Skip to main content

Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü öğrenmeye ne dersiniz? Ücretsiz olan Google Search Console web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki yerini takip etmenize yardımcı olan bir hizmettir. Sitenizi doğru bir şekilde yönetmenize ve var olan sorun giderilmesine de katkıda bulunur.

Başarılı bir web site, başarılı bir SEO, başarılı bir sıralama. Google’ın sorgulamaları denetleyen hizmeti bütün bunlara imza atar. Bu hizmet en iyi SEO araçları arasında yer alarak web sitelerin optimize çalışmalarına dahil olur. Search Console; site sağlığının denetlendiği optimizasyon sürecinde web sitesinin bütün verilerini elinde tutan ve arama motoru optimizasyonuna sunan bir yardımcıdır.

Web sitesi sahiplerinin ‘Sitem ne durumda?’ ‘Neden sıralaması değişmiyor?’ gibi sorularının cevaplarını Search Console ile bulmak mümkündür. Sitenin arama motorunda nasıl bir performans gösterdiğini ölçen ve faaliyetlerini iyileştirmek için neler yapılabileceğini sunan hizmet, site sahibine Google gözüyle siteye bakma imkanını verir.

Bu imkanı kullanmak için;

 • Site sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir.
 • Google’ın sayfanızı taradığından emin olun.
 • Google’ın sunduğu, sitenizdeki mobil kullanılabilirlik hatalarını inceleyin, iyileştirme sürecini başlatın.
 • Daha hızlı analiz sonucu almak için Search Console’a site haritanızı gönderin.
 • Site performansınızı gözlemleyin. Google’ın sunduğu analizlerin sonucunda sitenizin mevcut durumunu öğrenip ona göre bir strateji geliştirin.

Search Console kullanımı bu adımlar ile gerçekleşir. Bu hizmet web sitesinin daha verimli çalışmasını sağlayan bir tür özeleştiri butonudur. Sitede ne olduğu, hangi adımların doğru, hangisinin yanlış olduğu bu Google hizmeti ile öğrenilir.

Düzenli kontrolü gerektirmeyen bu hizmet web sitesinde herhangi bir sorun algıladığında site sahibini ‘e-posta’ ile bilgilendirir. Yani Google sorun olarak gördüğü unsurlar konusunda sizi uyararak web sitenizi kabul edeceği biçime ulaştırır.

Google Search Console sunduğu artılar ile web sitelerin ihtiyacı olan performans ölçümünü onlara armağan eder. Gelin bu armağanın içindeki ‘artılara’ beraber bakalım.

Google Search Console Neden Gerekli?

Arama motorundaki sıralama performansını takip etmeyi kolaylaştıran Google Search Console sağladığı çeşitli işlemler nedeniyle kullanılması ‘gerekli’ olarak kabul edilir. Bu işlemler web sitenin mevcut durumuna ve neler yapılabileceğine dair bilgi sunar. Search Console’un kullanılma nedenleri;

 • Google’ın web sitenizi bulduğundan ve tarayabildiğinden emin olmanızı sağlar.
 • Dizin ekleme hizmeti sunar.
 • Google’ın arama trafik verilerini görüntüleme imkanı mevcuttur.
 • Web sitesinde ortaya çıkan ve Google’ın algıladığı sorunlar uyarı olarak site sahibine bildirilir.
 • Web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini gösterir.
 • Sitelerin mobil kullanılabilirlik ve diğer arama özellikleriyle ilgili olan sorunları iyileştirir.

Web sitelerinin bu artılardan faydalanmasını sağlayan Google Search Console sayesinde arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları daha verimli olur. Bu hizmet sitenizin sağlığını korumak için mutlaka kullanmanız gereken bir SEO aracıdır.

Web Sitesi Google Search Console’a Nasıl Eklenir?

Search Console nasıl eklenir

Ücretsiz bir hizmet olan Google Search Console web sitesinin arama motorunun gözünde nasıl bir konumu olduğunu gösterir. Bu hizmeti kullanmak için ise web sitesine eklemek gerekir. Search Console’u web sitesine ekleme süreci;

 • Search Console’a giriş yapın.
 • ‘Özellik/Mülk Ekle’ butonuna gelin ve web sitenizin URL’ini ekleyin.
 • Doğrulama ve Onaylama sürecini başlatın. Google’ın vereceği kodu ekleyerek ‘onaylama’ sürecini hızlandırmanız mümkündür.
 • Domain seçimi yapın. Ayarlardan yaptığınız bu seçim ile web siteniz daha kolay bulunur hale gelir.
 • Bütün işlemleri tamamladıktan sonra ‘Güncelle’ butonuna tıklayarak sürecin tamamlayın.

Bu aşamalarını gerçekleştirmeniz ile Search Console web sitenize eklenmiş olur. Bu SEO aracına her gün giriş yapmanız gerekmez. Google sorun olarak gördüğü verileri e-posta ile sizinle paylaşır. Buna karşın ayda bir defa ya da sitenizde meydana gelen değişiklikler doğrultusunda Search Console’u kontrol etmeniz yerinde olur.

Search Console İçindeki Menüler

Arama motoru sonuçlarında web sitenizin nasıl yer aldığını takip etmenize yardımcı olup yönetmenizi sağlayan Google Search Console içindeki menüler ile arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmasına katkıda bulunur. Search Console’da yer alan menüler;

 • Performans: Web sitenizin arama motorundaki dinamiğini gösteren menüdür. Sitenizin sırasının ne ölçüde yükseldiğini ne kadar etkileşim aldığını ‘performans’ butonu ile ölçmek mümkündür.
 • URL Denetimi: Google bir sayfanın dizine eklenip eklenmeyeceğini bu denetim ile test eder. Dizine eklenen URL hakkında bilgi verir.
 • Sayfa Sayısı: Web sitesinde yer alan hatalar bu kısımda görünür. Google hata olarak bulduğu unsurları bu buton aracılığıyla sayfa sahibine sunar.
 • Video Sayfaları: Web sitesinde yer alan ve arama motoru tarafından algılanan video linklerini tespit eden Search Console bölümüdür.
 • Site Haritaları: Web sitesinde mevcut olan sayfalar, videolar, dosyalar gibi ögelere dair bilgi sunan dosyadır. Sitenin bütününe hitap eden düzenli bir bilgi yığınıdır.
 • URL Kaldırma: Sitenizin Google tarafından görünmesini istemediğiniz zamanda kullanabileceğiniz Console hizmetidir.

Bu menülerden oluşan Google Search Console arama motoru optimizasyon dünyasında her zaman tercih edilen işlevsel bir araçtır. Sitenizin hangi sırada olduğunu size gösteren bu araç başarınız için ihtiyaç duyduğunuz yardımcıdır.