Skip to main content

Çin’de ortaya çıkan, sonrasında dünya geneline yayılan TikTok video içeriği odaklı bir sosyal medya platformudur. TikTok reklam da bu platformun kullanıcılarına sunulan satış ve tanıtımı amaçlayan reklamlardır. Bu reklamı vermek için;

 • Reklam hesabı açılır.
 • Markaya ve hedef kitleye uygun bir kampanya oluşturulur.
 • Kampanyanın hedefleri belirlenir.
 • Reklam için harcanacak günlük bütçeye karar verilir.

Bu aşamalarla gerçekleşen reklam TikTok’ta yayınlanarak potansiyel kitleye ulaşır. Kullanıcıların da birer üretici olduğu bu platformda yer alan reklamlar hızlı bir şekilde tüketilir. Etkileşim odaklı bir sosyal ağ olan TikTok müzik ve akımların hakim olduğu içeriklerle doludur.

Beğeni ve yorum aracılığıyla çift yönlü yani karşı tarafın da dahil olduğu iletişim biçimi bu sosyal medya platformunda hakimdir. Geniş bir yaş aralığı tarafından kullanılan Tiktok’u dijital pazarda yer alan bir firmanın da kullanması mümkündür.

Kendisini, ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmak isteyen bir markanın TikTok reklam yönteminden faydalanması ticaret açısından stratejik bir hamledir. Ancak bu hamlenin başarılı olması için bu reklam türünün ne olduğu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak gerekir.

TikTok Reklam Nedir?

tiktok reklam

Markaların kitleleri web sitelerine yönlendirmek, satış oranlarını yükseltmek için başvurduğu yollardan birisi TikTok reklam türüdür. Bu reklam, TikTok kullanıcılarının dikkatini çekmeyi ve potansiyel müşteriyi harekete geçirmeyi hedefleyen bir tanıtım türüdür.

Bu platformda yer alan reklam çeşitleri;

 • TikTok’un akışında yer alan besleme içi olarak isimlendirilen reklamlar,
 • Markaların bizzat kendi hesaplarında paylaştığı video içerikleri,
 • Hashtag aracılığıyla yapılan reklamlar,
 • Belli bir bütçe karşılığı yayınlanan kampanyalardır.

Video olarak üretilen bu içeriklerin yanı sıra topview adıyla kullanıcının karışına çıkan ürün ya da hizmet sanal tanıtım broşürleri de bu sosyal ağda ortaya çıkan reklamlar da mevcuttur.

Bu reklamların kullanımı sosyal medyada sesini duyurmak isteyen firmalar için önemlidir. Bu nedenle tanınmak isteyen bir firma reklamların nasıl verildiğini öğrenmelidir.

TikTok Reklamı Nasıl Verilir?

TikTok hesabına sahip bir firmanın video içeriklerini kendisi üreterek tanıtımını sağlama şansı vardır. Daha fazla kitleye ulaşmak için ise TikTok reklam yönetiminden faydalanması gerekir. Bu yöntemi kullanacak kişi;

 • Öncelikle bir reklam hesabı oluşturmalıdır.
 • Ardından ‘reklam panosu’ seçeneğine tıklayarak ‘kampanya’ sekmesine ulaşmalıdır.
 • Kampanya hedeflerimi belirlemelidir.
 • Kampanya ismine karar vermelidir.
 • Günlük ya da aylık bütçeyi belirledikten sonra ise reklamını yayına alabilir.

Bu şekilde gerçekleşen reklam türü, hedef kitlesinin kim olduğu bilgisi doğrultusunda doğru bir analiz ve algoritma sayesinde hedefine ulaşma imkanı bulur.

Günlük bir ücreti olan bu reklamları karşılamak istemeyen firmalar ise kendi hesaplarının dışında bu sosyal medya ağında popüler olan kişilerden yardım alır. Influcer diye adlandırılan bu kişilerin hesaplarında yaptığı paylaşımların firmanın bizzat yaptığı paylaşımlardan daha etkili olduğu anlar vardır.

Reklam doğru ve etkileyici yapıldığı sürece firmanın dileği sonucu verir.

TikTok Tanıtımı İşe Yarıyor Mu?

tiktok reklam nasıl verilir

İnsanların internette vakit geçirdiği ortamlar arasında üst sıralarda yer alan uygulamalardan biri TikTok’tur. Dolayısıyla bu platformda yapılan tanıtımların işe yaradığı kesin bir gerçektir.

Kalabalık bir kitlenin bulunduğu bu sosyal ağda bir firmanın kendisini tanıtması onun dijital pazardaki yerini sağlamlaştırır, müşterisini arttırır. Bunlar TikTok reklam sayesinde gerçekleşen artılardır.

Hedef kitle ve platform analizinin yapılmasının ardından oluşturulan reklam içeriklerinin TikTok’ta beklenilen başarıyı getirme olasılığı yüksektir. Kullanıcıların ilgisini çeken ve yaygın içeriklere uyum sağlayan reklamlar markaların tanıtımında büyük rol oynar. Kişilerin eğlendiği, içerik ürettiği ve tükettiği bu alanda hamleler doğru yapıldığı sürece takipçi kazanmak mümkündür.

Firmalar TikTok ile ürünlerinin veya hizmetlerinin işlevselliğini eğlenceli ve etkileyici bir biçimde sunma imkanına ulaşır.

TikTok’ta Organik Takipçi Kazanma

Organik takipçi; sosyal medya hesabını doğrudan takip eden, yorumda bulunan aktif takipçilerdir. TikTok reklam sayesinde bir firmanın bu takipçilere sahip olması kolaylaşır.

Kaliteli reklamlar kitlenin ilgisini çeker, onları doyurur. TikTok’a aşina olan kitle bu reklam içeriklerinin devamını görmek ya da orada tanıtılan ürün hakkında daha fazla şey öğrenmek için organik bir takipçi haline gelir. Firmanın sunduğu hizmetlerden, yaptığı kampanyalardan haberdar olan takipçiler potansiyel müşteri olarak satış oranının yükselmesini de sağlar. Reklamlar bu platformda daha hareketli ve canlı bir hale gelir. Bundan dolayı da çoğunluğu genç olan kitlenin ilgisini daha fazla çeker. Dijital pazarda yer alan bir firma bu sosyal ağa açtığı tezgah sayesinde etkileşim kazanır.

Video odaklı bir uygulama olan TikTok’ta yer alan reklamlar kullanıcıların ilgisini çekerek tanınmayı ve satış yapmayı hedefler. Kitleyi iyi analiz eden ve etkileyici içerikler sunan firmalar reklam açısından olumlu sonuçlar alır. Dijital pazarda başarıya imza atar.

Kaynakça:

DİJİTAL REKLAMCILIK UYGULAMALARI: REKLAM AJANSI PERPEKTİFİ

TİKTOK’TAKİ REKLAM VE SPONSORLU İÇERİKLERİN SATIN ALMA NİYETİ ÜZERİNDEKİ ROLÜ: SOSYODEMOGRAFİK DEĞİŞKENLER ÖZELİNDE BİR İNCELEME