Skip to main content

Arama motoru optimizasyonu web sitelerinin kullanıcıların yaptığı sorgulamalarda üst sıralara ulaşmak için başvurduğu bir çalışmadır. Local SEO da bu çalışmanın içinde ayrı bir başlık olarak yer alır.

Yakında’ neler olduğunu merak eden kullanıcıların aramalarını malzeme olarak kullanan web siteleri bölge bazında kendilerini öne çıkarmaya çalışır. Belli bir konuma göre gerçekleşen sorgulamalar web sitesini ‘o konumdaki’ kullanıcılara ulaştırır.

Web sitesi içerisinde yer alan içerikler ve sitenin yapısı SEO çalışması esnasında önem taşıyan unsurlardır. İçeriği kullanıcıya ulaştıracak olan anahtar kelime, web sitenin açılma hızı, kullanıcının site içinde geçirdiği zaman gibi detaylar arama motoru tarafından dikkate alınmaktadır.

Bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu ürün ya da hizmeti barındıran bir siteye ulaşması için söz konusu sitelerin yapılan sorgulama ile listelenmesi gerekir. Fakat bazen bu sorgulamalar onları daraltan bazı niteliklerle yapılır. Anahtar sözcüğün yani web sitesinin hizmetini arama motoruna özetleyen kelimenin önüne gelen sıfatlar o içeriğin kullanıcıya daha çabuk ulaşmasını sağlar.

Konum da bu sıfatlardan birisidir. Kullanıcının aradığı ürünü belli bir lokasyon ile sınırlaması o bölgede yer alan firmalara bir öncelik sağlar. Bu önceliğin web siteler için nasıl bir avantaj sağladığını keşfetmeden önce konumu merkeze alan SEO çalışmasının ne olduğuna bir göz atalım.

Local (Yerel) SEO Nedir?

local seo

Geleneksel pazarın yerini alan dijital pazarda bir firmanın internette öne çıkmasını sağlayan yollardan bir local SEO yani yerel arama motoru optimizasyonudur. Bu bir firmanın konumuyla arama motorunda üst sıralara ulaşması için yapılan SEO çalışmasıdır.

İnternet sayesinde insanlar kendilerinden kilometrelerce uzak olan ürün ve hizmetlere ulaşma imkanına sahipler. Fakat bazı ürün ve hizmetler dijital yolla değil, geleneksel yolla tüketilir. Sağlık hizmetleri başta olmak üzere kültür, alışveriş gibi alanlarda insanlar interneti aracı olarak kullanıp o ürün ve hizmeti gidip kendileri tadar. Bu nedenle geleneksel pazarda da tezgahı olan firmalar konumlarını web sitelerine iliştirir.

Kişi genellikle yaşadığı yere en yakın olan yerden hizmet almayı tercih eder. Firmanın arama motorunda üst sıralara ulaşması için çalışan SEO da bu durumu göz önünde bulundurur. Web sitesini internete sunarken konumunu da kullanıcılara gösterir.

Bir firmanın kullanıcıların konum eşliğinde yaptığı arama sonucu listelenen sıralamada üst sıralara çıkması için local SEO çalışmasından faydalanmalıdır. Bu sayede kullanıcı olduğu bölgeye en yakın olan firmaların arasından birini seçme şansına erişir. Ancak bunun için öncelikle bu SEO çalışmasının nasıl yapıldığını bilmek gerekir.

Local SEO Nasıl Yapılır?

local seo hizmeti

Bir firmanın dijital pazardaki konumu web sitesinden ibarettir. Geleneksel pazardaki konumu ise bu web sitesinde yer alan adreste saklıdır. Local SEO da bu adresi temel alan bir çalışmadır. Bu çalışma;

 • Anahtar kelime analizi ‘bölge’ bazlı yapılır.
 • Konum odaklı başlık etiketleri kullanılır.
 • URL adresi konum ile uyumlu hale getirilir.
 • İçerik üretiminde ‘local’ detaylara yer verilir.
 • Yerel kaynaklar kullanılır.
 • Yerel müşterinin sadakatini kazanmak için yorumlar yönetilir, etkileşim diri tutulur.
 • Reklam ve tanıtımlar ‘konumu’ merkeze alarak gerçekleşir.
 • Marka verdiği hizmeti web site aracılığıyla sunarken ‘konumunu’ da sunar.
 • Web sitenin arama motorunda görünürlük kazanması için site içi ve dışı SEO faaliyetleri gerçekleşir.

Yerel SEO çalışmasını normal bir SEO çalışmasından ayıran önemli detay konumun da bu çalışmada önemli bir yeri olmasıdır. Bunun haricinde ise bir web sitesinin arama motorunda yükselmesi için gösterilen çaba aynıdır. Ancak kullanıcının yaptığı konum odaklı sorgulamalarda firmanın öne çıkması için lokasyon kısmı bu çalışmalarda ayrı bir vurgu taşır.

Şimdi ise web sitesini konum açısından da arama motorlarındaki sıralamaya sokan bu SEO çalışmasının tercih edilmesi sağlayan avantajları öğrenelim.

Local SEO’nun Avantajları Nedir?

konum odalı seo

Konumu merkeze alan local SEO çalışmasının firmalara sağladığı avantaj nerede olduğunun bilinmesinden ibaret değildir. Kişinin kendisine yakın olan hizmetleri bulmasına imkan veren bu SEO çalışmasının avantajları;

 • Firmanın etrafındaki potansiyel müşteriler tarafından tanınmasını sağlar,
 • Hedef kitlenin bizzat firmaya ulaşmasına aracı olur,
 • Firmanın geleneksel pazardaki varlığının ulaşılabilir olması kullanıcılara güven verir,
 • Kullanıcı gözünde firma somut bir hal kazanır,
 • Dijital ya da geleneksel pazarda satışlarının yükselmesini sağlar,
 • Firmanın bilinirlik kazanmasına yardımcı olur.

Getirdiği bu artılar sayesinde yerel SEO çalışması arama motorunda firmaların bir adım öne geçmesinde rol oynar.

 

Özenle yapılan bir SEO çalışmasının karşılığı başarıdır. Bu başarının kullanıcıya aradığı en yakın hizmeti sunması ise local SEO sonucudur. Bu sayede kişi dijitalde yaptığı bir sorgulamanın gerçek dünyadaki yansımasını bularak ihtiyacı olan ürün ve hizmete bizzat kendisi ulaşır.

Kaynakça:

ARAMA MOTORLARI OPTİMİZASYONU VE GENEL KULLANIMI

DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ OLARAK ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)