Skip to main content

Dijitalleşmeyle iletişim farklı bir boyut kazandı. İletişim vazgeçilmez olan ‘hız’ ile tanışırken çift yönlü bir hale geldi. Geleneksel dünyadaki sınırlar internet ile ortadan kalktı. Sosyal medya platformları ise bu sınırsızlığın en fazla yaşandığı alanlar oldu.

Birçok farklı çeşidi bulunan sosyal medya platformları kullanıcıları her yönden besleyen, yeni kimliklerin oluştuğu ağlardır. Yazılı, görsel, video ve sesli içerikler ile hedef kitlelerin pek çok mesajı tükettiği ve aynı zamanda ürettiği bir iletişim kanalıdır.  Sosyal medyayı diğer kitle iletişim araçlarından ayıran en büyük özellik budur. Çift yönlü iletişimin en hareketli olduğu yerdir.

Kullanıcının hem üretici hem de tüketici olma şansına eriştiği sosyal medya ağlarında sunulan içeriklerin etkileşime ulaşması için bazı özellikler taşıması gerekir. Bir sosyal medya içeriği yazarken dikkat edilmesi gerekilen detayları gelin beraber inceleyelim.

Metnin Sesini ve Tonunu Ayarlayın

Sosyal Medya platformları

Sosyal medyada paylaşılan metin içerikleri öncelikle hangi platformda yer alacağına göre oluşur. Çünkü her platformun farklı bir tarzı vardır. Metnin kullanıcıya sunulacağı mekân seçildikten sonra ise amacı belirlenmelidir. Bu amacın nasıl yansıtılacağı ise içeriğin yer aldığı hesabın kimliğiyle ilişkilidir.

Kimlik sosyal medyada kişinin isteğine göre şekil bulur. Kişi gerçek kimliğini de sergileyebileceği gibi bambaşka bir kimlik de tasarlama imkanına sahiptir. Bu kimliğin nitelikleri de metnin sesini ve tonunu ayarlar. Ciddi, eğlenceli ya da mesafeli olup olmayacağı hesabın kimliğine göre ortaya çıkar.

Ne Yazacaksınız?

Sosyal medyada kullanıcılar bir ekranın arkasında yaşar. Kolaylığa ve hıza alışmış olan bu kitleyi canlandırmak için ne yazacağınızı ölçüp biçmeniz gerek. Bu sosyal platformlarda kullanıcıları harekete geçirmek için ilk olarak onlara bir problem sunulmalıdır. Problemler sosyal ağlarda ilgi gören, kişinin sahip olmamasına rağmen ilgilendiği konulardır.

Bu konuların işlendiği kısa metinlerde yer alan örneklerin kışkırtıcı nitelikte oluşu kullanıcıyı metinde tutar. Bu örnekler problemi görünür kılar. Metinde sunulan çözüm ise kullanıcıyı bir harekete teşvik edecek olan şeydir.

Bütün bunların yer aldığı bir metin sosyal medyada ilgi çeker.

İçeriğinizi Kısa ve Hoş Tutun

İletişimin kolaylığının en üst seviyede olduğu yer büyük ihtimalle sosyal medyadır. Dünyanın öteki ucundaki bir kişinin hayatına sosyal medya sayesinde şahit olmak mümkündür. Ayrıca bunun için neredeyse hiç çaba göstermeye gerek yoktur.

Kolaylığın böylesine hâkim olduğu sosyal medya platformlarında içeriklerin uzun ve karmaşık olması kullanıcıyı pek memnun etmez. Bu nedenle kullanıcılar içeriklerin kısa olması tercih eder. Kısa içeriklerin tüketimi daha hoş ve kolaydır.

Basit Cümleler Kurun

Temelinde eğlence bulunan sosyal medyada karmaşık yapılı içerikler pek ilgi görmez. Hatta bazen o kadar az kullanıcıya ulaşır ki içeriğin varlığı etkileşim açısından bir felaket anlamına gelir. Bu yüzden kullanıcıların rahatlıkla anlayabileceği basit cümleler içerik açısından çok daha sağlıklı, kullanıcı için de çok daha lezzetlidir.

Hedef Kitleniz Ne Düşünüyor?

İnternette kitleler farklı alanlara dağılmış haldedir. Ama bir kullanıcının aynı anda birçok yerde bulunma şansı vardır. Çünkü sosyal medya platformları herkesin kullanımına açık olan ağlardır. Bu sebeple bu ağlarda içerik paylaşımı yaparken hedef kitlenin nerede olduğunu keşfetmek gerekir.

Bu keşfin ardından ise platformun özelliklerini de göz önüne alarak kitlenin ne istediği de öğrenilmelidir. Hedef kitlenin düşüncesi, isteği, ilgisi içeriğin oluşurken kaynak alacağı unsurlardır.

Duyguları Uyandırın

İnsanların duygularını uyandırmak geçmişten gelen bir yöntemdir. Antik Yunan döneminden, tragedyaların yazıldığı zamandan beri kişilerin ilgisini çekmek için öncelikle duygularına hitap edilir.

Dijitalleşmiş dünyada ise bu daha fazla etkileşim kazanma adına gerçekleşen bir faaliyettir. Duygu duyarının fazlasıyla yer aldığı sosyal medya platformlarında ise içeriklerin kullanıcının duygularını uyandırması etkileşimi arttırır.

Bulunabilir Olun

Sosyal medya platformlarının birçoğu takipçi sistemiyle çalışır. Bu sistem ile içerikler çoğunlukla yalnızca kemik kitlenin karşısına çıkar. Fakat bu bir zorunluluk değildir. İçerikler sosyal medyada hamleler doğru yapıldığı sürece bulunabilir konuma ulaşabilir.

Hashtag kullanımı sosyal medyada içeriği takipçileri dışındaki kullanıcılar için de görünür kılar. Doğru hashtag seçimi ile içerik sosyal medyadaki birçok kullanıcı tarafından bulunabilir hale gelir.

Tutarlı Olun

Sosyal medyada tutarlı olun

Paylaşılan her içerik sosyal medya hesabının kimliğinin bir yansımasıdır. Kimlik kullanıcılarda bir güven duygusu oluşturur, o hesabı daha samimi bir hale getirir.

Ancak bu hesapta paylaşılan içerikler birbirinden kopuk olursa bu bir kimlik karmaşasına, dolayısıyla pek ilgi çekmeyen, güven vermekten uzak bir tabloya dönüşür. Bu nedenle içeriklerde tutarlı olmak gerekir.

Kullanıcıyı Harekete Geçirin

Birçok farklı verinin bulunduğu sosyal medya ağlarında kullanıcının ilgisini çekmeye başardığınızda yapılması gerekilen bir diğer şey; onu harekete geçirmektir. İçeriğin ticari ya da bilgi vermek odaklı olması bir şeyi değiştirmez.

Kullanıcıyı içerik ile web sitesine ya da alakalı başka bir sayfaya davet etmek, onu hareket etmeye teşvik eder. Yorum yapması, içeriği kendi hesabında paylaşması da kullanıcının harekete geçtiğini gösteren detaylardandır. Bu aksiyon kazanımı ise metnin sonuna eklenen basit fakat samimi bir davet ile gerçekleşir.

Her Zaman Aktif Ol

İnternette çok fazla ses vardır. Sosyal medya platformları ise ayrı bir gürültü kaynağıdır. Bu gürültülü ortamda bir hesabın sesini duyurması için ilgi çekici olması yeterli olmaz. Sosyal medyada yaşanan değişimlere ayak uydurmak, kullanıcılara hala burada olunduğunun hatırlatılması gerekir.

Bu da aktif olup, düzenli paylaşım yapılarak sağlanır. Metinler bu aktifliğe uyumlu olacak biçimde hazırlanır. Sosyal medya hesabının hala kullanıldığını gösterirken sönüp gitmeyecek, diri kalacak içerikler kullanıcının etkileşimi yakalar.

 

Bütün bu ipuçları birleştiğinde sosyal medyada kabul gören, ilgi çeken metin içerikleri ortaya çıkar. Bu içerikler sayesinde kullanıcıların en yoğun olarak dolaştığı ağ olan sosyal medya platformlarında görünür olmak mümkün olur.