Skip to main content

Pazar kavramını değiştiren internetin ‘en aktif noktası’ sosyal medyadır. İnternet kullanıcılarının yoğun bir kalabalık oluşturduğu sosyal ağlar pazarlama için ideal ortamlar haline gelmiştir. Dolayısıyla hedef kitlesine ulaşmak isteyen markaların faydalanması gereken bu alanların kendisi de bir sektör formuna bürünerek sosyal medya ajansı hizmetini ortaya çıkarmıştır.

Duende Dijital de bu noktada devreye giren, ‘Sosyal medya böyle yönetilir!’ diyen bir isim olarak ‘Neden bir ajans ile çalışmalısınız?’ sorusuna cevap verir.

Sosyal medya platformlarını daha verimli kullanmayı hedefleyen bu ajanslar markanızın hedef kitleye daha kolay ulaşmasını sağlar. Farklı platformlarda marka kimliğini yansıtmaya çalışan ajanslar markanın bilinirlik kazanma ve satış oranını arttırma hedefinin gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle markalar ajans ile çalışır. Birçok sosyal medya ağına uyum sağlayıp orada vakit geçiren kitlenin ilgisini çekmek için faaliyet yürüten bu ajanslar markanın internetteki sözcüsü olur.

Dijital dünyanın en hareketli noktasında gerçekleşen faaliyetlerin markaya artı olarak dönmesini sağlayan bu ajanslara kulak verelim.

Sosyal Medya Ajansı Nedir ve Neler Yapar?

Sosyal medya ajansı

İşletmelerin sosyal medya üzerindeki reklamlarını hazırlayan, içerik oluşturan ve görünürlüğünü takip eden dijital rehbere sosyal medya ajansı denir.  İşletmeler için sosyal medyanın bu denli önemli olması ise herkese hitap eden kullanıcı kitlesinden kaynaklanır.  Bunun yanı sıra geniş kullanıcı kitlesini doğru noktalardan yakalamakta da ajansların etkin rolü vardır. Bu ajanslar;

 • Sürekli değişim halinde olan sosyal medyayı takip ederek en güncel verilerle işletmelerin reklamlarını şekillendirir.
 • İşletmelerin vizyonunu ve itibarını sosyal medya içerisinde daha aktif konuma getirme noktasında kılavuzluk eder.
 • Tek düze içeriklerden uzak durarak her yaş grubuna yönelmeyi başarır.
 • Marka değeri taşıyan reklamları, güncel içeriklerle destekleyerek devamlılık gösteren müşteri profilini oluşturur.
 • Ajans ile çalışan işletmeler de pazarlama stratejilerini güncelde takip etme, uygulama avantajından yararlanır.

Ayrıca medya ajansının profesyonel etkileri,  işletmelerin hedefleri ile doğrudan orantılıdır. İşletme sahipleri marka değerini düşünürken ajanslar da işletmeler aracılığıyla kendi marka değerlerini oluşturur. Bunun haricinde medya ajansı işletmelerle bağlantılı olup ve profesyonelliği hedefleyen bir çalışma yürütür.

Sosyal Medya Ajansları ile İşletmelerin Hedefleri Arasında Neler Vardır?

Tanınmak ve kazanmak. İşletmelerin dijitaldeki konumu ile müşteri profilleri arasındaki bağlantının yeni adresi sosyal medya ajansı bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışır. İşletme sahiplerinin sağlam bir yapıda kalmak ve güncel olabilmek adına bu hedefleri paylaşır. Bu hedefler de alanına hâkim ve günceli takip eden medya ajansları ile gerçekleşmektedir. Diğer yandan işletmelerin bireysel olarak hem çalışmalarını sürdürmesi hem de günceli takip etmesi zordur. Hedefleri zirvede kalmak ve müşteri kitlesini genişletmek olduğunda da desteğe ihtiyaç duyulur.

İşletme markalarını destekleyecek bir imaj oluşturmak ve kitlelere ulaşmak ise sosyal medya ajansının öncelikli hedeflerindendir. Markanın korunması ve güncelde kalması işletme sahiplerinin ve ajansların ortak çalışmasının sonucunda gerçekleşir. Gelişimini sürdüren dijital atmosferde kaybolmamak ancak işin uzmanı ve alanın hâkimi medya ajansıyla mümkündür.

Sosyal Medya Ajansları ile İşletmelerin Hedef Kitlelerine Ulaşması Nasıl Sağlanır?

Markanın ses getirmesi için ihtiyaç duyulan hedef, kitlelerdir. Müşteri profilini kapsayan hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşmanın anahtarı da sosyal medyalardır. Bu anahtarı yöneten sosyal medya ajansları hedef kitleye ulaşmak için;

 • Hedef kitlenin en fazla bulunduğu sosyal medya platformunu belirler. Bunu da hedef kitle analizi ile yapar.
 • Hedef kitlenin yer aldığı platformdaki marka hareketlerine ivme kazandırır.
 • Marka adına yapılan paylaşımlar platformun özelliklerine ve hedef kitlenin isteklerine göre şekillenir.
 • Hedef kitlenin ilgisini çeken, sorularına cevap veren içerik paylaşımları sosyal medyada ilgi görür.
 • Kitlenin interaktif olmasını sağlayan etkinlikler de kullanıcıların markaya yönelmesini sağlar.
 • Çift yönlü bir iletişim ağı olan sosyal medyada kitlenin sorularına birebir cevap vermek de markanın o platformdaki dinamiğini korur.

Bu şekilde ulaşılan kitle markanın sosyal medyayı pazar alanı olarak kullanmasını sağlar. Sosyal medya ajansı sadece reklamlar üzerinden kitlelere ulaşmaya çalışmaz. Aynı zamanda devamlılık sağlayan kullanıcılar ile birebir etkileşim kurulmasına da yardımcı olur. Böylece markanın kitleler üzerinde oluşturduğu etkiyi incelemek için de geri dönüşler alınmaktadır. Etkileşimlerin, işletme ile kullanıcılar arasında güçlendirilmesiyle müşteriler fırsatları ve yenilikleri yakından takip etme avantajına sahip olur.

Sosyal Medyada Marka İmajı Nasıl Yönetilir?

sosyal medya marka imajı

Sosyal medya üzerindeki kullanıcılara hitap etmenin öncelikli hedefi marka imajıyla sağlanır. Çok geniş kitlelere ulaşarak başarılı içerikler üretilmiş ve reklamlar oluşturulmuş olsa dahi markanın imajı dâhil edilememişse başarıya ulaşılmaz;

 • Sosyal medya ajansı ilk hedef olarak markanın, tüm içeriklerle bağlantılı olmasını ve müşteri güvenini sağlamasını amaçlar.
 • Bu amaç doğrultusunda da içeriklerinde markanın samimi ve güvenilir bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Ziyaretçilerin marka ile uyumuna dikkat ederek yeniliklerin, avantajların ve ürünlerin görünümü zirvede tutar.
 • Ajans; her açıdan markanın değerini güncelleştirir, sosyal medya çerisinde rakip markaların arasından öne çıkarır.

Marka imajı, doğru oluşturulmuş kullanıcı kitlesiyle görünürlük kazanır. Bununla beraber işletmenin ürün pazarını da satış stratejileri yönlendirir. Sosyal medya ajansı diğer unsurlarda olduğu gibi satış konusunda da işletmenin ihtiyacı olan profesyonel desteği devam ettirir.

Sosyal Medyada İşletmelerin Satışlarını Artırması Nasıl Sağlanır?

Doğru hedef kitlesi ve marka imajının bütünleşmesiyle işletmenin bir sonraki ihtiyacı satıştır. Satışların artması işletmenin kazancını yönlendirmektedir. Geçmişe kıyasla satış meydanlarının online platformlara taşındığını düşünürsek kazanç elde etmenin en etkili yolu sosyal medyalardır. Sosyal medya ajansı da işletmelerin kazancını yükseltmek ve pazar sermayesini aktifleştirmek için gerekli stratejileri uygular;

 • Satışların artması için devamlılık şarttır. Bir diğer ifade şekli ile tek bir hamle ya da yöntem satışları devam ettirmez.
 • Bunun yerine süreklilik sağlayan yenilikler ve değişimler gereklidir.
 • Medya ajansı da devamlılık için markanın imajına ve satış prensiplerine uygun kampanyalar düzenler.
 • Bu kampanyalar, ürünlerin satışı için fırsat olurken sosyal medya içerisindeki görünürlüğü de artırır.

Müşterileri üzerine çeken, markanın reklam yüzü olan kampanya ve fırsatlar rekabet alanında da etkileşim sağlar. Bunun için medya ajansları ile çalışılması önemlidir. Piyasaya, sosyal medyaya hâkim olan ajans, oluşturduğu içerikleri ve kampanyalarıyla da rekabet alanında avantaj sunar.

Sosyal Medyada İşletmelerin Rekabet Avantajları Nasıl Elde Edilir?

Rekabet kavramına çoğunlukla ön yargılı yaklaşılsa da satış stratejileri için ayrıcalıklı bir husustur. Fakat bu ayrıcalığa sahip olmak için rekabet ortamını doğru kullanmak gereklidir. Dijital dünyada tecrübeli olan sosyal medya ajansı ise rekabetten avantaj elde etmeniz için ideal bir rehberdir;

 • Denenmiş, popülerlik kazanmış reklamlar ile içerikler hakkında bilgi sahibi olan ajansın deneyimlerinden yararlanırsınız.
 • Böylece tekrara düşmek ya da var olanı kullanmak gibi olumsuz etki oluşturan içeriklerden uzaklaşırsınız.
 • Ayrıca rekabet alanlarında daima yenilikçi ve markanızı zirveye taşıyan bir imajı da yakalarsınız.

Medya ajansının sağladığı; hedef kitle, marka imajı, satış ve rekabet stratejileri işletme sahiplerini hedeflerine ulaşmaktadır. Bu çalışmaların yanında ajansın uyguladığı stratejiler, işletmelerin sosyal medyadaki gelişimine de katkıda bulunur.

Sosyal Medya Stratejileri Nasıl Geliştirilir?

Sosyal medya ajansı ile çalışmaya başladığınızda sahip olacağınız avantajların, işletmenizin geleceğinde rolü büyüktür. İşletmenizi sosyal medya platformlarına taşımak ve stratejik davranmak için bazı adımları takip etmenizde fayda vardır;

 • Öncelikle marka değerinizi yansıtacak ve hedeflerinizi yönlendirecek bir pazarlama yöntemi belirleyiniz.
 • Daha sonra işletmenize uygun olan hedef kitle hakkında bütünüyle bilgi sahibi olun.
 • Markanızın piyasa değerini yansıtan, sosyal medya içerisindeki tüm işletmeleri yakından takip edin.
 • Ardından içeriklerinizden, kampanyalarınıza ve reklamlarınıza kadar etkili bir profil oluşturun.
 • Son olarak stratejilerinizi düzenli olarak gözlemleyerek değerlendirin.

Sosyal medya, devamlı genişleyen, müşterileri ve rakip markaları bünyesine dâhil eden yeni pazarlama alanıdır. Sürekli büyüme halinde olan bu ağı takip etmenizi ve dahil olmanızı ise sosyal medya ajansı sağlar.

Medya ajansı ile çalışmak, işletmenizi profesyonel ellere teslim ettiğinizi gösterir. Bu nedenle sosyal medyadaki kimliğinizi korumak ve geliştirmek için mutlaka sosyal medya ajansı, yani Duende Dijital’i kendinize rehber edinin.

Kaynaklar