Skip to main content

Web sitenizin sağlığını denetleyen SEO site içi ve dışı faaliyetleri ile arama motorunda görünür hale gelmenizi sağlayan bir hizmettir. Uzun bir süreci kapsayan arama motoru optimizasyonun başarı sağlamayası için web sitelerinin hatalarının tespit edilmesi ve iyileştirme hamlelerinin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Peki insan zihniyle denetlenen sitelerin daha verimli bir tedavi alması mümkün müdür? İşte bu sorunun sorulduğu noktada ortaya çıkan yapay zeka alışılan SEO sürecini farklı bir boyuta taşıyor.

Dijital zekanın becerileri insana rakip olacak cinsten. Yazı yazan, hesaplama yapan, resim çizen, kod oluşturan yapay zekayı SEO hizmeti için kullanmak da mümkündür. İnternetteki verilerden faydalanan ve ilgili verilerle eğitilen dijital zekanın sergilediği faaliyet tasarlandığı amaca uygundur. Bazı algoritmalar yalnızca yazı yazmak için hazırlanırken bazıları hesap yapmak için oluşturulur. Bu nedenle algoritmaları arama motoru optimizasyonu için hazırlanan yapay bir zekanın bu eylemi gerçekleştirmemesi için hiçbir neden yoktur.

Ancak sadece verilerden oluşan, analitik düşünce beceresinden yoksun, insani düşünceyi anlamayan zeka uzun vadede hizmet verebilir mi? Tartışmalı bir nokta olan bu soru dijital zekaya dair olan şüpheleri ortaya döker. Yapay zeka hakkındaki en büyük şüphe ‘insanın’ bu dijital zekanın gerisinde kalıp kalmayacağıdır. İnsanın oluşturduğu zekanın onun önüne geçmesi çoğu kişiye göre bütün dengeleri altüst etme ihtimali taşır. Fakat düşünüldüğünde ‘yapay’ zeka çoktan hayatın bir parçası haline geldi.

SEO hizmeti için kullanılıp kullanılmayacağı değerlendirilen bu zeka denetleyeceği dijital alan ile oldukça yakın bir akrabadır. Arama motorları da algoritmalardan oluşan, kendisini yenileyen, belli kurallara göre faaliyet sürdüren dijital zeka ürünleridir. Tıpkı bir ebeveynin çocuğunu denetlemesi gibi yapay zekalar da birbirini kontrol etme şansına sahiptir.

Arama motoru içinde gerçekleşen her hareketi inceleyen, analiz edip rapor sunma becerisini edinen dijital zekanın optimizasyon süreci başarıya ulaşır mı? Yorulmayan, devamlı üreten bir sistem. Başarı kazanacağı kesin fakat bu başarının değeri ve ne kadar kalıcı olacağı muamma. Yapay zekanın ele aldığı optimizasyon sürecinin nasıl işlediğine birlikte bakalım.

Arama Motoru Optimizasyonuna Yapay Zeka Dokunuşu

duende dijital yapay zeka düşünebilir mi?

SEO çalışması web sitenizin görünürlük kazanmasını yükselmesini sağlayan bir hizmettir. Peki bu hizmeti sizin için kim gerçekleştirecek? İnsan mı yoksa yapay zeka mı? Web sitenizi hangisine emanet edersiniz?

Arama motoru optimizasyonun barındırdığı detaylar;

  • Anahtar kelime analizi,
  • Rakip analizi,
  • İçerik optimizasyonu,
  • Site hızı denetimi,
  • Web sitenin organik trafiğinin analizi olarak sıralanır.

Bu detaylar insan tarafından yapılabilen işlemlerdir. Dolayısıyla da insan ürünü olan yapay zeka da bu detayları sahip olduğu algoritmalar ve aldığı komutlar ile gerçekleştirebilir. Hangi anahtar kelimenin web sitesi için daha iyi olduğunu analiz eden dijital zeka bir içeriğin daha kaliteli hale gelmesi için de neler yapılacağını gösterir. Kısacası ‘yapay’ zekayı arama motoru optimizasyonu için kullanabilirsiniz. Ama bu, bir süre için faydalanacağınız bir kolaylıktır. Çünkü internetteki verilerden beslenen dijital zeka ortaya benzer ürünleri çıkararak rekabeti sekteye uğratır. Oysaki insan zihninin ve elinin değdiği stratejiler kendine has bir farklılık taşır. Elde ettikleri başarıda da bu farkın izlerine rastlamak mümkün olur.

‘Ama dijital zeka kesin başarıdır.’ diye mi düşünüyorsunuz? Başarılı bir SEO için düşünmek şarttır. ‘Makineler düşünebilir mi?’ Bu soru 1950 yılında Alan Turning’in ‘Computing Machinery and Intelligence’ adlı makalesinde sorduğu bir soruydu. Makinelerin bir zekası olup olmadığına dair merakı başlatan Alan Turning’in sonraki hamlesi bunu kanıtlamak olmuştu. ‘Turning Testi’ dediği minik deneyde Alan üç farklı odanın varlığından bahseder; odalardan birinde sorgulayıcı (insan), diğerinde bilgisayar, ötekinde ise insan vardır. Ne insanı ne de bilgisayarı gören sorgulayıcının sorduğu sorulara bir makinenin mi yoksa insanın mı cevap verip vermediğini anlamaya çalışması deneyin özünü oluşturur. Turning’in yapay zeka ve insan zekasının benzerliğini test ettiği bu ufak çaplı deney bugüne kadar gelişerek ilerlemiş, zihin ve dijital birbirine daha çok benzer hale gelmiştir.

Dolayısıyla tıpkı Turning’in sorgulayıcısı gibi web site kullanıcıları da dijital bir ürün mü yoksa insan yapımı bir ürün mü tükettiklerini anlayamaz durumdaydı. Fakat düşüncenin asıl temel olduğu SEO hizmetinde yapay zeka kullanıldığında yaşanan ‘tekrarlar’ yapay zekanın çok da başarılı bir eleman olmadığını ortaya koyar.

 SEO Neden Önemli?

Web sitenin dinamiğini koruyan, onun internette dolaşan bir veri yığını haline gelmesinin önüne geçen SEO hizmeti dijital pazarda ayakta kalmak isteyen her marka için büyük bir öneme sahiptir. Arama motorundaki görünürlüğün anahtarı olan SEO sayesinde web site kullanıcıların karşısında çıkar, organik trafik kazanır, daha yüksek bir konuma ulaşır. Bu yüzden bu optimizasyon hizmetine gereken özen gösterilmeli, elde ettiği başarı tebrik edilmelidir.

Dijital ajansların sunduğu SEO danışmanlığı hizmeti de bu noktada ayrı bir öneme sahiptir. Algoritmalarla hareket eden arama motorlarında üst sıralara ulaşmak için yine algoritmalarla varlığını koruyan bir yapay zekaya başvurmak yerine açık bir zihne sahip SEO uzmanının yardımını almak çok daha etkilidir. Ajansların danışmanlık hizmeti ile web sitenizde olan hataları görme, nasıl iyileştireceğinizi öğrenme ve başarıya giden stratejik bir yol izleme şansına sahip olursunuz.

Yapay zekanın ezbere kodlar ile size vereceği kısa ömürlü hizmet ile web sitenizi daha dağınık hale getirmek yerine tam teşekküllü bir SEO çalışmasından faydalanmanız hem siteniz hem de pazardaki konumunuz için çok daha mantıklı bir hamle olur.

Duende Dijital ise bu hamleyi sizin için en iyi şekilde gerçekleştirecek ajanstır. ‘Özgün’ çalışma prensipleri, SEO konusundaki uzmanlığı ve yapay zekaya kanmayan duruşu ile Duende Dijital web sitenizi yükseltecek olan isimdir.

 

Kaynakça: