Skip to main content

People Also Ask yani ‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ butonu Google’ın içerik üretimi için sunduğu kusursuz bir kaynaktır. Kullanıcıların en çok neyi merak ettiğini, ne ile ilgilendiğini gösteren bu sorular bir markanın içeriklerinde nelere yer verebileceğine dair ipucudur.

2016 senesinde oluşturulan bu sistem Google’da ilgili anahtar kelimeye dair en fazla yapılan sorgulamayı sunar. Bu sorgulamalar içerik pazarlama sürecinde pek çok yarar sağlar;

  • İçerikte yer alması gereken ve hedef kitlenin ilgisini çeken briefi sunar.
  • Hedef kitlenin aramalarının hangi odak doğrultusunda olduğuna işaret eder.
  • Organik trafik elde etmek için hangi soruların cevaplanması gerektiğini gösterir.
  • İçeriğin merkezinde olan odak anahtar kelimeye dair yapılan sorgulamaların kullanılmasıyla içeriğin zenginleşmesine yardımcı olur.
  • Sıklıkla aranılan sorulara cevap veren içerik bir kaynak haline gelir. Böylece web sitenin mevcut trafiğinde artış yaşanır.
  • Bu sorulardan faydalanan ve içeriklerinde yer veren markalar rekabet yarışında öne geçme fırsatı yakalar.

Bu faydaları sunan bu bölüm içerik üretim sürecinde aktif bir yardımcı olarak kullanılmaktadır. Daha kaliteli ve görünür bir içeriği oluşturmak için bu kısımda bulunan sorulara içerikte yer vermek stratejik olarak etkili bir hamledir.

Kullanıcıların merak ettiği sorular sayesinde içerik ve dolayısıyla web site arama motorunun takdirini kazanır. Bunun sonucunda da üst sıralara yerleşerek markanın hedef kitlesine daha etkili bir şekilde seslenmesini sağlar. Kullanıcıların istediğini kullanıcıya sunmak içerik pazarlama sürecinde dikkat edilmesi gerekilen bir hamledir.

Kullanıcı Neyi Sorar?

ne sorarKullanıcı merak ettiği, öğrenmek istediği bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak ister. İnternetin getirdiği bir alışkanlık olan hız ‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ bölümünde etkisini gösterir. Bu kısımda yer alan kısa ve net cevaplar kullanıcının merakını karşılar, aradığı cevabı ona verir.

Kişinin detaylı araştırmalar yapmasına gerek kalmadan istediği bilgiyi ve benzer soruların yanıtını sunan bu kısımda pek çok soru bulunur. 5N1K yani ‘Ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim’ soru kalıpları ile sorgulanmış aramalar birbirini takip eder. Böylece kullanıcı yalnızca merak ettiği sorunun yanıtını değil, türevlerini de öğrenmiş olur.

İnternet bilgi açısından oldukça zengin bir veri yığınına sahiptir. Dolayısıyla kullanıcılar istedikleri konuda sorgulama yapabilmektedir. Bir markanın burada dikkat etmesi gereken şey, yarışa dahil olduğu anahtar kelimenin hangi biçimlerde arandığını keşfetmektir.

‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ bölümünde yer alan sorular bu keşfin doğru ve etkili biçimde yapılmasında rol oynar.

‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ ile Hangi İçerikler Hazırlanır?

Arama motorunun hızlı ve net bir şekilde cevap veren bu kısmını içerik üretimi sürecinde kullanmak mümkündür. Fakat ‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ sayesinde hangi türde içeriklerin oluşturulabileceğine dair içerik planlama sürecinde kafa karışıklığı yaşanabilir. Buna engel olmak adına;

  • Sık Sorulan Sorular
  • Blog İçeriği

Bu içerik türlerinin oluşumunda kullanıcıların sıklıkla yaptığı aramalardan faydalanılır. Böylece kullanıcılar söz konusu soruları arama motoruna sorup daha detaylı bilgi istediklerinde karşılarına çıkan içerikten faydalanma şansına erişir. Marka da bu içerikler sayesinde kullanıcılara ulaşır, trafiğinin artmasını sağlar.

Sık Sorulan Sorular

içerik‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ kısmında yer alan sorular internet kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulmuş olan sorulardır. Bu bölümü bir nevi Google’ın sık sorulan soruları olarak kabul etmek mümkündür. Dolayısıyla web sitesinde yer alacak olan SSS içerikleri için de bu kısımdan faydalanmak sağlıklı bir etkileşim imkanı sunar.

Kullanıcıların merak ettiği soruları sergileyen Google sayesinde web site trafiğini arttıracak olan anahtar kelime ve sorulara sayfasında yer vermiş olur. Böylece arama motorundaki sıralama yarışında rakiplerinin önüne geçer.

Blog İçeriği

Google’da bulunan bu soruların genelinde yer alan 5N1K soruları blog içeriklerinde cevap bulur. Ne, nasıl, neden sorularını daha sık barındıran bloglar ele alınan konuya göre ne zaman, nerede ve kim sorularına da yanıt verir. Kullanıcıya sunulan içeriğin birden fazla soruya dair merakı gidermesi içeriğin daha fazla talep görmesini sağlar.

Böylece marka daha görünür hale gelerek dijital pazardaki yarışta kendisini kanıtlar hale gelir. Doyurucu, iyi yazılmış içerikler sayesinde web site potansiyel hedef kitlesine ulaşır.

 

‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’ butonu ile marka sahipleri kullanıcılara bizzat istedikleri şeylerin cevabını verir. Bu kısım kullanıcıların bir içerikte ne görmek istediğini anlattığı, içerik üretiminde etkili olan bir artıdır.