamlarıyla bu isteğinize hizmet eder.

Reklamlar tanıtım isteğini taşır. Markanın kimliğini, ne yaptığını, nasıl yaptığını sunar. Arama motorunun hizmetiyle sağlanan reklamlar da bunun daha çok insana ulaşmasını sağlar.

Neden Google Ads Uzmanı ile Çalışmalısınız?

Neden Google Ads Uzmanı ile Çalışmalısınız?

Bilmediğimiz ya da fazla aşina olmadığımız bir yeri gezerken bir rehbere ihtiyaç duyarız.  Google Ads Uzmanı da bu rekabet ortamındaki rehberimizdir.

Reklam müşterinin isteklerine ve belirlediği sınırlara göre tasarlanır, sunulur. Dijital dünyada üç tür ana reklam bulunur;

  • Arama Ağı Kampanyaları,
  • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları,
  • Video Kampanyaları

Bu türler içinde markasının sesini nasıl duyuracağını bilmeyen bir müşteri ona eşlik edecek uzman sayesinde adımlarını daha sağlam atar. Bu uzmanlar duvarda asılı olan reklamlara hakimlerdir, hangi reklamın basit bir rüzgarla uçup gittiğini, hangisinin daha kalıcı olduğunu yaptıkları analizlerle bilir.

Bu veriler ışığında müşteriler için ilerleyecekleri yol çizilir. Bu hizmet ‘Amaç- Yatırım- Sonuç’ mantığıyla gerçekleşir.

Uzman amacınızı dinler, yatırımınızın düzgün bir şekilde ayarlanmasına yardımcı olur ve en iyi sonuç için çalışır.

Teknolojinin kurallarının belirlediği dünyada ilan duvarı gerçek halinden çok daha kalabalık. Bu kalabalığın içinde reklamın gözükmesi, iletilmesi büyük bir çaba. Google Ads de bu çabayı en stratejik biçimde işletmeler için hazırlar. Bir markanın sesinin gür ve anlaşılır çıkmasını sağlayan bu hizmet onun daha fazla insana ulaşmasıyla elde edilen başarının altına imzasını atar.