Skip to main content

Google; dijital dünyanın en uğrak noktası olan arama motorudur. 1998 yılında kurulup 2004 senesinde halkın kullanımına sunulan bu arama motoru çok geniş bir veri birikimine sahiptir. Dünyanın her noktasından çeşitli sorgulamaların yapıldığı Google’da bulunan yoğun veri ve aşırı kullanım bu motorun her daim dinamik olmasını zorunlu kılar. Google güncellemeleri 2023 de bu dinamiği son bir yılda koruyan faaliyetleri içerir.

Temel güncellemelerden belli bir özelliğe odaklanarak yapılan çeşitli güncellemelerin amacı Google’ın çok daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Ocak ayından itibaren gerçekleşen güncellemelerin birleştiği nokta bu amaçtır.

‘Faydalı İçerik Güncellemesi’ gibi yenilikler Google’ın dijitalde yaşanan yeniliklere hızlı bir biçimde adapte olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıların daha etkili bir deneyim yaşaması, web site sahiplerinin çok daha işlevsel bir hizmet sunması için yapılan güncellemeler ile Google ‘yeni döneme’ uyum sağlar.

2023 yılında yapılan Google güncellemeleri verilerin güvencesinden emin olurken arama motorunun daha ‘dinç’ kalmasında rol oynar.

En aktif arama motorlarından biri olan Google’ın bu yıl hangi güncellemeleri yaptığını gelin beraber inceleyelim.

Aralık Google Güncellemeleri 2023

2023 yılının son ayında Google, kullanım kılavuzlarında bazı güncellemeler yaptı. Bu güncellemeler önceki aylarda gerçekleşen faaliyetler doğrultusunda gerçekleşti;

 • Mobil uyumluluk testi ve mobil kullanılabilirlik ile ilgili bilgiler dokümanlardan kalktı.
 • Kiralık yer yapılandırılmış verileri dokümanları eklendi.
 • Kurs bilgilerinin kullanılabilirliği hakkında bilgi eklendi.
 • Google’ın izinsiz ya da uygunsuz görüntü içeren siteleri nasıl incelediğine dair olan spam politikası daha ayrıntılı olarak açıklandı.

Bu eklenen bilgiler ile Google hizmetlerinin ve güncellemelerinin ayrıntılarını kullanıcılarıyla paylaştı.

Kasım Ayı

Kasım ayında Google, kullanıcıların arama sonuçlarına daha iyi arama sonuçlarına ulaşması için temel bir güncelleme başlattı. Yaklaşık 2hafta süren bu güncelleme sonucu yapılan sorgulamalar neticesinde listelenen sonuçlar daha kapsamlı hale geldi;

 • Yorum sistemi dokümanları,
 • Başlık bağlantılarında uçuş fiyatlandırmaları,
 • Soru – cevap sayfasının yapılandırılması,
 • Kurs bilgilerinin yapılandırılmış veri dokümanlarının eklenmesi  bu iyileştirmenin bir parçasıdır.

Ekim: Google Güncellemeleri

Google, arama motorundaki sıralamayı etkileyen ‘sayfa denetimi güncellemesini’ ekim ayında duyurdu. Çekirdek güncelleme adını da alan bu yenilik ile Google;

 • Kullanıcı deneyimi,
 • İçerik kalitesi,
 • Sayfa deneyimi güncellemesi,
 • Ürün inceleme güncellemesi gibi faktörlerle ilgilenir.

Google’ın sunduğu güncelleme ile kimi web sitesinin sıralaması yükselirken kimisinde düşüş yaşandı. Ancak bu güncelleme kapsamında gerçekleşen değişimlere içerik kalitesi, SEO çalışması gibi detaylarla müdahale etmek mümkündür.

Eylül: Google Güncellemeleri 2023

faydalı içerik güncellemesi 2023

Google’ın 2023 yılı eylül ayında yaptığı en büyük güncelleme ‘Faydalı İçerik Güncellemesi’ydi. Bu güncelleme web sitelerinde içerik üretim sürecinde dikkate alınması gereken değişiklikleri kapsar. Yapay zekanın ürettiği içeriklere karşı olan katı kuralların esnetildiği bu güncellemede;

 • Otomatik yazılan içeriklerin sıralamada daha iyi performans göstermesi amaçlanmaktadır.
 • Google, alt alan isimlerinde üçüncü taraf içeriğin ayrıntılı bir şekilde düzenleyip gözlemlemeye başlayabilir.
 • Bu güncelleme, yapay zekaya verilen izin, yüzünden azalan web site trafiği Google’ın sunacağı rehberlik ile eski sıralamasına dönmeye çalışır.

Eylül ayında yapılan bir diğer güncelleme ise spam politikasına aittir. Sıralama sistemleri kılavuzunda Google’ın yüksek oranda CSAM içeriklere sahip siteleri nasıl ele aldığı anlatılmaktadır.

Ağustos Ayı Güncellemeleri

Ağustos ayında gerçekleşen Google güncellemeleri 2023 arasında ‘temel güncelleme’ yer almaktadır. Temel güncelleme ile Google, arama motoruna yeni dahil olan web siteleri, verileri de değerlendirmektedir. Bu güncellemenin kullanıma sunulması ise 16 gün 3 saat sürmüştür.

‘Temel güncelleme’ haricinde ağustos ayında yaşanan güncellemeler;

 • CSV, dizine eklenebilir dosya türleri listesine girdi.
 • Site isimleri dokümanlarındaki gereksiz @id ifadeleri kaldırıldı.

Bu güncellemeler temmuz ayında yapılan değişiklikleri destekler niteliktedir.

Temmuz Güncellemeleri

Temmuz ayında Google’da gerçekleşen güncellemeler;

 • Site adı dokümanlarına yeni bölümler eklendi. İstediğiniz site adını seçemezseniz, alternatif bir isim seçmeniz için yol gösterici açıklamalar bu bölümlerde mevcuttur. Ayrıca bu güncelleme ile site adları artık hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilir.
 • Video SEO özelliklerinin nasıl kullanılacağı hakkında ve üç küresel yayıncının kitlelerine ulaşmak için yeni örnek bir olay eklendi.

Bu ay içinde yapılan güncellemeler Google’ın daha etkili kullanımına yardımcı oldu.

Haziran Ayı Güncellemeleri

Google güncellemeleri 2023 arasında haziranda yaşanan güncellemeler daha azdır. Bu azınlıkta olan güncellemelerin en göze çarpanı MathSolver dokuman alanına türev, integral, limit konularının nasıl işleneceğine dair örnekler verilmesidir.

Mayıs Ayı Google Güncellemeleri 2023

2023 Google güncellemeleri

Mayıs 2023 Google güncellemeleri;

 • ‘Standartlaştırma’ dokümanları ortak kullanılan içeriklerle ilgili net öneriler içerecek biçimde güncellendi.
 • ‘Resmi Meta Veri’ dokümanına ‘Dijital Kaynak Türü’ için yeni bir öneri eklendi.
 • ‘Çevrilmiş’ sonuçlarla ilgili dokümana yeni diller eklendi.
 • Google-ReviewionTool, Google tarayıcılar listesine yeni bir tarayıcı olarak eklendi.
 • Yaş denetimi olan geçiş reklamlarını barındıran yetişkin siteler için öneri eklendi.

Mayıs ayında yapılan belli başlı güncellemeler Google’ın daha iyi ve verimli sonuç vermesini sağlamaktadır.

Nisan Güncellemeleri

Ürün ve hizmetlerin verilerine dair ‘inceleme’ özelliğine sahip olan güncelleme, yüksek kaliteli incelemelerin nasıl yazılacağına dair bilgileri içermektedir. Bu güncellemenin haricinde ise;

 • ‘İade politikası’ bilgilerinde ‘iade’ ülke sayısı arttı.
 • ‘Kargo takibi’ dokümanları ‘İlk Kullanıcılar Programı’ için uygunluk ölçütü farklı ülkelere ‘Hindistan, Japonya, Brezilya) odaklanarak güncellendi.
 • Google tarayıcılarında güncelleme yapıldı. Tarayıcı ile ilgili sayfa yeniden düzenlendi.
 • GoogleOther’ adlı genel bir tarayıcı eklendi.
 • Faydalı içerik bilgileri güncellendi.

Bu güncellemeler ile Google tarayıcıları daha işlevsel bir hale gelirken ‘incelemeler’ daha ‘tüketilebilir’ Konuma ulaşır.

Mart Ayı Güncellemeleri

Google güncellemeleri 2023 yılında yapılan ilk ‘temel güncelleme’ mart ayında gerçekleşti. İki haftalık bir sürenin ardından kullanıma sunulan bir güncelleme dışında;

 • ‘Kullanıcı Aracısı’ dizesi ‘Adsbot Mobile Web Android’ için güncellendi.

Bu yenilikler ile kullanıcıların Google deneyimi iyileşti.

Şubat Google Güncellemeleri

Şubat ayında gerçekleşen Google güncellemeleri 2023, dijital dünyada önemli bir yer tutan videoları kapsamaktadır. Bu yüzden Search Console video dizininde yapılan güncellemeler ile;

 • Google Search Console’un sunduğu video performans raporu daha fazla ayrıntı kazandı. Video performansını daha detaylı görmeyi sağlayan rapor sayesinde iyileştirme yapılabilir.
 • Video sitemap, Google’a vidolarınızın nerede olduğunu belirtmenizi sağlayan yardımcı bir dosyadır. Güncelleme ile gelen bu dosya ile hızlı ve doğru bir şekilde taranması mümkün olur.
 • Google sıralamasında vidoların daha iyi performans göstermesi için ön izleme ve oynatma düğmesinin daha hızlı işlemesini sağlar.

Şubatta Search Console haricinde yapılan bir diğer önemli güncelleme Google’ın yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklere dair bir kılavuz yayınlamasıdır.

Ocak Ayı Güncellemeleri

2023 yılının ilk ayında Google’ın yaptığı güncellemeler;

Google Keşfet’te ‘takip edilenler’ özelliği için RSS özet akışına nelerin dahil olması gerektiğine dair rehberlik eden bilgiler eklendi.

Resimler ile alakalı uygulamalar güncellendi ve alternatif metin ile dosya adları daha ‘açıklayıcı’ biçimde güncellendi.

Google Arama’daki site adları için kök alan adı ‘www’ ve ‘m’ olarak kabul edildi.

Ocak ayından itibaren gerçekleşen Google güncellemeleri 2023 arama motorunun çok daha verimli kullanılmasını sağlarken internet kullanıcılarına sorgulama yaparken daha rahat bir deneyim sunar.

Her ay, farklı konularda meydana gelen Google güncellemeleri yoğun bir trafiği olan arama motorunun kullanımını her daim pratik kılar.