Skip to main content

Web sitelerinin arama motorlarında yapılan sorgulamalarda üst sıralara çıkmasını SEO çalışmaları sağlar. Doğru ve planlı yapılan bir SEO çalışmasının sonucu uzun ömürlü olur. Web sitesinin mevcut durumunu inceleyen ve raporlayan SEO sitenin ‘daha’ iyi duruma gelmesi ve bunun uzun ömürlü olması için çalışır.

Sitenin hızı, kullanıcının sitede ne kadar zaman geçirdiği, anahtar kelime analizi gibi çalışmalar web sitesini öne çıkaran unsurlardır. Bir web sitesinin sahip olduğu sırayı koruması, ilgili firmanın dijital pazardaki konumunu korumasıyla eş değerdir.

Bir firmanın internetteki konumunu koruması ve görünürlüğüne devam etmesi için web sitesinin sağlığına dikkat etmesi şarttır. Bu yüzden kaliteli ve etkisi uzun sürecek bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyulur.  Markanızın arama motorundaki itibarının daha etkileyici olmasını istiyorsanız, öncesinde SEO çalışması hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

SEO Çalışması Nedir?

seo çalışmaları

SEO çalışması; bir web sitesinin barındırdığı içeriklerle, sitenin kendi yapısıyla, hızıyla, kullanıcıların sitede geçirdiği zamanla ilgilenen, web sitesinin mevcut durumunu gösteren raporlar hazırlayan detaylı bir çalışmadır.

Bir markanın internette görünürlük kazanabilmesinin en pratik yolu SEO çalışmaları içinde saklıdır. Dijital pazar rekabetin dinamik olduğu kalabalık bir alandır. Bu alanda bir firma öne çıkmak için de SEO’dan faydalanmalıdır. Ancak arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO’nun web sitesine sağlayacağı başarı emek isteyen bir sürecin ürünüdür. Web sitesinin kontrolünü sağlayan bu çalışma onun kullanıcılara her daim ulaşması için yapılır. Üst sıralardan kullanıcıyı karşılayan bir web sitesinin dijital pazarda rakiplerinin önüne geçme şansı çok fazladır.

Ancak bu çalışmanın uzun ömürlü olması için düzgün bir biçimde yapılması gerekir.

SEO Çalışmasını Kimler Yapar?

Arama motorlarının bir web sitesini kabul edip sıralamaya dahil etmesi için gereken SEO çalışmaları SEO uzmanı tarafından yapıldığında bir anlama sahip olur.

SEO uzmanları arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ilerleten kişilerdir. Öncelikle web sitesinin mevcut durumunu analiz eden uzmanlar bunu bir rapor ile site sahiplerine sunar. Ayrıca sitenin iyileşmesi için neler yapılacağı da bu raporda yer alır. Bazı firmalar sadece bu rapor ile yetinirken bazıları SEO hizmetinden daha fazla yararlanarak bu iyileşmenin uzmanlar tarafından yapılmasını ister.

Peki web siteleri neden bu SEO çalışmasına ihtiyaç duyar? Şimdi bunun detaylarına bakalım.

SEO Çalışmaları Neden Yapılmalıdır?

seo çalışmaları uzun ömürlü mü

Arama motorunda web sitenizin üst sıralara ulaşıp görünürlük kazanması için SEO çalışması yapılmalıdır. Çünkü dijital pazarda yer alan bir firmanın varlığını koruması için görünürlük kazanması şarttır. SEO çalışmaları da bu görünürlükte rol oynar. Ancak bu SEO hizmetinin firmalar tarafından tercih edilmesinin tek nedeni değildir. Web sitelerinin SEO’ya ihtiyaç duymasının nedenleri;

  • Kullanıcıların web sitesine ulaşmasını kolaylaştırır,
  • Web sitesinin mevcut hızının artmasını sağlar,
  • Hedef kitle analizi yaparak kullanıcıların dikkatinin daha fazla çekilmesinde rol oynar,
  • Anahtar kelime analizi ile web sitesindeki içerikleri daha düzgün bir biçimde sunar,
  • Firmanın dijital pazarda rakiplerinin önüne geçmesini sağlar,
  • Kullanıcıların web sitesinde geçirdiği zamanın artmasına yardımcı olur,
  • Firmanın satışlarının yükselmesini sağlar.

Düzgün ve düzenli bir yapılan bir SEO çalışması ile bir web sitesinin bu artılara sahip olması mümkündür. Arama motorundaki bir sorgulama sonucu üst sıralarda çıkan bir web sitesi beraberinde bu artıları da bünyesinde taşır.

SEO Çalışmasından Verim Alma Süresi Nedir?

Web sitesinin mevcut durumunun analiz edilmesinden sonra başlayan SEO çalışmasından tam olarak verim almanın süresi üç ya da altı ay arasında değişiklik gösterir.

İnternetteki rekabet ortamı oldukça hareketli ve değişkendir. Dijital pazara yeni katılanlar, pazardan ayrılanlar ve pazardaki konumunu korumaya çalışanlar bu hareketi ortaya çıkartır. SEO çalışmaları ile firmalar dinamiklerini korumayı hedefler. Aynı zamanda olduklarından daha yüksek bir noktaya ulaşmalarında da SEO rol oynar.

Fakat SEO birdenbire etki gösteren bir durum değildir. Bir uzman tarafından verilen bir SEO hizmetinin beklenilen etkinin ne zaman gerçekleşeceği sitenin durumuna göre değişkenlik gösterir. Web sitesinin mevcut hali, rekabette bulunduğu pazarın özellikleri, hedef kitlenin buna duyduğu ihtiyaç bu süresinin belirlenmesinde rol oynar.

SEO’nun istenilen verimi vermesi için gereken süre tahminidir. Ancak yaklaşık olarak dile getirilen bu zamanın ardından web sitesinin bu çalışmaların etkisini görmesi mümkündür. Bu etkinin kalıcı olup olmadığı ise SEO hakkında merak edilen bir diğer unsurdur.

Yapılan SEO Çalışmaları Kalıcı Olur Mu?

arama motoru optimizasyonu ömrü

Web sitesinin arama motorundaki sıralamasının yükselmesi için yapılan SEO çalışmaları kontrol altında tutulduğu sürece kalıcı etki gösterir. İnternet sabit kalan bir ortam değildir. Bu nedenle SEO çalışması da web sitesinin değişikliklere ayak uydurması için her zaman aktiftir. Arama motoru çalışmasının kalitesi onun siteye kazandırdığı artıların kalıcı olmasını sağlar.

SEO’nun sağladığı sitenin organik trafiğinin artması, hızının yükselmesi, içeriklerin daha fazla kullanıcı tarafından tüketilmesi web sitesi için olumlu etkilerdir. Bu etkiler sıfırdan başlayan bir web sitesi için gereken sabrı gösterdiğinde bir noktada kalıcı olarak nitelendirilir. Ancak site için olumlu olan bu etkilerin devamlılığı için SEO çalışmasına devam edilmesi şarttır.

Arama motorlarında en üst sıralara ulaşmak isteyen web siteleri SEO’dan faydalanır. Düzgün yönetilen bir SEO süreci ise web sitesine aradığı başarıyı getirir.

 

Kaynakça

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Avantajları, Zorlukları ve Stratejileri Üzerine Kavramsal Bir Değerlendirme

Arama Motoru Optimizasyon Yöntemlerinin Analizi

DİJİTAL PAZARLAMA STRATEJİSİ OLARAK ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)