Skip to main content

Sağlık sektöründe yer alan işletmeler marka imajlarını tanıtmak ve ürün satışlarını artırma arzusu taşır. Bu arzu teknolojinin sundukları ve insan ihtiyaçlarının getirdikleriyle birleştiğinde ise sağlık turizmi adında bir pazarlama piyasası oluştu.  Bu turizmin dijitaldeki boyutu ise içerik pazarlama ile hareket kazandı. Bunu nereden mi biliyoruz?

Duende Dijital, turizm ve sağlık bir araya geldiğinden beri içerikleriyle bu sektörde aktif bir rol alıyor. Saç ekiminden burun estetiğine, gülüş tasarımından karın gerdirmeye kadar pek çok estetik işlemi hakkında içerik üreten Duende Dijital sağlığın konu olduğu her işe ne kadar önem gösterilmesi gerektiğinin farkında.

Sağlığa dair kimi faaliyetlerin ‘turizm’ çatısında yer almasının sebebi bu işlemler için şehirler ya da ülkeler arası seyahat yapılmasıdır. Daha konforlu bir yaşam için, sağlık için yapılan bu yolculuklardan daha fazla kişinin faydalanması için de markanızın ihtiyacı olan içeriklerin Duende imzası taşıması gerekir.

Sağlık Turizminde İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

Kişilerin sağlıkları için bulundukları ikametten başka bir şehre, ülkeye gitmesi ve tedavi imkânlarından yararlanmasına sağlık turizmi denir. Bu seyahati gerçekleştiren ve imkânlarından yararlan kişi de sağlık turisti adını alır. Ancak sağlık turistlerinin size ulaşması için onlara seslenmeniz gerekir. Bunu da en iyi içerik ile yapabilirsiniz.

Dijital pazarda yer alan pek çok firma gibi sağlık sektörünün turizm tarafında bulunan markalar da web sitesi ile sanal formunu, hastanesini oluşturur. Bu web sitesinde yer alan içerikler ile potansiyel hastaları çağırırlar. Sağlık pazarlaması ciddi, güven teşkil eden bir konudur. Dolayısıyla bu sektördeki içerik pazarlamanın çerçevesi güven ile çizilmelidir. Bir sağlık kuruluşunun dijital pazarda yer alması ve içeriklerle kendisini sunması için devlet onaylı sağlık turizmi yetki belgesine sahip olması gerekir. Dolayısıyla içerikler de bu yetki ve onun verdiği güven ile tasarlanır.

Topluma ulaşmanın ve iletişim kurmanın en kolay yolu  dijitalden geçer. Bu nedenle sağlık sektöründe yer alan işletmeler kişilere ulaşmak için web sitelerini kullanır. Hem turizm hem de pazarlama için duyulan ihtiyaç bu sektörde içerik pazarlamasının ne denli önemli olduğunu kanıtlar.

Sağlık Turizmi İçin İçerik Pazarlaması İle Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

sağlık turizmiSağlık turizmi konusunda bir seyyah, bir doktor kadar deneyimli olan Duende Dijital bu sektörde içerik pazarlamanın nasıl ilerleyeceğini çok iyi bilir. Öncesinde hedef kitleyi ele alan Duende içeriklerini buna göre tasarlar. Sağlık turistlerinin ilgisini nasıl çekeceğini, güvenlerini nasıl kazanacağını bilerek adımını atar. Sağlık ile iç içe olan içerik pazarlamasında hedef kitle belirlerken;

 • İlk yapmanız gereken web sayfanızın önceliklerine karar vermektir.
 • Bunun için de sayfanızın vizyonunu iyi bilmeli ve ürünleri ya da hizmetleri sınıflandırmalısınız. Böylece hedef kitlenin hangi yaş grubunda, cinsiyetinde olması gerektiğini ortaya çıkarırsınız.
 • Satış yaptığınız bölgeyi ve ürünleri göndereceğiniz alanları da sınırlandırmalısınız. Bu şekilde hedef kitlenin konumu da belirlenmiş olur.
 • Hedef kitlenizin maddi durumu da önemlidir. Diğer türlü ürünler ve hedef kitle belirlenmiş olsa dahi satış gerçekleşemez.
 • Dijital çok geniş bir alan olduğu için de hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve yoğunluk gösterdiği dijital platformları takip etmelisiniz.

Tüm bu unsurlara dikkat ettiğiniz de kısa süre içerisinde hedef kitlenizi oluşturursunuz. Aynı zamanda hedef kitleyi oluşturarak web sayfanız için devamlılık gösteren bir kullanıcı sayısına ulaşırsınız. İdeal hedef kitlenize ulaştıktan sonra web sayfanız için içerik pazarlama stratejilerine geçersiniz.

Sağlık Turizmi İçin İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi üzerine tasarladığınız web sayfanızı, belli içerik pazarlama stratejileriyle öne çıkma şansınız vardır. Bu stratejilerin odağında ise içerik pazarlama vardır. Duende Dijital olarak biz sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir firma içerik pazarlaması yaparken;

 • İçeriklerin doğruluğundan emin olmalıdır. ‘Sağlık‘ konulu içerikler soru işaretine yer bırakmadığı gibi doğru bilgilerden oluşmalıdır. Eğer ortada emin olunmayan bir durum varsa bu belirtilmelidir.
 • Her sektörde olduğu gibi bu alanda da içeriğin kalitesi kendisini göstermelidir. Hedef kitlenin sorularına cevap veren içerikler oluşturulmalı ve sunulmalıdır.
 • İçerikler tüketiminin kolay olması gerekir. Kullanıcı tarafından anlaşılan içerikler firmanın sunduğu hizmeti etkili fakat yalın bir dille anlatmalıdır.
 • Güven verici olmak bu içeriklerin en önemli özelliğidir. Sağlığa hitap eden içeriklerin hedef kitlenin güvenini kazanması şarttır.
 • Hedef kitle analizine, sağlık sektöründeki gelişmelere ve yasal olan detaylara göre hazırlanan içerikler okuyucuyu ikna etmelidir.
 • Sağlık turistini firmaya çekmek için içeriğin turizm açısında da ilgi çekici olması gerekir. Böylece ben sağlık hizmeti alırken hem de turistliğini yaşama şansı elde eder.

Bu detaylara dikkat edilerek hazırlanan ve yönetilen içerik pazarlama süreci sektörün dinamikliğini korur. Küresel pazar olarak tanımlanan bu sermayede marka imajı oluşturmak için analiz yapmak önemlidir.  İşletmenizi, hedef kitleyi ve içinde bulunduğunuz piyasayı her açıdan inceleyerek hem kişisel hem de genel bir strateji geliştirmelisiniz. Analizlerinizi birkaç stratejik hamle ile destekleyerek istediğiniz web performansına ulaşırsınız. Sağlık turizmi genel olarak dört kategoriye ayrılır;

 1. Medikal Turizm: Daha çok rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılan yöntem ve ilaçlı tedaviyi kapsar. Diş hekimliği, cerrahi ve tıbbi işlemler için tercih edilir. Doğrudan işlem yapılması gerektiği için konumun öne çıktığı bir kategoridir. Bu özelliğiyle de sağlık alanındaki turizmine katkısı büyüktür.
 2. Termal Turizm: Alternatif turizmin de önünü açan ve sağlık sektörünü destekleyen bir yapısı vardır. Coğrafi olarak bulunduğu bölgeyi de kalkındırır.
 3. Üçüncü Yaş Turizmi: Yaş kategorisinde en ileri grupta yer alan kişilerin kullandığı turizmdir. Uzun yaşamın sırları üzerine kuruludur. Bu nedenle coğrafi konumun yaşanabilir alanlarında aldığı talep çoğunluktadır.
 4. Engelli Turizmi: Özel desteğin ve ilginin öne çıktığı kategoridir. Teknolojiden oldukça yararlanan ve çalışan sayısı yüksek olan bir sağlık sektörüdür.

İşletmenizin hangi kategoriye ait olduğunu belirleyip web sayfanızın içeriklerini bu kategorilere göre düzenlemelisiniz. Böylece sağlık turistlerinin de ilgiyle takip ettiği web sitesi olmayı başarırsınız. Ayrıca sağlık turistlerine önem vermelisiniz çünkü işletmenizin müşteri sadakatini kazanmasında rolü büyüktür.

İçerik Pazarlaması ile Sağlık Turizmi Sektöründe Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

Önce sağlık, önce güven. Sağlık sektöründe yer alan her içeriğin okuyucuya ikram ettiği ilk şeyler bunlardır. Potansiyel müşteriyi yapılacak sağlık işlemi hakkında bilgilendirmek, sonrasında da güvenini kazanmak. Duende Dijital olarak biz okuyucularımızın güvenini ‘kendimiz’ olarak sağlıyoruz. En büyük yardımcımız olan kelimeleri sadece ‘güvendiğimiz’ kuruluşlarla paylaşıyoruz. Dolayısıyla okuyucularımız da bize güvenerek adım atıyor.

Sağlık sektöründe yer alan faaliyetler tek seferde yaptığınız işlemlerle bitmez. Sağlık kimi zaman çevresel kimi zaman da bireysel sebepler yüzünden devamlılık gösteren rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle sağlık sektörüyle ilgilenen işletmelerin müşterilerine güven vermeleri önemlidir. Sağlık gibi hayati önem taşıyan sektörün sorumluluğu alan işletmeler, müşterilerinden güven kazandıkça marka imajlarını geliştirir. Sağlık turizminin içerik pazarlaması ile müşteri sadakati kazanması mümkündür;

 • Web sayfanızda verilen sağlık hizmetinin tüm detaylarını eksiksiz bir biçimde açıklamalısınız.
 • Dürüst olmalısınız. Kullanıcılara sunduğunuz içeriklerde doğru bilgiye yer vermelisiniz.
 • Müşteri deneyimi ile de güven sağlayabilirsiniz. Bu yüzden pazarlamasını yaptığınız sağlık işleminden faydalanan eski müşterilerinizin deneyimini içerik olarak sunabilirsiniz.
 • Web sitenize yapılan yorumlar da potansiyel sağlık turistlerinin güvenini etkiler. İyi yorumlar için iyi hizmet vermelisiniz.
 • Ayrıca kullanıcılarla kurduğunuz iletişim ve yönlendirmeler de müşterilerinizin sayfanıza güvenmesini güçlendirir.

Böylece müşteri sadakatiyle markanızın bilinirliği yaygınlaşır.

Sağlık Turizminde İçerik Pazarlaması ile Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

sağlık turizmiiDijital platformlarda görünürlük arama motorlarıyla sağlanırken bilinirlik ise kullanıcılar aracılığıyla gerçekleşir. Markanızın bilinirliğini artırmak için hedef kitlenize ve kitlenin ilgi duyduğu dijital platformlara yoğunlaşmalısınız. Bunu;

 • Kullanıcıların ilgi gösterdiği sosyal medya platformları,
 • Dünya sağlık örgütünün yenilikleriyle bağlantılı içerikler,
 • Teknolojinin desteklediği medikal ürünler,
 • Deneyimli müşteri profillerinin destek içeren beğeni, yorum ve paylaşımları,
 • Dijital reklam ve kampanyalarla markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Markanızın dijital dünyada yaygınlaşmasıyla satışlarınızda ciddi artışlar olur. Aynı zamanda sağlık turizminde rakip firma ve web sitelerine karşı avantaj elde edersiniz.

İçerik Pazarlaması Stratejileri İle Sağlık Turizmi Sektöründe Rekabet Avantajı Elde Edin!

Web sayfaları arasındaki ilerlemeyi ve öne çıkmayı belirleyen unsur rekabettir. Genellikle olumsuz bir durum gibi görünse de rekabet marka imajı ve bilinirlik için önem taşır. Aynı sektör içerisinde faaliyet yürüten işletme sayfaları kendi özeleştirisini yaparak eksik yönlerini görür ve geliştirir. Sağlık turizmi alanında da içerik pazarlama stratejileriyle rekabetten avantaj elde etmeniz için;

 • Web sayfanız için içerik yönetim sistemini (CMS) kullanmak,
 • İçeriklerinize SEO desteği sağlamak,
 • Rakip web sayfalarını inceleyerek sektördeki eksikleri ve tercihleri belirlemek,
 • Hedef kitlenizden geri dönüşler alarak eksiklerinizi ve beğeni toplayan içeriklerinizi gözlemlemeniz mümkündür.

Sağlık turizminde en önemli yatırımın araştırma olduğunu da unutmayın. Yeniliklerin ve gelişimin peşinden giderek müşterileriniz için en iyi hizmeti sunmalısınız. Böylece hem rakip firmalarla yaşadığınız rekabetten kâr elde edersiniz hem de satışlarınıza katkı sağlarsınız.

Web sayfanız için dijitalin rehberi olan Duende Dijital ile içerik pazarlama stratejileriyle sağlık turizmi alanında yükseliş yakalayabilirsiniz.