Skip to main content

Sağlık turizmi yetki belgesi; sağlık alanında uluslararası çerçeveye ulaşıp faaliyet göstermek isteyen sağlık kuruluşlarının turizm faaliyetleri için gereken şartları taşıdığını kanıtlayan, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir izin belgesidir.

Bu belgeyi almak için sağlık turizmi firmasının sahip olması gereken kriterler mevcuttur;

 • A Grubu Seyahat Acentesi İşletme Belgesi
 • Sağlık Kuruluşları ile Protokol
 • Çağrı Merkezi Alt Yapısı
 • Çağrı Merkezi Hariç Personel
 • Aracı Kuruluş Taahhüdü
 • Personel Yetkinlik Kriterleri

‘Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik’in 13 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanması ile sağlık turizmi resmi kurallar çerçevesinde ilerlemeye başladı. Gerekli kriterlere sahip olduktan sonra Sağlık Bakanlığı’na yapılan bir başvuru sonucu alınan bu belge danışanların güvenilir, resmi mecralar tarafından onaylanmış kurumlarda tedavi olmasını sağlar.

Turizm ticaretinde firmayı bir adım öne geçiren sağlık turizmi yetki belgesi söz konusu firmanın verdiği hizmete kefil olunmasıdır. İnsan sağlığını düşünen, kaliteli bir hizmet sunan, yapılan işlemlerin sorumluluğunu gönül rahatlığıyla alan firmalar bu belgeye sahiptir.

Bu belgenin varlığı pazarlama sürecinde de kullanılır. ‘Yetki belgesini’ vurgulayan stratejiler sağlık turistinin güvenini yakalar. Sağlık kuruluşuna duyulan güven sayesinde de turizm gerçekleşir. Sağlık her zaman ciddiye alınması gereken, uygulanan tedavinin niteliği ne olursa olsun bir ‘güvenceye’ sahip olması şart koşulan bir sektördür. Bu nedenle yetki belgesi hem hizmet hem de bu hizmeti pazarlama sürecinde büyük etki gösterir.

Şimdi, yetki belgesi almak için bir firmanın sahip olması gereken kriterleri tek tek inceleyerek sağlık turizminin özelliklerini öğrenmeye ne dersiniz?

A Grubu Seyahat Acentesi İşletme Belgesi

yetki belgesiSağlık turizmini normal sağlık hizmetinden farklı kılan şey; kişinin tedavi için bulunduğu noktadan farklı bir yere seyahat etmesidir. Bu nedenle de sağlık turizmi yapan bir firmanın işletme belgesine sahip olması kaçınılmazdır.

Seyahat acente belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınır. Bakanlığın verdiği bu belge üç gruba ayrılır, A Grubu belgesi seyahate dair tüm hizmetleri kapsadığı için sağlık turizmi ile ilgilenen bir firmanın sahip olması gereken bir belgedir.

Bu belge sayesinde sağlık hizmeti almak için gelen turistler kapsamlı bir deneyim yaşar. Hem sağlık hem de turizm açısından ‘onaylanmış’ hizmetleri sunan sağlık kuruluşu danışanlarının memnuniyet ile sonuçlanan bir süreç yaşamasını sağlar.

Sağlık Kuruluşları ile Protokol

Turizm hizmetini sağlamak için firmanın üç farklı sağlık kuruluşu ile protokol imzalaması gerekir. Sağlık turizminin geniş bir hizmet vermesi için imzalanan farklı sağlık kuruluşlarının rastgele değil, Sağlık Bakanlığı’nın onayını kazanan kuruluşlar olması da şarttır. Kaliteli ve güvenilir bir hizmeti somutlaştıran sağlık turizmi yetki belgesi ile turistlere daha verimli bir hizmet sunulur.

Çağrı Merkezi Alt Yapısı

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık turizmi yetki belgesini almak için firma bünyesinde 7/24 çalışan çağrı personelleri olmalıdır. Ancak personellere dair şartlar yalnızca bundan ibaret değildir. Bu ticaretteki ‘turizm’ başlığı nedeniyle çağrı merkezinde yer alan personellerden birinin bir tanesinin İngilizce olması şartıyla iki dil bilmesi gerekmektedir.

Potansiyel danışanlara daha kapsamlı ve kaliteli bir hizmet sunmak için istenen bu şart aynı zamanda bilgi aktarım sürecini daha temiz kılar. Sağlık turistinin bildiği dil ile kurulan iletişim sağlık hizmetine dair merak edilenleri yanlış anlaşılmaya izin vermeden aktarır. Böylece kişi faydalanacağı hizmeti daha iyi anlar ve güven duyarak kabul eder.

Çağrı Merkezi Hariç Personel

Turizm kapsamında hizmet veren kuruluşların çağrı personeli haricinde yabancı dil bilen başka personele de ihtiyacı vardır. Bu personelin İngilizce bilgisi dışında sağlık turizmi hizmeti verilen belli başlı dillerden birine hakim olması kuruluş adına artı bir puan taşır. Sağlık turizmi yetki belgesi için gerekli olan bu şart daha dinamik bir pazarlama sürecini ortaya çıkarır.

Aracı Kuruluş Taahhüdü

Yetki belgesi almak ve kapsamlı bir sağlık turizmi hizmeti vermek için aracı kuruluş taahhütlerinden bazılarına sahip olmak gerekmektedir. Bunlar her turizm alanında faaliyet gösteren her kuruluşun barındırması gereken detaylar;

 • Web Site: Sağlık turizmi çatısı altında pazarda bulunan kuruluşların en az üç dil seçeneğine sahip bir web sitesi olması şarttır.
 • Sağlık Sigortası: Uluslararası sağlık turistinin güvenliğini sağlamak adına yapılır.
 • Sağlık Kuruluşuna Bildirim Yapılması: Danışanın talepleri sağlık kuruluşuna iletilmelidir.
 • Sağlık Turistine Bilgi Verilmesi: Turistin seyahat boyunca alacağı tedavi ve kullanacağı imkanlara dair bilgi sahibi olması şarttır.
 • Turistin Seyahat Planı: ‘Turizm’ başlığı altında gerçekleşen hizmette danışanın tatil deneyimini nasıl ve nerede yaşayacağı planlanmalıdır.
 • KVKK Kurallarına Uygun Hareket Etmek.

Bu taahhütler ile sağlık turizmi süreci daha güvenilir ve nitelikli ilerler.

Personel Yetkinlik Kriterleri

sağlıkSağlık turizmi adı altında hizmet veren kuruluşlarda çalışan personellerin ne kadar yetkin olduğunu kanıtlaması için birtakım belgelere sahip olmaları gerekir. Bu söz konusu belgelerden birine sahip olan personeller yabancı dil konusundaki becerileri ile turistler arasında bir iletişim köprüsü olur. Tedavi ve seyahat süreçlerinin doğru ilerlemesi bu personeller sayesinde sağlanır. Personeller dil becerilerini;

 • Yabancı Dil Tespit Sınavı’ndan 65 puan üstü aldığını gösteren belge,
 • Uluslararası geçerliliği olan Yabancı Dil Tespit Sınav’ından 65 puan üstü aldığını gösteren belge,
 • TÖMER B2 seviyesinde belge,
 • Mütercim ve Tercümanlık bölümünden mezun olduğuna dair belge ile kanıtlar.

Dil konusunda donanımlı olan personellerle hareket eden kuruluş sağlık turizmi alanında kaliteli bir hizmet sunar.

Sağlık turizmi yetki belgesinin istediği şartlar kuruluşun ne kadar güvenilir olduğunu gösterirken pazarlama sürecinde ne kadar etkin olabileceğine dair de ipucu verir.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi ve Dijital Pazarlama

Çeşitli iletişim imkanların doğuşu ile sağlık turizmi de dijital pazar içinde hareket etmeye başladı. Dijital pazar dinamiğine uyum sağlamak ve daha fazla insana ulaşmak için internet ortamlarına dahil olan sağlık kuruluşları sahip oldukları sağlık turizmi yetki belgesi için istenen niteliklerden Pazar sürecinde de faydalanma şansı elde etti.

Web sitesine ve sosyal medya ağlarına sahip olan sağlık kuruluşları farklı dil seçenekleri ile dünyanın farklı noktalarında bulunan sağlık turistlerine daha hızlı bir şekilde ulaşmaya başladı. Sosyal ağ hesaplarını ve web sitesini doğru stratejiler ile kullanan sağlık turizmi firmaları her açıdan yetkin oluşlarını sunma fırsatı yakaladı.

Potansiyel hedef kitlelerine internet aracılığıyla daha çabuk ulaşabilen turizm firmaları bünyelerinde bulunan hizmetlere dair daha kolay ve hızlı bir bilgi akışı sağlama şansıyla pazarda daha etkili adımlar attı.

Doğru bir sosyal medya yönetimi ve web site varlığı ile kuruluş barındırdığı her niteliği açık bir şekilde potansiyel danışanına iletti. Güvenin ve kalitenin inşasının daha etkili bir biçimde olmasını sağlayan dijital ile sağlık turizmi dinamik kazanmıştır.

 

Sağlık turizmi yetki belgesi ile talep edilen bütün özellikler daha iyi hizmet verilmesi içindir. Bu belge ile sağlık turizmi firmasının hem dijital pazarda itibar kazanması hem de güvenilir bir isim haline gelmesi mümkündür.

 

Kaynakça:

Adil, AYDOĞDU & GÖDE, Ali & YORULMAZ, Mehmet, Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Almaya Hak Kazanan Acentelerin Web Sitelerinin İncelenmesi, KMÜ Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Dergisi, 2021

AKOĞLAN KOZAK, Meryem & ŞAHİN, Zeynep, SAĞLIK TURİZMİNDE YENİ BİR UYGULAMA: Sağlık Turizmi Yetki Belgesi, Cilt: 5, Sayı: 1, 2022