Skip to main content

Her markanın ayrı bir sesi var. Bu ses bir melodi gibidir, insanlara ulaşmaya, onları etkilemeye çalışır. Reklam da bu sesi duyurmak için kullanılan araçlardan biridir. Bu araçla ürün ve hizmetler kitlelere tanıtılır. Reklam filmi ise bu tanıtımın kılıflarındandır.

Bir sürü sesin aynı ortamda olması gürültü yapar, bu gürültünün içinde bir markanın kendini duyurabilmesi için bir şeyleri farklı yapması, ilgi çekmesi gerekir. Peki ilgi çekici reklam filmi çekimi nasıl olur?

Dijital dünyada markaların kimliğini duyurmasının en etkileyici yöntemlerinden biri reklamdır. Bu araç ile markanın sesi insanlara aktarılır. Ama ne yazık ki bu her zaman yeterli değildir. Çünkü çoğu reklam izlenir ama her reklam aynı ilgiyi görmez.

Bazen bir reklamın melodisi dilimize takılır, kendi kendimize mırıldanırız, bazen de bir reklamın sloganı popüler hale gelir, saatlerce mizahını yaparız. Bunlar ilgi çekici reklam filminin işaretleridir.

Hatta kimi reklamlar vardır ki bir televizyon serisi gibi ilerler, genellikle belirli karakterler etrafında dönen reklamlar izleyici için sürekliliği olan içerikler haline gelir.

Reklam filmleri kısa sürer ama bu kısa zamanda birçok dünyayı içine sığdırmayı başarır. Bu dünyalar çeşitlidir; Toplum, kültür, hedef kitlenin beğenileri, ürüne olan ihtiyaç… Bu liste daha da uzatılabilir. Unutmadan da ekleyelim; bunların birbiriyle bağlı, tıpkı güneş sistemi gibi.

Şimdi gelin, bu sistemin güneşini beraber ilginç hale getirelim.

Reklam Filmi Nedir?

Reklam Filmi Nedir

Geleneksel ya da dijital pazarda bulunan ürünler sadece tezgâha dizilip bırakılmaz. İnsanların onları fark etmesi gerekir. Bu yüzden tezgahlardaki ‘Gel vatandaş, en iyisi burada!’ şeklindeki haykırışlar sakinleşip, daha etkili olan reklam halini aldı.

Reklam filmi; bir ürünle ilgili iletiyi aktarmanın en etkili yollarından biri, sistemin güneşidir.

Yazı ikna eder, ses zihne işler, görüntü duygulara dokunur.

Hepsi beraber güneşin etrafında dönen gezegenler gibidir…

Bir reklam filminde de bunların hepsi bir aradadır; ürünün sloganı, müziği, sahnedeki hikayesi birleştiğinde marka etkili bir reklama sahip olmuş olur. Reklamlar sayesinde marka beden bulur.

Markanın ürün ya da hizmetini kitlelere sunmanın en etkileyici aracı reklamdır. Bir reklam filmi belli hedef kitle için tasarlanır ama reklamın ulaşabileceği herkes göz önüne alınır.

Örneğin bir oyuncak reklamında bu ürünün kullanıcısı çocuklardır, hedef kitle onlardır fakat çocuklar alışverişlerini kendileri yapamaz. Bu yüzden böyle bir reklamın aynı zamanda ebeveynlere de hitap etmesi, onların da güvenini kazanması şarttır.

Tanıtımın en etkileyici sesi olan reklam filmini daha iyi duymaya başladınız mı? Öyleyse hazır olun, birazdan asıl sesini işiteceğiz.

Markanız/Ürününüz İçin Neden Reklam Filmi Yapmalısınız?

Markanız/Ürününüz İçin Neden Reklam Filmi Yapmalısınız?

Kimlik insanların kanıtlamak istediği bir şey. Dijital dünyada ise bir kimliği sunmak göründüğünden daha karmaşık çünkü bilgi internette artık bir yığın halinde. Reklam; bu yığının içinde bir markanın kendini tanıtmak için kullanabileceği yollardan biri.

Marka, reklamı ismini kitlelere duyurma şansı nedeniyle kullanır. Reklam ile pazarın güneşi, en parlak yıldızı olma imkanına erişir.

Marka hikayesini, imajını reklam filmiyle sunup, insanlara kendisini tanıtır, olası müşterileriyle yakınlık kurar. Bunu yapmanın başka yolu yok mu? Elbette var ama ses ve görüntü çok daha dikkat çekicidir.

Bazen sırf ses olsun diye televizyonu açarız, görüntüdeki mesajı almasak bile sesle aktarılan ileti ister istemez zihnimize işler.

Reklam filmi marka için çok yönlü bir mesaj yolu, bu yol aynı zamanda markanın satışına da doğrudan etki eder. Dijital dünyada bilinmek ve dijital pazarda da hayatına devam isteyen bir markanın bu seçeneği kullanması birçok artı getirebilecek bir tercih.

Bu tercihin başarı getirmesi için ise biraz ilgi çekmesi gerekir.

Bir Reklam Filmi Nasıl Olmalı?

Az zamanda çok şey anlatmak reklam filminin özüdür. Bu özün nasıl ilginç hale getirebiliriz diye sorarsak şu noktaları selamlamamız gerek;

  • Açık, yalın ve tutarlı mesajlar reklamın çerçevesini oluşturur.
  • Bu mesajların ulaşabileceği kitle yediden yetmişe insanlarla doludur, bu çeşitliliği unutmayarak ürünün faydaları olası tüketiciye anlatılmalı.
  • Görsel olarak anlatılır.
  • Mesaj görünür haldeyken markanın da kimliği belirli olmalı.
  • Reklamlar müşteri ile empati kurar, aynı zamanda da onlara bir vaat sunar.
  • Duygular insanın varlığını oluşturur, bu nedenle reklamlar duygulara da hitap etmeli.
  • Reklam döngüsüne tüketici de dahil edilir, bu sayede tüketici rol alabileceğine inanır.
  • Reklamın içeriği ve biçimi de uyumlu olmalı.

Bunlar bir reklamı alıcısı tarafından tamamıyla tüketilecek bir ürün haline getiren unsurlar. Bu unsurların değer bulması için yapılan içeriğin yayımlanacağı alan da dikkate alınmalı.

Güneş zaten parlak ama asıl amaç insanların ona tepedeyken bakmasını sağlamak.

Reklam Filminin Yayımlanacağı Platform Ne Kadar Önemli?

Reklam Filminin Yayımlanacağı Platform Ne Kadar Önemli?

Eski çağlarda duvarlara asılan basit ilanlardan ibaret olan reklamlar zaman ilerledikçe bambaşka bir boyuta ulaştı. Gazete sayfalarını dolduran reklamlar ekranlara geçtiğinde görsellik de değişti. Reklam görüntü ve sesten oluşan bir ileti halini aldı.

Bu iletinin aktarıldığı kanallar ise teknoloji geliştikçe çeşitlendi. Televizyonda boy gösteren reklamlar telefon ekranına sığdı. Bu çeşitlilik ise hedef kitleyi başka yerlere dağıttı.

Bu sebeple bir reklam oluşturulurken tek bir platform için yapılmaz. Dönüştürülebilir özelliği olan reklamlar ise pek çok alanda hayat bulabilir.

Her platformun hedef kitlesi farklı ama bu kitleler tek platforma ait değil. Birden fazla yerde bulunabilen bu insanlar reklamla her an her yerde karşılaşma şansına sahip. Bu yüzden televizyonda denk geldiğimiz bir reklamın telefonda, herhangi bir sosyal medya mecrasında da ses bulması çok olası.

Bir markanın sesi reklam filmi ile sağlanır. Asıl hedef markanın bilinmesi, bu bilinirliğin de satışa katkı da bulunması ama bunun için reklamın ilgi çekici olması şart. Hangi platformda olursa olsun insanların etkilenebileceği bir çizgi bulmak reklamın kuralıdır.

İnsanları keşfetmek sancılı bir süreç, markanızı onların kabul edebileceği şekilde sunmak ise emek isteyen bir iştir. Sesinizi duyurmak istiyor fakat ne söyleyeceğinizi, kime hitap edeceğinizi çözemiyorsanız, biz bu yolda size yardım etmek için varız.

Kaynakça:

Televizyon Reklamlarında Bazı Teknik Özellikler

Türkiye’de Televizyon Reklam Filmi Yapım Süreci